Srebrny chłopiec

Tłumaczenie: Anna Topczewska
Cykl: Szklane dzieci (tom 2)
Wydawnictwo: Media Rodzina
Silverpojken
Ag2S

Dwunastoletni Aladdin wraz z rodzicami przeprowadza się do wieży ciśnień, w której znajduje się ich rodzinna restauracja. Interes idzie słabo. W dodatku z kuchni zaczyna znikać jedzenie, a Aladdin w różnych miejscach zauważa dziwnego chłopca ubranego mimo mroźnej pogody w szorty. Co łączy te dwie sprawy z legendarnym skarbem, skradzionym niegdyś z okolic wieży? „Srebrny chłopiec” to drugi tom...

„Srebrny chłopiec” to drugi tom serii o tajemniczych i niesamowitych przygodach trójki nastoletnich przyjaciół z małego szwedzkiego miasteczka.

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/

Kinga | 2019-03-06
Przeczytana: 05 marca 2019

Po części pierwszej wydaje się nazbyt powtarzalna i liniowa, mało zaskakująca. Muszę jednak przyznać, że jak na książkę dla dzieci, w przystępny sposób porusza pewne problemy dzisiejszego świata - uchodźcy, problemy finansowe, różnice kulturowe. Niby nie o tym jest to opowieść, a jednak to pomysłowe urozmaicenie "opowiastki z dreszczykiem".

aredhela | 2019-02-06
Na półkach: Przeczytane, Czytane w 2019
Przeczytana: 24 stycznia 2019

Druga książka z cyklu Szklane dzieci tym razem skupia się na chłopcu Alladinie, mieszkającym wraz z rodzicami w wieży ciśnień. Młody bohater, sam pochodzenia tureckiego, musi sobie poradzić z atmosferą niechęci społeczności wobec uchodźców mieszkających na łodzi w zatoce, kłopotami finansowymi rodziców oraz kradzieżami jedzenia z restauracji prowadzonej przez tatę. Na domiar wszystkiego w okolicy pojawia się dziwnie ubrany chłopiec, którego tylko on widzi... Horror, ale trochę lżejszy w tonie. Fajna książka dla młodzieży.

Sandra Jasona | 2018-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2018

„Srebrny chłopiec”
W Ahus jest stara latarnia, w której teraz rodzice Alladina mają restaurację i od pewnego czasu również mieszkają. Alladin co pewien czas widzi innego chłopca, dziwnie ubranego, którego nie może dogonić, okazuje się, że widzi go tylko on, a dodatkowo z restauracji ginie jedzenie. Poznając historię tego miejsca odkrywa starą tajemnicę sprzed lat – kto nawiedza to miejsce?, kim jest srebrny chłopiec?
We wszystkich częściach pisarka połączyła świat realistyczny z tym magicznym. Czytając my sami odkrywamy duchy, strachy i inne nadprzyrodzone moce i razem z bohaterami musimy odgadnąć ile w tym prawdy, a ile naszego strachu. Narastające napięcie, zagadki i przygody, które przeżywa nasza trójka przyjaciół wciągnie każdego. Billie, Simona i Alldin, którzy w każdej sytuacji, nawet tej najstraszniejszej, czy najsmutniejszej mogą na siebie liczyć są niezmiernie sympatyczni, każde z nich jest głównym bohaterem poszczególnego tomu. Każda część zawiera także ważne wartości:...

Druga część cyklu, w której to Aladdin rozwiązuje zagadkę Srebrnego Chłopca. Czemu tylko 5 gwiazdek? Bo zaczęły ponosić mnie nerwy za łódź z uchodźcami z Syrii. Czy szwedzcy autorzy mają jakiś prikaz odgórny, żeby świecić uchodźcami i wciskać ideologię multikulti już od dziecka? Osobiście mnie Aladdin nie przeszkadza. Jego rodzina ciężko pracuje, żeby zarobić pieniądze na życie. Mają problemy i myślą o wyjeździe do Turcji, żeby tam otworzyć biznes. Nie dostają niczego za darmo, jeszcze się dzielą i niczego nie oczekują od innych. Może tu skończę, bo jeszcze rzucę jakimś słowem, a to w końcu książka dla 12-latków.

