Klasa

Okładka książki Klasa Dominik W. Rettinger
Okładka książki Klasa
Dominik W. Rettinger Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna Cykl: Pułkownik Siennicki (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Pułkownik Siennicki (tom 1)
Biblioteka Akustyczna
2015-11-12
2015-11-12

Lubisz łamigłówki?

Kiedy po latach kontaktuje się z tobą kumpel z klasy, może to oznaczać tylko jedno – kłopoty. Skatowany w Warszawie przez nieznanych sprawców prezes amerykańskiej korporacji dzwoni do byłego kolegi z klasy, znanego radiowca. Wybiera jedyny numer, jaki zna – do audycji na żywo. Dziennikarz zostaje wplątany w grę, w której stawką jest kilkaset milionów dolarów, życie wielu osób i polska racja stanu. Rozwiązanie zagadki zaszyfrowane jest na bilecie do metra. Kto złamie kod? Tylko ktoś z klasy.

Po książkę sięgnęłam bez większych oczekiwań. Nie znałam autora, przeczytałam opis i pomyślałam – może być ciekawie. Od pierwszych stron autor narzuca nam niesamowite tempo i nie zwalnia nawet na chwilę. Na szczęście – pomimo rozbudowanych wątków i tempa, nie gubimy się, a to jest ogromny plus. Wszystko jest opisane z niezwykłą dokładnością i konsekwencją.

W Klasie bardzo dobrze przedstawieni są bohaterowie – w niektórych momentach są dla mnie nieco przerysowani, ale można to wybaczyć. Dzięki temu, że są w ten sposób wykreowani – historia w książce jest bardziej intrygująca. Wszystko rozpoczyna się od telefonu do starego przyjaciela, który dostaje bilet. Na nim znajduje się kod, który może złamać ktoś z dawnej klasy. Na początku nie zdajemy sobie sprawy z tego, o co toczy się walka. Kiedy dowiemy się – zaczyna się akcja za akcją.

Jedyny minus w książce – o ile można go tak nazwać – to wątek córki Karola. Sama historia nie jest zła, zwiększa napięcie, ale nie do końca odpowiadał mi sposób połączenia tego z głównym wątkiem. Momentami mi zgrzytało. Jednak w ogólnym rozrachunku oceniam książkę na wartą przeczytania.

Lubisz łamigłówki?

Dobra rozrywka, ciekawy pomysł na core akcji, bardzo duża swoboda autora w przeskakiwaniu pomiędzy wątkami. Gdyby nie pewien naciągany, według mnie, wątek z dziedziny parapsychologii, hipnozy i programowania neurolingwistycznego, to uznałby, że jest to nawet bardzo dobra rozrywka. Ale, niestety, próba przedobrzenia czasami obniża wartość lektury.

Świetna, nie wiem czy kiedykolwiek tak dobrze czytało mi się jakiś polski thrillero-kryminał sensacyjny. Ciekawa główna intryga, wokół której toczy się cała opowieść. Niepotrzebne jedynie niektóre 'pomniejsze' wątki (jakieś na siłę wciśnięte romanse/sprawy sercowe).

Układy. Korupcja. Duże pieniądze. Polityka. Przestępstwa. Złoża. Afery. Brutalność.
To wszystko jest w tej opowieści.
Dziennikarz dostaje wiadomość, że w szpitalu leży jego kolega z lat szkolnych. Piotr został brutalnie pobity i musi się spotkać z Adamem. Wtedy przekazuje mu bilet z metra, który zmienia aktualnie życie mężczyzny i jego rodziny.

Fabuła "Klasy" na początku wydawała mi się dosyć średnia, przeciętna wręcz. Szału nie było, ale od połowy książki zaczęłam się wkręcać. Byłam ciekawa jak bohaterowie opowieści poradzą sobie z sytuacjami, w jakich się znajdą. Stąd wyższa niż przeciętna ocena - druga połowa zdecydowanie na plus.

To wszystko jest w tej opowieści.

Fabuła "Klasy" na początku...

