Zgłosuj na książki roku 2017

Amnezjak

Wydawnictwo: Powergraph

Literatura Jakuba Nowaka nie tylko kipi od pomysłów, które innym wystarczyłyby na całe fantastyczne cykle, ale napisana została z rzadkim literackim wyczuciem, gęstością i świadomością pisarskich arkanów. Autor to pisarz i politolog, który od początku podąża swoimi ścieżkami. Wizje SF oszałamiającej przyszłości, fantastycznej przeszłości i złożonej teraźniejszości rzadko bywają tak brawurowe, bogate i przemyślane.

Spis treści:

"Karnawał", "Dziwne dni", "Ekumenizm", "Rychu", "Retro", "Ciężki metal", "Dominiczka mówi", "Zimno, gdy zajdzie" oraz "Amnezjak".

źródło opisu: www.sklep.powergraph.pl

źródło okładki: https://www.facebook.com/powergraph/

Oficjalna recenzja
Zicocu książek: 1588

Cóż to za wizja!

Na początku mojej recenzenckiej przygody miałem spore problemy z recenzowaniem zbiorów opowiadań, co było dla mnie bardzo nieprzyjemne, bo, oczywiście, uwielbiam krótkie utwory czytać. Z czego owe problemy wynikały? Z niezdecydowania: traktować tom jako całość i skupić się na tym, co teksty łączy czy też poświęcić każdemu choć kilka zdań, co z kolei recenzję w nieskończoność rozwleka? I kiedy byłem pewien, że mam już ten dylemat za sobą, przyszedł Jakub Nowak, aby mi o nich boleśnie przypomnieć. Bo o opowiadaniach zebranych w „Amnezjaku” chce się pisać i dyskutować w nieskończoność.

Jeszcze kilka lat temu czytałem przede wszystkim fantastykę. W pewnym momencie musiałem od niej uciec z powodów bardzo prozaicznych: zawodziła w tym, w czym powinna dominować i czego przede wszystkim w niej szukałem – odwadze w eksperymentowaniu, bogactwie wizji, zdolności do pobudzania wyobraźni. Jeśli Państwo odczuwają brak tych walorów we współczesnej literaturze, to na półkach księgarń nie tak dawno pojawił się liczący niemal pięćset stron medykament.

Czego tu nie ma! Zaczyna się wszystko od alternatywnej historii europejskiego XIX wieku, w której wiodącą rolę odgrywają Obcy w „Karnawale” (zastanawiam się czasami, dlaczego właściwie ścisłe połączenie fantastycznonaukowego motywu kontaktu z inną cywilizacją łączy się z historycznymi odmianami fantastyki tak rzadko – i Flynn w „Eifelheimie”, i Nowak w nominowanym do Zajdla opowiadaniu udowadniają, że można na tym polu dokonywać prawdziwych popisów). Nie myślcie jednak, moi Państwo, iż to niby karkołomne (bo w istocie bardzo zręczne) połączenie w jakikolwiek sposób determinuje dalszą część zbioru: będzie w nim i paranoiczna, dickowska opowieść o...samym Dicku i jego zmitologizowanym w Polsce podejrzeniu o to, że Stanisław Lem był sztucznym radzieckim tworem („Rychu”), będzie pijana, hipnotyczna historia Morrisona żyjącego i tworzącego w PRL-u („Dziwne dni”), będzie próba zszycia błyszczącego neonami cyberpunku w duchu Gibsona z komunistycznymi realiami („Retro”). Będą w końcu moim osobiści faworyci, absolutne perełki i najlepsze opowiadania w polskiej fantastyce, jakie czytałem od lat (kto wie, czy nie od wydanego przed sześciu laty „Króla bólu” Jacka Dukaja): najpierw wojna decydująca o bycie i niebycie dwóch cywilizacji, która toczy się na memy (w znaczeniu dawkinsowskim, nie, nazwijmy to, internetowym) w „Ciężkim metalu”, potem doskonale pokazana absurdalna złożoność (a przy okazji przypadkowość) procesów decydujących o współczesnych trendach w „Dominiczka mówi:”. W tym zbiorze znalazło się miejsce dla wszystkich, naprawdę wszystkich odmian fantastyki – poza jedną. Tym, co patronujący „Rychowi” Philip K. Dick nazywał „kosmicznymi przygodówkami”; tym, przed czym niżej podpisany te kilka lat temu chciał rozpaczliwe uciec.

