Gra Anioła

Okładka książki Gra Anioła Carlos Ruiz Zafón
Okładka książki Gra Anioła
Carlos Ruiz Zafón Wydawnictwo: Muza Cykl: Cmentarz Zapomnianych Książek (tom 2) literatura piękna
Cmentarz Zapomnianych Książek (tom 2)
El Juego del Angel
Muza
2017-10-11
2008-01-01
2010-04-01
Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas
Katarzyna Okrasko Carlos Marrodan-Casas Barcelona Daniel Sempere antykwariusz

Druga część serii Cmentarz Zapomnianych Książek. Piękna, porywająca powieść, odnoszę wrażenie, że choćbym czytała ją tysiac razy będę błądzić emocjonalnie jak we mgle rozkoszując się każdym słowem :))

"Gra Anioła" jest jak nieuchwytny sen, niemal zapomniany ale wciąż obecny w umyśle. Wydaje mi się, że choćbym ją przeczytał nieskończenie wiele razy, to nie zrozumiem jej w pełni, gdyż głębia jej treści nieustannie ukrywa się za cienką granicą między fikcją a rzeczywistością. To właśnie ta subtelna granica nadaje książce magiczny wymiar, który trudno opisać słowami.

Niby drugi tom, ale polecono mi przeczytać w pierwszej kolejności, no i dobrze! Akcja wolno się rozwija, ale przez krótkość rozdziałów za bardzo tego nie czuć. Dialogi tętnią życiem, a historia fascynuje i daje pole do własnej interpretacji. Choć żaden ze mnie znawca, czuję inspirację Dostojewskim (w zakresie rozwijania akcji czy prowadzenia opowieści) i lubię to, co widzę. Książka nie jest bez wad. Choć w akcie drugim na bieżąco śledziłem intrygę wokół D.M., to zwroty akcji w akcie trzecim mnie przytłoczyły i mam wrażenie, że autor na siłę chciał zadziwić czytelnika większą ilością rzeczy, niż trzeba było. Ponadto nie podoba mi się kilka powtarzanych do znudzenia motywów, ale nie są to wielkie rysy na całości książki i musiałbym spojlerować, więc odpuszczę.

Dobra pozycja, choć nie tak porywająca jak "Cień wiatru".

Dobra pozycja, choć nie tak porywająca jak "Cień wiatru".

Jestem zawiedziona tym tomem.
Oczywiście opisy wciąż są klimatyczne, jednak akcja tej powieści rozwija się bardzo, bardzo wolno, jest zdecydowanie podzielona na przynajmniej dwie części - zwykłe życie głównego bohatera (3/4 książki) i próba rozwiązania tajemnicy (1/4 książki). Niestety, jak widać, nie są to dobrze rozłożone proporcje i tak naprawdę zagadka nie jest interesująca. W okół Davida Martina dzieje się wiele dziwnych rzeczy, jednak tym razem autor nie wyjaśnia, co, jak i dlaczego. Akcja kończy się nagle, a fabuła epilogu toczy się piętnaście lat później i jeszcze bardziej miesza w głowie.
Już nie pojmuję, na ile to wszystko było prawdą, a ile wymysłem chorego umysłu. Bo o ile w "Cieniu wiatru" cała fabuła miała sens, tutaj odnoszę wrażenie, że to sen głównego bohatera albo jakieś wyobrażenie chorego umysłu.

Myślę, że i tak przeczytam trzecią część. Mam nadzieję, że tam będzie więcej akcji niż tutaj i będzie o wiele lepiej poprowadzona.

Jestem zawiedziona tym tomem.

Piękna Barcelona, książki i tajemnica, czyli coś, co uwielbiam i to w jednej książce. Druga część serii CMENTARZ ZAPOMNIANYCH KSIĄŻEK. Cofamy się w czasie i poznajemy historię rodziców Daniela Sempere. Wszystko dzieje się jeszcze przed jego narodzinami. Poznajemy historię młodego pisarza, który dostaje pewne mroczne zamówienie na książkę. Czy to Diabeł, czy Anioł? Tego nie wiemy, ale wszystkie wydarzenia są co najmniej dziwne. Niektóre zakrawające o okultystyczne działania. Dużo się dzieje. Po kolei odkrywamy nowe tajemnice razem z głównym bohaterem. Podobały mi się nawiązania do księgarni Sempere i synowie i cała opowieść składa się w serię. Polecam

Jakie to są piękne książki! Dlaczego tak długo zwlekałam???

Jakie to są piękne książki! Dlaczego tak długo zwlekałam???

Ksiazka "duszna", pełna tajemnic, niedomówień. Bardzo cenię Zafona, ale tu było mi trochę ciężko. Pierwsza część zdecydowanie bardziejnprzypadla mi do gustu, z tą.musialam się.momentami męczyć. Zakończenie malo satysfakcjonujące...

Co było za tą ścianą zastawioną szafą w domu z wieżyczką? Kto mordował tych wszystkich ludzi i dlaczego główny bohater został wplątany w te wydarzenia? Nie zrozumiałam tej książki :(

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jest to książka pełna niedopowiedzeń, czegoś tajemniczego wręcz nadprzyrodzonego. Oczywiście porównamy ją z pierwszą częścią i niestety wypadnie trochę gorzej ale kolokwialnie mówiąc daje radę. Wątek kryminalny jest ok, ale bardzo zakręcony, zresztą jak cała książka. Wątek miłosny jest bardzo emocjonalny i taki powinien być. Jest to książka tak naprawdę o miłości, pięknej miłości która przezwycięży wszystko.