This Winter

2022-11-09
2022-11-09
2015-11-05
Natalia Mętrak-Ruda
święta alice oseman nick and charlie lgbtq+ chroby psychiczne zaburzenia odżywiania anoreksja

4/5 ⭐
To będzie jedyna AŻ TAK krótka recenzja na tym koncie. Lecz jedyne, co mam do powiedzenia, co do tej książki to jest to, że była ona fajną nowelą.

4/5 ⭐

Bardzo lekka i zarazem emocjonująca historia. Zdecydowanie potrzeba więcej książek w temacie chorób psychicznych.

Nowelka-nic. Naprawdę dało się to napisać o wiele lepiej, w tej powiastce praktycznie nic się nie dzieje, nie zmienia ona mojego postrzegania bohaterów Osemanversu, jedynie umacnia to, co już wiemy z komiksów, Solitaire i Nicka i Charliego. Gdyby to było np jedno z kilku opowiadań zebranych w jedną książkę - wtedy miałoby to jakikolwiek sens. Ale wydanie tego czytadła na zajęcie sobie 15 minut jako osobna książeczka, zwłaszcza biorąc pod uwagę że za tę cenę można kupić tak z 5 razy dłuższą powieść, to trochę zdzierstwo.

Książka nie dla wszystkich odbiorców poruszane są tam tematy ed i sh. Bardzo mi się podobała

Wbrew temu na co mogłaby wskazywać okładka, historia jest mało świąteczna. Akcja jedynie dzieje się w święta, a do tego porusza trudne tematy, które niektórych zapewne mogłyby wręcz przygnębić.

Dla fanów Heartstopper na pewno się spodoba! 😊

Dla fanów Heartstopper na pewno się spodoba! 😊

Mówili "Przeczytaj to w Święta", mówili "To super książka!". BŁAGAM, nie czytajcie tego w święta. Mnie przygnębiła- są trude tematy, ale spodziewałam się, czegoś więcej.

„This Winter” to jedyna książka świąteczna, jaką miałam w planach przeczytać w tym roku, i to tylko dlatego, że chciałam sobie dopełnić świat „Heartstoppera”, a ten dodatek był idealny na jeden zimowy wieczór. I mimo to, że jest to bardzo krótka książeczka-idealna na jedno posiedzenie to miałam co do niej pewne oczekiwania, które nie do końca zostały spełnione. Oczekiwałam ciekawej świątecznej historii, która ociekała by świątecznym klimatem i wprowadzałaby świąteczną atmosferę, a tak naprawdę, mimo że jest to raptem tylko kilkadziesiąt stron, które naprawdę dobrze się czyta to nie ma tu nawet za grosz świątecznego klimatu i ani przez chwilę nie poczułam okołoświątecznej atmosfery, a przy okazji nawet trochę się wynudziłam, bo nie dzieje się tu prawie nic, oprócz kilku scen, które w mojej opinie nie są nie wiadomo jak bardzo istotne. I moim zdaniem jest to jeden z tych dodatków, który tak naprawdę nic nie wnosi w całe uniwersum, bo „This Winter” oprócz poruszenia ważnego tematu, jakim jest stan zdrowia Charliego w cały świat „Heartstoppera” nie wnosi zupełnie nic, a także nie wiele zmienia i jest całkowicie zbędne, bo nie ma tu nawet za dużo treści do przekazania, bo większą robotę robią ilustrację, które są bardziej wymowne, niż wszystkie napisane słowa. I tak jak kocham Nicka i Charliego, to ta ich świąteczna historia jest bardzo przeciętna.

Była po prostu okej. Króciutka, bardzo świąteczna, ale poruszająca bardzo ważne tematy pozycja. Do przeczytania na raz. Super, że były dodane różne perspektywy.

Po przeczytaniu 5 tomów Heartstoppera, zabrałam się za tę książkę. Niestety nie rozumiem jej fenomenu. Książka bardzo krótka, niezbyt szczegółowo opisana. Nie wiem czy to kwestia tłumaczenia czy pisma autorki, ale przez cały czas miałam wrażenie jakby wypowiedzi i opisy były pokroju 11 letnich dzieci. Fabularnie jest niestety nudno. Książka ta zbytnio nic nie wprowadza do uniwersum Heartstoppera i mam wrażenie, że bez niej byłoby dużo lepiej.

#48/2023

• Przeczytane 2022