Ja tu tylko zabijam

Okładka książki Ja tu tylko zabijam Marta Obuch
Okładka książki Ja tu tylko zabijam
Marta Obuch Wydawnictwo: Filia literatura obyczajowa, romans
Filia
2024-01-17
2024-01-17
literatura polska komedia kryminał

Świetna! Marta Obuch powraca z wielkim hukiem, było warto zarwać całą noc, Jej styl jest nie do podrobienia, uwielbiam zakręcone intrygi humorem, i Katowice w tle.

Ani to śmieszne, ani ciekawe. A najgorsze, że autorka uważa czytelników za idiotów, którzy bez podania czegoś dużymi literami nie zrozumieją pewnych dwuznaczności.

Nie łatwo mi przyszło napisanie recenzji o niedawno przeczytanej książce "Ja tu tylko zabijam". To komedia kryminalna, której główną bohaterką jest Tosia. Dziewczyna dziwnym trafem często znajduje się na miejscu przestępstwa. Komisarz Marchewka próbuje ustalić, kto za tym stoi.

Niestety w powieść trudno się wgryźć. Jest za dużo bohaterów, pewne wątki są zbyt rozwleczone, innym razem trudno nadążyć za akcją. Wątek romantyczny mocno średni. Niektóre dialogi niepotrzebne.

Kilka zabawnych, groteskowych scen i sytuacji na szczęście było. Jednak historia mnie nie porwała. Brakowało mi w niej finezji, bigla i harmonii i równowagi.

Chwilami bardzo męczyłam się podczas lektury.

"Bywają dni tak ciemne i ponure, że człowiek rozważa tylko dwie możliwości: pójść w alkoholizm albo popełnić samobójstwo"
Ja osobiście w takie dni rozważam jeszcze jedną opcję: nie wchodzić w drogę bo zabiję 😂
A tak na bardziej poważnie to dobrze jest poczytać wtedy jakąś komedię bo od razu poprawia się humor 😃

Tosia, doktorantka na uczelni, całkiem przypadkowo zostaje zatrudniona jako opiekunka ogrodu z pakietem w postaci pewnego niesfornego pieseła. Nie przypuszcza tylko, że tak prozaiczne obowiązki stanią się początkiem całkiem niespodziewanych sytuacji z miłosnym i kryminalnym wątkiem włącznie. Tutaj pomyłka goni pomyłkę i to czasem na hulajnodze a przestępcze ADHD to ciekawa forma kryminalna 😂

Powieść jest moim pierwszym podejściem do twórczości Marty Obuch i z pewnością sięgnę po inne jej powieści, chociaż nie powiem abym dostała obuchem w głowę po przeczytaniu książki bo coś mnie w niej totalnie zaskoczyło. Była to całkiem przyjemna lektura, w której pomieszało się z sobą kilka gatunków literackich. Po okładce spodziewałam się komedii kryminalnej i kryminał był ale komedii już trochę mniej, choć widzę po recenzjach, że są osoby, którym humor w książce bardzo przypadł do gustu. W każdym razie powieść czyta się bardzo przyjemnie i szybko, gdyż styl autorki jest lekki i wciągający. Miło spędziłam ten czas ale ostrzegam lojalnie, że wiele się dzieje więc zapnijcie pasy żeby nie wypaść na zakręcie!

Tosia, doktorantka na uczelni, całkiem przypadkowo zostaje...

Gdy za oknem szaro, buro i ponuro warto sięgnąć po książki Pani @marta_obuch. Jej lekkie i niezawodne pióro wprowadza w stan euforii i niekontrolowanych wybuchów śmiechu. Książka JA TU TYLKO ZABIJAM to splot niefortunnych wydarzeń, komedia omyłek i komicznych dialogów, lektura która gwarantuję Wam moi drodzy zapewni masę pozytywnych wrażeń i nauczy nowych zwrotów. Brzydki pies, seksowny Lulek, który praktykuje chmurning i napadalec od którego się to wszystko zaczęło. Wyobraźni Pani Marcie tylko pozazdrościć, zabawa przednia, czekam na ciąg dalszy.

