Warszawski pierścień śmierci 1939-1944

Wydawnictwo: Świat Książki
historyczna

Słynna praca, dokumentująca straty, jakie wskutek terroru hitlerowskiego poniosła ludność okupowanej Warszawy od października 1939 do wybuchu powstania w sierpniu 1944. Składają się na nią: listy nazwisk, liczby, daty, fotografie, fragmenty wspomnień, pieczołowicie zbieranych przez autora. aSprawa egzekucji masowych ujęta została na tle innych przejawów terroru okupanta, jak transporty do obozów koncentracyjnych, blokady domów, łapanki ulicznea a pisze prof. Bartoszewski.

leppakaklifoth | 2017-09-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

"Warszawski pierścień śmierci 1939-1944" to wspaniała książka niestety nieżyjącego już Władysława Bartoszewskiego, znakomitego polskiego historyka zajmującego się okresem drugiej wojny światowej. Ta znakomita lektura przenosi czytelnika do Warszawy - miasta, cierpienia, trwogi, trwogi, a zawiera ogromną bazę danych na temat pomordowanych polaków podczas panującej zawieruchy drugiej wojny światowej. Przedstawia niezbite dowody na okrucieństwa do jakich dopuszczali się hitlerowcy podczas okupacji w Polsce. Pozycja zadowoli nie tylko badaczy historii, którzy chętnie będą odnosili się do tej pasjonującej lektury, ale też pasjonatów dziejów okupacji na terenach Polski.

Nibi | 2010-06-29
Na półkach: Na moim regale, Przeczytane

lektura dosyć ciężka, chwilami nużąca, ale warta uwagi. Bratoszewski opisuje represje i akcje okupanta od chwili kapitulacji w 1939r. do ostatnich chwil przed powstaniem. dodatkowymi zaletami są przytoczone teksty obwieszczeń (w oryginalnej pisowni i składni), fragmenty pamiętników i relacji świadków.

Matias Szostak | 2015-10-19
Przeczytana: 19 października 2015

W zasadzie tytuły mówią wszystko.
Relacje, opisy zdarzeń, nazwiska poległych.

Rajtuzo | 2014-06-19
Przeczytana: maj 2014

Trudno mi oceniać książkę dokumentalną. Jest to ciężka lektura, momentami nużąca, jednak pan Bartoszewski wykonał swoją pracę solidnie. Największe atuty tej pozycji to dużo ciekawych zdjęć, nazwiska poległych i wspomnienia świadków.

Kamila | 2018-05-23
Aksa | 2018-04-07