Onkolodzy. Walka na śmierć i życie

Wydawnictwo: The Facto
zdrowie, medycyna
duch

To żołnierze frontowi. Od lat na ich froncie bez zmian. Wróg atakuje każdego roku około stu siedemdziesięciu, stu osiemdziesięciu tysięcy z nas, także dzieci. Co roku jedno średniej wielkości polskie miasto zachoruje więc na raka. Każdy z tych tysięcy chorych trafi do jednego z nich, a jest ich zaledwie pięciuset. Onkolodzy - ludzie codziennie stający oko w oko z jednym z najtrudniejszych medycznych wyzwań i odpowiadający pacjentom na pytania, których nikt nie chce słyszeć. Nam opowiedzieli między innymi czy sami boją się raka, czy da się oswoić ze śmiercią i jak rozkłada się ją na raty. I co robią, żeby nie zwariować od swojej pracy.

źródło opisu: http://thefacto.pl/

źródło okładki: http://thefacto.pl/

Hipek | 2018-01-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBook
Przeczytana: styczeń 2018

Onkolodzy to zbiór dziewięciu wywiadów z lekarzami tej bardzo trudnej specjalizacji. Książka ta nie jest może arcydziełem literackim ale w mojej opinii w bardzo wyważony i odpowiedzialny sposób podejmuje tematykę leczenia nowotworów w Polsce. Autorzy na tyle umiejętnie poprowadzili wywiady, że zdołali wydobyć od swoich rozmówców obraz polskiej onkologii ze wszystkich chyba możliwych perspektyw. Oczywiści najważniejszą jest pacjent. Jego zachowania, szczególnie w chwili kiedy dowiaduje się o diagnozie. Ale ta perspektywa pacjenta pokazana jest z uwzględnieniem tak różnej jak się okazuje perspektywy osoby dojrzałej i dziecka. A nawet matki ciężarnej.

Druga perspektywa to system prewencji i leczenia pacjentów onkologicznych. System, za który odpowiadają urzędnicy, a z którym muszą radzić sobie lekarze. Jak się okazuje, dobro pacjenta bywa, ze wymaga obchodzenia czy omijania procedur... I dzieje się tak niezależnie od kolorytu aktualnie sprawujących władzę.

Trzecia perspektywa to...

Marago | 2016-09-15
Przeczytana: 15 września 2016

"Onkolodzy" to książka, autorstwa dziennikarzy TVN24 - Joanny Kryńskiej i Tomasza Marca (prywatnie małżeństwa) oraz dziewięciorga ich rozmówców (lekarzy onkologów). Całość jest poprzedzona zręcznym słowem psychologa, Andrzeja Komorowskiego, który jest terapeutą i doradcą rodzinnym.

Książka ta to nie jest to rzecz do oceniania. Ma po prostu spełnić swoją rolę - rolę edukacyjną i spełnia, niejednokrotnie powodując stawanie włosów na głowie. Choć muszę stwierdzić, że jest ciekawa i dobrze napisana.

Problem chorób onkologicznych zna każdy z nas - z rakiem nie da się zaprzyjaźnić, choć bywa natrętem w naszym życiu, naszych rodzin czy znajomych. Niezależnie od statusu społecznego, materialnego, wieku, płci czy pochodzenia, swoimi mackami może dopaść każdego. Z rakiem należy walczyć: profilaktyką, właściwą diagnozą, terapią, wreszcie leczeniem paliatywnym, gdy nie ma innego wyjścia.

Jak lekarze onkolodzy radzą sobie w przypadku chorób obejmujących ich specjalizację, czy wytrzymują...

Majka | 2017-08-25
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Niesamowita. Wciągająca. Straszna. Pocieszająca. Przerażająca. Wzruszająca. Życiowa. Do przeczytania - dla każdego.

Żeby wiedzieć, żeby oswoić temat, żeby częściej się badać, żeby zrozumieć, i jeszcze raz - żeby się częściej badać! A może, w przypadku niektórych, nie "częściej", a "w ogóle"?

Wbrew temu co napisałam, nie jest to książka, która stoi nad nami z batem i goni do lekarza. To jest tylko dobry dodatek do kawałka naprawdę ciekawej książki, z wieloma walorami edukacyjnymi. Polecam gorąco!

Radek | 2016-09-02
Przeczytana: wrzesień 2016

Trochę zbyt laurkowa, interlokutorzy wydają się być lekarzami idealnymi. Trochę odstaje to od rzeczywistych doświadczeń w kontaktach z przedstawicielami tego zawodu. Nie oskarżam nikogo o nieszczerość - prawdopodobnie wynika to z odpowiedniego (pasującego autorom) doboru rozmówców.

Wychwyciłem również pewną rozbieżność. W jednym wywiadzie dowiaduję się, że nie ma sensu wyjeżdżać na leczenie za granicę, ponieważ tam nie mają nic więcej do zaoferowania - polska onkologia nadąża za światową. Potem czytam, że jeśli kogoś stać, to jednak warto za granicą się leczyć, ponieważ nasze prawo i procedury nie nadążają... Może tak odmienne sytuacje dotyczą po prostu innych rodzajów nowotworów - jeśli tak, należałoby to wyraźnie w książce zaznaczyć. Sprawa do wyjaśnienia ;)

Z zastrzeżeniem wyżej wymienionych uwag, książka jest świetna. Pozwala przy odrobinie wyobraźni wczuć się choć trochę w przeżycia osoby, która właśnie się dowiedziała, że wykryto u niej raka. Pokazuje też jak delikatny to...

