Wojna Göringa. Biografia Marszałka Rzeszy

Okładka książki Wojna Göringa. Biografia Marszałka Rzeszy David Irving
Okładka książki Wojna Göringa. Biografia Marszałka Rzeszy
David Irving Wydawnictwo: Arkadiusz Wingert Seria: Zdarzyło się w XX wieku biografia, autobiografia, pamiętnik
Zdarzyło się w XX wieku
Bartłomiej Zborski
Herman Göring Adolf Hitler II Wojna Światowa III Rzesza Luftwaffe

Bardzo dobra książka przedstawiająca marszałka Goringa. Warto przeczytać

Bardzo dobra książka przedstawiająca marszałka Goringa. Warto przeczytać

Genialna książka Irvinga - autora przez świat zakazanego. Mało jest takich pisarzy-historyków, jak Irving. Większość zwyczajnie przepisuje z innych książek teksty, zaznaczy, a nawet czasami nie, cytaty, natomiast Irving - przez lata krąży po okolicy, odnajduje nikomu nieznane dokumenty, dzienniki i relacje żyjących świadków. Mówi się, że do Irvinga trzeba podchodzić ostrożnie. Nikt z piszących nie napisze prawdy o Churchillu (a jest o czym pisać!),czy ciekawostek związanych z wyrokami w Norymberdze. To prawda, że kilka razy nie zgodziłem się z autorem, ale jak sobie pomyślę, ileż to razy z autorem się nie zgadzają i nigdy nie zgodzą poprawni pisarze historii... Gwiazdkę mniej daję jedynie za opisy techniczne maszyn, których dużo nie ma, więc i problem znikomy. Polecam to monumentalne dzieło!

opis kolejnego fanatyka, impotenta i lenia, któremu sukcesy załatwiła sprawność Milcha. bardzo dobrze napisana historia Luftwaffe, kradzieży dział sztuki i niepohamowanych ambicji narkomana

Kolejna biografia napisana ręką Davida Irvinga. Opasłe starannie wydane tomisko z dużą ilością zdjęć. Tym razem na tapecie mamy Marszałka III Rzeszy Hermanna Göringa.
Podobnie jak we wcześniejszych wydaniach książek tego autora, trzeba uważać. Czytając bowiem stwierdzamy, że sympatie piszącego znajdują się po stronie III Rzeszy. Autor czasami zręcznie manipuluje faktami, żeby dowieść swoich racji. Na szczęście te działania nie są zbyt liczne. Ulubionym trikiem jest pomniejszanie strat państw osi. Na szczęście tłumacz jest czujny i już we wstępie uczula nas na te działania. Również w przypisach pod tekstem znajdują się uwagi korygujące niektóre fakty.
Autor ma dostęp do ogromnej liczny dokumentów i w pełni z nich korzysta. Niejednokrotnie są to pisma unikatowe znane tylko jemu. Mając to na względzie, możemy odnaleźć w biografii sporo nieznanych faktów.
Wielu zarzuca Irvingowi, że ten tak dobrze opisuje swoje postacie, iż czytelnik obcuje z żywym człowiekiem. Jest uwaga w kontekście przyjętego "właściwego" opisywania życiorysów nazistów, jako bezdusznych zbrodniarzy. Moim zdaniem sposób Irvinga jest bardziej trafny i lepiej obrazuje to co się stało w III Rzeszy. Zbrodni dokonali bowiem ludzie z krwi i kości. Większość zdrowa na ciele i umyśle. Niekiedy tak jak Göring, przez absolutny przypadek podpisując od niechcenia jakieś dokument. Nie czytając go w ogóle. Ten obraz przeraża mnie najbardziej, mnie jako człowieka.
Biografia jest bardzo dobrą książką, którą czyta się z wielkim, zainteresowaniem. Jeżeli potrafimy wyłapać z tekstu kontrowersyjne manipulacje będzie dla nas skarbnicą wiedzy.
Na koniec zastanawia mnie fakt zmiany oryginalnego tytułu przez polskiego wydawcę. Oryginalny był po prostu Marszałek Rzeszy Hermann Göring. Nasz jest nieco rozbudowany - po co? Ja nie mam pojęcia.

Bardzo wesoła biografia bardzo wesołego Hermanna napisana w sposób bardzo wesoły. Co prawda Irving podając dużo cytatów zapomniał o jednym z moich ulubionych. Po tym jak zarzucono Goeringowi podpalenie Reichstagu, zaprzeczył, jednakże stwierdził, że cieszy się, że budynek spłonął gdyż nie przedstawiał wartości artystycznej. Wspaniała postawa należy przyznać. Odnośnie samej biografii ciekawa pozycja, zwłaszcza dla ludzi nie zaznajomionych z tematem. A i przyznać trzeba miło się czyta.

Marszałek rzeszy mistrzowskim piórem Irvinga.
Po oddzieleniu ziarna od plew dałbym ocenę 10. Ale wtedy jakieś 1/3 stron trzeba by wyrzucić. Plewami w tym przypadku są nudnawe i niewiele wnoszące do biografii techniczne opisy samolotów i ogólna organizacja luftwaffe.

Marszałek rzeszy mistrzowskim piórem Irvinga.

• Biografie
  • II wojna światowa