Onikromos

Wydawnictwo: Mag fantasy, science fiction
Mag
2016-05-20
2016-05-20
alternatywna rzeczywistość fantastyka fantasy literatura polska potwór strach śmierć tajemnica zagadka
Inne

Okładka książki Dziwne opowieści. Antologia weird fiction Dagmara Adwentowska, Brian Evenson, Bartłomiej Fitas, Zbigniew Golemienko, Wojciech Gunia, Dawid Kain, Łukasz Krukowski, Thomas Ligotti, Marcin Majchrzak, Paweł Mateja, Paweł Matuszek, Jon Padgett, Magdalena Świerczek-Gryboś, Anna Maria Wybraniec
Dziwne opowieś... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Tarnowskie Góry Fantastycznie 2 Jakub Bielawski, Michał Cetnarowski, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Grzegorz Janusz, Marta Kładź-Kocot, Paweł Matuszek, Marcin Melon, Sławomir Nieściur, Tadeusz Oszubski, Romuald Pawlak, Bernadeta Prandzioch, Michał Studniarek, Aleksandra Zielińska
Tarnowskie Gór... Jakub Bielawski, Mi...

Przestrzeń konstruktu

Książka niewątpliwie oryginalna. Jest pełna niesamowitych zjawisk, przy których moja wyobraźnia wysiadała w połowie akapitu. Pomysł rzeczywistości z wielu przeplatających się światów jest interesujący, ale czytając nie mogłem pozbyć się wątpliwości, czy autor sam ogarnia całą strukturę. Osobiście nie lubię książek, w których pytań jest dużo więcej niż odpowiedzi i roi się od urwanych wątków. Nie wszystko musi być powiedziane, ale chcą mieć pewność, że autor zna rozwiązania wszystkich zagadek.
Mimo wszystko książka potrafi zainteresować, jest napisana dobrym językiem i nie pozbawiona humoru.

Jedna z nielicznych książek które wylądowały na mojej półce, bo zazwyczaj beletrystyki nie kupuję, dla niej zrobiłem wyjątek. To jest naprawdę porządny kawałek fantastyki i to nie byle jakiej ale na poziomie śmiem twierdzić Asimowa czy Lema.

Genialna pozycja.
Tak jak w książkach Dukaja trzeba od początku "przestawić" mózg/umysł by tekst zrozumieć i w pełni docenić mistrzostwo autora, tak czytając w Onikromos trzeba "przestawić"/"wyregulować" świadomość i postrzeganie rzeczywistości.
Z każdym rozdziałem książka "smakuje" coraz lepiej. Można wręcz powiedzieć, że jest jak próbowanie całej serii egzotycznych potraw, o których istnieniu dopiero co się dowiedzieliśmy. A każda z nich ma swój własny niepowtarzalny charakter i każda nam smakuje.
To niekoniecznie jest książka którą się czyta jednym tchem. Rozłożyłem sobie jej czytanie na kilka dni i takie samo podejście zalecam każdemu zainteresowanemu. W przypadku próby szybkiego czytania możemy wielu rzeczy nie docenić, lub jak w przypadku zbyt szybkiego spożywania różnych dań, dostać "rozstroju".

Genialna pozycja.

Wyobraźnią Autor przebija nawet Dukaja, jednak czyta się mozolnie i bez większej satysfakcji.

Jeżeli ktoś używa wyrazów bez znaczenia, buduje zdania bez znaczenia. Miałam wrażenie że tłumacz sie nie przyłożył, i czytam w obcym języku. Nie podobało mi się.

Książka monumentalna, z intrygującym uniwersum i rozbudowanymi wątkami oraz nieszablonowymi postaciami - może coś w stylu Dukaja. Tego się spodziewałem. Dostałem jednak przekombinowaną, przegadaną, trywialną w swoich abstrakcjach i tanich grach słownych kolubrynę, której chciałem dać szansę, dlatego porzuciłem ją znudzony i zdegustowany po ok. 600 stron. Całkowicie zmarnowany czas.

Przedziwna książka, w mojej ocenie istotnie gorsza od Kamiennej Ćmy. Poszczególne fragmenty układanki faktycznie wciągające, scenerie mimo dużej różnorodności wręcz stawały mi przed oczami, ale ... jakoś większa całość nie chciała i nie chce mi się z tego do końca złożyć. Jednocześnie wydaje się, że książka zbyt rozwlekła i niektóre fragmenty z pożytkiem dla książki mogłyby być krótsze.

Mnóstwo niesamowitych pomysłów w jednej książce. Kolejne rozdziały są jak interpretacje abstrakcyjnego obrazu, który każdy odbiera inaczej i każdy jest przez ten obraz odbierany inaczej.

Powieść bardzo intrygująca ale ze względu na wysoki poziom abstrakcji często frustrująca. Niestety balans między przyjemnoscią a zmęczeniem lekturą został zachwiany. Lubię gdy książka wymaga ode mnie wysiłku, jednak "Onikromosem" czuje się zbyt mocno sponiewierana. Również finał nie dał satysfakcjonujących wyjaśnień. Dlaczego więc 7 gwiazdek? Mimo, że poległam książka długo pozostanie w mojej głowie. Mikropowieści (ktorych wspólnych wątków nie udało mi się w pełni połączyć) były niesamowite i fascynujące. Odnalazłam tam klimat Lema, Dukaja, Simmonsa a nawet "Mrocznej wieży" Kinga. Tytaniczna robota autora, na ktorą niestety ja, jako czytelnik nie byłam przygotowana. Może kiedyś zrobię drugie podejście..

Surrealistyczna opowieść - przebrnąłem, to najlepsze określenie - gdzieś tak do połowy liczyłem, że jednak całość zacznie być bardziej sensowna jak poznam więcej szczegółów. Przeliczyłem się im dalej tym bardziej surrealistycznie. Trzy gwiazdki za to, że jest kilka mikro historii, które mają potencjał i są ciekawie napisane. Polecam tym, którzy lubią coś co przypomina wizje po czymś niezbyt zdrowym ;) .

• 2016
  • Science Fiction