Indonezja itd. Studium nieprawdopodobnego narodu

Indonesia, Etc.: Exploring the Improbable Nation
Adam Pluszka, Indonezja, reportaż
literatura faktu
Ag2S

Indonezja to nie tylko jedno z największych państw świata, zwane azjatyckim tygrysem, ale także zapierająca dech w piersiach mozaika języków, ludów i tradycji. Rozrzucona na ponad 13 tysiącach wysp oszałamia turystów kolorytem, gościnnością, różnorodnością, ale przede wszystkim niezwykłym sposobem bycia Indonezyjczyków. Elisabeth Pisani przez blisko 25 lat była dziennikarką Reutersa i...

Elisabeth Pisani przez blisko 25 lat była dziennikarką Reutersa i prowadziła w Indonezji badania dotyczące epidemii HIV. Zdobywała informacje od ulicznych sprzedawców i transseksualistów, rozmawiała z członkami władz i elitami kraju. Przejechała ponad 26 tysięcy kilometrów, docierając do zapadłych wiosek, gdzie w cieniu drzew goździkowych wciąż wróży się z wnętrzności kur, gości zaprasza się na herbatę w towarzystwie zmarłej babci, a kobiety sprzedawane są mężowi za kilkanaście sztuk bydła.

Powstała fascynująca książka o jednym z najmniej znanych krajów świata.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

mooflon | 2019-04-22
Na półkach: Przeczytane, Reportaż, 2019
Przeczytana: 22 kwietnia 2019

Męczyłem tę książkę przez półtora roku... Doczytywałem po ćwierć rozdziału, z jednej strony nie chcąc porzucić lektury, z drugiej jednak - nie mogąc jej skończyć.

To nie jest zła książka. Jestem pełen podziwu dla autorki, jej skrupulatności i wiedzy. "Indonezja itd." może być obowiązkową pozycją dla kogoś, kto interesuje się regionem.

Jednak dla przypadkowego czytelnika, który chciałby dowiedzieć się czegoś o odległym kraju, będzie raczej męcząca. Autorka zagłębia się w miliony lokalnych zwyczajów, które dla laika mogą być po prostu niezrozumiałe i skomplikowane. Konkluzja niemal każdej opisanej sytuacji to "taka jest Indonezja".

Przy okazji, to nie jest klasyczny reportaż, a raczej opowieść podróżnicza. Elizabeth Pisani odkrywa lądy, o których prawie nic nie wiemy, co w drugiej dekadzie XXI wieku samo w sobie jest fascynujące. Mnie jednak znużyło.

cbd | 2018-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Prawdę mówiąc to nie wiele z tej książki zapamiętałem, sądziłem że to będzie książka która przybliży mi Indonezję, i niby tak jest, ale te wszystkie informacje, ciekawostki są poukrywane w średnio ciekawych przygodach autorki. A to co najbardziej mnie irytowało, to te kłamstwa które opowiadała ludziom którzy dali jej jedzenie, i miejsce do spania. Mnie by było przykro jeśli byłbym jedną z tych osób i przeczytał tą książkę, i dowiedział się że ta pani którą ugościłem naściemniała mi o swoim życiu. Czytając kolejne rozdziały, kolejne historie, nie miałem pewności czy to co opisuje wydarzyło się naprawdę. I jeszcze tych dwóch panów Sukarno i Suharto, po jakimś czasie idzie się pogubić kto kim był.

jud123 | 2018-10-25

dla fanów Indonezji absolutne must read! :)
dobry reportaż, świetna podróż poprzez karty książki, pomimo braku zdjęć bardzo kolorowy obraz zróżnicowanego społeczeństwa - mentalności - kraju.

Zbigniew Żelaskowski | 2018-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Książka świetna. Momentami człowiek czuje, że tam jest. Ocena obniżona o jedną gwiazdkę za politykę, której trochę za dużo. Polecam. Rozdział o islamie genialny.

Brewa | 2018-03-22
Przeczytana: 22 marca 2018

W ramach blogowej edukacji dziabnąłem "Czarne" o Indonezji. Jestem przerażony, jak wiele o tym kraju nie wiedziałem, a jednocześnie bardzo zadowolony, że wreszcie - w sumie po niemal 10 latach - poukładałem sobie w głowie kilka kawałków indonezyjskiej układanki. Pisani spędziła w tym kraju dużo czasu, robiąc ze swojej strefy komfortu sito, a następnie przekazała nabytą wiedzę w sposób bardzo klarowny, nasycony masą ciekawostek i z niezbędnym w przypadku tej nacji jajem. Bez "jaja" się nie da, bo Indonezja z jej reportażu to kraj kontrastów, gdzie korupcja zakorzeniona jest tak głęboko, że praktycznie można by ją wpisać do konstytucji, a religia z jednej strony opiera się o starożytne rytuały i animalizm, a z drugiej o restrykcyjne wpisywanie do dowodów osobistych na podstawie ściśle określonych kryteriów. Jak zwykle po lekturze dobrej książki "podróżniczej" mam ochotę wrócić na miejsce, a to chyba świadczy o reportażu Pisani jak najlepiej :).

Pawel | 2018-03-07
Przeczytana: marzec 2018

Polecam wszystkim, których zasascynował ten niesamowity kraj. Ta książka sporo wyjaśnia I daje pełniejszy obraz czym jest Indonezja. Polecam

Madzia | 2018-01-19
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, 2018
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Świetna książka!

michal3 | 2017-12-02
Przeczytana: 12 listopada 2017

Interesująca książka o interesującym Narodzie. Zróżnicowanym, niejednolitym i przede wszystkim - wbrew pozorom - sympatycznym (przekonałem się na własnej skórze). Polecam fanom podróży po Azji, a także ludziom, którzy są otwarci na nowe. Nie jestem jakimś wielkim fanem reportaży, jednak póki co wolę beletrystykę, no ale trzeba oddać Pisani co cesarskie, kawał dobrej roboty.

Tulia | 2017-11-13
Na półkach: Azja, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 listopada 2017

Bardzo ciężka książka do czytania. Ciekawa,ale zdecydowanie na dużo tam polityki - nie jest to książka pozwalającą poznać różne kultury, jest bardziej hostoryczno-politycza.

magda.ce | 2017-10-01
Przeczytana: 01 września 2017

Temat bardzo ciekawy, książka zawiera mnóstwo istotnych informacji ukazujących przede wszystkim życie na odległych wyspach, gdzie cywilizacja dotarła tylko częściowo i ściera się tam z "adatem", tradycją pielęgnowaną od wieków. Niestety często autorka gubi wątek i przeskakuje z jednej wyprawy do drugiej, co utrudnia skupienie się na danym wątku, nie wiadomo czy pisze o sytuacji z lat 70. czy z 2012 roku. Polecam przeczytać, szczególnie, gdy ktoś się do Indonezji wybiera, jednak warto poszukać również innych pozycji.