Bajka prawdę Ci powie… o Tobie

Okładka książki Bajka prawdę Ci powie… o Tobie Jorge Bucay
Okładka książki Bajka prawdę Ci powie… o Tobie
Jorge Bucay Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Cuentos clásicos para conocerte mejor
Zysk i S-ka
2022-11-15
2022-11-15
9788382027051

Chętnie sięgam po książki, które traktują o baśniach od strony psychologicznej. Dlatego też przeczytałam tę pozycję.

Nie mogę odmówić autorowi lekkości pióra. Nawet trudne psychologiczne terminy potrafi objaśnić w taki sposób, że człowiek nie czuje się ogłupiały, czytając jego książkę. Czasami nawet sobie z nami żartuje, w bardzo zawoalowany sposób. Podobały mi się wstępy do każdej opowieści i ich interpretacja z innej strony, bardziej pogłębiona. Chociaż, szczerze mówiąc, moim ulubionym rozdziałem w tej książce jest "Okiem badacza" i uważam, że zasługuje na osobny tomik. :)

Trochę nie pasuje mi tytuł do całości tej książki. Nie czuję, by bajka powiedziała o mnie cokolwiek. Raczej spodziewałam się dogłębnej analizy osób, które lubią od dziecka konkretną opowieść i tu, muszę przyznać, autor mnie zaskoczył, bo akurat tego w książce nie było. Był standardowy morał, uzupełniony później nową, świeżą analizą.
Nie wspomnę już o tym, że każda znana mi polonistka dostałaby białej gorączki, widząc że "bajką" nazywa się tu baśnie, mity, legendy... ;)

👉 Nowe interpretacje klasycznych bajek i przypowieści. Świeże i współczesne spojrzenie pozwala bardziej się utożsamić z książką.

IG: Czytomanka

👉Dobrze wszystkim znane z dzieciństwa bajki mogą wiele powiedzieć o ludzkim zachowaniu: o naszych lękach, fantazjach, złudzeniach i pragnieniach. Pisarz i psychoterapeuta Jorge Bucay opowiada w tej książce piętnaście bajek (m.in. o brzydkim kaczątku, śpiącej królewnie i Kopciuszku) – przytacza ich oryginalne brzmienie, omawia ewolucje ich treści i tradycyjne przesłanie, a na końcu proponuje nową, współczesną lekturę i interpretację każdej historii.

👉 Bajki otwierają wyobraźnię, pozwalają spojrzeć na sytuacje z innej strony. Czytamy dzieciom, a gdy jesteśmy już dorośli... no właśnie. Czytamy, ale dzieciom. Książka jest aktualna i godna uwagi. Czyta się lekko, ale najważniejsze przekazy zostały zachowane. Bardzo polecam - mało takich na rynku. Z pewnością do niej wrócę!

IG: Czytomanka

Od 2021 roku, w który po raz pierwszy miałam okazję i przyjemność poznać się z piórem Jorge'a Bucay'a, sięgam po każdą kolejną jego publikację. Ten argentyński pisarz i psychoterapeuta ma w sobie coś takiego, że chce się go słuchać i razem z nim odkrywać to, co siedzi głęboko w człowieku. Zdecydowanie to, czym zajmuje się na co dzień, ma wpływ na to, że wie, jak trafić do serc i umysłów czytelników. I tym zjednuje sobie odbiorców.

Bajka prawdę Ci powie... o Tobie to kolejna publikacja w dorobku autora pochylająca się bajkami, baśniami i opowieściami, które skrywają w sobie więcej, niż się początkowo wydaje. Do tej pory mieliśmy okazję poznać autorskie bajki Jorge'a Bucay'a, teraz przyszła pora na klasykę światową. W tym zbiorze autor sięgnął po szesnaście bajek, które każdy z nas zna, a przynajmniej większość z nas powinna z czasów, kiedy to jako dzieci słuchaliśmy ich tuż przed snem, a które teraz czytamy własnym latoroślom. Jorge Bucay analizuje m.in. Brzydkie kaczątko, Kopciuszka, Szczurołapa, czy Mała Syrenkę.

