Wojna Hitlera

Okładka książki Wojna Hitlera David Irving
Okładka książki Wojna Hitlera
David Irving Wydawnictwo: Arkadiusz Wingert Seria: Zdarzyło się w XX wieku powieść historyczna
powieść historyczna
Zdarzyło się w XX wieku
Hitler's War
Arkadiusz Wingert
2009-01-01
2004-01-01
Bartłomiej Zborski

Najlepsza wojenna biografia A. Hitlera z dotychczas napisanych pozwalająca niezwykle wnikliwie wniknąć w psychikę głównego bohatera. Na uwagę zasługuje mistrzowski styl zastosowany przez autora i przeogromny wybór źródeł - głównie stenogramów. Oczywiście pewne tezy przedstawione przez autora będą kuc w oczy obecnych władców świata i strażników politycznej poprawności.

Mistrzowska ksiazka! Moja pierwsza przeczytana pozycja o Hitlerze. Opinie na jej temat sa rozne, ale dla mnie jest genialna. Chetnie zakupilabym swoj egzemplarz bo wrocilabym do niej jeszcze nie raz, ale ciezko mi trafic na nia w ksiegarniach bo zwyczajnie nigdzie jej nie ma, a wielka szkoda..

Najbardziej kontrowersyjna książka autora ale mimo to moim zdaniem warto zapoznać się z tą biografią Hitlera, żeby wyrobić sobie własne zdanie.

Główny plus to dobry styl - łatwo i przyjemnie się czyta.

Niestety poza tym kiepsko: nieprzekonujące tezy, bezwstydne manipulowanie faktami, przeinaczanie danych. No i ta nieznośna maniera, że odkryło się całą prawdę wbrew innym historykom. Zupełnie nie rozumiem, jak w Polsce książka która (wbrew oczywistym faktom) forsuje wizję, że za wybuch II wojny światowej w zasadzie co najmniej współodpowiadają zachłanni Polacy, może mieć tak dobre oceny.

Główny plus to dobry styl - łatwo i przyjemnie się czyta.

Kapitalne kompendium wiedzy na temat władzy A.Hitlera oraz jego otoczenia. Dzienniki,listy ,rozkazy. Od cudotwórcy gospodarczego do narkomana popełniającego samobójstwo. Polecam dla wszystkich którzy interesują się okresem II wojny światowej

Książka warta przeczytania, szczególnie dla osób bardziej zagłębionych w tematykę II wojny światowej.

Drogie dzieci, co nas kręci w lekturach zakazanych, kontrowersyjnych? Odpowiedź jest prosta, absolutnie wszystko! Toteż przystąpiłem do tej z rozkoszą. Wizja przeczytania dziejów II Wojny Światowej z perspektywy szczerego, choć ukrytego, wiadomo, admiratora III Rzeszy i samego Adolfa H. wydawała mi się mega ciekawa i w sumie się nie zawiodłem. Może tym, jak miłośnik talentów tego zbrodniarza nie był w stanie zmienić mojego poglądu na jego temat. Bo pomimo opisania dziejów Europy w trakcie wojennej pożogi z perspektywy prowokowanego przez wszystkich naokoło "gołąbka pokoju" z wąsem co to nie chciał ale musiał, obraz tego pana jednak pozostaje w moich oczach jednoznaczny i również ta publikacja, ku z pewnością nieszczególnej uciesze autora, tego faktu nie zmieniła. Bo jednak ambicje terytorialne jakiegoś państwa to jedno, a eksterminacja ludności cywilnej w różny, mniej lub bardziej bestialski sposób, to drugie, i tutaj marginesu tolerancji w moim przypadku nie ma, a ta pozostaje faktem, czego dowodzi również ta publikacja.