Zwariowana komedia omyłek, z wątkiem kryminalnym i z romansem. Do czego może doprowadzić zazdrość? O tym przekonała się Tosia i ludzie z jej najbliższego otoczenia. Warto przeczytać tę książkę i miło spędzić czas.

Powieść "Ja tu tylko zabijam" jest moim pierwszym spotkaniem z twórczością pani Marty Obuch. Wiele razy przewijało mi się jej nazwisko, to tu to tam i w końcu sama postanowiłam sprawdzić czy z Autorką jest mi po drodze. Bardzo lubię komedie, a najbardziej to te kryminalne. Jednak może sami to wiecie, ale nie każda komedia kryminalna ową komedią kryminalną w rzeczywistości jest. Co innego poziom i rodzaj humoru zawartego w takiej komedii. Bywa różnie i nie zawsze powieści tego typu trafiają w nasze czytelnicze gusta.
Jak było z "Ja tu tylko zabijam"? Całkiem przyjemnie. Powieść ta jest połączeniem obyczajówki, romansu, kryminału i komedii i to dokładnie w tej kolejności, którą ułożyłam. Komedii było dla mnie zdecydowanie za mało, znów za dużo tych romansowo-związkowych wstawek, ale mimo to całość jako taka mnie się podobała. Z powieścią zaznajomiłam się pod postacią audiobooka czytanego przez panią Annę Ryźlak. Moja imienniczka całkiem dobrze poradziła sobie z zadaniem i te prawie 9 i pół godziny spędziłam przyjemnie zasłuchana. Synchrobook do odnalezienia na Legimi.
#jatutylkozabijam
#czytampolsksliterature
#audiobook
#komediakryminalna
#komediaobyczajowa

Tosia zostaje zatrudniona jako ogrodniczka i opiekunka psa u profesora ze swojej uczelni. To właśnie wtedy rozpoczyna się seria dziwnych zamachów, włamań i wypadków, a kobieta jest ich wspólnym mianownikiem co od razu czyni ją podejrzaną. Cała ta sytuacja coraz bardziej jej się nie podoba, a w dodatku staje się jeszcze obiektem męskiej rywalizacji. Życie Tosi powoli się zmienia i kobieta zaczyna rozumieć, że nie trzeba się zmieniać, aby zasłużyć na miłość.

"Ja tu tylko zabijam" to komedia kryminalna, w której znajdziecie też trochę kryminału i romansu. Jest zabawnie i oczywiście nie brakuje tutaj humoru. Muszę jednak przyznać, że nie wszystkie żarty trafiły w mój gust, choć sporo też było takich, które naprawdę mi się spodobały. W książce poznajemy historię Tosi, która nagle staje się wspólnym mianownikiem przestępstw i pomyłek. Ktoś czyha na życie bohaterów i nie wiadomo dlaczego ktoś mógłby chcieć ich zabić. Wątek kryminalny jest ciekawy i mi się spodobał. Wiadomo, że nie jest on tak przedstawiony jak w typowych kryminałach, ale jest ciekawie. Wątek romansu spodobał mi się trochę mniej, ale ogólnie fabuła mnie wciągnęła. Z czym możemy się tutaj spotkać? Z przestępczym ADHD, z ortodoksyjną owsianką, z rzutem golonką, z chmuringiem i nie tylko. Spodobało mi się to, że akcja częściowo rozgrywa się na uniwersytecie, że bohaterami są też profesorowie. W mojej ocenie jest to ciekawa i niezobowiązująca książka, czasem takie są mi potrzebne, ale ma też swoje wady. Czasami wydawało mi się, że akcja aż za szybko mknie do przodu i że pojawia się lekki chaos. Miałam też wrażenie, że niektóre szczegóły nie były potrzebne. To jednak tylko małe minusy i można przymknąć na nie oko, bo fabuła ogólnie jest ciekawa i dobrze się bawiłam czytając tę książkę. To lekka i niewymagająca skupienia powieść, która umili czas.

