Obok

Wydawnictwo: Novae Res
Michelle

Ona to kobieta po przejściach. Niegdyś kochająca żona, szefowa działu ważnej instytucji, osoba, której życie układało się jak w bajce. Dziś szuka od nowa sensu i celu. Upada i podnosi się. Wyjechała, aby w Holandii odbudować siebie i skierować swój los na nowe, nieznane tory. A przy okazji obserwuje i dzieli się z czytelnikami spostrzeżeniami dotyczącymi holenderskiej krainy, jej mieszkańców, amsterdamskich imprez i...własnego zapętlenia.

Wiecie, jak to jest, kiedy kilka myśli snuje się tak długo i uparcie, że zaczynają tworzyć pętle i kołtuny? Jak długie włosy. Mam długie włosy, bardzo rozpoznawalne, mało kto nosi takie długie, właśnie dlatego, że niepraktyczne – kołtunią się. Tak samo z myślami – im dłużej jakiś temat rośnie w głowie, tym ciężej go usunąć.

źródło opisu: http://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=obok,druk

źródło okładki: http://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=obok,druk

Magdalena T | 2016-10-09
Przeczytana: 02 października 2016

Anna Kolut w swojej książce zaprasza czytelnika do zapoznania się z alternatywnym światem. Takim w odcieniach zieleni. Alternatywy, w której żyje Ona - kobieta po przejściach i zapewne z jakąś tam przyszłością. Zwyczajnie daje nam poznać ciekawą osobowość, która totalnie różni się od tysięcy jej podobnych. Czyni to opowieść niezwykle barwną. Za pomocą słów i rysunków szkicuje nam kołtuny myśli, mury oddzielające emocje, różnobarwne stroje błazna, a także potwora smutku w przebraniu kruka. Lęki schowane za maską śmiechu. Jak wiadomo śmiech to nie tylko zdrowie, ale również pancerz.

„Obok” to naprawdę cieniutka książeczka, którą zapewne każdy jest w stanie przeczytać. Nie każdy? Owszem każdy. Te sto stron z mini haczkiem wzbogaconych rysunkami jest w stanie łyknąć każdy. Duży czy mały, leniwy czy aktywny. Bloger i nie bloger. Miłośnik fantastyki czy też kryminału. Nie wierzysz? To się przekonaj. Założę się, że już początek przypadnie Ci do gustu, gdyż pachnie luzem, humorem i...

Olianka | 2016-07-11
Przeczytana: 29 czerwca 2016

Na samym początku już jest ciekawie, ponieważ nie poznajemy imienia bohaterki. W sumie to pierwszy raz się z tym spotykam. Co o Niej wiemy, to jest kobietą po przejściach. Przed wyjazdem do Holandii, kochająca żona z dobrą posadą w ważnej instytucji. Czego chcieć więcej - życie jak w bajce, dosłownie.

"Jestem sam w domu. Sama i smutna, a noc wciska się w każdy zakamarek pokoju, w którym siedzę. Och, któż mnie uratuje, och, któż!?" - wysłałam wiadomość do faceta, który wysmarkał się w dwa palce na naszej pierwszej randce.

Nie wiem do tej pory czemu, Ona to wszystko zostawiła. Wyjechała do Holandii by odbudować siebie i zacząć wszystko od nowa. Szuka sensu i celu w swoim życiu. Jak każdy z nas i Ona ma wzloty i upadki. Bohaterka podczas pobytu w obcym kraju opowiada nam o zwyczajach, które tam są. Dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi Holendrów i nie tylko.

Podsumowując, książka nie wymaga od nas mocnego skupienia. Nie zmusza nas do głębszych refleksji. Jest to...

Iwona | 2016-12-18
Na półkach: Przeczytane, 2016, DoMo
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Okładka zachęcająca, ale środek hmmm.
Nie wiem, o co miało chodzić w tej książce. Nudna, i czas przy niej to czas stracony.

ksiazkanawsi | 2016-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2016

Kiedy dostałam tę książkę nie byłam do niej zbyt przekonana. No bo co ciekawego może być w tym, że ktoś opisuje kilka przeżyć ze swojego życia?
Dopóki nie zaczęłam czytać, nie wiedziałam jak bardzo się myliłam. Autorka już od pierwszych stron zdobyła moją sympatię. A dlaczego? Bo poprawiła mi humor. Rozśmieszała mnie wiele razy w tak krótkiej książce, bo liczy zaledwie 108 stron. Na dodatek przyjemnie i szybko się ją czyta, bo Pani Anna opowiada to tak, że nie sposób oderwać się od jej opowieści, które napisała z przymrużeniem oka. Widać, że to kobieta, która posiada dystans do swojej osoby i do otaczającego ją świata, co w tych czasach jest bardzo rzadką cechą. Nie owija w bawełnę, mówi wprost co myśli i czasami nie zważa na wyrażenia, które innych przyprawiają o zawał serca. Myślę, że z Panią Anną znalazłabym wspólny język, bo jesteśmy do siebie nieco podobne i to było właśnie zaskakujące, że trafiłam na tę książkę. W niektórych miejscach pytałam "Tego czasem nie napisałam...

