Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Droga do Jerozolimy

Tłumaczenie: Marian Leon Kalinowski
Cykl: Krzyżowcy (tom 1)
Wydawnictwo: Videograf II
Vagen till Jerusalem
wyprawy krzyżowe

Głośna powieść historyczna napisana przez najpopularniejszego współczesnego autora szwedzkiego. W samej Szwecji sprzedał ponad 10 mln. swoich książek, a jego powieści ukazały się w niemal 20 krajach. Trylogia Krzyżowcy osiągnęła w Szwecji nakład ponad 2 mln. egzemplarzy i została przetłumaczona na kilka języków. Przygotowywany na jej podstawie film jest najdroższą produkcją w dziejach kinematografii skandynawskiej. Niezwykła historia szwedzkiego rycerza, który broniąc Jerozolimy przed niewiernymi, pragnie odkupić błędy młodości. Wspaniała epicka opowieść o zakazanej miłości, pokucie i świętej wojnie. Barwna i pełna dynamicznych scen saga, która pozwala czytelnikowi na głębsze zrozumienie tego fascynującego okresu w dziejach Europy.

Perzka | 2014-12-31
Przeczytana: 25 grudnia 2014

1150 rok, Gotlandia pod panowaniem króla Sverkera i królowej Ulvhild. Władza w kraju szybko zmieniała się, bo walka o nią była ostra i nieustająca. Czytając musiałam robić notatki ponieważ w natłoku trudnych, szybko zmieniających się nazwisk i powiązań między poszczególnymi osobami gubiłam się. Z czasem jednak przywykłam i do tego i do nazw krain, wiosek, którymi autor często operuje, a także byłam w stanie przyporządkować im osoby je zamieszkujące. Łatwo nie było.

Sigrid jedna z głównych postaci powieści, pod wpływem snu postanowiła swą posiadłość przekazać za zgodą króla zakonnikom, Cystersom z Luro. Liczyła, że w ten sposób zyska dużo łask u Boga i zapewni sobie ochronę podczas porodu, który miał niebawem nastąpić.
W związku z tym musiała opuścić Varnhem i zamieszkać w posiadłości męża Magnusa, Arnas. Magnus nie był z tego powodu zadowolony, gdyż Arnas było okropnie zniszczonym miejscem. W dodatku śmieszyła go pobożność żony i to, że wszelkiego rodzaju wskazówek do działania...

słoneczko | 2018-05-10
Przeczytana: 10 maja 2018

Zakony Krzyżowe, Templariusze, okres wypraw krzyżowych to temat, który zawsze mnie intrygował. Szczególnie film „Królestwo niebieskie” jeszcze spotęgował moją chęć do lepszego poznania tego okresu średniowiecza.
Plusy:
- książka, która „wciągnęła” mnie od pierwszych stron, wymagająca, ale świetnie się czyta;
- temat, który zawsze wzbudza moje zainteresowanie i chęć poszerzenie wiedzy;
- powieść, która pozwala lepiej poznać i zrozumieć te brutalne czasy;
- ciekawe opisy życia codziennego w trudnych warunkach, przyszła Szwecja w połowie XII wieku;
- świetnie wykreowani bohaterowie z ich rozterkami i słabościami;
- próba odkupienia błędów młodości w walce o Ziemię Świętą przez Arna;
- dobrze przedstawiony wątek miłości i intryg;
- udana stylizacja języka na używany w średniowieczu;
Minus:
- zbyt skomplikowane powiązania pomiędzy bohaterami powodowały czasem, że się gubiłem kto z kim i dlaczego.
Ogółem książka bardzo dobra, warta przeczytania.

gwiazdka | 2016-03-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 12 marca 2016

Pierwszy tom Krzyżowców- „Droga do Jerozolimy”- Jana Guillou za mną. Czytałam dość długo, bo język niełatwy, za to rewelacyjnie oddaje klimat średniowiecza. I właśnie najbardziej za klimat, a w drugiej kolejności za język, do którego troszkę musiałam przywyknąć, ale potem wydał mi się piękny, daje książce osiem gwiazdek. Historia jest oczywiście też ciekawa, chociaż opisana nieśpiesznie, nie ma tu akcji na każdej kolejnej stronie, wszystko sączy się powoli, ale lektura przednia. Do tego duża dawka historii Szwecji u początków jej istnienia, zwyczaje i życie codzienne w średniowieczu i robi się wręcz pięknie.