Każda bajka omawiana jest przez Jorge'a Bucay'a w następujący sposób: w pierwszej kolejności opisuje, dlaczego ta konkretna bajka znalazła się w tym zbiorze i przybliża jej historię. Następnie, swoimi słowami, przytacza ów opowieść, by podsumować ją morałem, który każdy z nas na pewno zna. Na samum końcu znajdujemy to, co chyba jest tutaj najciekawsze – autor „kopie” głębiej w tych historiach i wyciąga z nich znacznie więcej, niż można by przypuszczać. „Drugie dno” to niekiedy zbyt mało, by móc opisać to, co w tych bajkach znajduje autor. Z wieloma analizami i wnioskami wielu z Was z pewnością się zgodzi. Inne być może zakwestionujecie, uznając za niezgodne lub wyszukiwane na siłę, byleby tylko „coś znaleźć” i wznieść bezsensowne dyskusje. Jednak co ważne ile bajek i ilu czytelników tyle interpretacji i odczuć względem konkretnych historii. I do tego zdaje się dążyć Jorge Bucay – by każdy odkrył w nich to, co do niego przemawia.

Autor zwraca w tej książce uwagę na to, iż znaczna część opowieści, które aktualnie wpisuje się w kanon literatury dziecięcej, kiedyś było bardzo daleko poza „tym gatunkiem”. Że dopiero tak nam znani bracia Grimm czy Hans Christian Andersen sprawili, że stały się one przystępne dla uszu naszych milusińskich, gdyż wyrwano z nich to, co brutalne i podszyte erotyką. Część z tych bajek opiera się na wydarzeniach historycznych, które z czasem przybrały znaną nam obecnie formę, a które kiedyś miały służyć wyjaśnieniu pewnych sytuacji.

Ten niecodzienny zbiór bajek i ich analiz to lektura, która pokazuje, że bajki kryją w sobie o wiele więcej, niż się wydaje. Nie są tylko umilaczem przed snem, który ma sprawić, że nasze pociechy szybciej odpłyną do krainy snów. Jorge Bucay pokazuje, że wszędzie czai się jakaś prawda, przekaz. Czasem bardziej zawoalowany, a innym razem ukazany wprost, ale zawsze jakiś morał płynie z bajki. A to jak bardzo się w niej zagłębimy i co w niej znajdziemy, zależy tylko od nas, od tego, czego oczekujemy i co chcemy w nich znaleźć i od naszej uważności.

J. Bucay “Bajka prawdę Ci powie … o Tobie”
Wydawnictwo Zysk i S-ka rozpieszcza nas, Czytelników pod względem wydawanych książek argentyńskiego pisarza i psychoteraputy Jorge`a Bucaya. Nie ukrywam, że bardzo się cieszę z tego faktu. Za mną już kultowe pozycje - “Pozwól, że ci opowiem... bajki, które nauczyły mnie, jak żyć” oraz “Opowiastki do przemyślenia”. Tym razem autor skupia się w swojej publikacji na analizie bajek, mitów czy opowieści, które myślę, że większość kojarzy z dzieciństwa i dlatego też to one stanowią bazę źródłową. Jak twierdzi Bucay bajki mogą wnieść dużo wiedzy i informacji o nas samych - a ja dodam od siebie - jeśli je oczywiście odpowiednio zinterpretujemy i nie ma tu jedynej, prawidłowej drogi do celu. Czy zgadzacie się z tym?
Książka podzielona jest na piętnaście rozdziałów, ponieważ tyle bajek zostało omówionych. Każdy z tych rozdziałów z kolei dzieli się na wstęp, gdzie autor skupia się na pochodzeniu i próbuje umieścić w czasie powstanie bajki. Potem zostaje omówiona konkretna bajka w oryginale oraz zostaje przytoczony morał. Następnie Jorge Bucay próbuje przedstawić Czytelnikowi inną interpretację tejże opowieści. Niezwykle ciekawy to zabieg, ponieważ pozwala faktycznie spojrzeć na doskonale znane bajki z innej, mało znanej strony. Choć muszę przyznać, że czasami autor wyciąga zbyt daleko idące wnioski, ale nie uprzedzajmy.
Bajki od zawsze kojarzyły mi się z ponadczasowością oraz roztaczającą się magiczną atmosferą. Dlatego też myślę, że - podobnie jak autor - możliwości ich interpretacji jest ogrom. Jako, że autor zajmuje się rozwojem osobistym, dużo nawiązań jest do tego obszaru podczas prób analizy i interpretacji morałów i fabuły bajek. Jest np. mowa o porzuceniu strefy komfortu, czy skupieniu się na celu. Autor oprócz typowo omawiania fabuły tych opowieści, czasami dodawał różnego rodzaju dygresje, co też sprawiało, że czytanie tej publikacji nie nużyło, a wręcz przeciwnie. W ten sposób dowiedziałem się np., że jedna trzecia osób, które zgłaszają się do terapeuty po pomoc robi to, ze względu na to, iż nie widzi sensu w swoim życiu…
Podsumowując najnowszą książkę autora - “Bajka prawdę Ci powie … o Tobie” to myślę, że to książka dla wszystkich, nie tylko dla amatorów bajek. Bucay ma niezwykły dar opowiadania, w sposób rzeczowy i konkretny a przy tym niezwykle wciągający i błyskotliwy. Choć przy niektórych interpretacjach moim zdaniem zaszedł za daleko, np. w bajce o Kopciuszku: Dlaczego jeden z pantofelków, mimo wybicia północy, pozostał bez zmian a wszystko inne wróciło do swojej pierwotnej formy? Wyjaśnieniem autora możecie być trochę zaskoczeni, ja byłem! Zajrzyjcie do książki i przekonajcie się sami.
Poza tym jako psychoterapeuta Bucay potrafi spojrzeć w głąb człowieka i spojrzeć na daną sprawę z innej perspektywy. Przedstawione opowieści pozwalają na dostrzeżenie wartości, które czasami nam umykają a które są bardzo ważne. Jak wiemy bajki chwalą postawy godne naśladowania a piętnują te, które są złe i negatywne. “Arogancja to ulubiona metoda tych, którym brakuje argumentów”. Jorge Bucay, obok Irvina Yaloma należy do grona pisarzy po których zamierzam sięgać bez wahania - o czymś to świadczy! Także sięgajcie i Wy po tak wartościowe książki. Polecam serdecznie.
“Każde marzenie - jak mówił Arystoteles - to droga, która prowadzi od możliwości do działania”.

