O nową Polskę: z dziejów aparatu bezpieczeństwa i porządku publicznego na Warmii i Mazurach w latach 1945-1950

Wydawnictwo: Ośrodek Badań naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Magdalena

Kronika dziejów organów bezpieczeństwa w regionie warmińsko-mazurskim, sporządzona ex post na podstawie oryginalnych źródeł tworzonych przez te organa. Pisana za czasów komuny podąża za ogólnie przyjętą konwencją walki dzielnego MO z "reakcyjnymi bandami".

źródło opisu: wydawca

źródło okładki: https://www.google.pl/search?q=o+now%C4%85+polsk%C...»

Magdalena | 2016-03-29

Maruderzy Armii Czerwonej, partyzanci UPA, niedobitki wojsk niemieckich gwałcące, podpalające i rabujące - dla mieszkańców, dopiero co przyłączonego Okręgu Mazurskiego to codzienność. Jakby tego było mało również na tych ziemiach toczy się śmiertelna walka poakowskiego podziemia z: MO, KBW i UB... Ludzie giną po każdej stronie tego powojennego konfliktu.
Kompilacja faktów okraszonych raportami, przemówieniami partyjnymi i meldunkami pozwolą czytelnikowi wyrobić swoje własne zdanie na temat tych tragicznych pięciu lat.
Polecam zainteresowanym najnowszą historią Warmii i Mazur.