Projekt Breslau

Wydawnictwo: BIS
Wrocław, Breslau
Kasia_

Grupa wrocławskich gimnazjalistów przypadkowo odnajduje wejście do ukrytego przedsionka w starym budynku swojej szkoły. Uznają to pomieszczenie za doskonałe miejsce spotkań swojej paczki, postanawiają je więc w tajemnicy przed wszystkimi uporządkować. Oprócz starych książek i map znajdują tam pamiętnik napisany po niemiecku. Decydują się go wspólnymi siłami przetłumaczyć i w ten sposób poznają zapiski prowadzone tuż po wojnie przez niemieckiego chłopca, Hugona. Hugo z rodziną ma wkrótce opuścić miasto, przydarzają mu się jednak niezwykłe wyprawy w czasie, przenosi się bowiem do odległych momentów historycznych Breslau. Wkrótce każde z gimnazjalistów ma zaznać podobnej przygody. To motywuje ich do próby odnalezienia autora pamiętnika, a także do poznania historii swojego miasta.

źródło opisu: Wydawnictwo BIS, 2016

źródło okładki: http://www.wydawnictwobis.com.pl

RWR | 2019-03-03
Przeczytana: 2017 rok

Dobra pozycja dla młodzieży (choć dla dorosłych z odrobioną fantazji też nie zaszkodzi). Świetnie się czyta. Spacery po Wrocławiu (dobrze mi znanym) współczesnym, jak i tym starym robią wrażenie. Polecam

aredhela | 2018-03-21
Na półkach: Przeczytane, Czytane w 2018
Przeczytana: 20 marca 2018

Dla mieszkańców Wrocławia jak znalazł :) Mimo prostej konstrukcji, niewyszukanych zdań i generalnie przewidywalnej historii, książka zadziwiająco szybko mnie wciągnęła. Razem z gimnazjalistami odkrywamy historię Breslau, kiedy jeszcze było miastem niemieckim, uczestniczymy w poszukiwaniach autora pamiętnika z czasów II wojny światowej, a nawet przeżywamy razem z narratorką pierwszą miłość, opisaną tak delikatnie i szczerze, jakby autorka mieszkała w sercu Natalii. Osobiście wielu informacji o moim przyszywanym mieście nie wiedziałam i cudownie było je poznać w taki niewymuszony sposób.
Polecam :)

Ida | 2018-03-13
Przeczytana: 13 marca 2018

MaleWielkieKsiazki.blogspot.com

Czeski Vratislav - niemiecki Breslau - polski Wrocław. Miasto z bogatą historią, ale i przez to niełatwą.
Zróżnicowanie kulturowe, architektoniczne jest jednym z dziejowych aspektów, ale przecież to nie było nigdy miasto multi-kulti, gdzie każdy znajduje swoje miejsce. Tutaj chodziło o zmiany zasadnicze w prawie własności i poczuciu narodowości. A co z poprzednimi mieszkańcami miasta? Wyrzucić, wysiedlić? Niestety, tak właśnie się to zmieniało i czytając książkę Magdaleny Zarębskiej, mamy okazję poczuć to samo, co czuli przesiedlani mieszkańcy, delikatnie mówiąc wypraszani ze swojego miejsca zamieszkania. Właściwie, nietrudno sobie to wyobrazić, ale czy w ogóle ktoś dzisiaj o tym myśli?
Pytając przeciętnego Polaka o Wrocław, dowiemy się, że to nasze piękne, stare miasto nad Odrą. Właśnie - nasze! Tymczasem, jak sama autorka nam podpowiada, Wrocław dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej znalazł się w granicach Polski. Decydujące...

Lunarin | 2017-04-25

Mikrokosmos Normana Daviesa pokazał, jak wielką inspiracją dla kogoś z zewnątrz może być Wrocław; miasto z niezwykle bogatą historią. Magdalena Zarębska wnika w dzieje stolicy Dolnego Śląska od wewnątrz, patrząc na nią oczyma wrocławskiej gimnazjalistki, która wraz z grupą przyjaciół odkrywa dzieje własnego miasta na przestrzeni ostatnich dwustu lat.
Nie ma w tej retrospekcji narzuconych ideologicznie schematów my-oni związanych z ostatnią wojną i przejęciem przez Polskę tzw. Ziem Zachodnich. Jednym z głównych bohaterów tej wciągającej od pierwszych stron opowieści jest bowiem również niemiecki chłopiec przeżywający gehennę przejęcia przez polskie władze miasta, represji, a wreszcie wysiedlenia miejscowej ludności.
Próba wzajemnego zrozumienia jest krokiem ku przyszłości i znalezienia tego, co nas łączy, by móc budować nowy, lepszy świat, nie zatracając jednak pamięci o nawet najdrastyczniejszych doświadczeniach przeszłości.
Powieść napisana jest lekkim, zrozumiałym dla młodego...

leszel | 2017-03-08
Przeczytana: 08 marca 2017

Powieść należy do modnego ostatnio gatunku fantastyki dla młodzieży, w tym wypadku owym elementem fantastycznym jest przenoszenie się w czasie za pomocą pewnego starego kufra. Już to pierwsze zdanie może odstraszyć wielu miłośników „klasycznych” książek przygodowych, ale chyba niesłusznie. Nie jest to bowiem jakaś kolejna mutacja Harrego Pottera, ale książka posiadająca spore wartości edukacyjne (głównie historyczne) ale także w nie nachalny sposób opisuje rodzące się uczucie między młodymi bohaterami.
Książkę z początku czyta się raczej średnio, ale im dalej tym lepiej, a pod koniec jest już bardzo dobrze, co jest sporym plusem. Można się z czasem wczuć w styl Pisarki, a akcja jest ciekawie rozwijana. Widać ogromny sentyment Autorki do przedwojennego Wrocławia, momentami może nawet aż przesadny. :)
Początkowe (pod koniec w sumie też) skupianie się na cierpieniach niemieckich mieszkańców miasta w drugiej połowie 1945 r. może to rodzić nawet trochę mieszane uczucia. Jednak finalnie...

