Trylogia Millennium

Okładka książki Trylogia Millennium Stieg Larsson
Okładka książki Trylogia Millennium
Stieg Larsson Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Millennium (tom 1-3) Seria: Millennium kryminał, sensacja, thriller
Millennium (tom 1-3)
Millennium
Millennium 3in1
Czarna Owca
2022-11-23
2022-11-23
Alicja Rosenau, Paulina Rosińska, Beata Walczak-Larsson
millennium szwecja

Od tej serii zaczęła się moja przygoda z kryminałem i w ogóle książką czytaną dla przyjemności. To dzięki Stiegowi Larsonowi czytam w wolnych chwilach.

Historia świetnie napisana, wielowątkowa, zaskakująca, przerażająca i zabawna jednocześnie.

Swietna trylogia w stylu noir. Swietnie sie czyta.

Swietna trylogia w stylu noir. Swietnie sie czyta.

Trzeba znać wiadomo klasyk pierwsza część może być, reszta bez rewelacji

Trzeba znać wiadomo klasyk pierwsza część może być, reszta bez rewelacji

Cała seria jak najbardziej godna polecenia - Larsson świetnie wprowadza nas w świat intryg i czyni to w sposób bardzo wciągający. Nie są to wybitne kryminały, rzucające na kolana, ale też nie da się przy nich nudzić. Co do owego wydania - spory minus ode mnie. Owszem, bardzo fajnie jest mieć 3 w 1, jednak to w zasadzie jedyna zaleta. Wydawnictwo nie pokusiło się o żadną notę wydawniczą, wstęp, być może "z okazji" takiego wydania jakiś dodatek na końcu. Zupełnie jakby ktoś wyrwał kartki z samą treścią trzech części i oprawił jedynie w okładkę. Rozmiary z kolei sprawiają, że książki nie przeczytamy sobie np. w tramwaju, albo w parku, a i w domu okazuje się czasem nieporęczna. Można było również z racji wielkości pomyśleć chociaż o dodaniu jakiejś "wbudowanej" zakładki. Nie będą pisał, że owo wydanie odradzam (wśród moich znajomych są też tacy, którym absolutnie to nie przeszkadza),ale ja osobiście drugi raz zastanowiłbym się dość mocno nad zakupem trzech tomów pojedynczo. P.S. Ocena wydawnictwa nie wpłynęła w żaden sposób na moją ocenę historii w książkach - dalej jest to 8/10.

Pierwsza książka, po której czułem pustkę. Nigdy nie doświadczyłem tego uczucia w stosunku do literatury.

2041

Książka „Trylogia Millennium” Stieg'a Larsson'a to najlepszy prezent jaki mogłam dostać na Mikołajki. Kiedyś książki przeczytałam w ekspresowym tempie, prezentowałam na gwiazdkę tę serię, która wciągała każdego. Teraz sama zostałam obdarowana tym wielkim tomiszczem. W tomie znajdują się książki "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", "Dziewczyna, która igrała z ogniem" oraz "Zamek z piasku, który runął".
1. "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet"
Dziennikarz i wydawca magazynu „Millennium” Mikael Blomkvist ma przyjrzeć się starej sprawie kryminalnej sprzed czterdziestu lat, kiedy zniknęła bez śladu Harriet Vanger. Do pomocy dostaje Lisbeth Salander, młodą, intrygującą outsiderkę i genialną researcherkę. Blomkvist i Salander tworzą niezwykły team. Wspólnie szybko wpadają na trop mrocznej i krwawej historii rodzinnej.
2. "Dziewczyna, która igrała z ogniem"
Lisbeth na skutek niefortunnego zbiegu okoliczności jest podejrzana o popełnienie ciężkiego przestępstwa i ścigana przez policję. Mikael nie wierzy w jej winę i zaczyna prowadzić własne śledztwo. Zaczyna się dramatyczny wyścig z czasem...
3. "Zamek z piasku, który runął"
Życiu Lisbeth Salander znów zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo. Mikael Blomkvist sięga w mroczną przeszłość Salander i rusza w pogoń za prawdą. Wywołuje tym samym trzęsienie ziemi w rządzie i służbach bezpieczeństwa.
Książki zmieniły poziom thillerów, a pochłanianie kolejnych stron przynosiło zaskoczenie i chęć dojścia do prawdy.
Kto jeszcze nie przeczytał tych książek, niech nadrobi stracony czas. Miałam też przyjemność oglądać kiedyś ekranizację, przyznam, że wersja szwedzka jest najlepsza.

