Książka Roku 2018

Pozwól, że ci opowiem... Bajki, które nauczyły mnie, jak żyć

Tłumaczenie: Ilona Ziętek-Segura
Wydawnictwo: Replika
Recuentos para Demian

Demain jest typem niespokojnego, ciekawego życia młodego mężczyzny, który dąży do poznania prawdy o sobie. Jego poszukiwania doprowadzają go do bardzo szczególnego terapeutry Jorge nazywanego Grubym. Jorge pomaga Demianowi w jego konfrontacji z życiem i w znalezieniu odpowiedzi na nurtujące go pytania. Metoda, którą stosuje Gruby, jest bardzo osobista i nietypowa. Codziennie opowiada on bajkę, która ma pomóc Demianowi w rozwiązywaniu jego wątpliwości. Historie, anegdoty, przypowieści i bajki zarówno klasyczne, jak i współczesne, a także wymyślone przez Grubego mogą służyć każdemu z nas w celu lepszego poznania i zrozumienia siebie, naszych relacji z innymi, naszych lęków, dążeń i pragnień.

źródło opisu: www.replika.eu

źródło okładki: www.replika.eu

ewa | 2013-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2013

Bajki nie są tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych, którzy mogą odnaleźć w nich ukryty sens. Zaskakująca i niesamowita. Można w niej odnaleźć wiele analogii do własnego życia. Czyta się ją lekko, łatwo i przyjemnie. Polecam.

Lulu | 2019-01-16
Na półkach: Książki 2019, Przeczytane
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Główny bohater Demian dostaje namiary na psychoterapeutę Jorga od swojej koleżanki. Chłopak już po pierwszym spotkaniu wie że nie będą to zwykłe , oklepane terapie tak jak dotąd. Terapeuta rozmawia z chłopakiem i kiedy poznaje co go aktualnie trapi , zaczyna opowiadać bajkę z której Demian ma wyciągnąć wnioski dla siebie.
Książka wciągnęła mnie , skłoniła do przemyśleń. Czytało się przyjemnie i z zaciekawieniem . Myślę że każdy z nas może po nią sięgnąć a zwłaszcza osoby które chcą lepiej zrozumieć siebie.

Andrew Vysotsky | 2012-09-05
Przeczytana: 30 września 2012

Jednym z najpiękniejszych wspomnień mojego dzieciństwa są dni, a właściwie wieczory, gdy rodzice czytali mi przed snem. Opowieściami, od których się to zaczęło, były oczywiście baśnie. Stanowiły pierwsze stopnie prowadzące do ukształtowania mnie takiego, jakim jestem.

Baśnie klasyczne były nakierowane na wyrobienie w dziecku pożądanych społecznie uwarunkowań. Stąd jasny zwykle podział na zło i dobro. Dobro zawsze wygrywa, a za złe uczynki zawsze nadejdzie kara. Miały za zadanie wychowanie takiego człowieka, jaki w czasach ich powstania był promowany. Samemu człowiekowi i jego szczęściu poświęcano z reguły mniej uwagi, stąd choćby takie trywialne zwroty jak "żyli długo i szczęśliwie", które w rzeczywistości maskowały niewiedzę na temat tego, co to znaczy to szczęście i jak ma ono wyglądać.

Jorge Bucaj w swej książce ukazuje nam szereg spotkań Demiána z jego psychoterapeutą Jorge, zwanego Grubym. W trakcie tych sesji Jorge, zgodnie z kanonem szkoły Gestalt, której jest...

Robert | 2012-09-05
Przeczytana: 17 września 2012

Gdy nadszedł czas, że terapia była nieodzownym narzędziem ratowania mojego życia, znalazłem się w krainie duszących pytań, na które szukałem odpowiedzi – wręcz oczekując, że znajdę kogoś, kto wreszcie odpowie na cały ten gąszcz poplątanych zawiłości. Prawie roczna terapia była jednak dla mnie kolejnym życiowym koszmarem. Ostatecznie poddałem się uznając, że nie rozumiem nadal na czym polega terapia i jak może mi pomóc. Zresztą życie znowu wskakiwało na swoje tory.
Po kilku latach trafia w moje ręce ta książka. Zaczynam ją czytać od niechcenia, bo ktoś polecił, bo właściwie mam chwilę na relaks. Odkładam ją dopiero gdy miasto już śpi a książka wskazuje ostatnią stronę. Jeszcze godzinę siedzę i wpatruję się w ścianę próbując pojąc to co teraz dzieje się we mnie. Przecież ta książka w jeden wieczór dokonała większych zmian w moim pojmowaniu siebie i świata niż prawie roczna terapia! Dotarła dalej i głębiej we mnie niż ktokolwiek w moim życiu. Dopiero teraz zobaczyłem jak przez całe...

