Stieg Larsson. Mężczyzna, który odszedł za wcześnie

The Man Who Left Too Soon: the Biography of Stieg Larsson
978-83-247-2030-9
Stieg Larsson, biografia, millenium
Ag2S

Opowieść o Stiegu Larssonie (1954-2004), autorze trylogii sensacyjnej "Millennium", która odniosła w świecie niebywały sukces już po przedwczesnej śmierci swego twórcy. Jakim człowiekiem był Larsson, dziennikarz piszący o prawicowym ekstremizmie i rasizmie? Co w jego powieściach ma podłoże autobiograficzne? Czy to możliwe, by "Millennium" napisał nie on, lecz jego długoletnia partnerka Eva Gabrielson? Analiza trylogii, wycieczka śladem jej bohaterów i samego Larssona.

Dariusz Karbowiak | 2012-09-17
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 11 września 2012

Polecam. Warto zajrzeć od kuchni na twórcę chyba najlepszego kryminału ostatnich kilku lat. Przy okazji można zapoznać się z innymi pisarzami skandynawskimi. Autor podtrzymuje też "mit" czwartej części Millenium. Mi wydaje się że trylogia jest skończonym dziełem, ale może tylko mi się tak wydaje? Natomiast jestem pewny, że Lisabeth aby uwolnić Blomkvista użyła w pierwszym tomie kija golfowego a nie bejsbolowego jak napisał autor w streszczeniu trylogii na stronie 139. Rodzaj kija robi chyba różnicę.

Yuki | 2014-02-27
Na półkach: Przeczytane, Skandynawia, 2014
Przeczytana: 26 lutego 2014

Po przeczytaniu tej książki mogę z całą stanowczością stwierdzić, iż autor chyba zapomniał o czym miała być albo jej tytuł (sugerujący, że pozycja ta jest biografią Stiega Larssona) to tylko chwyt marketingowy. Niestety więcej na temat życia, poglądów czy działalności Larssona można dowiedzieć się ze stron internetowych (chociażby z "wikipedii") niż z tej książki. Połowa książki zawiera streszczenie trylogii Millennium, a kolejne 60 stron to wypowiedzi innych autorów kryminałów na temat książek Stiega Larssona. Kolejnym wielkim minusem tej pozycji jest ciągłe powtarzanie w niej faktów i wątków, co wcale nie ułatwia czytania książki, a wręcz irytuje.
Szczerze nie polecam!

krzycho945 | 2013-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

Zabierając się za czytanie tej książki, myślałem ,że przybliży mi ona postać S. Larssona, jego życie itp. Tak się jednak nie dzieję, gdyż 3/4 książki to streszczenie trylogii , ale ja się pytam po co? Po biografię autora chyba się sięga ,żeby dowiedzieć się jak dany człowiek żył i w ogóle , a nie żeby przeczytać streszczenie jego książek. Czułem się jakbym czytał streszczenie jakieś lektury na bryk. pl. Jedynie może 100 stron było interesujące, gdyż zawierały elementy z życia Larssona oraz opinie innych pisarzy na jego temat . Książka mnie zawiodła bardzo. Aha UWAGA! kto nie czytał trylogii niech się za tę książkę nie zabiera, gdyż pozna rozwiązanie wszystkich intryg, które były w tak doskonały sposób opisane w trylogii.

AlpenGold | 2014-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Nie jestem aż tak zawiedziona, jak spodziewałam się, że będę, przeczytawszy opinie. Nie podobały mi się trzy rzeczy: ciągłe powtarzanie się autora biografii (będąc na dwusetnej stronie, nie trzeba przypominać, że główny bohaterowie to Mikael i Lisbeth...), to, że ewidentnie nie lubi punków i streszczanie trylogii (co to ma do biografii Larssona, prócz kilku ciekawostek?).

korcia | 2012-04-10
Przeczytana: 2011 rok

Książka taka sobie, niby o Larsoonie a bardziej jest to streszczenie jego książek. O samym autorze dowiadujemy się niewiele.

Marija | 2013-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2013

Przeczytałam, a właściwie zmęczyłam tę książkę. Zafascynowana jego trylogią kupowałam ją z nadzieją na poznanie biografii Larssona. Tymczasem zostałam uraczona: po 1 jej streszczeniem, po 2 zdaniem innych pisarzy, znawców i krytyków literatury na jej temat i po 3 chyba na pociechę kilkoma faktami i zdjęciami z jego życia. Szkoda. Po przeczytaniu pozostaje uczucie dużego rozczarowania. Osobiście nie polecam.

