Talizmany

Wydawnictwo: Edipresse
sensacja
giovanna

Ewa Modlińska, historyk sztuki z wyboru i dziennikarka z przypadku, traci równocześnie faceta i pracę. W życiu jednak zawsze jest coś za coś – wskutek zbiegu okoliczności odkrywa w sobie dawno zapomnianą pasję do renesansu. Wpada na trop jednej z największych tajemnic historii. Czy siedemnastowieczne przekazy o fantastycznym skarbie okażą się prawdą? Czy Ewie wystarczy wiedzy i energii, by...

Wpada na trop jednej z największych tajemnic historii. Czy siedemnastowieczne przekazy o fantastycznym skarbie okażą się prawdą? Czy Ewie wystarczy wiedzy i energii, by rozwiązać zagadkę? Kto jeszcze, oprócz niej, porwie się na tę próbę?
Ślady prowadzą od Bizancjum przez Wenecję do Polski, a ściślej do potężnej XVII-wiecznej fortecy-pałacu Krzyżtopór. Splątane wątki, zaskakujące zwroty sytuacji, intrygi rodzinne, niebezpieczni rywale, gorące uczucia… Czy w odkryciu sekretu pomoże miłość?
Polski Kod Leonarda da Vinci: sensacja, humor i romantyzm.

źródło opisu: edipresse.pl

źródło okładki: edipresse.pl

Maromira | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Ewa traci jednocześnie pracę i faceta. Załamana i zrozpaczona decyduje się odpocząć od życia w tętniącej życiem stolicy i wyjechać do ciotki Zofii, właścicielki dworku niedaleko pałacu Krzyżtopór. Chce, wrócić do swoich korzeni, na nowo zająć się porzuconą przed laty historią sztuki.

Niespodziewanie dla niej samej, trafia w środek jednej z największych tajemnic historii. Tajemnica związana z pałacem Krzyżtopór, Zamościem i renesansowymi włoskimi rodami goni za nią od Warszawy aż do posiadłości ciotki. Tam nie tylko staje się ni stąd ni z owąd spadkobierczynią po zmarłej Zofii, ale i obiektem, za którym podążają tajemniczy Włosi, adwokat Adam, kuzynostwo Ewy i dziwny kustosz Podrecki. Zaczyna także poszukiwania skarbu, nie wiedząc, że musi walczyć z czasem, który kurczy się z każdą chwilą.

„Talizmany” to powieść przygodowo-sensacyjna, thriller historyczny, ale mocno zdominowany przez warstwę obyczajowo-komediową. Oparta na historii pałacu Krzyżtopór, sięga fabularnie aż do...

Menka | 2017-04-29
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Rettinger niezmiennie wciąga czytelnika w akcję od pierwszych do ostatnich stron. I do końca nie wiemy czego, możemy się spodziewać. Tematyka historyczna została świetnie wpisana w wątek sensacyjny i obyczajowy. Razem z autorem sięgamy do czasów renesansu i Bizancjum, a sposób opisywania wyzwala chęć jeszcze większego pogłębienia wiedzy o tamtych czasach. Otwiera człowieka na historię, pozwala czytelnikowi na wcielenie się w rolę odkrywcy.

Oczywiście nie mogło zabraknąć niezwykle wyrazistych i ciekawych postaci. Mamy tu [...] Ewę, która staje na życiowym zakręcie i dostaje od losu szansę, nie tylko w kwestii skarbu… Jest to kobieta łącząca pewne przeciwności – z jednej strony rozsądna, inteligentna, dociekliwa i budząca sympatię, a jednocześnie tak nieogarnięta w życiu prywatnym i uczuciowym, że aż irytująca. Towarzyszy jej prawnik Zofii, mecenas Adam Dąbrowa, który również przeżywa duże rozterki w życiu, a także pomaga w poszukiwaniach. Jest też 17-letnia Iza, córka Lusi i...

