Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od roku 1492 do dziś

A People's History of the United States
USA, polityka, prawa człowieka
historia
Ktrzn Jnt

To jedna z tych książek, które naprawdę powinien przeczytać każdy. Ta wyjątkowa historia Stanów Zjednoczonych opowiedziana jest z perspektywy jej ofiar: rdzennych amerykanów, Afroamerykanów, związkowców, kobiet, imigrantów i biednych. Howard Zinn ze skrupulatnością i swadą opisał wszystko to, o czym Amerykanie czasem woleliby nie pamiętać, ale o czym zapomnieć nie powinniśmy nigdy. Ludową...

Howard Zinn ze skrupulatnością i swadą opisał wszystko to, o czym Amerykanie czasem woleliby nie pamiętać, ale o czym zapomnieć nie powinniśmy nigdy. Ludową historię Stanów Zjednoczonych czyta się jak kryminał.

Ponad dwa miliony sprzedanych egzemplarzy!

Jedna z ulubionych książek Davida Bowiego i Matta Damona.

Książka została poprzedzona wstępem Artura Domosławskiego.

źródło opisu: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/ludowa-hi...(?)

źródło okładki: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/ludowa-hi...»

Dellas | 2019-07-03
Przeczytana: 02 czerwca 2019

Książka Howarda Zinna to całkowicie inne spojrzenie na historię. To obraz zmagań zwykłych ludzi, którzy niekoniecznie muszą doceniać takie zjawiska jak postęp technologiczny, ekspansję imperiów czy rozwój infrastruktury. Zwłaszcza, że powyżej wymienione realizowały się na biedzie i ucisku wielu pokoleń: tubylców, kolonistów a w końcu obywateli. W bardzo subiektywnym i często jednostronnym tonie autor przedstawia obraz zwykłych ludzi, na barkach których wyrastała potęga USA. Zinn określa kapitalizm jako Demiurga, który od początków powstania amerykańskich kolonii, determinuje historią całego Kontynentu, a nawet Świata.
"Ludowa historia USA" to bardzo wartościowa lektura (z fantastyczną bibliografią), choć cały czas trzeba mieć z tyłu głowy jej jednostronność.

Gibon | 2019-06-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019

Nietradycyjne spojrzenie na historię największego mocarstwa współczesności. Rzetelna i starannie udokumentowana opowieść o tych, o których książki historyczne zwykle milczą.

Carmel | 2019-05-24
Przeczytana: 24 maja 2019

"Ludowa historia Stanów Zjednoczonych" to monumentalna, obrazoburcza, anty-establishmentowa i prowokacyjna wersja dziejów USA. Howard Zinn, idąc pod prąd dominującym typom narracji, świadomie pochylił się nad wiatrem historii, który wieje w twarz ludziom zapomnianym, zmarginalizowanym i stanowiącym co najwyżej tło dla wielkich tego świata. Szczególnie w przypadku USA takie rewolucyjne potraktowanie dumy narodowej okazało się bardzo intrygującym zabiegiem - tak na granicy herezji.

Historyk nie ukrywa, że jego praca jest wybiórcza i jednostronna. Po prostu chciał opisać historię z perspektywy tej części narodu, której się nie udaje przez pokolenia, która musi walczyć o prawa zderzając się z jawną dyskryminacją. Założył, że tym razem nie będzie pochwały liberalnej gospodarki i prężnego kapitalizmu z ich odwiecznymi beneficjentami - od plantatorów poprzez trustowych przemysłowców po współczesnych biznesmenów. Nie ma u Zinna uświęconych interpretacji zdarzeń, nie ma skupiania się na...

subejz | 2019-05-15

O czym w szkołach uczą dzieci? Że Kolumb wielkim odkrywcą był. Że wspaniali Europejczycy krzewili chrześcijaństwo wśród pogańskich Indian. Że Afryka była dzika, a biały człowiek przywiózł tam cywilizację.

Z czasem możemy zweryfikować te piękne historie. Jeśli chcemy.

Książka Zinna powinna być lekturą obowiązkową dla uczniów kończących podstawówkę. Autor pokazuje historię prawdziwą, nie z perspektywy mocarstw i władców, ale z perspektywy zwykłych ludzi. Pokazuje ją taką, jaka ona dla nich była. Nie są dziś istotne cyfry, daty i nazwiska dowódców. Ważne byśmy rozumieli przyczyny następujących po sobie zdarzeń.

Ta książka poszerza i zgłębia horyzonty jak żadna inna. Pokazuje prawdę z zupełnie innej strony, tej o wiele ważniejszej.

Pokazuje też niestety jak niszczącą siłą jest człowiek.

Daję 10 gwiazdek za nowe horyzonty, za styl i język, za niespotykany sposób przedstawienia historii.

denon75 | 2019-05-05
Przeczytana: 05 maja 2019

świetna książka, warto znać historie usa i kapitalizmu spoza propagandowego mainstreamu i światopoglądu zbudowanego z nagłówków gazet

Jarek Zawisza | 2018-10-28
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 17 października 2018

Ta książka jest trochę jak czerwona pigułka w ręku Morfeusza...
Weźmiesz i już nigdy nie spojrzysz na Amerykę tak samo.

Znany historyk z Boston University, Howard Zinn wiedząc o tym iż "historię zwykle piszą zwycięzcy", zebrał się w sobie, przekopał tony dokumentów, akt, pamiętników i tekstów źródłowych, po czym skompilował to wszystko i zaprezentował nam alternatywną opowieść o losach swego kraju, tym razem widzianą oczyma tych przegranych.