Książkę otrzymałem dzięki Stowarzyszeniu Sztukater, za co dziękuję.

J. Bucay “Bajka prawdę Ci powie … o Tobie”

Dlaczego bajki nie tracą na popularności? Dlaczego czytamy je swoim dzieciom, wnukom? Dlaczego ciągle powstają filmy na ich podstawie, dlaczego niektóre historie, jak ta o Czerwonym Kapturku, ”trafiła pod strzechy” większości domów w krajach Zachodnich? Takie pytania o uniwersalny charakter bajek i treści, które ze sobą niosą zadaje sobie Jorge Bucay. Tym razem nie tworzy on własnych historii, ale pochyla się nad tymi które słyszeliśmy już setki razy.

Bajka prawdę Ci powie... o Tobie to zbiór klasycznych bajek opowiedzianych na nowo. A może nie tyle na nowo, bo tutaj rczej bajki odzyskują swoje oryginalne brzmienie, które przez dziesiątki lat były najbadziej powielane, a zostały wyparte przez wyobrażenia serwowane nam w filmach ze stajni Disneya. Jest to kilkanaście bajek, z którymi większość z nas kiedyś się spotkała lub wręcz bardzo dobrze je zna. W końcu opowieści o Królewnie Śnieżce, Kopciuszku, Pinokio, słoniku Dumbo czy Odyseuszu poznaliśmy na wczesnym etapie naszego życia.

Jorge Bucay nie tylko odtwarza wersję bajek, ale również opatruje je komentarzem. Stara się uwypuklić morał każdej z historii. Ponadto stara się zarzewać nie tylko ten, który nam się wpajało, kiedy byliśmy dziećmi, ale również proponuje on swoje interpretacje. Szczerze powiedziawszy wiele z nich rezonuje we mnie dużo bardziej, niż ich tradycyjnie przekazywane morały. Jako psychoterapeuta pracujący w nurcie Gestalt, stara się on wykorzystać te opowieści, żeby pokazać jak poprzez nie możemy odnaleźć proste prawdy o nas samych i otaczającym nas świecie.

Szczególnie podobała mi się interpretacja morału bajki o Kopciuszku, zaczerpnięta od Fabiany Monteiro. Zwraca uwagę na pewien drobny fakt– dlaczego szklany pantofelek nie znika z wybiciem północy, podczas gdy zarówno suknia, jak i karoca już tak. Odczytywanie tego jako metafory znalezienia w sobie kobiecości, i co za tym idzie poczucia swojej własnej wartości jako kobiety jest mi zdecydowanie bliższe niż tradycyjny komunikat o wartości pokory i czekania na to, aż ktoś nas wybawi od naszych problemów.

Na pierwszy rzut oka to pozycja, która może się wydać niepotrzebna. Bo w sumie po co nam jeszcze raz wracać do tak dobrze znanych historii i rozgrzebywać coś, co jest oczywiste. Jednak z mojego punktu widzenia tego właśnie potrzebujemy. Bajki są naszą spuścizną kulturową i jeżeli chcemy żeby przetrwały, to ich interpretacja musi być bardziej dostosowana do czasów, w których żyjemy. Inaczej nikt nie będzie ich czytał. Wydaje mi się, że lektura tej książki dla wielu osób może stanowić jakiś punkt wyjścia do refleksji. Do zastanowienia się nad tym, jakie bajki miały na nas wpływ najpierw jako dzieci, a potem jako osoby dorosłe.

