Wiara i tron. Święty Wojciech i początki Polski

Okładka książki Wiara i tron. Święty Wojciech i początki Polski Dominik W. Rettinger
Okładka książki Wiara i tron. Święty Wojciech i początki Polski
Dominik W. Rettinger Wydawnictwo: WAM biografia, autobiografia, pamiętnik
WAM
2016-04-13
2016-04-13
św. Wojciech Adalbert

Dla mnie ta książka to arcydzieło. Nie tylko rzetelnie przedstawiona historia Adalberta, czyli św. Wojciecha, ale też niezwykły, przepiękny kunszt językowy, który musi docenić nawet purysta. Wspaniale się czyta, a każdy opisany obraz staje jak żywy przed oczami czytelnika.

Miała być "niezwykła panorama żarliwego, okrutnego i zmysłowego średniowiecza", a wyszło coś przez co trudno było przebrnąć. Kompletnie mnie ta historia nie wciągnęła, nie wiem jak inne książki tego autora, może są ciekawsze.

Fabularyzowana opowieść o św. Wojciechu (w książce używa się jego łacińskiej wersji Adalbert - nie wiem, czemu ma to służyć?). Momentami wydaje się, że autor pisał z konkretnym celem - miażdżącej krytyki ludzi Kościoła. Wyjątkiem jest rzeczony Święty. Kazania wyniesionego na ołtarze, które wymyślił autor, są bardzo trudne, nie przekonają nikogo do chrześcijaństwa, zaś czyny (też pochodzące z wyobraźni autora) przemówią do każdego człowieka.

Wiara i tron. Zdecydowanie więcej było tu wiary, niż walki o koronę. Historia Adalberta warta poznania. Mimo, że książka przedstawia brud średniowiecza, w dzisiejszych czasach podłość i chciwość ludzi niewiele się zmieniła od tamtych wydarzeń.

...aż mi siebie jest żal... bo tak bardzo chciałem poznać zbeletryzowaną, nieupobożnioną historię św. Wojciecha... I choć początek był wielce obiecujący, to im głębiej, tym bardziej ... płasko. Pewnie się mylę, ale miałem wrażenie, jakby książka była pisana na zamówienie.
Szkoda.

Szkoda.

Porywająca historia św. Wojciecha. Napisana z rozmachem, żarliwością, wspaniała!

Idealny przykład, że można napisać dobrą książkę bez scen erotycznych na każdym kroku ( czytaj: w każdym rozdziale). Brawo panie Dominiku!

Jestem miło zaskoczona. Przyzwyczajona do Cherezińskiej, spodziewałam się, że gorzej będzie się czytać. I ciesze się, że takiego patrona ma mój syn :)

Książka dotyczy wczesnego średniowiecza. lecz wiele przedstawionych w niej faktów i zdarzeń możemy odnaleźć we współczesnym świecie. Minęło kolejne tysiąc lat, a światem rządzą wciąż te same żądze, tj. seks, władza i pieniądze. Dotyczy to wszystkich płaszczyzn życia społeczeństw, również w sferze duchowej. Ile jeszcze musi upłynąć lat, by świat był zgodny z planem Bożym ? Świat pełen miłości, bez wojen, bez nienawiści, z poszanowaniem ludzkiej godności i szacunkiem do wszystkich żywych istot. Może kolejny tysiąc, a może jeszcze jeden tysiąc ?
Wielką przebiegłością i wyrachowaniem odznaczył się Bolesław Chrobry powierzając śmiertelną misję praskiemu biskupowi. Przyszły król Polski wcale nie miał zamiaru nawracać pogan w Prusach. Dosyć ich miał we własnym państwie. Wcale też nie zamierzał o te Prusy walczyć, bo walk o utrzymanie księstwa też mu nie brakowało. Jednakże złotem zapłacił za każdy gram jego ciała, które sprowadził do Gniezdna, wyprawił wspaniały pogrzeb, przywitał w swoich granicach Ottona III wraz ze wszystkim hufcami polskiego rycerstwa ubranego w bogate zbroje i wydał na jego cześć taką ucztę, jaką nie tylko Europa, ale świat jeszcze nie widział. Nic dziwnego, że cesarz oddał mu swoją koronę i włócznię Maurycego( oczywiście kopię). Propaganda sukcesu?
A tak swoją drogą....gdyby tak jakiś szaman wszedł do mojego kościoła i zaczął odprawiać na świętym ołtarzu przy ukrzyżowanym Chrystusie jakieś tam swoje czary mary, to też bym go walnął.

Niezwykła historia, niezwykłego człowieka.

Niezwykła historia, niezwykłego człowieka.

• Powieść historyczna
  • 📚2020 📚
  • Następne do czytania
  • Historyczne mniej lub bardziej

Dominik W. Rettinger Wiara i tron. Święty Wojciech i początki Polski Zobacz więcej