Podobała mi się, coś nowego. A teren Suwałk ogromnie frapujący. :-)

Podobała mi się, coś nowego. A teren Suwałk ogromnie frapujący. :-)

Trzymająca w napięciu, wciągająca i porywająca powieść sensacyjna, w tle ogromne pieniądze, kontrwywiad, najemnicy na usługach prezesów zagranicznej korporacji, a w to wszystko wplątani koledzy z klasy maturalnej. Kilka nie udanych prób mylenia tropy, ale poza tym trudno jest do czegoś się przyczepić.

Dużo niepotrzebnych postaci bez ciekawych wątków. Momentami nuda. Średnio.

Dużo niepotrzebnych postaci bez ciekawych wątków. Momentami nuda. Średnio.

Po przeczytaniu opinii na lubimyczytać widzę, że jestem w mniejszości, jeśli chodzi o wrażenia po lekturze.

Ja po prostu jestem zawiedziona, bo spodziewałam się, że “Klasa” porwie mnie bez reszty i ciężko będzie mi tego audiobooka wyłączać. Niestety moje oczekiwania okazały się zbyt wygórowane... powieść okazała się nudną i żmudną przeprawą.

Już na samym początku czułam się zniechęcona przez dużą ilość bohaterów. Nie mogłam zapamiętać kto jest kim, przez co mieszały mi się wątki. Słabą stroną książki jest również nieprawdopodobna fabuła oraz dialogi, które czytane przez lektora wypadają bardzo nierealnie i drętwo.

Zastanawiam się, czy jakbym czytała tę książkę w papierze moje wrażenia nie byłyby lepsze, bo może nie wyłapałabym tylu mankamentów.

Nie wiem cóż więcej mogłabym napisać o “Klasie”. Moim zdaniem to po prostu słabszy tytuł, chociaż (jak widać na lubimyczytac) ma duże grono fanów ; )

Już na samym początku...

Wysłuchałam audiobooka. Jak dla mnie rewelacja. To moje pierwsze spotkanie z autorem, ale na pewno nie ostatnie. Wartka akcja. Lektor wspaniale wczuł się w rolę.

Mam swoich ulubionych autorów, po których książki sięgam "w ciemno" wiedząc, że się nie rozczaruję. Czasem trafiam na książki autorów, ktorych nazwisk zupełnie nie kojarzę i jeśli opis mnie zachęci to czytam, tak też było i tym razem. Co ciekawe, książka ukazała się dawno temu a mam wrażenie że jakoś przemknęła bez echa. Czy to tylko moje wrazenie?
Czy autor ma szansę dołączyć do grona moich ulubionych ?

Adam Wierzbicki to dziennikarz radiowy, niespodziewanie podczas prowadzonej na żywo audycji dzwoni do niego Piotr, były szkolny kolega, teraz prezes wielkiej amerykańskiej firmy. Tym sposobem Adam zostaje wciągnięty w wir zdarzeń, których się nie spodziewał, a życie jego i jego bliskich znalazło się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Ale dlaczego ?
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze, o duże, brudne pieniądze, które mają być wykorzystane w konkretnym, noecnym celu. W jakim? Ja wam tego nie zdradzę, nie powiem wam też co ma z tym wspólnego klasa Adama i Piotra. Sami musicie przeczytać.

Książka wciąga od samego początku, akcja jest wartka, dynamiczna, dzieje się wiele, od pobić, przez pościgi, strzelaniny, spiski, tajemnice i niebezpieczeństwo.
Na ile cała fabuła jest prawdopodobna? Czasy mamy takie, że można się spodziewać niespodziewanego.

Książka zabrała mi kilka godzin z mojego życia, ale nie byl to czas stracony. Bardzo cieszę się że trafiłam na tę książkę, dostarczyła mi emocji, umiliła czas, tym bardziej cieszę się, że mogę przeczytać kolejny tom.

Jeśli lubicie książki sensacyjne, z zagadkami, gdzie dzieje sie dużo, to ta książka powinna się sprawdzić.
Ja polecam .

Czy autor ma szansę...