CzytalaElzbieta | 2017-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Po więcej recenzji zapraszam na: www.czytalaelzbieta.blogspot.com

Dominik W. Rettinger "Talizmany" - Lubisz Chmielewską? Lubisz Pana Samochodzika? Daj szansę Rettingerowi. Edipresse Książki próbuje mi wmówić, że to coś dla miłośników Dana Browna... Yyy, nie, kochane wydawnictwo, ale książka zacna.

Nazwisko Dominika W. Rattingera nie mówiło mi kompletnie nic, choć jest on scenarzystą współpracującym z Agnieszką Holland. To doświadczenie w kleceniu zgrabnych wypowiedzi daje się wyczuć w każdym zdaniu i na każdej stronie. Czułam się jakbym oglądała film - każdą scenę mogłam sobie wyobrazić w ekranizacji.

Gdy przeczytałam notę na odwrocie Talizmanów spodziewałam się raczej czegoś w stylu Dana Browna. Jakże miłe rozczarowanie mnie czekało!

Główną bohaterką Talizmanów jest Ewa Modlińska. Z wykształcenia historyk sztuki, z wyboru pracownica rubryki towarzyskiej znanego czasopisma dla pań. Przez splot nieszczęśliwych okoliczności traci pracę oraz partnera, postanawia więc zrobić sobie...

Klapaucjusz | 2017-08-27

Lipa po całości. O ile poprzednie książki Rettingera „Klasa” i „Sokół” trzymały się jakoś kupy i gatunkowej spójności, to „Talizman” na ich tle wygląda na wypadek przy pracy. Fabularnie mamy tu do czynienia z niezgrabnym połączeniem tandetnej (a czy są inne?) polskiej komedii romantycznej np. ekranizacji prozy Grocholi oraz sztampowego wątku sensacyjno-przygodowego rodem z „Pana Samochodzika i Templariuszy”.
Autor do końca nie może się zdecydować, co ważniejsze – miłosne rozterki bohaterów czy poszukiwanie skarbu. W rezultacie otrzymujemy przesłodzony i przegadany miks obu konwencji, a do tego drętwe dialogi, nadmiar postaci, kiczowate zbiegi okoliczności, rażące stereotypy sklonowane z seriali TVP, a w roli zgniłej wisienki na torcie dostajemy groteskowych włoskich adwersarzy naszych, pożal się boże, Indiana Jonesów. Finał adekwatnie wieńczy „dzieło”, tzn. jest wydumany, sztuczny i urwany – mam tylko nadzieję, że nie z myślą o kontynuacji.
Jak na parodię konwencji książka jest...

BookParadise | 2017-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Więcej na: http://www.bookparadise.pl/2017/06/normal-0-21-false-false-false-pl-x-none.html

Czytając powieść Rettingera miałam wrażenie, że oglądam film przygodowy. Wszystko było tak dobrze opisane, że nie miałam najmniejszego problemu z wyobrażeniem sobie tego, co działo się w „Talizmanach”. Przez cały czas miałam też wrażenie, że cofnęłam się do czasów dzieciństwa, kiedy to całą rodziną siadaliśmy w pokoju i oglądaliśmy przygody Indiana Jonsa czy innych poszukiwaczy przygód. Muszę przyznać, że było to wspaniałe uczucie, którego jeszcze nigdy nie doświadczyłam, czytając książkę.

książek: 2014
Julka | 2017-09-02
Przeczytana: 02 września 2017

Bardzo ciekawa książka z dużą dawką odległej historii (od Bizancjum przez Wenecję do Polski), przybliżająca fascynujące dzieje pałacu-fortecy Krzyżtopór. Główną bohaterką powieści jest Ewa Modlińska, historyk sztuki, sprawczyni poszukiwań tytułowych talizmanów. Oprócz tego mnóstwo splątanych wątków, rodzinne zawiści i intrygi, niebezpieczni osobnicy, gorące uczucia...
Bardzo polecam.

