Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole

Okładka książki Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole Sonora Reyes
Okładka książki Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole
Sonora Reyes Wydawnictwo: We need YA literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
The Lesbiana's Guide to Catholic School
We need YA
2022-06-15
2022-06-15
2022-05-17
Dominik Górka
homoseksualizm lesbijka literatura amerykańska literatura dla młodzieży nastolatka pierwsza miłość poszukiwanie własnej tożsamości problemy młodzieży queer szkoła tabu współczesna proza Young Adult LGBT LGBTQ+ katolicyzm

To jest bardzo dobra powieść i świetnie się ją czytało. Powiedzmy jednak szczerze: tytuł ma na celu bardziej zwracać uwagę niż odzwierciedlać rzeczywistą treść książki. Oczywiście Yami jest lesbijką i chodzi do katolickiej szkoły, ale to w mojej ocenie w sumie jeden z mniej istotnych wątków. A w każdym razie mniej zapadający w pamięć, bo działo się tam dużo o wiele bardziej istotnych rzeczy. I tutaj znowu - tak, zgodnie z opisem, ta książka bywa zabawna, ale co koniecznie trzeba podkreślić: jest też chwilami bardzo, bardzo smutna. Przede wszystkim przez skomplikowane relacje rodzinne i przedstawione problemy psychiczne. Powieść finalnie jest dosyć grzejąca serduszko, ale to nie znaczy, że od początku do końca lekka i zabawna.

Yami chodzi do katolickiej szkoły, na szczęście nikt nie wie, że jest lesbijką i woli, żeby tak pozostało. Ma zamiar poświęcić się obowiązkom, a co najważniejsze, postanowiła sobie, że nie może się zakochać. Niestety jest jej ciężko gdyż pewna piękna i mądra dziewczyna wpada jej w oko. Nie może jednak tego zrobić, nie może się zakochać, bo gdy jej orientacja wyjdzie na jaw, będzie miała duże problemy.

Ta książka już od dawna mijała mi w różnych social mediach i zawsze obiecywałam sobie, że po nią sięgnę i w końcu to się stało. Jest to naprawdę wartościowa młodzieżówka, z poczuciem humoru, ale i porusza wiele ważnych tematów. Pokazuje nam jak traktowani są nastolatkowi, gdy mają inną orientację bądź pochodzenie. Możemy wejść w skórę takiej osoby i doświadczyć tego, co one doświadczają na co dzień.

Powiem szczerze, że trochę się zawiodłam, ponieważ spodziewałam się czegoś lepszego, ale nie mogę też zaprzeczyć, że książkę czytało mi się przyjemnie i nawet się w nią wciągnęłam. Choć było też kilka nudnych momentów, głównie na początku, to cała ta historia była naprawdę warta przeczytania i nie żałuję, że po nią sięgnęłam.

Główna bohaterka, Yami, była bardzo ciekawą osobą i szczerze ją polubiłam, ale nie zżyłam się jakoś bardzo z bohaterami i szczerze mówiąc, mało co już pamiętam z tej książki, a nie czytałam jej wcale tak dawno. Bardzo fajnie, że porusza ona tak ważne tematy i pokazuje nam realia, ale uważam, że była aż nazbyt przeładowana tym wszystkim. Po prostu tego było za dużo i za często.

Sama nie wiem co mam sądzić o tej pozycji, z jednej strony była naprawdę fajna i ciekawa, ale z drugiej lekko się zawiodłam. Nie mogę też powiedzieć, że to zła książka, ale mogłaby być lepsza. Dużo się działo, co na pewno jest na plus i na pewno wyniosłam wiele z tej pozycji.

Bardzo dobra pozycja, która kładzie duży nacisk na odmienność, rasizm, tolerancję i wszystkie tematy pokrewne. Oczywiście, jest przewidywalna, niecko ckliwa i momentami niewiarygodna, ale ja jestem całkiem dorosła, a to jednak jest młodzieżówka.

Ta książka jest tak ważna! Z jednej strony przedstawia życie dziewczyny, która musi się mierzyć ze stereotypami dotyczącymi jej koloru skóry i narodowości. Z drugiej zaś, boi się przyznać, że jest lesbijką. Ta książka pokazuje w prosty, a jednocześnie zrozumiały sposób, z czym osoby takie jak Yami i jej podobni muszą się mierzyć w codziennym życiu. Ta pozycja w wielu momentach mnie poruszyła, rozbawiła, a jednocześnie sprawiła, że w paru sytuacjach wyczułam powagę tego, co osoba autorska chce przekazać.