Oznacza to oczywiście, że „Amnezjak” nie do wszystkich trafi, co do tego nie mam wątpliwości. Choć Nowak lubi zbliżyć się do konwencji przygodowej (w „Karnawale” czy „Ekumenizmie” z pewnością nie brakuje efektownych scen i ekscytujących fabuł), to za żadne skarby nie pozwala jej wygrać z ideą – to wizja zawsze stoi na pierwszym miejscu. Wizja decyduje nie tylko o przebiegu fabuły, ale także o zachowaniach bohaterów i brzmieniu języka, co zmusza czytelnika do nieustannej uwagi. Nie ukrywam zresztą, że sam od co najmniej dwóch tekstów absolutnie się odbiłem: „Retro” i tytułowy „Amnezjak” nie przekonały mnie ani trochę. A najlepsze w tym zbiorze jest to, że mógłbym się założyć, iż niektórzy czytelnicy zakochali się w którymś z tych dwóch tekstów, zupełnie nie podzielając moich zachwytów „Ciężkim metalem” czy opowiadającym w niezwykle brutalny sposób o stracie dziecka „Zimno, gdy zajdzie”.

Cóż mogę powiedzieć? Cieszę się, że fantastyka, z której się jako czytelnik wywodzę, wciąż potrafi mnie zaskakiwać. Cieszę się, że ktoś taki jak Jakub Nowak potrafi przypomnieć, iż science fiction to nie tylko lasery i kosmici do rozwalenia. Cieszę się, że mamy w Polsce naszego własnego Teda Chianga – ubolewam co prawda nad tempem pracy obu autorów, ale doskonale je rozumiem: najwyższa jakość wymaga czasu. Warto było czekać na wizje tak oszałamiające.

Bartosz Szczyżański

glodnawyobraznia | 2017-10-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 28 października 2017

Cała recenzja tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2017/10/pamietny-amnezjak.html

Po debiut książkowy Jakuba Nowaka sięgnęłam zaintrygowana tytułowym Amnezjakiem, i szybko przekonałam się, że była to jedna najpyszniejszych decyzji Głodnej Wyobraźni tego roku, bo strona po stronie z coraz większym zachwytem odkrywałam talent pisarski i barwną wyobraźnię autora. Dziewięć opowiadań science-fiction z lat 2006-2017, utrzymanych w tonie od żartobliwego do poważnego, napisanych fantastyczną, chwytającą za gardło polszczyzną, zadowoli bowiem niejedno wybredne literackie podniebienie.

Marcin Knyszyński | 2017-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2017

Recenzja przygotowana we współpracy z portalem Szortal - była też tam pierwotnie publikowana (http://szortal.com/node/12490).

Można też przeczytać ją na

Wojny na symbole

Zbiór opowiadań Jakuba Nowaka, wydany w tym roku przez wydawnictwo Powergraph, jest antologią szczególną. Zawarte w nim opowiadania sprawiają wrażenie pisanych przede wszystkim dla idei i autorskiej potrzeby ekspresji, bez oglądania się na potrzeby rynku. Żaden z dziewięciu tekstów Nowaka nie uśmiecha się do czytelnika, żaden nie daje taryfy ulgowej. Są to rzeczy trudne, złożone pojęciowo i konstrukcyjnie i za każdym z nich kryje się głębia interpretacyjna, z jaką rzadko spotykam się przy okazji czytania antologii fantastycznych. Jakub Nowak przedstawia dziewięć światów rzetelnie zbudowanych od podstaw, prawie nie obudowując opowieści infodumpami, co wskazuje nie tylko na stawianie wysokich wymagań odbiorcy, ale i na spory kredyt zaufania do niego.

Co możemy znaleźć w...

eR_ | 2017-05-28
Przeczytana: 25 maja 2017

Uważam, że pisarz, jeśli chce zaistnieć w świadomości czytelników, powinien zacząć swoją podróż do tej świadomości przez danie im opowiadań. Nie powieści, która przecież może nie przypaść do gustu większości czytających, ale krótkie formy. Dajmy na to książka z ośmioma opowiadaniami, to dobry pomysł, bowiem przynajmniej jedno powinno przypaść komuś do gustu. I jak mogę stwierdzić po sobie, to bardzo dobra koncepcja. Powieści debiutantów, rzadko przypadały mi do gustu. Co innego opowiadania. I mimo, że Jakub Nowak debiutantem nie jest, to jego zbiór spełnił swoje cele. Czyli zainteresował nie na tyle, że z pewnością sięgnę po jego inną twórczość.