Aleksandra | 2014-10-19
Przeczytana: 19 października 2014

Kiedy otrzymałam książkę w prezencie, przyszło mi na myśl: "Ot, trafiła się perełka!" : ) I z taką oto myślą prawie rok zgłębiałam jej tajemnice. Pomyślisz pewnie - rok, to całkiem długo, jak na tak mało obszerną lekturę... Nie ukrywam, że stosik bajek w niej zawartych jest całkiem pokaźny i dosyć wymagający. Jednak to właśnie wspomniany przez mnie wysiłek intelektualny sprawiał, że przerzucałam kolejną stronę, próbując zrozumieć autora, a jego opowieści ubrać w szaty rzeczywistości realnej, odnaleźć ich sens. Dlaczego? Otóż, balansując jeszcze na krawędzi metaforycznego świata (metafor w lekturze niemało), mogę odważnie powiedzieć... Bo te bajki są jak słońce, wskazują kierunek, gdy wszystko inne zawodzi i rzucają światło na najbardziej (jak i te mniej) skomplikowane aspekty naszego życia : )
Autor, sprawnie żonglując przenośniami, wyjaśnia dlaczego ludzie są nieszczerzy, na czym polega uzależnienie, czym jest uległość a czym akceptacja... mówi w dużym skrócie jak żyć, by czuć się...

kaka84k | 2015-06-23

Krótkie bajki , które dają do myślenia. Jak dobrze przemyśli się ich znacznie stają się wartościową wskazówką. Czyta się przyjemnie i szybciutko. Jak tytuł wskazuje Bajki które nauczyły mnie jak żyć... coś w tym musi być.Fajny przerywnik w tym zalatanym, mało empatycznym świecie

Paskuda | 2013-12-08

Z literaturą terapeutyczną jest ciężko. Jest ona skierowana do osób zainteresowanych albo ludzką psychiką, albo samorozwojem, albo rozwiązaniem własnych problemów. Opowiada ona najczęściej o osobach na skraju załamania, z problemami, takich, którym wali się życie... albo już się zawaliło. Co w tym trudnego? A to, że w takim wypadku warto przypomnieć oczywiste oczywistości, by taką osobę popchnąć, zmotywować, ruszyć do działania... Oczywistości te trzeba jednak dozować i podawać na ładnym talerzu, by były strawne i łatwo przyswajalne, i żeby czasem nie dostać przez nie w łeb.

Jorge Bucay jest argentyńskim psychiatrą i terapeutą. Sędziwym już, gdyż parę lat temu stuknęła mu sześćdziesiątka, a także lubującym się w pisaniu, o czym świadczy dorobek pisarski autora, mający już kilka pozycji. Jedną z nich jest "Pozwól, że Ci opowiem", będąca opisem relacji lekarz-pacjent oraz zbiorem terapeutycznych bajek. Kilka miesięcy temu recenzowałam już książkę pisaną przez psychiatrę i wyszło...

Karol-inka | 2015-12-22

Woow! Czytasz kolejną bajkę i znowu: WOOW! Te Bajki naprawdę uczą żyć, pomagają rozwiązywać zagadki naszego umysłu, które spędzały nam sen z powiek. Wystarczy przenieść je na własne doświadczenia i zapala się lampka. Oczywiście, nie każda działa w ten sposób ale ja mam swoje ulubione trzy, które od czasu do czasu opowiadam bądź przesyłam znajomym na różne życiowe sytuacje. Sama wracam do niektórych Bajek w gorszych momentach swojego życia. Uważam, ze naprawdę KAŻDY powinien ją choć raz przeczytać. POLECAM!!! Mnie nie tylko jej przeczytanie skłoniło do refleksji, ale każde wspomnienie o tym jaki wpływ na moje życie wywarła.

Eliza | 2015-01-15

Doskonała książka dla wszystkich którzy szukają dystansu do siebie, do świata, do innych ludzi. Wraca się do niej wielokrotnie i za każdym razem odnajduje się coś nowego. Polecam tym, którzy potrzebują motywacji i zachęty do działania, a także tym, którzy wyczekują wytchnienia i świętego spokoju.

tikichomiktaki | 2014-11-22

A dzisiaj na tapecie kolejna książka Bucaya. Muszę powiedzieć, iż autor bardzo zręcznie potrafi grać na strunach ludzkiej duszy i nie mam tu na myśli tylko powyższych bajek, ale też jego pozostałe pozycje ("Listy do Klaudii", "Kochać z otwartymi oczami"). Jorge zna ludzką naturę niejako od zaplecza. Jako terapeuta i wyznawca teorii Gestalt pomógł w swej karierze wielu pacjentom, a za sprawą słowa pisanego może pomóc również każdemu z nas. "Pozwól, że Ci opowiem... czyli bajki, które nauczyły mnie jak żyć", są idealną refleksją, która sprawdzi się w każdej sytuacji - od szpitalnego łóżka, przez ponury, jesienny wieczór, aż po każdy możliwy moment, który chcemy przeznaczyć na refleksję ku ogólnemu pokrzepieniu. Nie macie bowiem pojęcia jak ważne jest zrozumienie mechanizmów, które warunkują nasze zachowania oraz myśli, a które zachodzą gdzieś głęboko w nas samych. Już nie wspomnę o tym, że najczęściej w ogóle ich sobie nie uświadamiamy. Ta książka pozwoli nam je niejednokrotnie...