8 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny

KIEDY PO LATACH KONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ KUMPEL Z KLASY, MOŻE TO OZNACZAĆ TYLKO JEDNO – KŁOPOTY Skatowany w Warszawie przez nieznanych sprawców prezes amerykańskiej korporacji dzwoni do byłego kolegi z klasy, znanego radiowca. Wybiera jedyny numer, jaki zna – do audycji na żywo. Dziennikarz zostaje wplątany w grę, w której stawką jest kilkaset milionów dolarów, życie wielu osób i polska racja...

Skatowany w Warszawie przez nieznanych sprawców prezes amerykańskiej korporacji dzwoni do byłego kolegi z klasy, znanego radiowca. Wybiera jedyny numer, jaki zna – do audycji na żywo. Dziennikarz zostaje wplątany w grę, w której stawką jest kilkaset milionów dolarów, życie wielu osób i polska racja stanu. Rozwiązanie zagadki zaszyfrowane jest na bilecie do metra. Kto może złamać kod? Tylko ktoś z klasy.

lektor: Andrzej Ferenc
czas nagrania: 13 godz. 40 min

źródło opisu: http://audiobookiba.pl/klasa-cd,3,1991,1958

źródło okładki: audiobookiba.pl

Meggie | 2014-08-18
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Losy ludzi przyjaźniących się w czasach szkolnych często później się rozchodzą, gdy rozpoczynają pracę czy zakładają rodzinę. Czasem jednak znajomi z przeszłości mogą niespodziewanie wkroczyć i zmienić naszą przyszłość. W życie dziennikarza radiowego Adama i jego rodziny po telefonie kolegi z klasy wkrada się chaos i zostają wciągnięci w sieć niebezpiecznych wydarzeń, z której ciężko się uwolnić. Niesamowite tempo akcji i wielowątkowa fabuła zadziwiają na każdym kroku.

Zapraszam do przeczytania całej opinii:

żurawie_origami | 2017-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2017

Książkę ogólnie oceniam na duży plus. To było moje pierwsze spotkanie z autorem, uważam że udane, ale mam jedno ale... Powieść "Klasa" to sensacyjno- kryminalna opowieść osadzona we współczesnej Polsce. Fabuła roztacza się wokół wielkiego biznesu, polityki, ogromnych pieniędzy, różnych układów i powiązań, nielegalnych interesów, działania służb itp. Bardzo dużo się dzieję, dlatego czytanie tej powieści wymaga maksymalnego skupienia, a przynamniej ode mnie wymagało, ale może ja jako szaraczek, mało wiem o świecie, który jest przedstawiony w książce. Nie mam ogólnych zastrzeżeń, ale mnie pod koniec książka zaczęła już nużyć, za długo, za dużo sensacyjnych zdarzeń i co chwila jakiś zwrot akcji. Dla jednych to będzie ogromny plus, dla mnie niestety główny minus, za który odjęłam jedną gwiazdkę. Podsumowując, uważam że i tak książkę pana Rettigera warto przeczytać.

Anna | 2016-03-29
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 29 marca 2016

Nie kupuję tego.

Pan Autor naoglądał się amerykańskich filmów szpiegowskich, gangsterskich i z Dzikiego Zachodu, pomieszał to wszystko niezbyt dokładnie i uznał, że będzie z tego książka.

Książka jest, ale aż zęby bolą tak niewiarygodna.

Porwania, pobicia, wymuszenia, wypasiaste bryki, helikoptery, kontrwywiad, katastrofa ekologiczna, zaginione dziecko, ucieczka z OIOM, przyjaciel narkoman-zdrajca, miliardy złotych, co jeden bohater to bardziej odważny i bohaterski... I to wszystko w Polsce. LITOŚCI!!
Autor ma chyba ADHD.

Podtatusiałego policjanta z brzuszkiem i żoną zołzą jestem w stanie kupić, tego czegoś - nie.

Przeczytałam jedną trzecią i dostałam choroby lokomocyjnej. Idę sobie poczytać "Nad Niemnem" na uspokojenie.

ZaaQazany | 2016-03-01
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'16
Przeczytana: 01 marca 2016

Thriller czy sensacja?