PrzyAromacieKawy | 2011-05-01
Przeczytana: 01 maja 2011

"Mężczyzna, który odszedł za wcześnie" to miała być biografia Stiega Larssona - jednego z najpopularniejszych autorów kryminałów w Szwecji a także już poza jej granicami. Miała być, ale nie była. 3/4 książki to streszczenie wszystkich trzech części Millenium. I to mnie najbardziej zastanawia. W pewnej chwili książka przypomina zwykłego szkolnego bryka dla tych, którzy nie czytali. Tylko, czy osoby, które nie czytały Millenium wezmą w ogóle tę książkę do ręki? Raczej nie. Życiem Stiega Larssona interesują się osoby, które czytały jego książki. Po co więc im streszczenie?
Pan Barry Forshaw nie był zbyt wnikliwy jeżeli chodzi o życie i twórczość Stiega Larssona. Dowiadujemy się, że był dziennikarzem, że zmienił sobie imię dodając literkę "e", że miał partnerkę a nie żonę i to chyba tyle. To w sumie wiadomo każdemu, kto przeczytał notkę na okładce choć jednej z jego książek. Bardzo ciekawy był rozdział, w którym wypowiadają się inni pisarze, znawcy literatury, krytycy i autorytet....

Patrycja Jóźwiak | 2010-10-18
Przeczytana: 13 października 2010

Spodziewałam się, że reporter wejdzie trochę w życie pisarza. Niestety pozostaje niedosyt. Autor bardziej skupia się na streszczeniu trylogii niż samym życiu Larssona. Do tego kilkanaście razy w różnych formach pobrzmiewają zdania: "to śmierć autora przyczyniła się do sukcesu jego książek" i "Larsson dużo palił, nałogowo pił kawę, mało spał i dlatego zmarł". Koszmar i masło maślane! W minimalnym stopniu dotknął rodziny, związku z Evą i jego prywatnego życia.

Krzysztof Mroczko | 2014-08-26

Jest taka stara piosenka The Cure zatytułowana Jumping someone else’s train. Jej tekst mówi o konformizmie i o tym, że przestajemy być sobą, bo tak jest łatwiej. Stajemy się kimś zupełnie innym z wygody, dla pieniędzy, dla świętego spokoju wreszcie. Znaczenie dość oczywiste, ale mi to „wskakiwanie do cudzego pociągu” od zawsze kojarzyło się też z czymś zupełnie innym. Chodzi mianowicie o podczepianie się pod obowiązujące mody w celu zarobienia pieniędzy. Stieg Larsson. Mężczyzna, który odszedł za wcześnie autorstwa brytyjskiego dziennikarza Barry’ego Forshawa jest tego zjawiska przykładem wręcz najdoskonalszym. Modny pisarz stanowi przecież fascynujący czytelników temat. Należy zatem dać publice to, czego oczekuje, nie troszcząc się o wiele. Wszak ciemny lud to kupi, prawda?

Jeśli ktoś już kupił książkę, srodze się zawiedzie. Żadnych ciekawych – w domyśle: pikantnych i kontrowersyjnych – wątków, żadnych odkrytych tajemnic sprzed lat. Po prostu pustka, hasłowość, stereotypowe...

Magda2412 | 2016-02-13

Jestem wierną fanką Stiega Larssona, moja miłość do trylogii Millenium zakrawa nawet o fanatyzm, więc nastąpił moment w którym koniecznie musiałam zapoznać się z biografią autora.

Największym minusem tej książki jest fakt, że tak mało Stiega Larssona jest w jego biografii. Książka skupia się na Millenium, tym jak powstawało i na konstruktach osobowościowych głównych bohaterów. Nikt nie przewidywał, że książki Larssona spotkają się z tak ciepłym przyjęciem. Sam autor wkładał serce w to co robił, był pracoholikiem. Nałóg i brak odpoczynku przyczyniły się do śmiertelnego zawału. To zdecydowanie mężczyzna, który odszedł za wcześnie. Troszeczkę mamy okazje poznać zapatrywania polityczne Stiega i jego stosunek do życia. Był męską feministką, co dało się odczuć w książce, w której zawarł wiele tragedii z jakimi spotkać mogą się tylko kobiety.

Mało ciekawostek, dużo elementów związanych z fabułą wszystkich tomów. Trochę czułam się zawiedziona bo chciała poznać prywatny...