allison | 2015-09-03
Przeczytana: 03 września 2015

Pierwszy tom cyklu "Krzyżowcy" pochłonął mnie całkowicie. Nie jest to jedynie przygodowa powieść historyczna. To przede wszystkim barwny portret epoki, w którym autor położył szczególny nacisk na kwestie obyczajowe, religijne, filozoficzne i kulturowe.

Dużo miejsca poświęcone zostało odmiennościom Zachodu i Wschodu, świata chrześcijańskiego i muzułmańskiego. Widać to szczególnie podczas rozmów, jakie toczone są w zakonie, gdy Arn poznaje Biblię, dyskutuje ze swoimi mentorami i słucha wywodów na temat "saraceńskich psubratów". Teraz, gdy zaczęłam już czytać drugi tom, widzę, że problem ten będzie w nim kontynuowany w równie interesujący sposób, chociaż także z innego punktu widzenia.

Fascynujące są bogate i obwarowane wieloma uwarunkowaniami obyczaje średniowiecznej Zachodniej Gocji. Nie mniej interesująca okazuje się polityka, której zawiłości autor tłumaczy szczegółowo, ale przystępnie. Jeśli dodamy do tego wątek miłosny i kilka intryg, mamy bardzo atrakcyjną całość, która nie...

Anna | 2016-11-23
Przeczytana: 22 listopada 2016

Po przeczytaniu "Krzyżowców" autorstwa Zofii Kossak-Szczuckiej, postanowiłam spojrzeć na tę samą tematykę oczami innego autora, jednego z najpopularniejszych pisarzy szwedzkich - Jana Guillou. Książka nie od razu mnie wciągnęła, ale po ok. 50-60 stronach zaczęła mnie coraz bardziej intrygować.

Pierwsza część to przede wszystkim poznawanie głównej postaci powieści - Arna Magnussona, którego rodzice w podzięce za uratowanie mu życia po ciężkim wypadku, ofiarują go Bogu i oddają do klasztoru. Arn ma pięć lat i w klasztorze - na posłudze Chrystusowi, nauce fechtunku, jazdy konno, czy kowalstwa, wypalania cegieł, łowiectwa - spędza niemal dwanaście lat. Jest oddanym i pobożnym bratem-laikiem. Nie ma jednak pewności, czy jest gotów w pełni poświęcić się Bogu. Zupełnie nie zna też życia, praw i zasad rządzących światem zewnętrznym. Dlatego na pewien czas opuszcza zakon i wraca do rodzinnego domu.
Tam widzi świat takim, jakim jest w rzeczywistości, pełen zawiści zła, wyzysku innych, tam...

Michał | 2012-01-24
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 24 stycznia 2012

Autor książki zabiera nas w wyprawę do czasów wypraw krzyżowych, na półwysep Skandynawski do krainy Swewów.
Głównym bohaterem jest Arn niedawno urodzony członek rodu Magnussona, w pierwszym tomie poznamy jego losy od niemowlęctwa po czasy nieomal dorosłego młodzieńca. Jest to spory przedział czasowy który autor opisuje wręcz fenomenalnie barwnie i żywo. Tempo narracji jest nie za wolne i właściwie uniknięto tutaj jakichś dłużyzn. Czyta się tą powieść jednym tchem.
Język powieści jest stylizowany na średniowieczny co jak czytałem niektórych razi, mi jednak zupełnie nie przeszkadzało.
Podobało mi się także to, że znajdziemy tutaj także liczne wątki humorystyczne.
Jeśli interesujesz się czasami średniowiecznymi, to nie wahaj się i sięgnij po tą książkę! Nie pożałujesz.

