Tulipanowa gorączka

Wydawnictwo: Rebis
Tulip Fever
9788380620667
Maja Justyna

Ta przepełniona namiętnościami bestsellerowa powieść została przeniesiona na wielki ekran przez Justina Chadwicka (m.in. Kochanice króla i Mandela: Droga do wolności)! Autorem scenariusza jest sam Tom Stoppard, a wśród obsady znaleźli się Alicia Vikander, Christoph Waltz i Judi Dench! Sztuka, piękno, pożądanie, chciwość, oszustwo i kara za niegodziwość – a wszystko to rozgrywa się w scenerii...

Sztuka, piękno, pożądanie, chciwość, oszustwo i kara za niegodziwość – a wszystko to rozgrywa się w scenerii XVII-wiecznego Amsterdamu owładniętego tulipanową gorączką.

Historia zaczyna się niewinnie – oto zamożny kupiec pragnie zyskać nieśmiertelność dzięki utrwalonemu na płótnie portretowi, na którym znajdzie się wraz ze swą młodą żoną. Zadanie powierza wziętemu malarzowi, nawet przez chwilę nie podejrzewając, jaki ciąg zdarzeń uruchomi.

Deborah Moggach jest autorką bestsellerowych powieści Tulipanowa gorączka i Hotel Marigold (obie wydane przez DW REBIS). Na podstawie tej drugiej w 2011 roku nakręcono film z m.in. Judi Dench, Maggie Smith, Billym Naughym i Tomem Wilkinsonem w rolach głównych. Powstała także kontynuacja tego przeboju kinowego pt. Drugi hotel Marigold. Moggach napisała również scenariusz do Dumy i uprzedzenia, nominowany do nagrody BAFTA. Mieszka w Londynie.

źródło opisu: https://www.rebis.com.pl/pl/book-tulipanowa-goracz...(?)

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl/pl/book-tulipanowa-goracz...»

Izabela Pycio | 2016-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2016

"Strumienia nie da się wstrzymać, bo woda i tak wytryśnie w innym miejscu."

Znakomicie czyta się tę powieść, niezwykle plastyczny język, romantyczny nastrój owiany zapachem tulipanów i pięknem sztuki. Fabuła wymyka się klasycznej konwencji literatury obyczajowej, oferując czytelnikowi fascynującą opowieść, pozwalającą zagłębiać się w zawiłe losy bohaterów i oddawać życiowym przemyśleniom. Przedstawione wydarzenia, ich burzliwy przebieg i bolesne konsekwencje błędnie podejmowanych decyzji, uświadamiają nam, że prawdziwego i trwałego szczęścia nie można zbudować kosztem czyjejś krzywdy, odwołując się do kłamstw, oszustw i niegodziwości. Działając w ten sposób zyskujemy tylko pozornie, w dłuższym czasie dopadają nas wyrzuty sumienia, czujemy się przepełnieni winą, tracimy korzystny obraz własnej tożsamości i wartości jako człowieka. I nie usprawiedliwiają nas wielkie namiętności, prawa szalonej miłości, nieliczenie się z przyszłością i odkładanie na później słuchania głosu rozsądku....

Basia | 2018-02-11

Świetna książka.Jest tu ukazana miłość, zdrada małżeńska, kłamstwa, intryga, malarstwo, tulipany, wreszcie gorączka, która ogarnia Holandię w związku z coraz bardziej rosnącymi cenami cebulek tulipanów. A można za nie kupić niemal wszystko, choćby drogą kamienicę.
Przyznam, że książka ogromnie mnie zaskoczyła i nie spodziewałam się, że miłość łącząca zamężną kobietę z malarzem może doprowadzić do takiego finału jaki ukazała autorka.
Książka warta przeczytania !!!

PaniKa | 2010-07-26
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 26 lipca 2010

Piękna i niesamowita powieść o miłości, poświęceniu i marzeniach, ale także o zdradzie i kłamstwie. O sztuce i miłości do sztuki. O miłości do kwiatów, o hazardzie. Napisana w niezwykle barwny i ciekawy sposób. Pochłania od pierwszych stron, a im dalej tym barwniej, ciekawiej. Każdy z mini rozdziałów zachwyca i pochłania bez reszty. Sprawia że nie chce się odejść od książki. Czytało mi się ją wyjątkowo lekko i przyjemnie. Mogłabym rzec że nawet z wypiekami na twarzy. Nie mogłam się doczekać co będzie dalej. Wciągnęła mnie.
Opowiada o młodej zamężnej kobiecie, która bez pamięci zakochuje się w malarzu. Nie zwracając uwagi na uczucia swojego starego męża, oddaje się zdradzie i namiętności. Opowiada także o służącej i o jej uczuciach i miłości. Niby takie banalne, ale cała historia skrywa pewną tajemnicę, intrygę, kłamstwo. Wszystko mogłoby się wydawać bajkowe i wspaniałe. Ale jak wszyscy wiemy - kłamstwo ma krótkie nogi. I w tym przypadku prawda wychodzi na jaw. Książka warta...

Powieść jest nawet dobra - dobrze napisana historia, którą szybko się czyta (w moim przypadku były to dwa dni), jednak, według mnie, nie mająca dużo wspólnego z malarstwem, jak to można zobaczyć na opisie z tyłu książki - prędzej chodzi o pożądanie (nie miłość!) i pieniądze. Poza tym nie sądziłam, że spotkam aż tak wyrachowaną bohaterkę jak Sophię, tak ślepo zakochanego mężczyznę jak Jan, tak bystrą służącą jak Maria (moja ulubiona postać z 'Tulipanowej gorączki') i tak poczciwego męża jak Cornelius - można rzec, każdy medal ma dwie strony.