mensbooks | 2017-05-14
Przeczytana: 06 maja 2017

Na okładce możemy znaleźć takie porównanie wydawnictwa: "Polski Kod Leonarda da Vinci: sensacja, humor i romantyzm".
• Kod Leonarda da Vinci
Czy powinniśmy porównywać "Talizmany" do światowego bestsellera? Myślę, że nie jest to złe postępowanie. Tak jak w książce Dana Browna możemy tutaj znaleźć łączenie historii ze współczesnością, a także wplecenie zagadek w tę opowieść.
Polskie rody, Zamek Krzyżtopór, polska sztuka oraz tajemnice sprzed wieków - magiczne "Talizmany" z Bizancjum. To naprawdę przypomina "Kod Leonarda da Vinci", oczywiście na polską skalę. Było mniej ciekawostek i historycznych informacji, ale nie wpłynęło to na jakość książki, a nawet być może udało się ominąć nudne strony opisów o dalekiej historii, która jest wpleciona w fabułę, ale nie ma znacznego związku z książką.
• Sensacja
Oczywiście było wiele elementów sensacji, co okazało się naprawdę fajne. Elementy grozy - kilkukrotna kradzież obrazu, napad, broń, policja ciekawie wpływały na bohaterów. Polskim...

Natalia Lipińska | 2017-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2017

Mogłam TO czytać do 40 strony, dalej nie dam rady...
Ten żałosny humor godny kabaretów (a nie powieści, chyba że jest się panią Michalak, ale wtedy to nawet do kabaretu się nie nada), nierealne sytuacje już od początku książki są po prostu jak strzał w stopę autora. Jeśli już się porywamy na napisanie książek z historią, zagadkami, sensacją i nie chcemy z tego zrobić parodii to powinno się zachować choć odrobinę realności.
Nie dość tego bohaterka od początku, z nieznanych przyczyn, po prostu przypomina Mary Sue. Nawet nie zrobiło się jej szkoda, że facet ją zdradził, bo jak tylko wyszła z domu, oglądało się za nią milion innych bo jest taka piękna... Nic to, że jest piękna, ale mężczyźni mają lepsze rzeczy do roboty niż 'ochać' i 'achać' nad każdą panienką co przed nimi przejdzie.
O jej durnej przyjaciółce, co jej chyba pół mózgu brakuje to nawet nie chce mi się pisać.
Może później jest lepiej, nie wiem i tylko dlatego dałam tych 5 niezasłużonych gwiazdek.
Osobiście nie polecam,...

Piotr Gamza | 2018-03-06
Przeczytana: 06 marca 2018

Świetnie pokazane zachowania ludzi, chciwość aż czasami denerwuje, ale koniecznie trzeba przeczytać.

Anna-mojeksiążki | 2017-06-01

Bardzo chętnie sięgam po książki scenarzysty i pisarza Dominika W. Rettingera. Przeczytałam prawie wszystkie jego powieści i powiem jedno - jest naprawdę świetny. Każda jego książka jest oryginalna, różnią się od siebie tematycznie, ale łączy je lekki i przyjemny w odbiorze język, którym posługuje się Autor.

"Talizmany" to doskonała książka obyczajowo-sensacyjna, pełna tajemnic, wciągająca i intrygująca.
Ewa Modlińska jest historykiem sztuki, jednak od lat nie pracuje w zawodzie. Aktualnie pracuje jako dziennikarka i zajmuje się opisywaniem nowinek z życia towarzyskiego. Jej praca zostaje jednak zagrożona na skutek zdrady jej życiowego partnera. Ewę poproszono o opisanie jego aktualnego romansu, co było dla niej kroplą przelewającą czarę życiowej goryczy. Zraniona, smutna i zła postanawia porzucić swe życie i wyprowadzić się do stryjecznej ciotki. Na miejscu zastaje przygotowania do jej pogrzebu, o którym nikt jej nie powiadomił. Jest rozżalona i przygnębiona,a dodatkowo rodzina...