"Amnezjak", bo tak tytuł nosi ten zbiór, to dziewięć krótkich form. Przedstawiają one tak naprawdę przede wszystkim alternatywną wizje świata. Czyli co by było gdyby. Autor nie skupia się jednak na tylko na wymyślaniu innego spojrzenia, ale przedstawia zachowania swoich bohaterów, ich relacje i to jak się odnajdują, w czasem niezwykłych...

książek: 2005
Janusz Szewczyk | 2017-06-10
Na półkach: Przeczytane, E-booki ILL
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Zanim sięgnąłem po tę książkę znałem jedynie tytułowe opowiadanie. Zaintrygowało mnie ono pomysłami, ale zniechęciło duszną atmosferą i niejednoznacznością przekazu. Z pewnością jednak dowiodło równocześnie, że autor ma bardzo mocno pofałdowany mózg i jest człowiekiem bezkompromisowym, przez co jego teksty mogą posiadać wysoki próg wejścia. Miałem więc sporo wątpliwości czy kupić ten zbiór i w pewnym sensie okazały się one słuszne, bo to nie jest książka rozrywkowa. Lektura jej wymagała wysiłku i dawała satysfakcję tylko wtedy jeśli byłem na ten wysiłek gotowy. Trwało to dość długo, bo nieomal nad każdym tekstem musiałem trochę czasu się zastanowić. To zupełne przeciwieństwo prostej rozrywki, której zazwyczaj szukam w książkach. No i nie da się ukryć - to jeden z najlepszych zbiorów opowiadań SF jakie czytałem. Przy wyszukiwaniu analogii do stylistyki i poziomu zawartych w nim tekstów przychodzą mi do głowy przede wszystkim utwory Jacka Dukaja. Sam Dukaj zresztą zachwala autora na...

gromik99 | 2017-05-25
Przeczytana: 25 maja 2017

Po prostu przepyszny zbiór. Mimo, źe większość opowiadań już miałam okazję smakować, książka nie bierze jeńców. Uczucie, gdy aż przebiera się nogami by kontynuować przerwaną lekturę, nieważne gdzie i kiedy... to jest właśnie to, po co w moim odczuciu sięga się po książki. Kuba Nowak zmusza do skupienia, oderwania się od wszelkich bodźców zewnętrznych a w zamian zabiera w wykręcającą zwoje mózgowe podróż.

BookBasset | 2017-09-04
Przeczytana: 04 września 2017

Choć muszę oczywiście przyznać, że orygianlnych pomysłów autorowi nie brakuje, to niniejsza książka jest dla mnie dobrym przykładem, że to nie wystarcza do napisania wciągającej opowieści. Idee zbyt zagmatwane, by rzeczywiście zaangażować w nie emocjonalnie czytelnika, czy też kończące się na niczym, bo autor sam się chyba poddał, by doprowadzić swój pomysł do jakiś konkluzji. Co mnie cieszy to fakt, że dostajemu tu science-fiction w czystej postaci, jednak fabuły poznałem bez głębszego zainteresowania. Zwykłe "aha" towarzyszyło mi przy największych punktach kulminacyjnych, bo mnogość nazw i imion nie zasłoniły mi tutaj, że autor w sumie napakował mnóstwo niepotrzebnych treści, które niczego nie wnoszą, wokół swojego centralnego pomysłu, który mógłby być może rozwinąć się w coś ciekawego, chociaż miejscami w to wątpię. Wielu pewnie będzie mi chciało powiedzieć, że to po prostu powieść wymagająca itd, nie chodzi mi z tą opinią o to, że nie rozumiałem o co chodzi w poszczególnych...

Liianowy | 2017-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Książka rewelacyjna. Pełen misz masz podgatunków fantastycznych - hard sci-fi, cyberpunk, steampunk (biosteampunk?), alternative history itd. itd. Nie każde, co było do przewidzenia, opowiadanie podchodziło mi tak samo, jednak ogólne wrażenie cały zbiór pozostawił świetny. Gdybym miał wybrać najprzyjemniejsze 3 to zdecydowanie byłyby to:
1. Zimno, gdy zajdzie
2. Karnawał
3.Rychu

Gdzieś tam tylko się łudzę, że w przyszłości autor pokusi sie o dłuższą formę, zamiast opowiadań.

