Publicystyka. Pisma zebrane t. V

Wydawnictwo: Czytelnik
historyczna

Pierwszy pełny zbiór pism publicystycznych jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, poświęconych głównie tematyce kulturalnej, w tym krytycznoliterackiej, oraz społeczno-politycznej. Tom zawiera szkice, recenzje, artykuły, eseje i rozprawy z lat 1920-1967, obejmując całokształt dorobku Aleksandra Wata w tej dziedzinie twórczości, począwszy od pierwszych publikacji z okresu dwudziestolecia międzywojennego, poprzez działalność w aMiesięczniku Literackima, okres lwowski 1939-1940, pobyt w Kazachstanie, polemiki i spory z lat 1947-1958 po powrocie do kraju, a skończywszy na twórczości emigracyjnej z lat 1963-1967. Do zbioru weszły także, odnalezione po latach w archiwum pisarza, nigdzie dotąd niepublikowane teksty. Wydanie krytyczne, tom opatrzony został obszernymi przypisami i wyjaśnieniami przybliżającymi czytelnikowi tło epoki i szczegóły poruszanych w artykułach kwestii.

Trithemius | 2016-07-29
Małgorzata | 2012-03-25