Ponadto, niezmiennie Jorge Bucay pisze językiem prostym i przystępnym. Nie potrzeba dyplomu z psychologii, filozofii czy literaturoznawstwa, żeby zrozumieć koncepcje w niej przedstawione.

Podsumowując, Bajka prawdę Ci powie… o Tobie to bardzo ciekawa pozycja. Nie jest ona bynajmniej skierowana do tych, którzy stają się rodzicami (lub już nimi są) i chcieliby jakiegoś drogowskazu co czytać swoim pociechom na dobranoc – choć i im na pewno się przyda. Wydaje mi się, że skierowana jest do tych, którzy tak jak ja, wszystkie książki z gatunku poradnikowych traktują z bardzo dużą dozą podejrzliwości – a mimo wszystko poszukują jakiś drogowskazów. Jak widać wystarczy zajrzeć do kartonu z książkami z dzieciństwa, a na pewno nam ich nie zabraknie.

Bardzo lubię i interesują mnie "interpretacje" starych, dobrze znanych bajek. Dlatego ta pozycja od razu zwróciła moją uwagę :)

Jako całokształt mogę powiedzieć, że podobała mi się choć pare rzeczy sprawiło, że moja ocena z zachwytu spadła na "bardzo dobra"

Autor podzielił rozdziały na kilka powtarzających przy każdym omówieniu, części - krótki wstęp, przytoczenie jego wersji danej opowieści, morał oraz morał "Od innej strony".

Wstęp jest przyjemnym dodatkiem, z którego możemy dowiedzieć się o źródle powstania bajki i o tym jak wiele, z czasem, uległo w niej modyfikacjom. Jest to bardzo fajna sprawa ale zabrakło mi tu rozwinięcia tematu, szerszego ujęcia jak wyglądały pierwotne wersje, co dokładnie się w nich pozmieniało. Z kolei same bajki zostały nie potrzebnie aż tak dokładnie napisane, nawet jeśli komuś byłyby obce lub zapomniane można było ich sens zawrzeć w krótszej treści.

Morał - to spojrzenie na interpretacje danej opowieści jakie jest potocznie znane. W tym punkcie nie mam żadnych zastrzeżeń.

"Od innej strony" to moment, w którym okazuje się, że tytuł nie do końca jest adekwatny do treści. Idealnym było by właśnie zamiast "prawdę Ci powie...o Tobie" sformułowanie "inne znaczenie, znanych bajek". Dlaczego? Ponieważ w większości, autor skupia się właśnie na spojrzeniu pod jeszcze innym , mniej znanym kątem. I tak na przykład "Czerwony kapturek" okazuje się historią z przestrogą nie tyle dla dzieci co dla rodziców i dorosłych odnośnie pewnego schematu wychowania. Natomiast w bajce o Kopciuszku nagle zostaje przed nami odkryte nowe znaczenie nie znikającego pantofelka.

W pewnym momencie niektóre rozmyślenia i analizy mogą wydawać się sporą nadinterpretacją, mimo to uważam książkę za naprawdę ciekawą i wprowadzającą zupełnie nowe spojrzenie. Autor zmusza nas do zadania sobie pewnych pytań, które zapewne nie przyszły by nam samy w ogóle do głowy.

Miałam już okazję czytać książki tego autora i zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Poprzez proste i lekkie treści przekazuje życiowe wartości, a wszystko w krótkich rozdziałach, które można czytać każdego dnia

Teraz nie jest wcale inaczej. Teraz pisarz i psychoterapeuta skupia się na dobrze znanych nam bajkach z dzieciństwa, patrząc na to co mogą nam one powiedzieć o ludzkich zachowaniach, lękach, fantazjach, jakie życiowe prawdy kryją w sobie.

Ciekawi was czego możecie dowiedzieć się patrząc od psychologicznego punktu na bajkę o Kopciuszku albo Śpiącej Królewnie? Możecie się zaskoczyć, a co więcej ta książka robi wrażanie i skłania do refleksji.

Dzięki tej książce każda z tych bajek może pomóc nam zrozumieć zarówno innych ludzi jak i samego siebie.

,,Bajek nie powinno używać się tylko do usypiania dzieci, lecz także do budzenia dorosłych".

Każdy z nas za dzieciaka czytał dużo bajek, które znamy do dziś.