Fantazja | 2012-12-11
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe

"Tulipanową gorączkę" czytałam w czasie drogi powrotnej z wakacji. Nie jest to książka, która powaliła mnie na kolana, nie sądzę, żebym kiedykolwiek do niej wróciła, nie miałam też po niej żadnych głębokich przemyśleń. Niemniej warto ją przeczytać, ma dość oryginalną i fabułę i ciekawych bohaterów.

Piotr | 2016-06-04

Jestem zdumiony tą książką, głównie jej stosunkowo niską oceną - może bierze się ona stąd, że właśnie przeczytałem nowe tłumaczenie, a poprzednie były gorsze?
Dla mnie - najlepsza książka przeczytana w tym i zeszłym roku. Szaleństwo na holenderskiej giełdzie tulipanowych cebul (jedna warta tyle, co kamienica)plus szaleńcza miłość poza giełdową wyceną, i pomysł taki, żeby to wszystko oddawać w atmosferze starodawnych obrazów... bo bohaterzy tej książki stali się też bohaterami płócien, dziś wiszących w muzeach.. Wspaniały pomysł. Jestem pod wrażeniem.

Niesamowita książka !!!.Jest tu ukazana miłość , zdrada małżeńska , kłamstwa , intryga , malarstwo , tulipany , wreszcie gorączka , która ogarnia Holandię w związku z coraz bardziej rosnącymi cenami cebulek tulipanów , za które można kupić niemal wszystko. Przyznam , że książka ogromnie mnie zaskoczyła i niespodziewałam się , że miłość łącząca zamężną kobietę z malarzem może doprowadzić do takiego finału jaki ukazała autorka. Książka warta przeczytania !!!

nulla | 2017-09-14
Przeczytana: 12 sierpnia 2017

Kupiłam "Tulipanową gorączkę" ze względu na to, że akcja osadzona jest w siedemnastowiecznym Amsterdamie, o którym lubię czytać. I rzeczywiście dużo tu Amsterdamu, jeśli ktoś choć trochę orientuje się w mieście, będzie mógł towarzyszyć bohaterom na ich szlakach. Sporo też ciekawych faktów historycznych, opowieść jest dobrze osadzona w realiach epoki.
Szczerze mówiąc, nie spodziewałam się wiele po fabule, miało to być czytadełko na pochmurny wieczór. Jednak historia miłości młodej żony bogatego kupca i malarza, tworzącego portret małżonków, okazała się całkiem ciekawa. Bardzo wyraziście są zarysowane poszczególne postacie, mają wady i zalety, są ułomne, ale zdolne do dobra. Podobało mi się też robienie przez autorkę swoistych stop-klatek. Zatrzymywanie na moment akcji w konkretnej "pozie" i pokazywanie jej widzowi, jakby patrzył na obraz.
Można przy "Tulipanowej gorączce" spędzić miły wieczór.

Anachronist | 2017-09-04
Przeczytana: 04 września 2017

Są złe książki i złe książki. Tym pierwszym można trochę przebaczyć bo przynajmniej rozbawiły albo zaciekawiły chociaż na moment, dały cokolwiek do myślenia. Tym drugim nie przebaczasz nigdy. Zawiodły na całej linii, na wszystkie możliwe sposoby, choć obiecywały tak wiele.

Powieść Moggach niestety muszę zakwalifikować do drugiej grupy. Jest to żałosna, pseudo-historyczna, niespójna bajeczka o tragicznym (jakże inaczej, tyle głupoty to prawdziwa tragedia) romansie Holenderki Sophii, bardziej Amerykańska w swoim sposobie przedstawiania świata niż hamburger lub frytki (a delicje te, jak wiemy, pochodzą z Europy i zostały zawleczone na kontynent amerykański przez imigrantów i/lub żołnierzy). Tło ma z historią tak wiele wspólnego jak dekoracje w teatrzyku lalek z prawdziwym krajobrazem. Niestety, droga autorko, mnie nie wystarczą tulipany i parę wzmianek o spekulacji na ich cebulkach żeby zakrzyknąć ‘ XVII-wieczny Amsterdam jak żywy’! Tych parę flamandzkich obrazów które opisałaś nie...

madziusia | 2014-07-09
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Sophia jest piękną i młodą kobietą, mieszkająca w jednej z wykwintnie urządzonych kamienic w centrum Amsterdamu. Jej mężem jest Cornelis Sandvoort, człowiek zaliczany do grona prominentnych obywateli miasta, miłośnik sztuki i filantrop, posunięty w latach mężczyzna, który nie szczędzi pieniędzy na wytworne stroje zarówno dla swojej urokliwej małżonki jak i dla siebie. Ich małżeństwo jest efektem wyrachowania. Dla pochodzącej z ubogiej rodziny Sophii małżeństwo z dobrze sytuowanym Cornelisem jest furtką do lepszego życia. Dla mężczyzny związek z piękną i kilkanaście lat młodszą Sophią jest zaspokojeniem jego męskich ambicji, a także nadzieją na potomstwo, którego bardzo pragnie. W głębi serca mężczyzna kocha poślubioną kobietę, choć nie potrafi jej tego okazać w należyty sposób. Czy ona kocha jego? Niekoniecznie.

Pewnego dnia Cornelis, w przypływie swojej próżności, podejmuje decyzję o uwiecznieniu ich wizerunków na modnym w ówczesnych czasach portrecie. Przybyły do domu malarz,...