książek: 1908
Julka | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

Ciekawa, ładna okładka - i to wszystko, co pozytywnego mogę napisać o tej książce. Zupełnie nie w moim guście: za cienka (raptem 101 stron tekstu), nudna, nie bardzo wiadomo o co w niej chodzi, nieciekawe postaci... Choć muszę przyznać, że w trakcie czytania kilka razy uśmiech zagościł na mojej twarzy i zainteresowały mnie ilustracje, ale to za mało, żebym powiedziała, że powieść mi się podobała i że ją polecam.

zksiazkawreku | 2016-07-10
Przeczytana: 03 lipca 2016

_______________________________________________________________________

Muszę przyznać szczerze, że do lektury powyższej książki podchodziłam dość sceptycznie. Dlaczego? Bo czego można spodziewać się po książce, która jest cieniutka, licząca jedynie 100 stron? No właśnie. Ale po lekturze okazało się, że książka nie jest wcale taka zła.

Imienia głównej bohaterki nie poznajemy. Wiemy natomiast, że jest kobietą po przejściach. Kiedyś była kochającą żoną, szefową działu ważnej instytucji. Wszystko szło jak z płatka, żyła jak przysłowiowy pączek w maśle. Niestety obecnie zaczyna wszystko od nowa. Szuka sensu i celu. Jej życie to sinusoida - upada i podnosi się. Aby odbudować siebie i swoje życie wyjeżdża do Holandii. To tam ma w planach skierować swój los na nowe, nieznane tory. Narratorka podczas lektury dzieli się z nami spostrzeżeniami dotyczącymi Holandii, jej mieszkańców, amsterdamskich imprez i oczywiście własnych problemów.

Gdybyście...

zaczytAnna | 2017-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Po przeczytaniu tej książki odrazu "poleciałam" na lubimyczytac.pl, aby dodać nową, świeżutką półkę do mojej biblioteczki.
Ta półka ma nazwę "WIELKIE ROZCZAROWANIE" i książka "Obok" zajmuje na niej bardzo ważne miejsce. Książka, z którą wiązałam ogromne nadzieje, okazała się totalnie beznadziejna. Gdy w opisie przeczytałam,że autorka wyprowadziła się do Holandii (kocham), była w Amsterdamie (kocham nad życie), pisze o wizycie w Van Gogh Museum (o Jezu..!!!), pomyślałam sobie-WOW, TA KSIĄŻKA ZOSTAŁA NAPISANA SPECJALNIE DLA MNIE!!!
I co?
No właśnie.Jest to pseudopamiętnik rozwódki z depresją, o Amsterdamie jest tam może kilka zdawkowych informacji, a o Van Goghu napisała, że wygląda na to, że ON był tak samo "porąbany"(używa tego epitetu zdecydowanie zbyt często)jak ona.
BARDZO SŁABA KSIĄŻKA.GDY PATRZĘ NA CENĘ NA OKŁADCE (29 ZŁ)-NIE WIERZĘ,ŻE KAŻĄ MI PŁACIĆ TYLE PIENIĘDZY ZA TAKĄ MIERNOTĘ.

Michelle | 2016-08-14
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Zdecydowałam się na lekturę książki Anny Kolut ze względu na okładkę, która, bezapelacyjnie, zwraca uwagę, a także przez wzgląd na opis. Intrygował.
Po skończeniu książki, która ma zaledwie 108 stron miałam mieszane uczucia. Z pewnością jest to książka nietypowa, jak na znane mi obyczajówki. Jednak nie do końca czuję się do niej przekonana.

Głównej bohaterki nie poznajemy z imienia. To bardzo ciekawy zabieg. Z drugiej strony, można odczuć to, jakby bohaterką była sama autorka. Sugeruje to narracja pierwszoosobowa…
Ona (tak ją nazwijmy) dotychczas była kochającą żoną, szefową działu ważnej instytucji… kobietą, której życie układało się jak w bajce.
Obecnie, poszukuje na nowo sensu i celu w życiu. Wyjeżdża do Holandii, by (mając taką nadzieję) skierować swoje życie na właściwe tory. Jej życie przypomina sinusoidę – pełne jest wzlotów i upadków.
W książce narratorka dzieli się z czytelnikiem swoimi spostrzeżeniami na temat tulipanowej krainy, jej mieszkańców, amsterdamskich imprez...

jstankie | 2016-08-31

Niestety "wymieklam" przy polowie ksiazki...nie moglam uchwycic "rytmu", generalnie nie przypadla mi do gustu - jest nijaka.

redgirl_books | 2016-09-03

Podoba mi się jak autorka potrafi lekko i zabawnie pisać. Kilka razy się uśmiałam podczas lektury. Wiele rozmyślań bohaterki trafia w setno. Poznajemy ją jako nie imienną kobietę, która szuka sensu w życiu i stara się w końcu ześwirować :) polecam każdemu pomimo, że lektura jest "na jeden raz"