Muszę przyznać, że główną bohaterka często mnie irytowała i nie wzbudziła raczej mojej sympatii. Tosia to młoda kobieta, która jest niestety aż za bardzo naiwna. Jej zachowanie wobec jej przyjaciela i nie tylko jego jakoś nie do końca mi odpowiadało. Za to jej przyjaciel Lulek to bardzo interesująca postać i jego da się polubić niemal od razu. Tak samo zresztą jak komisarza Marchewkę, który też wzbudził moją sympatię. Mam tutaj także dwóch profesorów, a nawet czarnego, włochatego psa, który bym Nietzschem, ale szybko stał się Bobkiem. :D
Tosia zostaje ogrodniczką u profesora i wtedy właśnie zaczyna się ciąg dziwnych zdarzeń, w których centrum zawsze jest właśnie ona. Kobieta wdaje się w romans i zdaje się nie zauważać, że nie jest to odpowiedni dla niej mężczyzna. Jej przyjaciel Lulek od lat jest w niej zakochany i skrycie liczy na to, że Tosia da mu kiedyś szansę. W tej książce również bohaterowie drugoplanowi są ciekawie wykreowani i mają do odegrania swoją rolę. Czyta się o ich losach z zainteresowaniem i ja dobrze spędziłam z nimi swój czas. Sięgnę po kolejne książki autorki, jestem ciekawa jakich jeszcze poznam bohaterów i jakie będą ich historie. ;)

Styl pisania autorki jest lekki, nie brakuje tu humoru. Czasem niektóre opisy wydawały mi się zbędne, ale książkę czyta się naprawdę dobrze i szybko. Narracja jest tutaj trzecioosobowa.

"Ja tu tylko zabijam" to ciekawa komedia kryminalna, która umila czas. Ma kilka małych minusów, ale mi się spodobała. Jest wesoło, ale też i poważnie, humoru nie brakuje. To książka idealna, kiedy ma się ochotę przeczytać coś lekkiego i niezobowiązującego. Sprawdzę sobie na pewno też inne książki autorki, bo sporo dobrego o nich słyszałam.

Zwariowana komedia pomyłek z dość ciekawą intrygą kryminalną. Dzieje się wiele. Polecam!

Czytacie komedie kryminalne? Jeśli tak to jaka autorka/autor jest Waszą/Waszym ulubioną/ym?

Tosia, doktorantka zobowiązuje się doglądać ogrodu oraz psa o charakterze wielce wrednym na czas nieobecności jego właściciela. Ta tymczasowa praca jest zaczątkiem kilku „zbrodni” gdzie Tosia jest elementem wspólnym oraz miłości tej nieprawdziwej i prawdziwej.

Pani Obuch rozśmieszyła mnie wielokrotnie do łez. Jej sytuacyjne poczucie humoru oraz zabawy językiem skutkowały moim rechotem odbijającym się od ściany. Polubiłam jej zakręconych jak słoiki bohaterów. Bardzo zaciekawiło mnie umieszczenie części akcji na Uniwersytecie (poniekąd mi znanym) oraz naruszenie powagi wielkich profesorskich postaci. Akcja kryminalna jest trochę zawiła i nieco przerysowana, ale tak to już jest w tego typu książkach. Pojawił się też niezwykle ciekawy i prześmieszny wątek romantyczny.

Kto żądny dobrej zabawy lub gwałtownie potrzebujący poprawy humoru po książkę tą niezwłocznie sięgnąć powinien. Gorące napoje podczas lektury nie są zalecane, bo grożą niechybnym poparzeniem gdy nastąpi kanonada śmiechu. .

Pani Obuch...

• Przeczytane 2024