Francuski piesek

Wydawnictwo: Filia
literatura polska
Ag2S

Przeprowadzka może zmienić całe życie! Misia zostaje właścicielką uroczego domku i dużego ogrodu, ale musi zakasać rękawy i sama zająć się remontem. Niestety nie może liczyć na swojego ukochanego, bo ten ma mnóstwo pracy. Za to do pomocy jest chętny nowy sąsiad – Luk, wyśmienity kucharz, z pochodzenia Francuz. Misia chciałaby mu wynagrodzić starania, dlatego przygotowuje uroczystą kolację....

Przeprowadzka może zmienić całe życie!

Misia chciałaby mu wynagrodzić starania, dlatego przygotowuje uroczystą kolację. Poda żaby i ślimaki, ale najpierw musi je złapać… Jakby tego było mało, przygarnia pod swój dach byłą kochankę swojego byłego męża i odtąd na Akacjowej zaczynają się dziać dziwne rzeczy…
Tymczasem przyjaciółka Misi, Zuza, usiłuje zdobyć prawo jazdy, nie zamierza jednak zdawać kolejnego egzaminu! Schodzi więc na drogę przestępstwa. Nie ona jedna
w tym towarzystwie…

Coq au vin czy trup podany sauté? Kuchnia francuska i przestępcy, a do tego tajemnica starego domu – mieszanka co najmniej pikantna! Komedia kryminalna Marty Obuch to obowiązkowy punkt każdego dobrego menu.
Mniam!

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
uncafeconlibros książek: 858

Książka pełna śmiechu

Ludzie dzielą się na takich, którzy mają pazur, i na takich, którzy obgryzają paznokcie.

Marta Obuch w swojej najnowszej książce serwuje nam całą masę podobnych mądrości, a jej bohaterki zdecydowanie należą do tych z pazurem. „Francuski piesek”, bo to o nim mowa, stanowi kontynuację wydanej w 2013 roku rewelacyjnej komedii kryminalnej „Łopatą do serca”, która przyczyniła się do popularności autorki i przysporzyła jej grona wiernych fanek.

Misia i Zuza, po przeprowadzeniu brawurowej akcji poszukiwawczej diamentów skradzionych przez wiarołomnego męża tej pierwszej, który w dodatku okazał się szefem zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie Śląska, cieszą się w miarę spokojnym życiem. Obie znalazły pocieszenie w ramionach katowickich policjantów, Michalina przeprowadziła i rozwód, i siebie. Aktualnie zajmuje się remontem świeżo zakupionego domu na obrzeżach parku, w czym ochoczo pomaga jej przyjaciółka oraz przystojny francuski sąsiad, który oczarowuje dziewczyny swoim akcentem i umiejętnościami kulinarnymi. Nic co dobre nie trwa jednak wiecznie i na horyzoncie pojawiają się ciemne chmury. Ukochany Michaliny nie spieszy się do przeprowadzki i zdaje coraz bardziej odsuwać od dziewczyny, a tymczasem Zuza czuje się nieco przytłoczona nadmiarem atencji ze strony swojego lubego. Na domiar wszystkiego o pomoc do dziewcząt zwraca się kochanka byłego męża Misi – Ryszarda, którą z domu wyrzucił komornik. Jak to zwykle w powieściach Marty Obuch bywa, tylko krok dzieli bohaterki od kryminalnej intrygi, kłopotów z przestępczością zorganizowaną i afery, która poruszy cały Śląsk.

„Francuski piesek” to 360 stron czystej rozrywki. Doskonałe poczucie humoru autorki, zabawne dialogi i wyraziste (a w przypadku Ryszardy nawet przerysowane) postacie to klucz do serca czytelników, a kryminalna intryga sprawia, że książka staje się małym arcydziełem literatury popularnej i trafia w gust niemal każdego czytelnika. Książki Marty Obuch działają niczym najlepszy antydepresant i wyciągają za uszy z każdego dołka, idealnie zastępując w tym tabliczkę czekolady czy wypitą z przyjaciółką butelkę wina. Mam nadzieję, że autorka wróci jeszcze do przygód uroczych bohaterek i regularnie będzie nam serwować kolejne, równie dobre książkowe propozycje.

