Krew i burza. Historia z Dzikiego Zachodu

Blood and Thunder: An Epic of the American West
Tomasz Ulanowski
literatura piękna
Ag2S

W 1846 roku Stany Zjednoczone, wiedzione ideą terytorialnego ekspansjonizmu, zwanego Boskim Przeznaczeniem, zaatakowały Meksyk, żeby zająć jego zachodnie terytoria; w konsekwencji rozpoczęły trwającą kilkadziesiąt lat walkę z plemieniem Nawahów, nieustraszonych władców rozległych górzystych pustkowi. Hampton Sides z rozmachem i swadą opowiada imponującą historię podboju Dzikiego Zachodu. W...

Hampton Sides z rozmachem i swadą opowiada imponującą historię podboju Dzikiego Zachodu. W centrum opowieści znajduje się Kit Carson, niepiśmienny człowiek gór, traper i żołnierz, który dzięki swoim niezwykłym przygodom i brawurowym dokonaniom jeszcze za życia stał się legendą. Carson szanował zachodnie plemiona i zapewne rozumiał je lepiej niż jakikolwiek inny Amerykanin, a jednak zgodził się wykonywać rozkazy, które doprowadziły do upadku dzielnych Nawahów.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/krew-i-burza

źródło okładki: http://czarne.com.pl/uploads/catalog/product/cover...»

kind_of_alien | 2019-03-09
Przeczytana: 09 marca 2019

Rozczarowanie. Miała być krwista opowieść o Kicie Carsonie, a wyszło nijako. Mało o samym Kicie, więcej o Nawahach. Ale to wszystko jakoś tak bez głównego wątku, bez wielkiego polotu i swady.

Ciągle książki z serii amerykańskiej porównuję do genialnych "Imperium księżyca w pełni" i "Serce wszystkiego, co istnieje". Stąd może moje zbyt (?) duże oczekiwania i zbyt (?) surowe oceny dla innych książek z tej serii.

hincol44 | 2019-02-23
Przeczytana: luty 2019

Opisywany okres dziejów w książce Hamptona Sidesa jest arcyciekawy. Jest też bezlitosny, krwawy, brutalny. Na ziemiach tych ścierały się różne wpływy: Meksyk – który niewiele wcześniej uzyskał niepodległość, Stany Zjednoczone, których prezydent Jemes Polk, zapragnął włączyć cześć tych ziem do Unii i w mniejszym już stopniu Korona Brytyjska. Latynosi, Hiszpanie i Amerykanie zamieszkujący te ziemie, ponadto wiele narodów Indiańskich – min. Nawaho, Pueblo, część Apaczów. Żywioły te walczyły ze sobą od wieków. Najazdy, porwania, grabieże, zemsta – to była część kultury i życia tych wszystkich ludzi. Okres ten występuje bezpośrednio przed wydarzeniami opisanymi w Imperium księżyca w pełni, książki wspaniałej, wydanej w tej samej Serii Amerykańskiej. Dlatego też z wielką ochotą zabrałem się za Krew i burzę. Spodziewałem się jak w poprzednim przypadku dobrego reportażu, przedstawiającego tym razem, podbój Nowego Meksyku i Kaliforni, rzetelnie opisującego przy okazji narody indiańskie...

Albercik | 2018-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2018

Zupełnie od niechcenia wypożyczyłem sobie ten tytuł i z lektury od niechcenia zrobiło się niezwykle ciekawie. "Krew i burza" to historia brutalnego świata i ludzi, którzy tam żyli i... zdobywali go. Pochłaniając kolejne stronice książki coraz trudniej było mi się od niej oderwać. Jeśli ktoś czytał "O jeden most za daleko" Corneliusa Ryana, powinien być dopieszczony.

koemata | 2017-12-16
Na półkach: Przeczytane, A w 2017
Przeczytana: 16 grudnia 2017

wiele nowych informacji o amerykańskich Indianach i wojnie z Meksykiem, Apaczach, Komanczach, Pueblo, Anasazi i wielkim plemieniu Nawachów, którzy przetrwali na swoim terytorium do dziś (300 tys ludzi na pow. 70 tys. km2), - oraz prezydent Polk największy zdobywca terytorium dla USA

Leonhardwitz | 2017-12-10
Przeczytana: 22 listopada 2017

Już dawno nie przeczytałem tak dobrego reportażu, który czyta się jak powieść o wielkiej przygodzie.
Opowieść o tym, jak powstawały Stany Zjednoczone i jak zdobyły znany nam dzisiaj kształt swojego terytorium.
Rewelacja.

kolumban | 2017-11-23
Przeczytana: listopad 2017

Dla mnie to książka o ludobójstwie. Jest w tym całym strasznym świecie destrukcji kilkoro ciekawych bohaterów. Ich losy pokazują, że wszystko jest szarością.