Bonia | 2018-01-14
Przeczytana: styczeń 2018

Tematyka jak wskazuje tytuł nielekka. Jednak po przeczytaniu nie powoduje zwiększenia lęku przed chorobami nowotworowymi, ale w pewien sposób oswaja nas z tym trudnym tematem. Zapewne też dobór odpowiednich rozmówców powoduje, że zwiększa się nasza wiara w umiejętności, szlachetność i empatię medyków, którzy wykonują ten trudny zawód. Niestety, jak wiemy nie zawsze jest nam dane znaleźć się w takich rękach. Sama książka spełnia w pewnym stopniu rolę edukacyjną i uwrażliwia czytelnika na ważne zagadnienia jak szeroko rozumiana profilaktyka, konieczność szybkiego kontaktu z lekarze w przypadku podejrzenia choroby oraz w miarę możliwości racjonalne podejście do tego trudnego przeciwnika.

Anna | 2018-01-07
Na półkach: 2018-52, Legimi :), Przeczytane
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Mocno mną wstrząsnęła ta książka. Nie spodziewałam się z jakimi trudnościami muszą się mierzy onkolodzy w walce z nowotworami. To nie tylko walka z rakiem ,ale też walka z urzędnikami i ograniczającymi przepisami, które mogą w każdej chwili spowodować śmierć pacjenta, bo miał za mało płytek krwi, bo guz piersi był za mały, aby podać lek czy chemię i dalej ratować życie. Polecam.

Magdalena Ru | 2016-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2016

Doskonała książka- wywiad rzeka z kilkoma fantastycznymi ludźmi. Lekarzami onkologami. Maprawdę warto przeczytać. I wcale nie dołuje, wręcz przeciwnie, podnosi na duchu.

buziaczek197 | 2017-07-16
Przeczytana: lipiec 2017

Bardzo fajna książka. O ile można w ogóle powiedzieć, że jej treść jest fajna. Wspaniali ludzie, którzy ratują nam życie. Nie zawsze jednak się udaje ..., ale robią wszystko co w ich mocy. I właśnie robią wszystko na co pozwalają im Polskie realia. Książka właśnie pod tym względem wstrząsająca. Mają związane ręce. Nie dorównujemy światowym realiom pod żadnym względem. Większość pacjentów musi sobie radzić sama tz. finansowo. O ile są leki, które mogą nam pomóc o tyle nie ma na nie refundacji. Czytając tą książkę człowiek się zastanawia ile warte jest nasze życie? dla władz, dla NFZ, dla wszystkich tych, którzy nie mają pojęcia z czym i z jaką chorobą muszą zmierzać się pacjenci, ale najważniejsze z czym muszą zmierzać się lekarze. Onkolodzy ratują nam życie !!! Taka jest rzeczywistość, ale również jest taka, że jest ich za mało ... Na tak wiele zachorowań na nowotwory, których jest ogrom (odmian) jest ich bardzo mało. Wstrząsnęło mną również to, że onkologów dziecięcych jest w...

Alicja Kostrzak | 2016-08-20

Polecam tę książkę każdemu! Każdy z nas doświadczył na własnej skórze, czym jest nowotwór, chorując lub patrząc na cierpienie kogoś z rodziny, otoczenia etc. Mam wrażenie, że wszyscy boimy się tej choroby, próbujemy wyprzeć z głowy smutne wspomnienia o osobach, których już nie ma z nami. Nowotwór traktujemy jak egzekucję, a onkologów jak katów. Pora zmienić nastawienie.
Ta książka mówi o pracy onkologów, ich poglądach oraz przeżyciach. To zbiór wywiadów z lekarzami. Nie znajdziecie tam naukowych opisów nowotworu, więc nie bójcie się i sięgnijcie po tę książkę. Nie powiem, że czyta się ją lekko, bo przyznaję, można zapłakać, uśmiechnąć się lub przerazić. Po tej lekturze docenicie życie. Kolejne wywiady pokażą, czasem również poprzez poruszające fragmenty, że warto walczyć o siebie od początku do końca, wykonując badania profilaktyczne lub nie poddając się w chorobie.
To książka, która rozwija świadomość. Nie oczekujcie tylko pięknych historii o cudownych lekarzach lub czarnych...

Kamila J | 2016-10-20
Przeczytana: 19 października 2016

Dobra ksiazka,mimo,ze medyczna w formie wywiadow,jednak jest to dobry wyciskacz lez,no niestety rzeczywistosc jest jak jest,czlowiek jest tylko czlowiekiem,ulomna, ale i silna istota. Mozna sie sporo dowiedziec nowego o rakach,pomyslec o badaniach, o swoim ciele i duszy.Troche sie tez przestraszylam,ale polecam.