A ja mam dla Was zbiór klasycznych i znanych bajek które w tej książce poznamy w całkiem innej odsłonie.
Jorge Bucay zafundował nam współczesna interpretację i opisał jakie każda z tych opowieści ma przesłanie.

,,Bajka prawdę Ci powie… o Tobie" to zmuszająca do refleksji książka napisana piórem niezwykłego pisarza ale również terapeuty który leczy bajkami.

,,Zgodnie z najnowszymi badaniami jedna trzecia osób zgłaszających się po pomoc do terapeuty czyni to, ponieważ nie widzi sensu w swoim życiu".

Poznamy również jak powstały te bajki i jak mogą wpłynąć na zachowanie ludzi.
Znajdziemy tu między innymi brzydkie kaczątko czy kopciuszka.
Dzięki szczerym i mądrym wypowiedziom, zmieni się nasz pogląd na przedstawione sytuację. Zobaczymy też czym ludzie kierują się w życiu, jakie mają słabości i kompleksy.
Autor poświęcił bardzo dużo czasu na zbadanie każdej bajki. Okazuje się że z czasem i one zmieniają się, są modyfikowane i często różnią się od tych które my znaliśmy w dzieciństwie.
Pióro autora jest lekkie i bardzo przyjemne w czytaniu. Książka wydana jest pięknie.
Uważam że chodź nie należy do najcieńszych to warta przeczytania jest każda strona. Myślę również że można wynieść z niej bardzo dużo mądrości.

Każdy z nas za dzieciaka czytał dużo bajek, które znamy do dziś.

Jorge Bucay to argentyński pisarz i psychoterapeuta, autor książek, w których w prostych historiach, bajkach czy przypowiastkach stara się przekazać czytelnikom uniwersalne prawdy i życiowe rozkminki.

W „Bajka prawdę Ci powie…” Bucay bierze na warsztat znane na całym świecie baśni, przypowieści i mity. Autor po krótkim wstępie, w którym rozważa znaczenie bajek w kulturze i rozwoju kolejnych pokoleń dzieci i dorosłych, omawia kolejno piętnaście popularnych historii. Każda bajka dostała więc wprowadzenie, zapoznające czytelnika z jej genezą i okolicznościami powstania, treść wybranej przez autora wersji bajki oraz najciekawszą część - omówienie. Autor przywołuje w nim tradycyjny morał danej bajki aby następnie rozwinąć go, domyślić, twórczo zinterpretować a czasem zanegować.

„Bajka prawdę Ci powie…” to przyjemna lektura, taka do poduszki. Miło było wrócić do niektórych historii z dzieciństwa (choć starsze wersje niektórych baśni odbiegają od tych, które znamy z filmów Disney’a, niektóre zwroty akcji mnie zaskoczyły). Psychologiczne i życiowe rozkminki inspirowane baśniami bywały naprawdę ciekawe i wnoszące. Były to często proste prawdy, ale Autor potrafił je dostrzec w nieoczywistych miejscach i kontekstach, dając nieraz wiele do myślenia. Trochę za dużo tam było o niewyczerpanym potencjale możliwości i dążeniu do najlepszej wersji siebie, ale może to ja jestem ostatnio drażliwa na te tony.

Fanom klasycznych baśni i życiowych, czasem moralizatorskich rozkminek podanych w lekkiej formie polecam. A jeszcze bardziej polecam „Pozwól, że Ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć” tego samego Autora. Tam znajdziecie jeszcze więcej naprawdę urzekających historii:)

#1153 - Bajka prawdę Ci powie… o Tobie - Jorge Bucay - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#303/52/2022

Książka ma 472 strony. Swoją premierę miała dnia 15.11.2022 roku... Jest to poradnik z dziedziny nauk społecznych.

Bajki z naszego dzieciństwa miały nas wiele nauczyć - o tym jakie mamy lęki, pragninenia, marzenia, czy fantazje.

Autor omawia w książce - 15 znanych nam bajek i pokazuje, jak ewoluowały, od czasu swoich pierwowzorów, aż do ostatniej wersji - nowej - zaproponowanej przez autora.

Bajka to doskonała podróż zarówno dla jej twórcy, jak i dla czytelnika. Jest to bardzo odkrywcza książka. Serdecznie ją polecam i dziękuję za nią Zysk i S-ka Wydawnictwo.

#1153 - Bajka prawdę Ci powie… o Tobie - Jorge Bucay - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#303/52/2022

Autor omawia w książce - 15 znanych nam bajek i...

• Psychologia, pedagogika, socjologia, filozofia
  • Biblioteczka domowa