Hampton Sides Wydawnictwo: Czarne Seria: Seria Amerykańska literatura faktu
Hellhound on His Trail: The Stalking of Martin Luther King, Jr. and the International Hunt for His Assassin
Tomasz Bieroń
Tomasz Bieroń zamach M.L.King Memphis non-fiction

Oficjalne recenzje i

Koniec pięknego snu

[ 5 ] Link do recenzji

Autor zasługuje na uznanie za same źródła. Ich ilość jest niesamowita.

Reporterski zapis ostatnich dni życia Martina Luthera Kinga i przygotowań mordercy do zamachu. Autor stara się tu być bezstronny. Nie próbuje nam pokazać socjologicznego i psychologicznego tła postępowania ofiary i mordercy. Nie dowiemy się więc, dlaczego w latach 60-tych w niektórych stanach USA było tak wielu segregacjonistów albo dlaczego tak wielkim poparciem cieszył...

Wyśmienity reportaż, w którym autor nie narzuca swojej oceny i światopoglądu, pomimo wielu zagadnień, których poruszenie, aż prosi się o natychmiastowe zajęcie stanowiska. I ten obiektywizm jest chyba dla mnie największą siłą tej książki. Kiedy z posłowia dowiaduję się o tym jaki pogląd na sprawę ma Hampton Sides gratuluję mu, że przez kilkaset stron pozwolił mi na własną...

Naprawdę interesująca pozycja, poruszająca nie tak odległa historię z USA mającą niebagatelny wpływ na wydarzenia, które miały wówczas miejsce. Wbrew okładce mogącej sugerować że głównym bohaterem historii jest Martin Luther King większość opowieści skupia się na jego zabójcy, którym był James Earl Ray. Autor poświęcił dużo miejsca nie tylko 2 głównym postaciom, ale również...

Wspaniały reportaż. O samym ruchu praw obywatelskich i działalności MLK nie dowiemy się, aż tak dużo, jednakże jest to świetny asumpt do dalszego poszerzania wiedzy. Czyta się jak thriller i czytelnik nie może się oderwać od książki. POLECAM

Widziałabym tę książkę jako lekturę obowiązkową - porusza ważne tematy ze współczesnej historii, a w dodatku napisana jest w taki sposób, że nie można się od niej oderwać. Czułam się w trakcie lektury jakbym czytała kryminał, nie reportaż.

Na półkach: , , , , , , ,

Znakomicie napisana książka. Idealny materiał na scenariusz filmu. Oddaje klimat Ameryki lat 60-tych XX wieku.

W tej książce jest wszystko, czego trzeba literaturze faktu, by móc ją określić mianem "z najwyższej półki": moc rzetelnej pracy ze źródłami, świetnie nakreślone portrety psychologiczne i tło społeczno-polityczne, wciągająca, dopracowana literacko narracja oraz dociekliwy, chowający swoje ego "do kieszeni" autor.

Martin Luther King oraz James Earl Ray. Charyzmatyczny pastor walczący z dyskryminacją rasową oraz przestępca lubujący się w prostytutkach i narkotykach. Dwie zupełnie sobie przeciwstawne osobowości, których na zawsze związał ze sobą pamiętny dzień 4 kwietnia 1968 roku w Memphis w stanie Tennessee.

"Miałem sen, iż pewnego dnia ten naród powstanie, aby żyć wedle prawdziwego...

Mistrz reportażu. Thriller, którego zakończenie znasz, a i tak wykorzystujesz każą chwilę, by doczytać kilka stron, co będzie dalej:)
Hampton rulez, kupujcie/pożyczajcie/kradnijcie i czytajcie wszystko, co napisał

Dyskusje

• Reportaż
  • 2018
  • Literatura faktu
  • Historia
  • Reportaże

Hampton Sides Ogar piekielny ściga mnie. Zamach na Martina Luthera Kinga i wielka obława na jego zabójcę Zobacz więcej