Okładka książki Ogar piekielny ściga mnie. Zamach na Martina Luthera Kinga i wielka obława na jego zabójcę Hampton Sides
Hampton Sides Wydawnictwo: Czarne Seria: Seria Amerykańska reportaż
reportaż
Seria Amerykańska
Hellhound on His Trail: The Stalking of Martin Luther King, Jr. and the International Hunt for His Assassin
Czarne
2017-09-06
2017-09-06
Tomasz Bieroń
Tomasz Bieroń zamach M.L.King Memphis non-fiction

Koniec pięknego snu

1956 14 299

Bardzo dobry i rzetelny reportaż o kulisach zabójstwa MLK i polowaniu na strzelca.
Mimo sporych rozmiarów lekturę czyta się szybko i wciąga od razu niczym świetny thriller.
Sam MLK jest raczej posiacią drugoplanową, przedstawiony w sposób bardziej ludzki bez idealizowania, historia skupia się na jego zabójcy oraz obrazie społeczeństwa i FBI w tamtych czasach.
Bliżej tej książce jest do thrillera niż do biografii lidera Ruchu Praw Obywatelskich. Naprawdę warto się z tą pozycją zapoznać, autor włożył w nią sporo pracy, co odbija się na kartach.

Bliżej tej...

Świetnie opisana historia , choć akurat po tym autorze właśnie tego się spodziewałem. Dostajemy historię ukazaną z perspektywy ofiary, mordercy oraz organów ścigania. Momentami odniosłem wrażenie, że niektóre fakty można było pominąć, niektóre sytuacje zostały aż za dokładnie opisane, ale, z dwojga złego, lepiej przegiąć chyba w tą niż w drugą stronę. Książkę czyta się momentami jak dobrą powieść kryminalną... po prostu Hampton Sides, który jeszcze nigdy chyba mnie nie zawiódł.

Na pewno nie jest to książka dla tych, którzy chcieliby się czegoś więcej dowiedzieć o postaci Martina Luthera Kinga (sama na to liczyłam). Zgodnie z podtytułem - to rekonstrukcja czasu poprzedzającego zamach i przebiegu samego zamachu, a także późniejszej obławy na zabójcę. Określa się ten reportaż jako thriller non-fiction i w zasadzie się z tym zgodzę; książka napisana jest jakby dokładnie, klatka po klatce, opisywała przebieg filmu sensacyjnego ze śledztwem FBI pod wodzą Hoovera. Przeplatają się w niej trzy perspektywy: otoczenia MLK, zamachowca oraz polityczno-śledcza. Ale w formie filmu przedstawiałby się ten reportaż znacznie lepiej.

Budowane napięcie i atmosfera nieuchronności (przecież doskonale wiemy, do czego zmierza śledzenie losów MLK i zamachowca, a później doskonale wiemy, jak skończy się obława) zabijane są co chwila nadmiarem szczegółowości. Czasem rewelacyjnie oddaje to tło i tworzy klimat scen, częściej jednak bywa przeładowaniem informacyjnym, nieumiejętnością selekcji istotnego materiału - chęcią odmalowania tak dokładnego, że w szczegółowości zatraca się istota rzeczy. Każda, nawet najbardziej poboczna postać, dostaje swoją charakterystykę: w co była ubrana, kogo przypominała, jakim akcentem się posługiwała (informacja dla polskojęzycznego czytelnika zupełnie nic niemówiąca, jak wiele innych - to cholernie jankeskocentryczna książka i niestety wydawnictwo nie zadbało o dodanie przypisów objaśniających do wielu poruszanych kwestii czy wspominanych nazwisk, jakie dla Amerykanów będą oczywistością, a dla nas są kolejną treścią bez znaczenia). Te elementy doskonale zagrałyby na ekranie, bo widzielibyśmy i słyszelibyśmy je równocześnie; w reportażu rozbite są na akapity tekstu. Moja cierpliwość wielokrotnie była wystawiana na próbę, szczególnie przy paru akapitach na temat specyfiku, którym MLK się golił - jego konsystencji, zapachu, składu, a także w końcu i tego, że wraz z włoskami trafił do odpływu (wspaniale, hurra).