Kiedyś koleżanka z pracy powiedziała mi "Tomek przeczytaj sobie serię MILLENNIUM Stiega Larssona. Ta historia pochłonie Cię bez reszty". I wiecie co - koleżanka ma czytelniczego nosa do NIK - Najlepszych Interesujących Książek.
Od lat trylogia ta nie schodzi z pierwszego miejsca mojej prywatnej listy. Dlatego też jako fan, miłośnik MILLENNIUM na wieść o nowym, wyjątkowym wydaniu, które ukazało się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca nie posiadałem się z radości. Dziś, gdy jestem w jego posiadaniu moja radość nie ma końca. Z całego serca, zdecydowanie zachęcam Was do lektury książek Stiega Larssona. Nie ukrywam, że seria ta nie ma sobie równych. Wielu pisarzy na całym świecie próbowało stworzyć coś na wzór Millennium, lecz mistrz jest tylko jeden.
Nowe wydanie, zawierające wszystkie trzy części, to nie jest zwykła książka, to coś więcej. To album literackiej sztuki. To pomnik twórczości Stiega Larssona, którego książki narzuciły pewien nurt, kierunek w kryminale, w thrillerze. Seria MILLENNIUM to nie tylko książki, to społeczny fenomen, to kult. Mógłbym tak wymieniać wiele superlatyw na temat twórczości Larssona, bo, to, że jest on mistrzem gatunku, jest oczywistością. Dla mnie i myślę, że dla wielu, którzy sięgnęli po „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, „Dziewczyna, która igrała z ogniem”, „Zamek z piasku, który runął”.
Pierwsza część trylogii czyli „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” pochłonęła mnie tak bardzo, że momentalnie po zakończeniu lektury sięgnąłem po część drugą. W tej odsłonie Mikael Blomkvist dziennikarz śledczy pracujący w magazynie MILLENNIUM otrzymuje zlecenie odnalezienia Harriet Vanger. W dniu zniknięcia miała ona szesnaście lat. Od tego feralnego wydarzenia dzieli nas lat czterdzieści. Czy zatem po tak długim czasie dziennikarz zdoła odnaleźć wnuczkę Henrika Vangera? Blomkvist zrobi wszystko, aby tak się stało. Nie będzie odosobniony, ponieważ z pomocą przyjdzie mu Lisbeth Salander – najwybitniejsza specjalistka od researchu w sieci. Jej nieugiętość, bezkompromisowość oraz wola walki są dla mnie wzorem. Ten duet to mój numer jeden w światowej literaturze.
Druga część, czyli „Dziewczyna, która igrała z ogniem”, to historia zapierająca dech w piersiach. Tutaj staniemy oko w oko z grupą przestępczą zajmująca się przemytem ludzi z Europy Wschodniej do Szwecji. Wszystko ociera się nie tylko o branżę seksualną, lecz ma styczność ze światem polityki na najwyższym szczeblu. To połączenie sprawia, że nie oderwiecie się od lektury, dopóty, dopóki nie odkryjecie prawdy. Tutaj główną rolę gra Lisbeth Salander. Lecz znając jej upór, możemy być pewni, że czeka nas ostra jazda bez trzymanki. W rzeczy samej – tak właśnie jest!
Ostatnia część trylogii Stiega Larssona trzyma mocny poziom dwóch wcześniejszych. Salander ledwo uszła z życiem. Mikael Blomkvist zrobi wszystko, aby oczyścić Lisbeth z zarzutu podwójnego morderstwa. Na domiar złego zawodowy morderca Zalachenko depcze dziewczynie po piętach. Jak zakończy się ta część? Czy prawda zostanie ujawniona, a nasz duet bohaterów będzie mógł spać spokojnie? Pewne jest to, że po przeczytaniu MILLENNIUM jeszcze długo przed snem będziecie tworzyć w swej głowie wizje, w których główne role odgrywać będzie Blomkvist i Sanalder.
Przyznam szczerze, że dla mnie śmierć Stiega Larssona jest wielką stratą dla świata literatury. Autor, z takim geniuszem jak Larsson zdarza się raz na iks lat. Owszem David Lagercrantz w oparciu o zapiski pozostawione przez Stiega, podjął się napisania kontynuacji. I nie mówię, że nie udźwignął on tematu – bo to, jest sztuką wręcz niemożliwą. Na pewno zaciekawił, zaintrygował, sprawił, że MILLENIUM otrzymało drugie życie.
Teraz, dzięki nowemu wydaniu trylogii mogę raz jeszcze powrócić do Blomkvista i Salander. A to wyjątkowe wydanie będzie dla mnie celebracją obcowania z literaturą światową na najwyższym poziomie, do którego należy elita elit sztuki pisanej w historii naszej cywilizacji. Stieg Larsson zasiada w niej na głównym, honorowym miejscu. Zatem czytanie jego twórczości to prawdziwa przyjemność. Zdecydowanie polecam i zapewniam Was, że jeśli raz przeczytacie MILLENNNIUM to, tak jak ja sięgniecie po nie za kilka lat. I kilka następnych, następnych, następnych… wszak twórczość Stiega Larssona jest ponadczasowa.
Nowe, piękne, wyjątkowe wydanie trylogii MILLENNIUM w tłumaczeniu Alicji Rosenau, Pauliny Rosińskiej i Beaty Walczak-Larsson ukazało się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca

• Kupić
  • Książki, które mam