Andrew Vysotsky | 2011-03-23
Przeczytana: 23 marca 2011

Jan Guillou, jeden z najbardziej znanych szwedzkich powieściopisarzy, kojarzył mi się dotąd jako autor serii książek o przygodach skandynawskiej wersji 007 czyli Carla Hamiltona, z których jak dotąd w Polsce wydano tylko trzy*. Stał się on moim ulubionym autorem, a ocenę tę pogłębiła jeszcze lektura niesamowitego Zła, powieści niepowtarzalnej i do głębi poruszającej. Kiedy sięgałem po Krzyżowców, byłem po równi pełen obaw co nadziei. Guillou oto porzucił współczesność, w której czuł się jak ryba w wodzie, na rzecz wieków średnich. Przeskok ogromny i ciekaw byłem, czy sprawdził się w nowym klimacie równie dobrze jak w XX wieku. Z drugiej strony - wiedziałem już, iż cykl stał się prawdziwym szałem w Skandynawii, podobnie jak ekranizacje stworzone na jego podstawie. To tylko zaostrzyło apetyt.

Książki zakupiłem w czteropaku wydanym przez Videograf II z Katowic. Seria składa się z następujących powieści:
Droga do Jerozolimy (oryg. Vägen till Jerusalem)
Rycerz Zakonu Templariuszy...

electric_cat | 2013-04-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013, historia
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Uprzedzając wszelakie pytania wynikające z dziwnych, ludzkich pomysłów: nie, ta książka nie jest na sprzedaż. Na wymianę też nie.

Ziemie obecnie nazywane Szwecją, wiek XII. Na świat, jako drugi syn Sigrid i Magnusa przychodzi Arn, główny bohater tej powieści. Chłopak w dzieciństwie ulega ciężkiemu wypadkowi, wskutek którego ledwo uszedł z życiem. Religijni rodzice [ze względu na szczególny nacisk Sigrid] złożyli śluby, że jeśli ich syn przeżyje, oddadzą go na służbę Bogu do klasztoru położonego na ziemiach Varnhem, dawnego posagu Sigrid, która ofiarowała tereny Kościołowi w intencji spokojnego porodu.
Arn ozdrowiał cudownie, nieświadomy rodzicielskiego przyrzeczenia. O obietnicy zdawali się nie pamiętać również Magnus i Sigrid, jednak pewnego dnia kobieta kaleczy się, a w jej ranę wdaje się potworne zakażenie, roznoszące się po całym ciele. Świadoma swego błędu i pełna skruchy matka postanawia spełnić w końcu ślub złożony Bogu i razem z maleńkim, płaczącym synem, udaje się do...

Brian | 2018-08-21
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Dotychczas byłem pewien, że pisarze z drugiej strony Bałtyku potrafią pisać tylko powieści kryminalne. Wielkie było zatem moje zdziwienie, gdy uświadomiłem sobie, że "Droga do Jerozolimy" jest jedną z najlepszych książek historycznych, jakie było mi dane przeczytać.

Nie spodziewałem się takiej rewelacji, bo zawsze wydawało mi się, że w średniowiecznej Skandynawii nie działo się nic ciekawego. Jan Guillou pomógł mi zrozumieć, że byłem w błędzie. Zapewne w dużej mierze uczynił to jego styl, który przemawiał do mnie całkowicie. Czytając tą książkę można naprawdę przenieść się w czasie. Dostrzegałem pewne podobieństwo do Kena Folletta i jego "Filarów Ziemi", ale działało to tylko na plus. Autor przede wszystkim w mistrzowski sposób opowiada o prawdziwych wydarzeniach, obok akcji fikcyjnej. Jedyny minus jest taki, że samych wypraw krzyżowych w tej pierwszej części jest bardzo mało. Na szczęście z tego co wiem, w kolejnej części ten wątek jest na pierwszym miejscu. Bardzo mnie to...

Małgorzata | 2013-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2013

Już po pierwszych 20-stu stronach nie mogłam oprzeć się myśli: "Szwedzki Sienkiewicz".

Rewelacja.

Na tle autentycznych dziejów XII-wiecznej "Szwecji" i ówczesnych realiów rozgrywa się historia kilkorga fikcyjnych postaci. Historia prawdopodobna a zarazem baśniowa. Historia niezmiernie wciągająca. Nie sposób nie polubić głównego bohatera i nie życzyć mu powodzenia.