Lekka i przyjemna lektura, tylko trzeba wziąć poprawkę na jej nastolatkowość. Cringe, cringe i second-hand embarassment na pełnej. Plus irytowało mnie "oh, jak świetnie dogaduję się z bratem, bez słów", a potem się okazuje, że żadne z drugim nie rozmawia, nie wie, co u niego, nie przyznaje się do orientacji, a GB nawet nie zauważa, że jej brat ma depresję.
Mimo to postacie są raczej pozytywne, fabuła spoko, a ponadto happy end robi człowiekowi dobrze na serduszko.

A, i tak, to przez kuratorkę z małopolski, yup.

Mimo to postacie...

To całkiem przyjemna młodzieżówka, która traktuje o różnych problemach nastolatków, a szczególnie związanych z queerfobią. Jednak dokładnie to samo mogłabym powiedzieć o co drugiej młodzieżówce, którą dane mi było przeczytać. Niestety "Przewodnik ..." niespecjalnie się czymś wyróżnia, liczyłam, że więcej uwagi zostanie poświęcone buntowi głównej bohaterki przeciw samej szkole, jednak pojawiła się jedna scena na początku i jedna na końcu, a sama szkoła przewijała się tylko w tle.

Szukasz książki, która porusza ważne tematy, a jest równocześnie pełna humoru? Jeśli tak to koniecznie przeczytaj „Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole”!
Ocena⭐️:
Tej książce przyznałam 4/5⭐️, więc można wywnioskować, że miała ona swoje wady i zalety.
Opina:
Zacznijmy od rzeczy, które spowodowały wysoką ocenę gwiazdkową książki .Szybkie tempo akcji, dobrze rozbudowani bohaterowie, ciekawy świat przedstawiony i młodzieżowy język, skradły moje serce 😊.Kolejnym atutem książki jest prawdziwie opisana relacja brat-siostra oraz ciężkie tematy poruszone w naprawdę przystępny sposób .
To właśnie ze względu na te wszystkie aspekty warto przeczytać ten tytuł !
Jedynym powodem, dla którego nie przyznałam tej książce 5/5⭐️ jest wątek religijny. Sięgając po ten tytuł miałam świadomość, że zostanie on poruszony, lecz w pewnych momentach miałam go dosyć. Było go za dużo i moim zdaniem był on naciągany, i koloryzowany (niektóre sceny). Pisząc to mam namyśli, że główna bohaterka (bez powodu) nie „lubiła” wszystkiego co było związane z religią chrześcijańską - uważała to za złe, niedobre i w pewien sposób dyskryminujące. W pewnym momencie książki odniosłam wrażenie, że Yami obwinia kościół o podejście niektórych osób do pewnych tematów. Moim zdaniem to jest to „za dużo”, o którym wspominałam wcześniej. [uważam, że autorka zbyt ogólnikowo potraktowała podejście kościoła do osób lgbtq+ .Chciałabym też, aby w książce pojawiło się więcej osób tolerancyjnych, aby uświadomić czytelnikowi, że jednak znaczna większość ludzi jest tolerancyjna i równo traktuje wszystkich->to są rzeczy, które napewno zmieniłabym w tej książce ]
Podsumowując „Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole” ma swoje wady i zalety, lecz spokojnie mogę go polecić !

Ocena⭐️:
Opina:

"Nie jestem nikomu winna prawdy i będę otwarcie mówić o swojej seksualności tylko wtedy, kiedy poczuję się na to w pełni gotowa."

Yami wraz z bratem szykują się do życia w nowej szkole. Dziewczyna postanawia ukrywać swoją tożsamość seksualną, bo w katolickiej placówce nie ma miejsca na różnorodność. Mimo to udaje jej się odnaleźć swoje miejsce i szybko zaprzyjaźnia się z Bo - jedyną wyoutowaną lesbijką w szkole.

Niby nie ocenia się książki po okładce, ale ta doskonale oddaje wnętrze. Jest ono równie piękne - wzruszające relacje rodzinne, trudne tematy poruszone w doskonały sposób, urocze, ale realne wątki romantyczne oraz wiele więcej.

"Przewodnik lesbijski..." roztacza wokół siebie ciepło i zrozumienie, nie wahając się również wkroczyć na bardziej poważne tereny. Znajduje balans pomiędzy tym co słodkie i zabawne, a tym ciężkim i łamiącym serce. Wciąga już od pierwszych stron i do samego końca trzyma na tej fali. Zdecydowanie trafia na listę moich queerowych ulubieńców 💗

[współpraca reklamowa z wydawnictwem]

“Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole” czyli książka, o której pewnego czasu było bardzo głośno. Zaintrygowała mnie ona swoją okładką i opisem już w okolicach premiery i szczerze mówiąc nie wiem, dlaczego wcześniej po nią nie sięgnęłam.

Yamilet wraz z bratem Cesarem przenosi się do katolickiej szkoły. Są tam jedynymi z nielicznych meksykanów wśród bogatych, białych nastolatków. Co więcej, Yami jest lesbijką. A to w katolickiej szkole nie jest uznawana za zaletę, dlatego za wszelką cenę stara się to ukryć.