SeoRan | 2016-10-18
Przeczytana: 18 października 2016

Naprawdę miło się czytało. Głównych bohaterów polubiłam od początku. Byli sympatyczni i inteligentni. Historia Wrocławia wciągnęła mnie od samego początku, choć wcześniej się nią (ani ogólnie XX wiekiem) nie interesowałam.

Nauka języka niemieckiego oraz historii wcale nie musi być przykrym obowiązkiem. Dowodzą tego bohaterowie powieści pani Magdaleny Zarębskiej, autorki książek między innymi dla dzieci czy młodzieży. Okazuje się, że mury gimnazjum kryją w sobie pewną tajemnicę, a mianowicie magiczną skrzynię w zamurowanym wieki temu przedsionku. To właśnie ona daje początek ich wielkiej przygody, w której to odkrywają historię swojego miasta, kroczą wojennymi ścieżkami i poszukują odpowiedzi na dręczące ich pytanie- co się stało z właścicielem pamiętników, który w powojennym Wrocławiu również odkrył to zaklęte miejsce i tak samo jak oni przemieszczał się w czasie do ważnych momentów w historii Breslau.
Jest to powieść skierowana do młodzieży, lecz myślę, iż niejeden dorosły mógłby z niej czerpać wiele przyjemności. Zwłaszcza jeśli jest to mieszkaniec pięknego miasta w Polsce, Wrocławia. Autorka przybliża historię tego miejsca, jednak nie podaje suchych faktów, idealnie wciera je w przygody grupki...

Monika | 2016-09-03
Przeczytana: 03 września 2016

Jest to lektura obowiązkowa dla dzieci i młodszej młodzieży. Autorka w ciekawy sposób pokazuje, jak ważna jest znajomość historii. Zmieniają się pokolenia, następuje rozwój cywilizacji, ale są pewne elementy stałe — osadzenie tu i teraz.
Młodzi gimnazjaliści dostają szansę przenoszenia się w przeszłość. Dzięki temu poznają historię swojego miasta Wrocławia. Odwiedzają znane im miejsca, które niejednokrotnie wyglądały inaczej. Nie tylko widzą, słyszą, czują atmosferę czasów, do których trafili, ale są ich współuczestnikami.
Kolejnym walorem tej powieści jest pokazanie młodym czytelnikom, jak ważna jest nauka języków obcych. Wrocław, kiedyś Breslau był miastem niemieckim. Gimnazjaliści tłumaczą pamiętnik niemieckiego chłopca Hugona, a ponadto przenosząc się w czasie, muszą rozmawiać w języku niemieckim.
Książka napisana została żywym, barwnym, prostym językiem, dzięki czemu jest przystępna w odbiorze. Wartka akcja sprawia, że powieść czyta się błyskawicznie.

AnnCh | 2016-08-28
Przeczytana: 2016 rok

Adam, Ada, Leon, Olga oraz Natalia pewnego dnia, na przerwie pomiędzy zajęciami odkrywają nieużywane pomieszczenia w swoim gimnazjum. Oprócz starych, dawno nieużywanych map i podręczników znajdują stary, mosiężny kufer. W środku ku ich zaskoczeniu leży pamiętnik Hugona- mieszkańca Wrocławia z czasów wojennych- czyli Breslau. Pamiętnik pisany jest po niemiecku, co jest pretekstem do ich wspólnej pracy nad zdobytym materiałem. Uczniowie podejmują się przetłumaczyć co przytrafiło się Hugonowi. Co nadaje książce smaku, są tu szczegółowe opisy, dawnego Wrocławia z rozrysowaną mapą. Przygody każdego ze zgranej paczki mają związek z podróżami w czasie co wskazuje na fantastyczny motyw książki.

Na półkach: Przeczytane, BIS
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Nigdy nie byłam we Wrocławiu. To znaczy raz, ale tylko przejazdem i nigdy nie miałam okazji obejrzeć tego pięknego miasta. A słyszałam zawsze o nim bardzo wiele dobrego. Moja koleżanka ze szkoły miała w tamtych stronach rodzinę i spędzała prawie każde wakacje we Wrocławiu. Potem przyjeżdżała i opowiadała jak tam jest pięknie, a ja zawsze strasznie jej zazdrościłam. Gdy więc usłyszałam, że ostatnio została wydana książka, której akcja toczy się właśnie we Wrocławiu - musiałam ją przeczytać. Chciałam w ten sposób choć liznąć tego wrocławskiego klimatu. Nie spodziewałam się jednak, że poznam Wrocław aż tak dokładnie, tak wiele się o nim dowiem. Nie tylko o tym jak jest teraz, ale również o tym co działo się dawno temu. Przyznam Wam się szczerze, że to było bardzo pozytywne zaskoczenie. Oby tak dalej.

W książce, którą mam okazję Wam dziś polecić poznamy szóstkę gimnazjalistów. Dzieciaki od dawna trzymają się razem i tworzą naprawdę bardzo zgraną paczkę. Jednak brakuje im miejsca,...