Proces w Norymberdze

Der Nuernberger Prozess
978-83-247-1634-0
historia
Elf144

Proces norymberski opieral sie na - zastosowanej po raz pierwszy-zasadzie odpowiedzialnosci karnej politykow i dowodcow wojskowych za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkosci. Glosna ksiazka Joe J. Heydeckera i Johannesa Leeba przypomina tlo procesu i atomosfere owych lat, zaiwera takze zeznania oskarzonych i swiadkow oraz sentencje wyrokow.

Nitager | 2016-06-16

Dla miłośników literatury faktu - gratka. Cenny materiał źródłowy, szczegółowe opracowanie historyczne największej w historii zbrodni i kary.
Treść sięga początków nazizmu, ale skupia się tylko na sprawach istotnych z punktu widzenia procesu. Przybliża sylwetki prawników i przede wszystkim oskarżonych. Opowiada o zbrodniach, za jakie byli sądzeni, okolicznościach ich zatrzymania i warunkach w jakich byli przetrzymywani. O ich zachowaniu na sali sądowej i poza nią, a także o tym, jak przyjęli wyroki i w jaki sposób je wykonano.
Książka wzbogacona o bogatą dokumentację fotograficzną.

Dariusz | 2016-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Druga wojna światowa okres, którym Europa była zniszczona. Proces Norymberski osądza ludzi przez który doszło do tego. Trzynaście procesów na ławie zasiadło 199 oskarżonych, z których 38 zostało uniewinnionych. Cztery mocarstwa USA, ZSRR, Francji i Wielkiej Brytanii będą osądzać zbrodnie : spisek, zbrodnie przeciw pokojowi, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości.
Książka przedstawia okres, narodzin nazizmu, jak dochodzili do władzy i okres wojny i zakończenia. Alianci chcieli ukarać zbrodniarzy tak aby więcej takiej sytuacji nie doszło. Wyroki skazujące na śmierć przez powieszenie. Wyroki haniebne dla wojskowych woleli być rozstrzelani. Proces był farsą, pokazówką dla świata wyroki i tak były już ustalone. Potrzebowali znać motywy i co kryło im się w głowach od postaw.

vegetable78 | 2013-03-18
Przeczytana: 2010 rok

fenomenalne studium zachowań ludzkich w ekstremalnej sytuacji. Świetnie pokazuje rozwój III rzeszy, pokazuje ludzkie oblicza potworów. Obowiązkowa

Laszlo | 2010-12-07

Bardzo rzeczowa książka. Jest na pewno ważnym źródłem wiedzy o technicznej stronie zarówno zarządzania III Rzeszą jak i samego procesu. W książce jest zawartych wiele informacji o zbrodniarzach i ich postawach. Pasjonujaca książka.

KokodeJaneiro | 2011-12-30

Bardzo interesująco i wyczerpująco opisana story.

Ania | 2010-12-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

rewelacja!

Marchewka | 2014-12-15
Przeczytana: 2013 rok

Złość człowieka ogarnia jak się oni wszyscy wybielali. Zganiali winę na innych byle dalej od siebie.

darek1989 | 2016-10-08
vivka3 | 2016-08-28