Okładka książki Ogar piekielny ściga mnie. Zamach na Martina Luthera Kinga i wielka obława na jego zabójcę
Hampton Sides Wydawnictwo: Czarne Seria: Seria Amerykańska reportaż
reportaż
Seria Amerykańska
Hellhound on His Trail: The Stalking of Martin Luther King, Jr. and the International Hunt for His Assassin
Czarne

Oficjalne recenzje i

Koniec pięknego snu

Link do recenzji

1923 14 299

Znakomita opowieść! Czyta się jak dobry kryminał :)

Znakomita opowieść! Czyta się jak dobry kryminał :)

Serdecznie polecam! Dwa wymiary, dwupłaszczyznowa, z jednej strony historia doktora Kinga i jego dokonań, a z drugiej niezwykle ciekawa droga do zbrodni jego zabójcy.

Bardzo polecam przebrnąć przez pierwsze 100 stron. Potem jest już niesamowicie ciekawie!

Cyt.:
„Jeśli człowiek nie odkrył czegoś, za co jest gotowy umrzeć, nie jest zdolny do życia.”
Martin Luther King, przemówienie, Detroit, 1963 r.

4 kwietnia 1968 roku w Memphis, w stanie Tennessee, od kuli zamachowca ginie założyciel i przywódca Konferencji Przywódców Chrześcijańskich Południa /SCLC/, laureat Pokojowej Nagrody Nobla pastor Martin Luther King. Charyzmatyczny przywódca czarnej społeczności, lider ruchu na rzecz walki z dyskryminacją rasową. Tożsamość zamachowca została ustalona dość szybko. Zabójcą okazał się James Earl Ray i rozpoczął się największy pościg w historii Ameryki. Dwa miesiące później, w czerwcu 1968 roku został zatrzymany w Wlk. Brytanii i ekstradowany do Stanów Zjednoczonych. Na wiosnę 1969 roku prokuratorzy postawili mu zarzut zabójstwa i zażądali kary śmierci. Ostatecznie został skazany na 99 lat więzienia. Zmarł w kwietniu 1998 roku w więzieniu w Nashville, po odbyciu 30 lat kary.

Po zabójstwie Martina Luthera Kinga na terenie USA wybuchły masowe protesty na tle rasowym, które ogarnęły ponad 100 miast, m.in. Baltimore, Boston, Chicago, Filadelfię, Waszyngton czy San Francisco. W wyniku zamieszek, które trwały ponad tydzień zginęło 46 osób, ponad 2,5 tys. zostało rannych a 20 tys. zostało aresztowanych.

Hampton Sides, amerykański historyk, dziennikarz i pisarz, urodzony w Memphis, w swoim świetnym reportażu „Ogar piekielny ściga mnie. Zamach na Martina Luthera Kinga i wielka obława na jego zabójcę” powraca do okoliczności śmierci pastora.

Jest to historia o prawdziwym przestępstwie.

Autor wykonał niemal tytaniczną pracę. Sięgnął do wielu źródeł, dokumentów i opracowań, by przybliżyć czytelnikowi ten tragiczny dla Ameryki okres. Nakreślił wiernie panoramę ówczesnej Ameryki, pełną nierówności rasowych i społecznych, przedstawiając niemal równolegle sylwetki dwóch głównych aktorów reportażu: ofiary i sprawcy. Podjął próbę rekonstrukcji samego zamachu w sposób nieomal aż zbyt drobiazgowy. Nie snuje przy tym spekulacji, nie podąża śladem wielu teorii, które pojawiły się bezpośrednio po zamachu i pojawiają się w dalszym ciągu, a które stawiają hipotezę, iż James Earl Ray był jedynie kozłem ofiarnym zakrojonego na szeroką skalę spisku, którego celem miało być zabójstwo Martina Luthera Kinga. Ograniczył się wyłącznie do opisania udokumentowanych faktów.

I choć „Ogar ….” pozostawia jednak mimo wszystko sporo wątpliwości, dla osób pasjonujących się najnowszą historią Ameryki jest to pozycja obowiązkowa.