Książce ewidentnie brakuje poza tym map i zdjęć. Każda kolejna część zaczyna się od innego zdjęcia zamachowca, jest też o wszystkich z nich mowa w tekście (w sumie mamy ich 5),lecz brakuje tutaj np. portretu pamięciowego, jaki w treści reportażu został wspomniany i czytelnik chciałby go ujrzeć. Nie ma też „słynnych zdjęć”, jakie autor opisuje, a ukazujących chwile po zamachu. Być może są to kwestie oczywiste dla czytelnika amerykańskiego, w takim wypadku jednak na rynek polski powinno się te braki nadrobić.

Sięgnęłam po tę książkę zachęcona innym reportażem Sidesa - „Krwią i burzą”. Była to zdecydowanie najlepsza książka z serii amerykańskiej Czarnego, spośród przeze mnie przeczytanych, czytało się ją naprawdę jak awanturniczą powieść z czasów zawłaszczania terenów Ameryki. Również potrójna perspektywa stwarzała niezwykle wielowymiarowy obraz, a całość dostarczała świetnej rozrywki i wiedzy. W wypadku „Ogara piekielnego” ten zabieg zabija bezsensowną szczegółowością i ta książka jest bez wątpienia najgorszą z serii, jaką przeczytałam. Dziwią mnie wysokie oceny, nie mogę jej polecić - ewentualnie tylko miłośnikom klimatów sensacyjno-śledczych na faktach albo zainteresowanym sylwetkami morderców-zamachowców (zdecydowanie ten aspekt był dla mnie najciekawszy).

Bardzo dobrze napisany reportaż, opisujący przygotowania, zamach oraz ucieczkę i poszukiwania zabójcy Martina Luthera Kinga. Zawiera ponadto szereg informacji o samym Kingu, jego życiu, działalności w ostatnich miesiącach przed zamachem czy zamierzeniach (i to bez wystawiania laurki, a bardziej ze zwróceniem uwagi na szereg wad MLK),jak również o działalności FBI, prezydenta Johnsona, czy innych osób krążących jak elektrony wokół jądra Kinga:) Historia bez teorii spiskowych (wspomniane na końcu, choć sama lektura rodzi pytanie, po co w istocie JER zrobił to, co zrobił),a oparta na rzetelnej, benedyktyńskiej pracy w archiwach (jest też wątek polski). Sporo ciekawych informacji o samym sprawcy, w tym jego życiu przed i po zamachu. Naprawdę warto (choć po przeczytaniu tej książki człowiek się dziwi, że zabójstwo takiej osoby było takie...zwykłe...bez większego sensu i celu).

Czytelnicze zaskoczenie roku. Kupiłem sugerując się wysokimi notami jakie książka miała na LC choć temat wcześniej specjalnie mnie zajmował. No bo co może być głębokiego w zamachu i polowaniu na zabójcę. Znów nie pomyliłem i znów nie zawiodłem na społeczności LC. Świetna książka. Dla mnie ma dwa wymiary: pierwszy to faktograficzny związany z okolicznościami zamachu i następczą obławą na zabójcę. Ta część jest napisana niczym najlepsza powieść sensacyjna z elementami dramatu – naprawdę nie mogę się doczekać ekranizacji filmowej. Drugi element to całe wielkie tło walki o prawa obywatelskie czarnych mieszkańców USA, z wielkością i małością jej liderów, kontekstem społeczno-politycznym oraz realiami ekonomicznymi. Oba obszary świetnie się uzupełniają. Polecam z czystym sumieniem.

To moje drugie spotkanie z literaturą tego autora. I z całą stanowczością mogę stwierdzić że jest mistrzem w swoim fachu. Należy bardzo docenić ogrom pracy którą wykonał. Czyta się jak najlepsze powieści. Chodź jak sam pisze nie jest to dobre określenie bo sugeruje że stworzył coś z gatunku literatury rozrywkowej. A tak nie jest.

Serdecznie polecam! Dwa wymiary, dwupłaszczyznowa, z jednej strony historia doktora Kinga i jego dokonań, a z drugiej niezwykle ciekawa droga do zbrodni jego zabójcy.

Znakomita opowieść! Czyta się jak dobry kryminał :)

Znakomita opowieść! Czyta się jak dobry kryminał :)

Dobrze, że wydano do po polsku

Dobrze, że wydano do po polsku

Fantastyczna. Połyka się ciągiem.

Fantastyczna. Połyka się ciągiem.

• Reportaż
  • Literatura faktu
  • USA

Hampton Sides Ogar piekielny ściga mnie. Zamach na Martina Luthera Kinga i wielka obława na jego zabójcę Zobacz więcej