Spotkałem się tu z opinią, że "Klasa" jest thrillerem. Czy na pewno? Spróbuję na użytek Wasz i własny dokonać podziału pomiędzy wymienionymi w tytule gatunkami wspomagając się klasyką kina.
Według mnie film "Milczenie owiec" jest thrillerem, a "Szklana pułapka" - kino sensacyjne, tudzież akcji. I jeżeli Państwo ze mną się zgadzacie, to "Klasa" będzie zaliczona do pozycji z gatunku sensacji. Daleko jej do thrillera i jako taki obligatoryjnie wypadnie marnie. Jako sensacja jest wręcz wyśmienita. Wręcz gotowy scenariusz filmowy. Trochę cudów nad Wisłą, kilka trupów ginących od kul na naszych oczach i toksyczne widmo zamachu terrorystycznego w tle. No i gruby piniondz, liczony w miliardach, z którymi nie da się zniknąć. Dodatkowo mamy jeszcze wątek uprowadzenia dziecka gratis. I żadnej metafizyki bytu.
Polecam jako kawał dobrej literatury sensacyjnej!

P.S. Aha. Zapomniałem. Jeszcze jakieś niejasne eksperymenty na ludziach jako widma przeszłości. Oj dzieje się,...

emindflow | 2014-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2014

Polak też potrafi - to najkrótszy komentarz po przeczytaniu doskonałej powieści sensacyjnej Dominika W.Rettingera.
Akcja powieści, osadzona w politycznych realiach III Rzeczpospolitej, opisuje okoliczności udaremnienia największej afery gospodarczej naszych czasów z udziałem ludzi ze szczytów władzy.
Autor od pierwszej strony narzuca niesamowite tempo wydarzeń, które nie słabnie do samego końca. Przy tym wszystkim niezmiennie zachowuje spójność i konsekwencję w prowadzonej narracji, co rzadko się zdarza i tym bardziej zasługuje na uznanie.
Wnikliwa obserwacja wypaczeń i patologii towarzyszących tworzeniu się młodej polskiej demokracji (co każdy z nas doświadcza na własnej skórze) sprawia, że książkę czyta się z o wiele większym zainteresowaniem niż powieści z tego gatunku napisane przez obcych autorów.
W sumie świetna lektura pozwalająca zapomnieć o lipcowych upałach.
Jeśli komuś podobały się książki Piotra Głuchowskiego to "Klasą" z pewnością nie będzie zawiedziony.
Zdecydowanie...

Tomek | 2014-07-11
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 11 lipca 2014

Kiedy skończyłem lekturę świetnej „Klasy” nieznanego mi dotąd autora Dominika W. Rettingera, nasunęła mi się jedna myśl: jedynym pozytywnym aspektem polskich afer politycznych i gospodarczych są powstające w związku z nimi a może i na ich podstawie fabuły doskonałych thrillerów. Przyznać też muszę, że jestem pod wrażeniem i kiedy zbytnio jeszcze nie ochłonąłem, pochwał i wiwatów w kierunku autora szczędził nie będę. Nie chcę tutaj dowodzić, który polski autor lepszy czy gorszy, i który z nich ma mocniejsze i bardziej przyciągające uwagę pomysły. Zapewniam jedynie każdego czytelnika, żądnego murowanych wrażeń, że na „Klasie” się nie zawiedzie, gdyż powieść ta została napisana w taki sposób, aby nie dopuścić do oderwania wzroku od tekstu. Krótkie i dynamiczne sceny, ciągłe zmiany miejsca akcji i osób biorących w niej udział, zapewniają niesamowitą dawkę wrażeń i buzowanie adrenaliny, zupełnie jak przy skoku spadochronowym.
Mocną stroną książki są jej bohaterowie. Imponująca gama...

Pani_Wu | 2014-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Kumple z klasy

Dwóch sprawiedliwych kontra reszta świata i wbrew mnożącym się przeciwnościom – tak można określić powieść w telegraficznym skrócie.

Kiedy otworzyłam tę książkę, wsiadłam na rollercoaster, z którego nie mogłam wysiąść aż do 544 strony. Akcja rusza z kopyta i gna na łeb na szyję, a w chwili, gdy autor daje czytelnikowi chwilę oddechu, okazuje się, że to jest ten moment, gdy wisimy w wagoniku głową w dół, aby za chwilę rozpocząć kolejny, szalony zjazd.