Anna Szterleja

Nina | 2017-01-06
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Ot, taka sobie zabawna historyjka kryminalna. Idealna na odstresowanie, idealna po dwóch dosyć ciężkich pozycjach, którymi rozpoczęłam nowy rok. Nie wymaga zbytniej koncentracji, nie wymaga skupienia, to po prostu czysta rozrywka :) A że kompletnie nierealna? Jakoś mi to nie przeszkadzało. Wiedziałam dokładnie po jaki typ literatury sięgam, wiedziałam, że będzie głupiutko, ale tego właśnie było mi trzeba :)

Gosia | 2017-02-07
Na półkach: Przeczytane, ROK 2017
Przeczytana: 07 lutego 2017

Misia, Zuza i Ryszarda = mieszanka wybuchowa. Czasem chcesz dobrze a wyjdzie jak zwykle, zbieg kilku zabawnych zdarzeń, przy tej książce uśmiejesz się nie raz.
Na dodatek akcja dzieje się w obrębie mojego miejsca zamieszkania :)

Kachusek | 2017-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Pierwsza połowa zabawna, lekka i przyjemna. W drugiej ilość absurdów przekracza poziom smaku, ale tak dla relaksu i odstresowania można sobie w letni wieczór, tę kryminalną komedyjkę, przeczytać ;)

Francuski piesek to zabawna komedia kryminalna, od której nie sposób się oderwać. Czytając wybuchałam śmiechem, co chwilę. Główne bohaterki, Misia, Zuza i Ryszarda biją na głowę swoimi pomysłami niejednego. Najbardziej podobała mi się metoda konserwacji trupa cynamonem i ... broń biologiczna w ZUS-ie ;) Nie ma to jak gówniana (dosłownie!) zemsta. Do tego dochodzi pewien francuz Luk, który w tej historii odegra niemałą rolę. Polowanie na ślimaki i żaby. Alarm z puszek po piwie. Policjant Marchewka (nie mylić z Pietruszką!) i jego kumpel Igła, którzy muszą rozwiązać zagadkę śmierci egzaminatora WORD-u. Przy lekturze powieści Marty Obuch bawiłam się równie doskonale, jak wcześniej czytając kryminały Joanny Chmielewskiej. Polecam wszystkim. Na poprawę humoru jak znalazł.

Biblioteczka Rudej | 2017-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2017

Ta książka to gwarancja dobrej zabawy i uśmiechu od ucha do ucha. Bohaterowie są przekomiczni,a ich działalność tak obrazowa,że chwilami czułam się jakbym sama brała udział w ich akcjach. Zuza,Misia i Ryszarda to trójka nie do podrobienia....drżyjcie przed ich zemsta:)

Pokrecona | 2016-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Jest to połączenie kryminału i przygody z elementami komedii, miejscami nawet romantycznej oraz mnóstwa cynamonu!
Cała plejada bohaterów. Każdy z nich jest wyraźnie zarysowany, z niepowtarzalnymi cechami osobowości. Wyobraźcie sobie dwóch policjantów, którzy kojarzą się z włoszczyzną oraz krawcową. Do tego szalone i nieprzewidywalne trzy kobiety.
Ich przygody są tak absurdalne, że wywołują głośny śmiech i na pewno poprawią humor niejednemu czytelnikowi!

BasiaK | 2018-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Czytam i czytam, przypomniał mi się niezapomniany Rudi Schuberth i "Córka rybaka". Jakoś tak klimat tej książki mi się skojarzył, bardzo wakacyjnie, bardzo słonecznie, zupełnie niepoważnie.