Czy było warto? Bezwzględnie! Tomiszcze to naprawdę opasłe a mielizn w nim nie odnotowałem, chętnie było brane do ręki, napisane jest sensownie, dość przejrzyście i ciekawie. Czego mi zabrakło? Refleksji autora, który prezentuje tutaj postawę czystego kronikarza wydarzeń. Nie na temat pojedynczych decyzji a tych ogólniejszych, bardziej dalekosiężnych konsekwencji poszczególnych posunięć Adolfa Hitlera. Autor zachwyca się pojedynczymi sukcesami wodza III Rzeszy niespecjalnie zajmując się konsekwencjami jakie te mogły przynieść, i często przynosiły, w dłuższej perspektywie. Mało tego, wydaje się dziwić, że mega przebiegłe dyplomatyczne zagrywki tego ostatniego, od pewnego momentu, zawodziły jedna po drugiej, podobnie zresztą jak sam autor tychże, który zdawał się nie rozumieć dlaczego tak się dzieje. Człowiek ów myślał chyba, że taki numer jak na przykład z Czechami będzie już mu wychodził zawsze, bo raz się udał. Myślał, że napadnie na kilka państw, zagarnie ich ziemie, pookrada, pomorduje, zdecyduje, że to koniec i już, wszyscy pogodzą się z tym stanem rzeczy. Autor bardziej ogólnych refleksji również nie czyni o co publikacja jest uboższa. Mamy tu narracje ze zdecydowanie jednej strony konfliktu i to raczej bezrefleksyjną. To na minus.

Generalnie jednak po lekturze pozostanie mi solidna porcja wiedzy na temat II Wojny Światowej, niezmienna pogarda dla zbrodniarza Adolfa H., szacunek dla Anglii, która nie poszła na przykład drogą Francji i nie spełniła nieustających marzeń pewnego pana z wąsem o sojuszu z III Rzeszą, i najważniejsze, niezmienna u mnie pogarda względem ówczesnego narodu niemieckiego, który po wojnie na wiele sposobów próbował się wybielać a przed nią i w jej trakcie, w większości, wielbił swego wodza naprawdę szczerze. Tyle ode mnie. Polecam! Obyło się bez omdleń ale warto było przeczytać.

Niesamowity Irving stworzył coś wyjątkowego. Wbrew wszelkiej poprawności politycznej. Bardzo ciekawe jest to, że autor chcąc pisać o Nazistach uznał, że pierw trzeba nauczyć się języka niemieckiego, bo jeśli nie, to będzie mógł pisać książki o tej tematyce, jak wielu - przepisując od innych autorów. To pozwoliło mu na swobodne obcowanie z dokumentami, stenogramami, dziennikami i rodzinami Nazistów. I z tego wyłania nam się nieco inny obraz. O tym, że "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej" było w zamierzeniu czymś innym wiedziałem od dawna. Potwierdzają to chociażby słowa Józefa Lipskiego. Dowiemy się też o takim szczególe, jak budowa autostrad zaraz po dojściu do władzy przez Hitlera. W telewizji wmawia się nam, że to miało służyć wojnie, a z dokumentów jasno wynika, że dla wojska to jest kolej, a autostrady, jak i tanie samochody, mają być dla ludzi. Przeczytamy też, jak to dokładnie było z Protektoratem Czech i Moraw i zamachu na Heydricha, oczywiście zleconym przez Anglików. Mało kto wie, że w 39 i 40 Niemcy chcieli rozpocząć rozmowy pokojowe - zakończyć wojnę - przeciwny temu był Churchill. Dowiemy się, jak to Anglicy bombardowali niemiecką ludność cywilną. W ogólnym przekonaniu ludzi jest tak, że to Luftwaffe niszczyła Londyn, a Anglicy byli bardzo grzeczni i nie potrafili sobie z tym poradzić. Od dojścia do władzy - nocy długich noży - której Hitler, podobnie jak Goring, był przeciwnikiem, do samobójczej śmierci w Berlinie. Świetnie opisane działania na froncie wschodnim i zachodnim. Mnóstwo wiedzy, tej wyszukanej, nie przepisywanej "autor od autora". To bardzo przykre, że tak genialny autor, w tych czasach ma takie problemy, a te świetne książki są zakazane. Ale wiemy doskonale, kto rządzi światem...

Pozycja obowiązkowa dla każdego poważnie zainteresowanego II WŚ. Autor wie, jak mało kto, o czym pisze, na pohybel politycznej poprawności i daj mu Panie Boże zdrowie. Prof. Paweł Wieczorkiewicz bardzo szanował D.I. - zatem czapki z głów i do lektury!

Fantastyczna ksiazka o Hitlerze. Bardzo duzo odnosnikow do literatury. Jeżeli ktoś się interesuje WWII to jest to absolutna podstawa.

• Biografie
  • II wojna światowa