Żelazna twierdza. Dworzec pocztowy w powstaniu warszawskim 1944

Okładka książki Żelazna twierdza. Dworzec pocztowy w powstaniu warszawskim 1944
Adam Rozmysłowicz Wydawnictwo: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska Sp. z o.o. powieść historyczna
powieść historyczna
Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska Sp. z o.o.
2013-01-01
2013-01-01
9788363842031
Powstanie Warszawskie Dworzec Pocztowy

Całkiem dobre. Podtytuł określa teoretycznie wszystko o czym jest ta książka. Zaczyna się od małego wstępu i opisu lat okupacji, przygotowań do powstania w Warszawie. Mamy też opis samego rejonu - nawet dokładny a to wcale rzadki element. Opis historii budynków i ich znaczenia (całkiem długaśny). Generalnie te wstępne rozdziały stanowią niemal 50% całości pracy. Kolejne 50% to opis kolejnych dni walki - od opanowywania rejonu przez Polaków aż po stopniowe ich wypychanie i kapitulację. Opisy są dość skrótowe, ustawiane chronologicznie ale treściwe. Mamy też sporo bardzo obszernych cytatów z literatury wspomnieniowej powstańców. Niestety ale liczba źródeł niemieckich wykorzystana przy pisaniu tej książki jest nader ograniczona.
Kolejna kwestia to mapy - książka ta ma format broszurkowy więc nie za bardzo tu miejsce na jakieś mapy. Niemniej w publikacji dotyczącej walk miejskich jakiś plan musi być i autor zamieścił taki. Niestety zaczerpnięty z pracy z serii "Warszawskie Termopile..." a więc o nieco większym formacie - nieco to ogranicza czytelność planu. Zdjęcia to plany budynku i fotografie obiektu przed, w trakcie i po powstaniu. Całość liczy ponad 110 stron, oprawa miękka, papier szarawy. niestety książeczka jest też źle klejona przez co łatwo się rozpada - radze uważać na to przy czytaniu.

Pomimo zainteresowania historią i okresem Powstania Warszawskiego, nie znałem historii Dworca Pocztowego. Ta książka pozwoliła poznać ten obszar, udział tego budynku (tudzież całej infrastruktury) w Powstaniu, znalazło się też parę śmiesznych anegdot oraz skłoniło do dalszego zainteresowania się tematem dworców warszawskich jak również generalnie kolei warszawskich.
IMHO - warto

IMHO -...

Dodaj cytat z książki Żelazna twierdza. Dworzec pocztowy w powstaniu warszawskim 1944