Tulipanowa gorączka

Okładka książki Tulipanowa gorączka Deborah Moggach
Okładka książki Tulipanowa gorączka
Deborah Moggach Wydawnictwo: Rebis Ekranizacje: Tulipanowa gorączka (2017) literatura obyczajowa, romans
Tulip Fever
Rebis
2016-05-31
2016-05-31
Maja Justyna
Ekranizacje:
Tulipanowa gorączka (2017)
XVII wiek Amsterdam kupiec starszy mąż dziewczyna młody malarz ubogi artysta miłość ucieczka pieniądze majątek tulipany

Wielka mistyfikacja

Po wszystkich kryminałach taka lekka powieść warta przecztania.

Po wszystkich kryminałach taka lekka powieść warta przecztania.

Książka pozwala nam przenieść się w podróż w do XVII-wiecznej Holandii. Tulipanowa mania szerzy się, każdy pragnie zdobyć fortunę, dzięki pewnej cebulki tulipana.

Sophie wydana za mąż za dużo starszego od siebie Cornelisa. Czuję się wdzięczna za swój los, ponieważ mąż uratował ją od ubóstwa, lecz brakuje jej najważniejszego miłości. Wdaje się w romans z tajemniczym, młodym malarzem. Niestety wszystko będzie miało tragiczne konsekwencje, a każde kolejne kłamstwo pociąga za sobą coraz więcej osób. Strach przed skandalem, kazał ukrywać się kochankom, z napięciem czytałam kiedy Sophie wymykała się z domu. W pewnym momencie było mi żal Cornelisa, tak naprawdę został zmanipulowany i wykorzystany. Najlepsza bohaterką dla mnie była służąca Maria, pewna siebie i silna kobieta, która pragnęła być po prostu szczęśliwa.

Książka ukazuje, że człowiek ma dwie słabości - chciwość i namiętność. W czasach kiedy każdy musiał żyć według tego co nakazywało społeczeństwo nie był tak naprawdę szczęśliwy.

Fabuła była pokazywana z perspektywy każdej z postaci, dzięki czemu mogliśmy bliżej poznać odczucia i przemyślenia bohaterów. Książka spodobała mi się, choć chwilami była nudnawa. Idealna dla fanów romansów historycznych.

Jestem pozytywnie zaskoczona książką. Swego czasu oglądałam adaptację filmową i nie przypadła mi do gustu,natomiast książka bardzo mi się podoba. Przede wszystkim autorka oddała klimat XVII wiecznego Amsterdamu i wielkiego szaleństwa związanego z handlem cebulkami tulipanów,które w pewnym momencie osiągały zawrotne ceny, po czym nastąpiło załamanie i stały się niewiele warte ,co doprowadziło do bankructwa wielu holenderskich kupców. ,,Tulipanowa gorączka " to książka o miłości, zdradzie, kłamstwach i wynikających z nich konsekwencjach. Motyw stary jak świat: mąż staruszek ,młoda żona i kochanek. Cornelis bogaty kupiec zapragnął mieć portret z małżonką, nie przewidział jednak, że młody malarz zostanie kochankiem jego żony. Bohaterką drugiego planu jest służąca Maria i jej perypetie miłosne . Z Sophią połączy Marię wspólna tajemnica i spisek przeciwko Cornelisowi. Sophia trochę przypomina mi panią Bovary , więc jeśli ktoś lubi Flauberta , toz pewnością polubi ,,Tulipanową gorączkę ".

Ksiazka mega nudna, ale bardzo podobala mi sie pueanta!

Ksiazka mega nudna, ale bardzo podobala mi sie pueanta!

"Dostrzegam przed sobą przepaść, ale uwierzyłam, że potrafię latać."

Malarstwo.
Chciwość.
Wielkie oszustwo.
Oraz XVII wiek, Amsterdam.

Kraj zaczyna opanowywać handel cebulkami tulipanów. W tym czasie pewien bogaty kupiec zamawia u znanego malarza portret, do którego pozuje wraz z żoną. Nie zdaje sobie sprawy, że o wiele młodsza od niego Sophia nie jest szczęśliwa w małżeństwie. Wystarczy iskra, jedno spojrzenie zza sztalugi, by cały ich świat stanął na głowie.

Od czasu do czasu odkurzam biblioteczkę z takich właśnie perełek, które gdzieś kiedyś przygarnęłam. Spodobała mi się okładka, bo chyba dawno temu oglądałam film, choć fabuła nie zapadła mi w pamięć. I dobrze, bo czytanie losów Sophii było przyjemnie spędzonym czasem.

Autorka swobodnie prowadzi nas po zawiłościach intrygi, jakiej podejmuje się główna bohaterka. Obserwujemy, jak z czasem Sophia stawia coraz śmiesze kroki, coraz mniej rozważne - jednym słowem możliwe staje się dla niej wszystko, aby tylko połączyć się z kochankiem.
Obsesyjnie podążając za namiętnością, stawia sobie wyzwania, balansując o krok od utraty kontroli nad biegiem wydarzeń.
A gdzie grzech, tam w końcu musi być i kara...

Autorka poprzez postać Sophii pokazuje, na ile można stracić rozum w imię pożądania i jak daleko potrafi posunąć się nieszczęśliwa kobieta. Jak dąży do celu nie oglądając się za siebie, lekkomyślnie stawiając kroki, wciąż licząc, że kolejny również ujdzie jej płazem.
Zakończenie może zaskakiwać, choć mnie osobiście przypadło do gustu 🙊

Dobrze napisana książka, polecam!