Zaczął trochę szerzej, bo poza granicami USA, a mianowicie na Hispanioli.
Hispaniola we współczesnej literaturze polskiej znana jako Haiti, została "odkryta" w 1492 roku, przez niejakiego Cristóbala Colón, czy może bardziej swojsko - Krzysztofa Kolumba.

Krzysztof ów, w historiografii białego człowieka przedstawiany jest jako żeglarz, podróżnik, romantyczny bohater, heros... nieomal na miarę Odyseusza!
A tymczasem, spoglądając na jego postać oczyma rdzennych mieszkańców Ameryki, zaczyna nam się jawić jako taki skarlały Hitlerek, no wiecie:...

Piktor | 2018-09-13

Obszerna, wyczerpująca kronika ucisków, niesprawiedliwości społecznej, żądzy zysku, prześladowań, przemocy, biedy, nietolerancji, lekceważenia i okrucieństwa, jakie targały Stanami Zjednoczonymi od początku ich kilkusetletniej historii, zdaniem autora, za sprawą poczynań elit politycznych i finansowych (nierozerwalnie ze sobą powiązanych). Jeżeli ktokolwiek ma jeszcze w głowie obraz USA jako świetlistej przeciwwagi dla innych światowych mocarstw, kraju praworządności, wolności, demokracji, nieskrępowanej różnorodności i wielkich możliwości nawet dla najmniejszych, to po tej lekturze ostatecznie ten obraz porzuci. Jeżeli ktoś jednak nawet takiego obrazu w głowie nie ma, to i tak będzie prawdopodobnie zadziwiony skalą, częstotliwością i przeciągłością mrocznego oblicza Stanów. A przy okazji usystematyzuje sobie wiedzę o historii tego kraju tak w ogóle, już nawet pomijając aspekt ucisku na którym autor skupia się najmocniej - Zinn podąża wszak za biegiem tych już czysto obiektywnych...

Martins | 2018-02-09

W gruncie rzeczy dość bałamutna i irytująca książka, choć chwilami intrygująca i dostarczająca nieznanych informacji o historii USA. Sam manewr z próbą sprzedania nam historii grup kontestatorów i buntowników, a także gnębienia pewnych grup mniejszości jako historii całego ludu uważam za manipulację. To bardziej krytyczna historia Stanów Zjednoczonych. Szkoda niestety, że burząc mit kraju równych możliwości i self-made manów Zinn tworzy zarazem czarną legendę swojej ojczyzny.

Książka jest najciekawsza tam gdzie autor opisuje przykłady nierówności czy prześladowań określonych grup (np. o niewolnictwie czy eksterminacji Indian). Schody zaczynają się gdy Zinn próbuje przechodzić do refleksji systemowej. Dostajemy tutaj niewiele poza banałami o rządach bogaczy i ich ochronie przez administracje kolejnych prezydentów. Autor szerzej nie potrafi jednak tego wyjaśnić, a jeśli to robi to niezbyt przekonująco uważając np. że przykładem tego jest ochrona prawa własności w amerykańskiej...

sister | 2017-12-21
Przeczytana: 2017 rok

To historia Stanów Zjednoczonych na pewno inna niż ta, jaką poznajemy w szkołach i typowych publikacjach.
Zinn burzy mit USA jako kraju zupełnej wolności i wzorcowej demokracji. Ogólnie demitologizuje pojęcia demokracji, sprawiedliwości, wolności, wolnego rynku, kapitalizmu i polityki w szerokim ujęciu tego słowa.
To niezwykle szczegółowe opracowanie poparte mnóstwem cytatów i niezliczoną bibliografią może zniechęcać swoją objętością (872 strony bez posłowia i bibliografii).
Mimo to, warto poznać inną stronę historii powstania wielkiej potęgi gospodarczej, militarnej i politycznej naszych czasów. Kto i jak bardzo stracił i cierpiał, a kto i ile zyskał. Może warto zweryfikować pogląd, że USA to kraj - raj w którym szanse ma każdy i wszyscy mogą wszystko.
Polecam zwłaszcza tym, którzy byli i zachłysnęli się - tak jak ja ogólnym obrazem - nie zaglądając w obszary trudne i problematyczne.

Seticzek | 2017-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2017

Historia USA napisana przez amerykańskiego profesora o wybitnie lewicowych poglądach. Sam autor przyznaje w końcowych rozdziałach, że jego książka nie jest i nigdy nie miała być obiektywna. Ma otwierać oczy osobom chłonącym codziennie propagandową papkę. Ma obudzić "strażników systemu", nakłonić ich do wsparcia anarchizujących buntowników. Niestety osobiście nie bardzo potrafię przełknąć łączenie pracy naukowej z walką o ideę.
Wiele rozdziałów czytałem z opadającą szczęką. Zwłaszcza o związkach globalnych korporacji z polityką, manipulacji masami, przemyśle zbrojeniowym... Autor obrócił amerykańską legendę na lewą (sic!) stronę i wyrżnął jak szmatę. :)
Jednak wnioski często dopasowywane są pod zadaną tezę.
Jednostronne podejście na dłuższą metę może znużyć bardziej dociekliwych czytelników. Zauważenie od czasu do czasu jakiś plusów kapitalizmu na pewno nie zaszkodziłoby lekturze. Podobnie jakakolwiek krytyka socjalizmu.
Autor ma skłonność do ogromnych uogólnień; z jednej...