Ostatnie dni pastora Martina Luthera Kinga i pogoń za jego zabójcą.

Polecam.

Cyt.:
Martin Luther King, przemówienie, Detroit, 1963 r.

Niby reportaż, a czyta się jak dobry thriller. Samemu Kingowi nie wystawiono jedynie pięknej laurki, a pokazano jako człowieka z wadami. Z kolei w sprawie zabójcy autor stara się doszukać przyczyn jego zachowania, ocenę pozostawiając czytelnikowi.

Książka świetnie wydana, twarda kartonowa okładka miła w dotyku, bardzo dobry papier; kremowy nie razi w oczy jak biały i nie jest śliski, dobra czcionka, wydanie książki na 10. Co do fabuły książki to jakieś 450 stron, bo reszta to przypisy. 2/3 z tych 450 jest bardzo ciekawa czyli główny wątek historii jakim jest sam morderca i śledzenie jego perypetii, ciekawy zarys o Kingu, jego otoczeniu a także oddana atmosfera tamtych czasów. Momentami książka zbacza na manowce, autor zbytnio rozwleka historię. Za dużo moim subiektywnym zdaniem o żonie Kinga; jak była ubrana, gdzie w danym momencie była, co przeżywała po zamachu itp. Ogólnie nic ciekawego, to się składa w sumie na jakieś 150 stron, już miałem wziąść ołówek i przekreślać smętne rozdziały ale szkoda mi było mazać świetnie wydaną książkę. Zamiast tego dodałbym więcej zdjęć z tamtych czasów; ze śledztwa, otoczenia; które poprawiłyby wydźwięk całej historii, wyraźnie tego brakowało. 300 stron ze zdjęciami to byłby prawdziwy kondensat a tak opowieść się niepotrzebnie dłuży i byłaby 10 a jest 8. To i tak bardzo dobra ocena i kiedyś wrócę do książki, życie jak wiemy pisze najlepsze historie.

jednym tchem!

jednym tchem!

Autor zasługuje na uznanie za same źródła. Ich ilość jest niesamowita.

Autor zasługuje na uznanie za same źródła. Ich ilość jest niesamowita.

Reporterski zapis ostatnich dni życia Martina Luthera Kinga i przygotowań mordercy do zamachu. Autor stara się tu być bezstronny. Nie próbuje nam pokazać socjologicznego i psychologicznego tła postępowania ofiary i mordercy. Nie dowiemy się więc, dlaczego w latach 60-tych w niektórych stanach USA było tak wielu segregacjonistów albo dlaczego tak wielkim poparciem cieszył się ruch Martina Luthera Kinga.

Autor próbuje za to rozwiać wątpliwości i teorie spiskowe, jakie pojawiły się przy okazji tej zbrodni. Trudno jednak zrozumieć, jak średnio rozgarnięty Ray przygotowując się do zabójstwa kilkukrotnie zmienił tożsamość, a potem w dziecinny sposób porzucił broń z odciskami palców ledwie kilkadziesiąt metrów od miejsca zbrodni. Z drugiej jednak strony każdy zamach polityczny lat 60-tych w USA budził teorie spiskowe, a wiele z nich - mimo upływu lat - nadal się rozwija, jak np. zabójstwo JFK.

Wyśmienity reportaż, w którym autor nie narzuca swojej oceny i światopoglądu, pomimo wielu zagadnień, których poruszenie, aż prosi się o natychmiastowe zajęcie stanowiska. I ten obiektywizm jest chyba dla mnie największą siłą tej książki. Kiedy z posłowia dowiaduję się o tym jaki pogląd na sprawę ma Hampton Sides gratuluję mu, że przez kilkaset stron pozwolił mi na własną dedukcję.

Do tego warsztat pisarski, który sprawia, że oparty na niezmiernej ilości drobnych faktów materiał pochłania się jak dobrą powieść kryminalną.

Hampton Sides Ogar piekielny ściga mnie. Zamach na Martina Luthera Kinga i wielka obława na jego zabójcę Zobacz więcej