Pasjans

Tłumaczenie: Janusz Maćczak
Wydawnictwo: YA!
primrose

Powieść Alice Oseman to „Buszujący w zbożu” epoki cyfrowej. Szczery i prawdziwy obraz życia współczesnych nastolatków. Tori Spring jest introwertyczką, pesymistką i blogerką. Studiuje literaturę angielską, choć… nie znosi książek. Jest sarkastyczną 20-latką, która spędza większość czasu w Internecie i unika bezpośrednich kontaktów z ludźmi. Kiedy jej szkoła stanie się celem ataków grupy...

Tori Spring jest introwertyczką, pesymistką i blogerką. Studiuje literaturę angielską, choć… nie znosi książek. Jest sarkastyczną 20-latką, która spędza większość czasu w Internecie i unika bezpośrednich kontaktów z ludźmi. Kiedy jej szkoła stanie się celem ataków grupy żartownisiów, Tori będzie musiała opuścić swój bezpieczny wewnętrzny świat i zmierzyć się z prawdziwym życiem.

źródło opisu: sklep.gwfoksal.pl

źródło okładki: sklep.gwfoksal.pl

_TOLA_ | 2018-12-27

Oprócz tego, że ta książka ma przecudną okładkę, nic dobrego nie można o niej powiedzieć. Głowna bohaterka tej powieści jest tak wkurzająca, że masz ochotę rwać sobie włosy z głowy. Bohaterowie drugoplanowi także nie powalają. Jedynie brat Torii wydaje mi się ciekawą postacią, reszta jest mdła i nijaka, tak samo, jak pomysł na fabułę i wątki poboczne. Brnęłam przez „Pasjansa” jak przez muł.

Paulina | 2018-12-01
Przeczytana: 27 listopada 2018

"Pasjans" to książka napisana przez osobę młodą o osobach młodych, dzięki czemu czyta się łatwo, głównie dlatego, że język jest dostosowany do bohaterów. Tori to młoda dziewczyna, która raczej wiedzie samotne życie i lubi użalać się nad sobą. Gdy w jej życiu pojawiają się nowi ludzie, a grupa żartownisiów "atakuje" szkołę musi na nowo zdefiniować samą siebie.
Książkę czyta się szybko i bez namysłu nad kolejnymi wydarzeniami. Warto pamiętać, że napisała ją młoda osoba, więc niektóre elementy powieści są nie do końca dobrze zdefiniowane, czy przedstawione.
Pełna recenzja: https://jedenelement.pl/pasjans-alice-osman/

booker_no1 | 2017-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2017

Powiem szczerze, że nie za bardzo wiem co myśleć o tej książce.
Okładka mi się nie podoba. Głównej bohaterki za bardzo nie polubiłam. Czyta się może nie tyle co żmudnie-jakoś tak nie ma wartkiej akcji. To minusy. Plusy natomiast są takie,że podobała mi się bardzo postać Michaela(nie pamietam jak się pisze). Styl i język-też nic do zarzucenia. Podziwiam również osoby, które w tak młodym wieku podejmują się pisania powieści i tego typu rzeczy.

Claudia Ann | 2016-06-07

Smutek jest nieodłączną częścią naszego życia. Jest jak niechciany towarzysz, który nie zamierza odejść. Niektórzy twierdzą, że jest potrzebny. Bo czy ciągłe bycie szczęśliwym w końcu by się nam nie znudziło? Ale zbyt dużo smutku jest jak skoncentrowana trucizna wyniszczająca od środka. Nawet się nie obejrzysz, a życie straci sens...
Tori Spring można uznać za odizolowane od reszty świata dziwadło. Wzbrania się przed jakimikolwiek kontaktami z innymi ludźmi. Na dodatek jest pesymistką z wieloma problemami. Wszystko zaczyna się zmieniać, gdy jej szkoła staje się miejscem ataków organizacji nazwanej Pasjansem. Poza tym jej życiu pojawia się dwóch chłopaków, którzy starają się wyciągnąć ją z powrotem do normalnego życia. Czy Tori wyjdzie ze swojej kryjówki i zmierzy się z otaczającą ją rzeczywistością?
Czasami, gdy zacznę czytać jakąś książkę, od pierwszych stron mam wrażenie, że na pewno mi się spodoba. Tak właśnie było w przypadku Pasjansa. Ta powieść zaintrygowała mnie już na...