"Dostrzegam przed sobą przepaść, ale uwierzyłam, że potrafię latać."

Malarstwo.
Chciwość.
Wielkie oszustwo.
Oraz XVII wiek, Amsterdam.

Akcję swojej powieści umiejscowiła autorka w XVII-wiecznym Amsterdamie, który opętany został tulipanową gorączką. Holandia słynie w tym okresie z uprawy tulipanów; niekiedy zdarza się, że z tulipanowej cebulki wyrasta wyjątkowy, o niespotykanej urodzie i kolorystyce kwiat, który staje się pragnieniem hodowców. Ludzie zapożyczają się na ogromne sumy, żeby zdobyć pożądane cebulki kwiatów. Jedni w ciągu kilku dni zostają milionerami, inni kończą w rynsztoku. Giełda cebul tulipanów to istny kocioł, niemal szaleństwo, to spełnienie marzeń, ale i rozczarowania i dramaty, a klęską staje się wówczas, gdy władze zakazują handlu tym "tulipanowym złotem".

Szaleństwo to bezpośrednio nie dotyczy bogatego i dumnego 60-letniego Cornelis'a Sandvoort'a, który od kilku lat jest szczęśliwym mężem młodziutkiej Sophie. Nie jest to małżeństwo z miłości, to małżeństwo z rozsądku, w którym Cornelis ma zapewnić żonie i jej rodzinie odpowiednie utrzymanie, ona zaś ma prowadzić dom oraz zostać matką przyszłego dziedzica. Sophie wydaje się pogodzona ze swoim losem i choć nie ma w tym związku namiętności, kobieta na swój sposób darzy męża czymś więcej niż tylko zwykłą wdzięcznością. Sandvoort, który mogłoby się wydawać, ma już wszystko marzy jeszcze o jednym – o nieśmiertelności. Aby stała się temu zadość, decyduje się zlecić młodemu, obiecującemu malarzowi Janowi van Loosowi namalowanie portretu, na którym ma zostać uwieczniony wraz z młodą żoną. Gdyby tylko mógł przewidzieć, jak ten niewinny kaprys wpłynie na całe dotychczasowe życie jego rodziny, van Loosa, a przy okazji też dwóch innych bohaterów, pewnie nigdy nie zdecydował się na zaspokojenie swojej próżności.

"Tulipanowa gorączka" to nie tylko romans historyczny; to książka o dwóch największych ludzkich słabościach – namiętności i chciwości. Autorka bardzo ciekawie i plastycznie przez wszystkie karty powieści buduje narrację, która pozwala czytelnikowi poczuć się tak, jakby patrzył na sceny obrazów, namalowanych przez XVII-wiecznych mistrzów flamandzkich, co dodaje jej niezwykłego uroku.

Mnie w tej powieści bardziej niż wątek romansowy, zainteresował obraz amsterdamskiej giełdy tulipanowej, gdzie głównym celem było zdobycie tej jedynej, najcenniejszej cebulki, która zapewniłaby nabywcy bogactwo, dobre życie. Z niedowierzaniem czytałam, jak stateczni i wydawałoby się rozsądni ludzie rzucają wszystko, stawiając na szali swój majątek i reputację, aby zdobyć tę tajemniczą cenną cebulkę. I tak, jak na giełdzie zapanowała tulipanowa gorączka, tak samo gorączka namiętności ogarnęła Sophie i Jana i tak samo okazała się niszcząca, jak ta cebulowa.
Romans można powiedzieć klasyczny, ale jego tło mocno ciekawe i wciągające. Bardzo dobry jest też film, który mnie zainteresował nie mniej niż powieść, a może nawet bardziej.

Wspaniała powieść.
Toczy się powoli, ale jest to przyjemne tempo.

"Tulipanowa gorączka" Deborah Moggach - barwna, zaskakująca, piękna, niebanalna opowieść o wielkiej namiętności, żarliwym uczuciu i poszukiwaniu spełnienia, o winie, karze i odkupieniu oraz o sztuce, która odzwierciedla przemijalność chwili.
Akcja dzieje się na tle XVII-wiecznego Amsterdamu, przedstawionego niezwykle realistycznie i malarsko.
Amsterdamu, owładniętego tulipomanią, która wzbogaciła jednostki a zrujnowała tak wielu...
Cornelis, szanowany i zamożny, lecz podstarzały już kupiec amsterdamski zamawia portret swój i swojej młodej pięknej żony, by uwiecznić ich małżeńską relację na płótnie. Spotkanie z portrecistą zapoczątkuje ciąg wydarzeń, które na zawsze zmienią ich życie.

Polecam.

Wspaniała powieść.
Toczy się powoli, ale jest to przyjemne tempo.

Akcja dzieje się na tle XVII-wiecznego Amsterdamu, przedstawionego...

Mam mieszane uczucia. Dużo dzieje się poza tekstem, jest przemilczane, ale wiadomo, o co chodzi. Relacje bohaterów skomplikowane i tak naprawdę nie wiadomo komu współczuć. Ale z drugiej strony ciekawe, niby proste, a wcale nie proste.

Film zdecydowanie lepszy od książki. Żenujące opisy zblizen bohaterki i jej męża. Można przeczytać ale raczej do niej nie wrócę.

Tragiczna książka. Sztuczna, drętwa, nielogiczna, pełna banałów i absurdu bez odrobiny klimatu.

• 2017