PanPapryk | 2017-09-25
Na półkach: Przeczytane, Reportaż, 2017
Przeczytana: 23 września 2017

Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób Stany Zjednoczone doszły do obecnego wyglądu terytorialnego? Przecież nie od zawsze były krajem sięgającym od oceanu do oceanu. Kiedyś obecne Stany były zaledwie kilkoma stanami połączonymi ze sobą, rozwiniętymi trochę bardziej niż ich sąsiedzi. Jednak dzięki „woli bożej” rozpoczęli ekspansję na wschód, gdzie już były nacje. Nie tak rozwinięte ani zaawansowane.

Reportaż ten opowiada o tym, jak to się stało że stany są obecnie jednym z najprężniejszych krajów świata. Pokazuje co kieruje jego władzami niezmiennie, czy to w XIX czy XXI wieku. Jest to jednak historia z punktu widzenia zwykłych ludzi, którzy niczym pionki przemieszczają się po mapie, odgrywając role pierwszoplanowe.

Jest to również historia o tym, jak silniejszy wykorzystuje swoją przewagę nad słabszym. Jak zmusza Indian do podporządkowania się sobie i daje wybór: albo zgadzasz się na moje warunki, albo zginiesz. Bez litości, bez wyrzutów sumienia.

Tę niesamowitą książkę...

Rumbler | 2017-08-11

Świetna książka. Czyta się ją z zapartym tchem. Pozwala odmitologizować trochę ten cały Dziki Zachód, poznać głębiej jego historię w kontekście budowania imperializmu amerykańskiego. Pozwala też lepiej zrozumieć dzisiejszą politykę USA, która moim zdaniem w ogóle się przez te lata nie zmieniła. Wszak Boskie Przeznaczenie wciąż trwa np. na Bliskim Wschodzie. Do tego możemy poznać losy Kita Carsona, człowieka legendy i bardzo interesującą historię Indian Nawaho.

bijelodugme | 2017-06-16
Na półkach: Przeczytane, 2017

Po zachwytach nad "Imperium Wschodzącego Słońca" z tej samej serii po raz kolejny wydawca oddaje nam od rąk wyjątkową książkę: trochę powieść, trochę biografię, po trosze historię łotrzykowską i porywającą lekcję historii w jednym. Polecam!

Harald_Hardrade | 2017-05-11
Przeczytana: maj 2017

Jako wychowanek "Winnetou" i naszego Wernica z wielką ciekawością zabrałem się do tego. No i muszę powiedzieć, że daje radę:-). Czytając kiedyś o Dzikim Zachodzie wiedzieliśmy że jacyś tam Indianie i kowboje żyli kiedyś tam (100 albo i 200 lat temu) i gdzieś tam. Saloony, strzelaniny, mustangi itp. Taka trochę abstrakcja, fantasy. "Krew i burza" pokazuje w wartki i ciekawy sposób dokładne umiejscowienie wydarzeń związanych z podbojem Zachodu i co najważniejsze w bezstronny sposób przedstawia wszystkie strony. A było ich trochę. Pomijając (jako jedną grupę) różne plemiona Indiańskie, działali tam Hiszpanie, potem niepodległy Meksyk, a na końcu Amerykanie, którzy najechali te ziemie w połowie XIX wieku i włączyli je do USA. No i jest przede wszystkim Kit Carson - traper i człowiek legenda jeszcze za życia. Chyba największy w tych czasach autorytet i znawca zachodnich terenów kontynentu oraz Indian. Stał się pod koniec życia honorowym generałem sił zbrojnych USA, który jako jedyny w...