Żelazna twierdza. Dworzec pocztowy w powstaniu warszawskim 1944

Wydawnictwo: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska Sp. z o.o.
6 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
9788363842031
wiku

źródło okładki: google

Ignac | 2018-10-13

Całkiem dobre. Podtytuł określa teoretycznie wszystko o czym jest ta książka. Zaczyna się od małego wstępu i opisu lat okupacji, przygotowań do powstania w Warszawie. Mamy też opis samego rejonu - nawet dokładny a to wcale rzadki element. Opis historii budynków i ich znaczenia (całkiem długaśny). Generalnie te wstępne rozdziały stanowią niemal 50% całości pracy. Kolejne 50% to opis kolejnych dni walki - od opanowywania rejonu przez Polaków aż po stopniowe ich wypychanie i kapitulację. Opisy są dość skrótowe, ustawiane chronologicznie ale treściwe. Mamy też sporo bardzo obszernych cytatów z literatury wspomnieniowej powstańców. Niestety ale liczba źródeł niemieckich wykorzystana przy pisaniu tej książki jest nader ograniczona.
Kolejna kwestia to mapy - książka ta ma format broszurkowy więc nie za bardzo tu miejsce na jakieś mapy. Niemniej w publikacji dotyczącej walk miejskich jakiś plan musi być i autor zamieścił taki. Niestety zaczerpnięty z pracy z serii "Warszawskie...

oksiedz | 2017-12-30

Pomimo zainteresowania historią i okresem Powstania Warszawskiego, nie znałem historii Dworca Pocztowego. Ta książka pozwoliła poznać ten obszar, udział tego budynku (tudzież całej infrastruktury) w Powstaniu, znalazło się też parę śmiesznych anegdot oraz skłoniło do dalszego zainteresowania się tematem dworców warszawskich jak również generalnie kolei warszawskich.
IMHO - warto