KARLA | 2017-11-01
Przeczytana: 19 września 2017

Drugi tom opowieści z dreszczykiem i włosem delikatnie jeżącym się na przedramieniu. Aladdin kontra chłopiec spotykany czasami w różnych okolicznościach oderwany od reali i ubiorem i miejscem ukazywania się. Kto wygra ten pojedynek? Czy Srebrnemu Chłopcu uda się wystarczająco nastraszyć głównego bohatera? Czy wręcz doda mu to odwagi by dobrnąć do rozwiązania całej zagadki która nie daje mu spokojnie spać po nocach?. Tego wszystkiego dowiecie się czytając tę zaproponowaną pozycję. Czyta się naprawdę od początku do końca i wciąga na tyle , że nie chce się jej odkładać przed dobrnięciem do ostatniej strony. Zakończenie tak samo jak i pozostałych tomów zaskakujące i wcale nie takie oczywiste jak każdy czytelnik by mógł sądzić. Warta polecenia dla starszaków , nastolatków ale myślę , że i u dorosłych znajdzie uznanie :)

Marta | 2017-09-04
Przeczytana: 03 września 2017

Świetny "kryminał" dla dzieci, wciąga od pierwszych stron. Zakończenie zaskakuje. Idealnych dla wszystkich dzieci w wieku szkolnym a także dorosłych. Prosta, ale interesująca fabuła opowiadająca o tajemnicy sprzed lat. Bohaterowie próbują ją odkryć, by pomóc swojej rodzinie. Powieść porusza ważny temat przywiązania i miłości do rodziców.

Bibliotecznie | 2017-09-01

Kolejne spotkanie z Billie, Simoną i Aladdinem, niestety, już za mną i muszę przyznać, że nie minęło wiele czasu, a już nie mogę doczekać się trzeciego tomu!
Nasi bohaterowie uporali się już z "duchami" w domu Billie (chociaż żyrandol w jednym z pokoi nadal kiwa się bez powodu), a tymczasem w Ahus nastała zima. Aladdin wraz z rodzicami musiał przeprowadzić się do mieszkania w wieży ciśnień, w której znajduje się rodzinna restauracja "Turek w wieży". Interes nie idzie dobrze, a w dodatku ktoś podbiera spore ilości jedzenia, przygotowanego na następny dzień dla gości. Jest naprawdę źle, do tego stopnia, że tata Aladdina zaczyna przekonywać żonę, że czas wrócić do Turcji i tam zacząć od nowa. Chłopca nikt nie wtajemniczył w te sprawy, ale przypadkowo usłyszał on rozmowę rodziców, która zmroziła mu krew w żyłach. Nie potrafił sobie wyobrazić wyjazdu z ukochanego Ahus do nieznanej i dalekiej Turcji. W dodatku czuł się dotknięty, że pomijają go przy tak ważnych decyzjach. Na szczęście...

Joanna | 2017-04-23

Piękna, tajemnicza i bardzo skandynawska opowieść o przyjaźni, tajemnicy, duchach i o problemach dużych i małych. Jedna z lepszych jakie czytałam synowi. Jest to książka bardzo uniwersalna ( bohaterem jest 11latek a ja czytałam to synowi w wieku 6 lat), poruszająca tematy, które są trudne i "na topie" ( choćby problem uchodźców). Do tego historia z dreszczykiem i tajemniczym, znikającym chłopcem w tle... Świetnie napisane. Sama ciekawa byłam jak cała historia się potoczy. Nawet w ilości stron jest "akurat". Nie jest to króciutkie opowiadanie, pozostawiające niedosyt ale i nie przeciąga się strasznie więc nie męczy dziecka. Jak dla mnie strzał w 10!

Nika | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Druga część serii o Billie i Alladdinie. Tak jak pierwsza była arcydziełem, tak druga niestety trochę gorsza. Nadal fantastycznie się czytało, była zagadka, była akcja. Młody czytelnik nie powinien się nudzić. W tej części dzieci rozwiązywały dwie sprawy: kradzieży jedzenia i zaginionego skarbu. Niestety w pierwszej sprawie można od samego początku książki domyślić się kto za tym stoi itd, wiec dlatego o 3 gwiazdki mniej - brak zaskoczenia. Tak w drugiej sprawie tak do końca nie wszystko było jasne.
Opowieść mimo wszystko bardzo ciekawie napisana.

kasicek87 | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017

Kapitalna książka. :-) Akcja rozwija się z każdą stroną momentami powodując nawet ciarki na plecach. Cały czas miałam ochotę przyłączyć się do tej paczki przyjaciół, dla których nie ma rzeczy trudnych, gdy w grę wchodzi wsparcie bliskiej osoby. Budująca i zabawna jednocześnie.