„Zastanawiam się, jak to jest być z kimś naprawdę. Może któregoś dnia się dowiem. Liczę jedynie na to, że będzie trochę prościej niż teraz.”

[Współpraca reklamowa @weneeya @wydajenamsie ]

Już na samym początku spodobała mi się relacja Yami i Cesara. Mogłoby się wydawać, że są dla siebie jedynym wsparciem, ponieważ ze strony mamy czuła duże niezrozumienie. A najbardziej bolały ją momenty, w których czuła, że kobieta faworyzuje Cesara, a nią się nie interesuje. Jednak najbardziej zdenerwowało mnie to, czego wymagała od nastolatki. Yami miała tylko szesnaście lat i musiała zarabiać na swoje czesne do szkoły, a co najgorsze za utratę pracy została ukarana.

“Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole” jest historią o akceptowaniu siebie. A nawet pokochaniu. Pokazuję, że nie jest to łatwy proces, szczególnie jeśli otacza nas społeczeństwo, które narzuca jakieś określone działania i z góry skreśla za "inność". I ta pozycja właśnie pokazuje skutki okazywania braku zrozumienia drugiej osoby.

Akcja w książce nie jest za szybka ani za wolna. Wręcz płynie w idealny sposób. Bardzo przypadło mi do gustu, że znalazło się w niej dużo miejsca na uczucia bohaterów czy popełnianie błędów. Dodało to realności całej historii. W końcu jaki człowiek a już w szczególności nastolatek ich nie popełnia? W dodatku wyrazista kreacja wszystkich postaci umożliwiła mi zbliżenie się do nich i zaangażowanie w ich losy.

Lekki i ciekawy styl pisania osoby autorskiej spowodował, że nie mogłam oderwać się od historii. Musiałam skończyć ją jak najszybciej. A przede wszystkim znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Jestem pod wrażeniem jak zostały poprowadzone trudne i drażliwe tematy, takie jak rasizm, homofobia czy myśli samobójcze. Ale i również inne istotne tematy.

Bardzo spodobał mi się wątek poboczny, w którym jest możliwość dokładniejszego poznania Cesara. Z chęcią przeczytałabym osobną historię o nim. Polubiłam go i to bardzo. I szczerze nawet nie wiem czy nie bardziej niż Yami. 🫣

Jednak mimo, że książka przypadła mi do gustu, wiem że nie zostanie ona ze mną na długo. I, że prawdopodobnie w najbliższym czasie nie sięgnę po nią ponownie. Nie poczułam aż tak silnego przywiązania do tej historii.

I jak najbardziej polecam zapoznać się z tą pozycją. Moim zdaniem jest tego warta, ale pamiętacie proszę aby przed lekturą dokładnie przeczytać informacją od osoby autorskiej zamieszczona na początku książki. Zawiera ona dokładniejsze Ostrzeżenie o wrażliwych teściach.

"Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole" jest niezwykle wzruszającą książką pełną humoru! W tej powieści znajdziemy silne niezależne postacie i ciągłe zwroty akcji.

Kiedy poznajemy Yami jest ona, wraz z bratem, w trakcie zmieniania szkoły ze zwykłej na taką katolicką. Początkowo mają dużo problemów, które narastają ciągle, aż osiągają punkt kulminacyjny.

Na samym początku pomimo nieobecności ojca w życiu rodzeństwa (został on zesłany za granicę) da się bardzo mocno odczuć jego chęć wspierania Yami i Cesara w każdym aspekcie. Wraz z powieścią jego obraz diametralnie się zmienia. Naprawdę nie spodziewałam się takiego obrotu spraw.

Yami jest ukazana jako hm.. dość nietypowa postać. Jest lesbijką i nie może nawet swojej matce powiedzieć co czuje, ponieważ zostałaby wyrzucona z domu. Jej poprzednia dziewczyna od razu z nią zerwała po tej wiadomości i wyoułtowała przed całą starą szkołą. Zarazem ciągle pokazuje, że jest niezależna i nie przejmuje się opinią innych..

Jedynie niezbyt mi się podobało to jak Yami nazywała zbiorowo wszystkich "biali". Niby nie toleruje rasizmu, ale to nie działa tylko w jedną stronę.

Uwaga: książka porusza ważne tematy m.in.: depresji oraz próby samobójczej. Zastanówcie się proszę czy jesteście gotowi na tą powieść.

Zakończenie było BAAARDZO wzruszające. Naprawdę, cieszę się, że "wszystko" skończyło się dobrze. Na pewno nie raz będę wracać do tej historii, ponieważ urzekła mnie już od pierwszych stron!

Recenzja we współpracy z wydawnictwem We Need Ya <33

Na samym...