Marcin Romanik | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

Pan Jakub Nowak niewątpliwie pisze o rzeczach ważnych i ciężkich. Niestety styl w jakim opowiada o tych sprawach jest po prostu męczący. Jakub Nowak zamiast pisać prosto i przyjemnie, czytelnika gubi w skomplikowanych zdaniach, które należy czytać wolno słowo po słowie, aby cokolwiek z nich zrozumieć. Nie na tym przecież istota opowiadania polega.

W jego zbiorze opowiadań pławić się będą na pewno masochiści, którym sprawia przyjemność ból głowy towarzyszący lekturze oraz konieczność czytania niektórych akapitów po kilka razy, by cokolwiek z nich zrozumieć.

Pod względem poetyckim autor opowiadań jest na naprawdę wysokim poziomie. Niejednokrotnie upajałem się pięknie skrojonymi opisami, które pieściły moje literackie podniebienie i zapadały na długo w pamięci.

Patrząc jednak na całość, jestem niestety zmuszony wystawić tylko jedną gwiazdkę. Cały potencjał twórczy autora został przedobrzony, co zakończyło się, moim zdaniem, sromotną klęską na polu zrozumienia sensu opowieści - nie...

Brzoza | 2017-10-18
Przeczytana: 18 października 2017

Podczas tegorocznego poznańskiego festiwalu fantastyki Pyrkon miałem przyjemność uczestniczyć w wielu spotkaniach autorskich oraz panelach dyskusyjnych. W pamięci zapisała mi się zwłaszcza rozmowa z autorami wydawnictwa Powergraph, którzy promowali swoje najnowsze dzieła. Za konferencyjnym stołem zasiedli wówczas Michał Cetnarowski z antologią "Bestia Najgorsza", Rafał Kosik z zapowiedzią "Różańca", Robert M. Wegner, który zdradził tytuł kolejnej części "Opowieści z meekhańskiego pogranicza" oraz Jakub Nowak z przedpremierowym wydaniem swojego zbioru opowiadań pt. "Amnezjak". Twórczość ostatniego z autorów była mi częściowo znana za sprawą nowel publikowanych głównie w "Nowej Fantastyce", dlatego decyzję o przeczytaniu zbioru odłożyłem na bliżej nieokreśloną przyszłość. Czas pokazał jak bardzo się myliłem.

Na dorobek literacki Jakuba Nowaka składa się jedenaście opowiadań rozsianych po różnych antologiach oraz czasopismach: wspomnianej "Nowej Fantastyce" oraz...

Mao | 2017-12-10

Książki nie ocenię, bo nie dałem rady jej przeczytać, a konkretnie poległem po przeczytaniu kawałka. Jest w niej dokładnie wszystko, co mnie, niestety, odrzuca od współczesnej polskiej fantastyki: wulgaryzmy (w dużej ilości i wstawiane na zasadzie "żeby było fajnie", a nie dlatego, że pękły w skrajności nerwy któremuś bohaterowi), przyziemność, chaos (za dużo wszystkiego naraz, przez co kompletnie nie wiedziałem, o czym czytam), język ciężki jak głazowisko (trzeba główkować nad zdaniami, nie da się ich czytać płynnie i szybko). Nic nie przyciągnęło w tekście mojej uwagi, wręcz zmuszałem się do czytania, dlatego ostatecznie książkę odłożyłem. Okładka też niestety nie w moim guście, jakby robiona przez 15 minut w Photoshopie, gdzie zostały wrzucone zostały warstwy ściągnięte z internetu i dodane ciemne filtry, by nie dało się ich rozpoznać. Ale cóż, kwestia gustu. Za to fizycznie wydanie jest solidne, z twardą okładką i dobrej jakości papierem. Niemniej praca Pana Nowaka mi nie...

Quo vadis, hard SF?

To żadna kontrowersja, a zwykła obserwacja: „hard SF” przegrało w ostatnich latach wyścig na popularność z „soft SF”, i nie chodzi tu nawet o „nauki miękkie”, humanistyczne, które mogłyby stać się podstawą podobnych utworów, tylko raczej o drugorzędne podejście w nich do szeroko rozumianej nauki, która jeszcze do wczoraj była podstawą takich tekstów.