Ad rem. Kolejna lekka komedyjka z cyklu: perypetie kilku pań (głupszych i mądrzejszych) związane z powikłaniami życiowymi typu przejścia z ZUS-em, remont nowego domu, przeprowadzka firmy oraz problemy z obecnymi i byłymi ukochanymi. W miarę zabawne, może tylko ciut za długie. Oczywiście umysłowo nierozwijające, ale na obecne upały może być. No i wolałabym, żeby autorka zachowała nazwę "Park Kultury", a nie stosowała sztuczny twór "Park Śląski" wymyślony przez ludzi, którzy w tymże parku jednego krzaczka nie posadzili, ale ciągną z niego ogromne zyski :(

Asia Szarańska | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016

Najnowsza powieść Marty Obuch to gwarancja doskonałej zabawy. Z humorem jest różnie, albo trafia do kogoś, albo nie. Poczucie humoru Marty Obuch to moje poczucie humoru, dlatego podczas lektury chichotałam pod nosem, a nawet zdarzało mi się głośniej parsknąć. We Francuskim piesku znajdziecie mnóstwo zabawnych porównań i odniesień, przepełnionych śmiechem dialogów i śmiesznych perypetii, w które non stop pakują się bohaterki. I cóż, że nie wszystkie są zupełnie prawdopodobne? To książkowy świat, który rządzi się własnymi prawami i w którym wszystkie chwyty są dozwolone. Nawet panierowanie nieboszczyka w cynamonie!

Zdecydowanym atutem powieści są jej bohaterki. Każda z nich jest inna, ale razem tworzą niesamowite, szalone trio. Mieć takie w bliskim sąsiedztwie, znaczy nie przespać spokojnie ani jednej nocy. Polubiłam je do tego stopnia, że będę chciała cofnąć się w twórczości autorki i zetknąć z nimi na kartach wcześniejszej powieści. Bohaterowie zresztą też są niczego sobie, a na...

Monika | 2016-12-06
Na półkach: Przeczytane, 2016

Czy dwie zwariowane przyjaciółki, dwaj policjanci kojarzący się z włoszczyzną i przyrządami krawieckimi, francuski kucharz, gangster i instruktor jazdy mogą mieć ze sobą coś wspólnego? Wydaje się to nieprawdopodobne, ale mogą. Dowodzi tego Marta Obuch w swojej najnowszej komedii kryminalnej Francuski piesek.

Zuza po raz dwunasty oblewa egzamin na prawko i gdyby nie jej wrodzona upartość, sprawy może potoczyłyby się inaczej. Biedula postanawia zejść na drogę przestępstwa i wciąga na nią sąsiada – Francuza Luka. Tymczasem do Misi postanawia wprowadzić się Ryszarda kociołek, była kochanka jej eks męża, który obecnie siedzi w kiciu. Włości Ryszardy i Hardego (eks męża) objęte zostały nadzorem komorniczym. Ryszarda ma wielkie serce, ale do elokwentnych nie należy. Często myli wyrazy i ich znaczenie (np. inseminację z insynuacją) wywołując swoimi wypowiedziami salwy śmiechu i złośliwych ataków Zuzy. Dziewczynom nie wiodłoby się źle, gdyby na scenę nie wkroczyły trupy i podły ZUS, a w...

Amarisa | 2017-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2017

„Francuski piesek” Marty Obuch to zwariowana, bardzo dobrze napisana komedia kryminalna, w której nie brak zabawnych i zaskakujących zwrotów akcji oraz bohaterów głęboko zapadających w pamięci. Nie sposób jej nie polecić. Dlatego też jeśli szukacie lekarstwa na męczącą was chandrę bądź dołującą nudę, „Francuski piesek” będzie idealnym wyborem. Gwarantuję!

Cała recenzja na moim blogu, zapraszam: http://magicznyswiatksiazki.pl/francuski-piesek-marta-obuch/