WielkiBuk | 2016-05-31
Przeczytana: maj 2016

Przy natłoku obyczajowych młodzieżowych tytułów łatwo jest pominąć te niepospolite, czy wartościowe, a do nich z pewnością „Pasjans” należy, kiedy porównamy go z innymi tytułami tego typu. Alice Oseman na razie jedynie debiutuje i wiele jeszcze przed nią ciężkiej pisarskiej pracy, jednak widać talent i naturalność. To ona właśnie chroni tę powieść i pokazuje, że czasami przeciętna historia o młodzieńczych buntach i bolączkach może być wiarygodna zarówno w treści, jak w kreacji bohaterów.
Pisana od serca, niewymuszona, na bazie własnych doświadczeń z pewnością ucieszy tych, którzy tęsknią za zwyczajnymi opowieściami obyczajowymi. Błysku geniuszu być może tu nie ma, J.D. Salinger i John Green wciąż są bezpieczni, ale nie wiadomo jeszcze jak długo, tym bardziej, że Alice Oseman dopiero wkracza na swoją pisarską drogę i warto, by młody czytelnik dał jej szansę.

Adriana | 2016-05-29
Na półkach: Przeczytane, 2016

www.ujrzecslowa.pl

Książki młodzieżowe od jakiegoś czasu bardzo się zmieniły w konstrukcji. Teraz zwykłe tematy jak pospolita miłość, zwykłe szaleńcze zakochanie jest już na porządku dziennym i za bardzo takich uniwersalnych zwrotów akcji w książkach nie znajdziemy. Autorzy starają się nas w różny sposób zszokować – dodając do fabuły pewien czynnik tragiczny i dość nieoczywisty. Tym razem nie było inaczej, a ja przez całą lekturę Pasjansa byłam nią niesamowicie oczarowana.

Na okładce znajduje się informacja, że jest to pozycja dla fanów Johna Greena – mam nadzieję, że dla fanek też;) Osobiście nie uważam się za jakąś wielką zwolenniczkę twórczości Autora, ponieważ napotkałam na swojej drodze pozycje, które mi się kompletnie nie spodobały, ale muszę przyznać, że jest coś w tym, że styl Johna Greena jest niecodzienny. Czy więc Alice Oseman również może się poszczycić czymś szczególnym? Sądzę, że tak, ponieważ skoro przeczytałam książkę w jeden dzień, ba, chciałam ją czytać, to...

dziewczyna | 2016-05-02

Alice Oseman urodziła się w 1994 roku w Kent w Anglii, natomiast jej debiutancka powieść pt. „Pasjans” wyszła spod jej pióra zaledwie w wieku siedemnastu lat. Mój stosunek do tak młodych autorów można rozpatrzeć w dwójnasób. W pierwszej kolejności odczuwam lęk przed historią stworzoną przez tak młody umysł, przez niezgodnościami, infantylnymi dialogami, płytkością przekazu. Wiele z nas za młodu pisało kolokwialnie rzecz ujmując - do szuflady. Większość zapewne zdaje sobie jednak sprawę (mimo ambitnych, pisarskich planów), że nasze dzieła, mimo wspaniałych chwil w przypadku ich tworzenia, nie nadają się dla odbioru dla większej rzeszy odbiorców. Jednak ten medal ma dwie strony. Cieszę się, że tak młode osoby są na tyle ambitne i zmotywowane by wydać książkę, pozostawić po sobie ślad oraz spełniać swoje marzenia, na które wielu w swych życiach się nie odważy. Staram się z otwartym umysłem podchodzić do książek napisanych przez tak młode osoby. Co mogę Wam zatem opowiedzieć o moich...