Kim są główni bohaterowie? To przyjaciele z licealnej klasy, pułkownik Karol Siennicki z MON i dziennikarz, Adam Wierzbicki. Fabuła osadzona jest w polskich realiach, akcja dzieje się głównie w Warszawie, w Suwałkach i w Krakowie.

Polski kontrwywiad rozpracowuje amerykańską firmę East Fund, która planuje eksploatować złoża tytanu w pobliżu Suwałk. Tak się składa, że w polskim oddziale firmy pracuje kilka osób z klasy Karola i Adama, zwanego „Wierzbą”. W grę wchodzą duże pieniądze. Bardzo duże.

Nagle znikają...

almos | 2014-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Świetna powieść sensacyjna z dynamiczną akcją, wprost nie sposób się oderwać. Rettinger nie ustępuje mistrzom gatunku: Folletowi, Forsythowi czy Ludlumowi. Słuchało mi się znakomicie, świetne wykonanie Andrzeja Ferenca tylko wzmagało napięcie, nie chciało się wyłączać odtwarzacza. Bardzo się cieszę, że mamy kolejnego majstra, który tak zgrabnie układa sensacyjne klocki!

A cała opowieść toczy się wokół kolegów z jednej klasy, którzy zachowali szkolną przyjaźń na długie lata, są teraz po czterdziestce, porobili kariery, i różne zdarzenia między nimi są osią intrygi. W tle mamy współczesną Polskę, duże pieniądze, korupcję, gangi, kontrwywiad wojskowy, policja, pościgi, strzelaniny, morderstwa, dzieje się. Akcja toczy się tak dynamicznie, że ledwo się nadąża, ale skomponowane to jest na tyle dobrze, że czytlenik/słuchacz się w tym wszystkim nie gubi.

Żeby nie popaść w zbytnie chwalenie, dołożę łyżkę dziegciu. Rzecz cała dzieje się w Polsce, a jakby nigdzie. Równie dobrze możnaby...

Obywatel_Śliwka | 2014-06-16
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Książka, ukrywając swą prawdziwą naturę za niepozorną, czarną okładką, leżała na półce. Z objętości wywnioskowałem, jak się później okazało – słusznie – iż autor solidnie przyłożył się, do tego, by zadbać, aby jego historia była solidnie rozbudowana. Gdy tylko się do niej zbliżyłem instynktownie wyczuwałem smród prochu z pistoletów, palonej gumy z opon policyjnych aut, już słyszałem huki wystrzałów, pianie policyjnego koguta oświetlającego wszystko na niebiesko i widziałem triumfalne miny zwycięskiej strony konfliktu, zawstydzonych zdrajców, bezczelnych złoczyńców, latające wokół ukradzione pieniądze i politykę, która wrze na najwyższych szczeblach. I, jak podejrzewałem, otrzymałem to wszystko, a później jeszcze więcej.

Już po kilku stronach widać, iż to nie jest coś, od czego łatwo się oderwać. Tak jak policjant, który ściga środkiem ulicy notorycznego złodzieja, tak czytelnik leciał razem z prądem, który autor mu narzucił, i który nie pozwala tej historii opuścić. Mimo iż była...

Agro | 2015-05-19
Przeczytana: 19 maja 2015

Nie przepadam za krajową literaturą. Zawsze trafiam na lektury słabe bądź tylko w porywach średnie. Jednak „Klasa” jest gdzieś o klasę wyżej. Momentami aż trudno uwierzyć że to pisał Polak.
Autor dobrze odrobił lekcję. Inspirował się dobrymi powieściami sensacyjnymi, to widać i to cieszy bo jak już czerpać wenę to od najlepszych. Dobre pomysły, dobre tempo akcji, parę ciekawych postaci, dużo się dzieje, puls z rozdziału na rozdział przyspiesza, wszystko przedstawione w dobrych proporcjach, dobrym stylem. Mimo że dla mnie zabrakło miejsca na zaskoczenie a całość była lekko przewidywalna nie mogę się do czegoś przyczepić. Polskie, dobre, nasze, git malina.