Jasnowidz

Okładka książki Jasnowidz Bartłomiej Biesiekirski
Okładka książki Jasnowidz
Bartłomiej Biesiekirski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Asy Kryminału kryminał, sensacja, thriller
Asy Kryminału
Prószyński i S-ka
2013-03-21
2013-03-21
Literatura polska morderstwo policja
Inne

Okładka książki Magazyn Fantastyczny 09 (3/2006) Bartłomiej Biesiekirski, Michał Cetnarowski, Dorota Ciesielska, Michał Gacek, Michał Galczak, Michał Kowalski, Joanna Maciejewska, Michał Młynarski, Redakcja pisma Magazyn Fantastyczny, Joanna Skalska, Stanisław Truchan, Grzegorz Żak, Adam Zbyryt
Magazyn Fantas... Bartłomiej Biesieki...
Okładka książki AQQ Magazyn komiksów nr 10 Bartłomiej Biesiekirski, Wojciech Birek, Marcin Cabański, Marcin Chudzik, Piotr Drzewiecki, Andrzej Janicki, Kati Kovacs, Cyryl Lechowicz, Radosław Lipowy, Robert Łysak, Tomasz Marciniak, Krzysztof Owedyk, Jerzy Ozga, Dariusz Pietrzak, Anna Piotrowska, Andrzej Rębosz, Jacek Rokosz, Witold Tkaczyk, M. Umbricht, Sławomir Zajączkowski, Łukasz Zandecki, Sławomir Zawadzki, Dariusz Żejmo
AQQ Magazyn ko... Bartłomiej Biesieki...

Dziwna... Tak można podsumować jednym słowem... Zagmatwana, trochę rozczarowująca.
Tytuł myli budząc nadzieję na emocjonującą lekturę, niestety. Gdyby przereagowania, może coś by to dało, a tak powstała zaplątana, przerysowana historia z irytującym bohaterami.
Moje zainteresowanie przypominało sinusoidę: już, już robiło się ciekawie... i bum, jazda w dół.
Były momenty ciekawe ale skutecznie niwelowane.
Ocena 5/10

Były momenty...

Autor potrafi pisać, poszczególne sceny są opowiedziane bardzo dobrze, nie ma dłużyzn, językowo wszystko gra - na tym niestety plusy się kończą.

Fabuła robi wrażenie nieprzemyślanej, kolejne sceny zaskakują nie tylko czytelnika, ale i autora, który gubi się w swojej chęci sprawiania odbiorcom kolejnych zaskoczeń. Zwrotów akcji są dziesiątki, każdy kolejny coraz bardziej odklejony od choćby pozorów realizmu, a na koniec wszystko spektakularnie pęka w szwach i kompletnie się rozsypuje.

Dawno nie czytałem tak źle poprowadzonej historii, a jednocześnie napisanej tak sprawnie. Zdecydowanie kreatywność autora nie dogoniła poziomem jego warsztatu.

Każdy początkujący/przyszły autor kryminałów powinien przeczytać tę książkę, żeby wiedzieć jak nie należy konstruować historii. Wg mnie dobry kryminał powinien być precyzyjnie utkaną siecią, labiryntem w którym czytelnik razem z bohaterem próbują się połapać. W "Jasnowidzu" nawet autor nie jest w stanie połapać się w tym co pisze, królują tu chaos, niekonsekwencja i absurd.

I jeszcze jedno: okładka jest świetna, ale kompletnie nie pasuje do fabuły, obiecuje coś czym w żadnym wypadku książka nie jest.

Nudna, marudna, nużąca straszliwie. Gdyby nie to, że słuchałam audiobooka w czasie rutynowych czynności to z pewnością nie dotrwałabym nawet do połowy.

Troche skompikowana fabula ale da sie przeczytac.

Troche skompikowana fabula ale da sie przeczytac.

Książka idealna na wrzesień, kiedy to świt nastaje powoli i niechętnie. Nieskomplikowaną fabułę można odkrywać powoli, bez pośpiechu. Bo i po co się spieszyć, kiedy bohater taki sympatyczny? Kiedyś rozwiąże zagadki, co go trapiły od tygodni. Po drodze kilka przeszkód pokona, bo do problemów go ciągnie niczym ćmę do światła. Na pewno nie odpuści, bo to typ niepokorny. A jak się go przyciśnie to i coś z nagła pokombinuje. A ja z przyjemnością oddam się lewitowaniu wśród momentów napięcia, co przychodzą i odchodzą. Tak to dobra książka na wrzesień.

Zaskakująco fajna, polska książka, ciekawe zakończenie. Książkę czytać do ostatniej strony! Polecam.

Intryga jest... Ale troche za gmatwana ale czuc potencjal

Intryga jest... Ale troche za gmatwana ale czuc potencjal

Muszę przyznać, że jak na polski kryminał - to jest bardzo dobra. Dlaczego piszę "jak na polski kryminał" - bo na całe szczęście nie jesteśmy tu zasypywani stertą wulgaryzmów, których chyba wystarczająco dużo mamy na codzień.
Ciekawa fabuła - interesujące wątki, dobrze napisane, ale wydaję mi się, że autora stać na więcej.
Czekam na kolejne powieści.

Czekam na kolejne powieści.

2030

Bardzo pokręcona, arcyzawiła historia kryminalna, której rozwikłanie nastręczyłoby trudności samemu Sherlockowi Holmesowi. Autor w irytująco inteligentny sposób miesza szyki domorosłym detektywom. Niestety trzeba się mocno zagłębiać w każdy rozdział, by ogarnąć o co chodzi, bo sceny z przeszłości, zagadka niewyjaśnionego morderstwa sprzed 15 lat i dramat porwanej współcześnie dziewczyny, Jowity, któej matka zginęła włąśni w tamtej sprawie z 1995 r, nakładają się na siebie, co dodatkowo konfuduje czytelnika.

Na plus zaliczam intrygująca postać tytułowego Jasnowidza, dziennikarza, który na osobliwą predylekcję do pakowanie sie w kłopoty. Niestety pechowo staje się głównym podejrzanym w sprawie o morderstwo. Jego perypetie oraz wysiłki podkomisarza, który chce oczyścić jasnowidza z zarzutów są najciekawsze.
Jak ktoś lubi nieoczywiste kryminały, pociaga go formułowanie kolejnych tez i teorii, które zaraz okazują się nietrafne, oraz tego, że autor bawi się z nim w kotka i myszkę, to z pewnością zachwyci sie tą lekturą. Dla mnie przekombinowane hipotezy, zbyt drastyczne i dosłowne opisy morderstw i gwałtów, przemocy w rodzinie.

skomplikowana fabuła,

skomplikowana fabuła,