Z tej strony Sam

2023-02-07
2021-11-09
Magdalena Moltzan-Małkowska
Inne

Tu nie ma miejsca na długą recenzję, bo ja po prostu pękam. Sam, jesteś kurwa tak piękną postacią.

Książka bardzo przyjemna ale koniec strasznie mi się dłużył, czułam monotonność przez ciągle ubolewanie Julii wiem, że książka miała oddawać zagubienie, samotność i rozpacz ale jednak wydaje mi się, że było tego trochę za dużo. Za to koniec bardzo mi się podobał oddał wszystkie emocje i sprawił że poleciała mi łezka.

książka z przepięknym zakończeniem 💓

książka z przepięknym zakończeniem 💓

Żałoba, strata, ból to słowa przewodnie tej historii 😔
To opowieść o tym jak jedna chwila może zweryfikować plany na przyszłość oraz o tym, jak żal po stracie ukochanej osoby może wpłynąć na życie.

Myślę, że dla każdego, kto przeżył śmierć bliskiej osoby będzie to wzruszająca podróż do wspomnień.♥️
Książka napisana w bardzo przystępny, wręcz prosty sposób, smutna i spokojna. Nie żałuję tej lektury mimo, że nie do końca są to moje klimaty.

Żałoba, strata, ból to słowa przewodnie tej historii 😔

Książka napisana w bardzo przystępny, wręcz prosty sposób, smutna i...

Tak jak "Tysiąc pocałunków" jest książką, która nie ruszyła mnie w sposób, w który powinna, tak tutaj się trochę wzruszyłam. Może bez płaczu, no ale jednak.

Przede wszystkich chwała autorowi za to, że jego postacie znają się dopiero od liceum i wtedy zaczynają ze sobą chodzić. Mają swoich przyjaciół i znajomych, choć bardzo dużo czasu spędzają głównie we dwoje. Ta licealna miłość była na etapie wzajemnego zachwytu przechodzącego w kolejną fazę, kiedy ludzie zaczynają dostrzegać swoje wady. Gdyby dane im było razem wyjechać i studiować, wszystko mogłoby potoczyć się różnie - albo nauczyliby się ze sobą żyć, albo by zerwali.

Możemy tylko gdybać, ponieważ nigdy do tego nie doszło. Sam zginął w wypadku. Wiem, że wielu zachowanie Julie po jego śmierci wydaje się niezrozumiałe, natomiast osoba pogrążona w głębokiej żałobie zwraca uwagę tylko na swoje nieszczęście i zachowuje się irracjonalnie. Podoba mi się to, że bohaterka jednak dojrzewa i zauważa, ile relacji popsuła po śmierci Sama, bo myślała, ze jako jedyna cierpi po jego stracie.

To, że może rozmawiać z Samem przez telefon po jego śmierci, jest dla mnie tylko dodatkiem. Ta historia jest o rujnowaniu i odbudowywaniu relacji. O szukaniu własnej drogi, która nie zawsze biegnie tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. O tym, że każde wspaniałe plany mogą wziąć w łeb. I o tym, że kiedy tracimy kogoś bliskiego, nie tylko my cierpimy.

Szkoda, że książka jest pisana z perspektywy Julie, bo chętnie poznałabym perspektywę innych postaci. Uważam też, że dla polskiego tłumaczenia imię Sam jest dość niefortunne. Czytam sobie zdanie "Sama muzyka, który potrafił..." i zastanawiam się, czemu nie jest "która potrafiła". Trochę mi zajęło, zanim się zorientowałam, w czym rzecz.

*6.5

*6.5

Na półkach: , , , , , ,

Udany debiut. Świetna młodzieżówka, która pokazuje jak niektórzy radzą sobie ze stratą najbliższej osoby. Niekiedy nie rozumiałam zachowań Julie, jednak sama nie wiem jak bym się czuła na jej miejscu. Nawet nie potrafię sobie tego wyobrazić.

Beznadziejna. Ta książka chyba nie przyszła korekty po tłumaczeniu. Można znaleźć wiele błędów, literówek, angielski szyk zdania. Czasami zdania się ze soba nie łącza na tyle, że musiałam wrócić do poprzedniego żeby odkryć o czym mowa.

Siedemnastoletnia Julie Clarke ma wielki apetyt na życie i pełne nadziei marzenia : wyprowadzić się z małego miasteczka, studiować w college'u, spędzić lato w Japonii. A to wszystko razem z jej wspaniałym chłopakiem Samem.
Niestety, los ma dla nich inne plany.
Kiedy Sam ginie w wypadku, życie traci dla Julie cały swój sens. Dziewczyna nie jest w stanie pogodzić się z tragedią - nie pojawia się na pogrzebie, pozbywa się rzeczy ukochanego i postanawia raz na zawsze o nim zapomnieć. Pewnego dnia odkrywa jednak wiadomość, którą zostawił dla niej Sam. Wspomnienia wracają ze zdwojoną siłą, a wraz z nimi dominująca potrzeba, aby ostatni raz usłyszeć zmarłego chłopaka. Zdesperowana Julie dzwoni do niego, aby usłyszeć jego głos nagrany na automatyczną sekretarkę.
I wtedy zdarza się cud. Sam odbiera telefon.
Połączenie nie będzie trwać wiecznie. W końcu Julie będzie musiała pożegnać się z Samem, tym razem na zawsze, ale z każdą chwilą coraz trudniej jej pozwolić mu odejść. Nie tylko ona mierzy się z żałobą - rodzina i przyjaciele chłopaka tęsknią za nim równo mocno.
Czy Julie zdradzi im swój bezcenny sekret? Czy uda jej się rozstać z Samem? Czy poradzi sobie z bólem i pójdzie dalej, tym razem w pojedynkę? Co wy byście zrobili na jej miejscu?

Niestety, los ma dla nich inne plany.

📚 "Z tej strony Sam" Dustin Thao

Julie i Sam mają już plany na przyszłość - chcą skończyć szkołę, wyjechać do większego miasta, a tam rozpocząć studia i żyć. Wspólnie. Tylko że życie miało inne plany... Sam zginął. Zmarł. Po prostu go nie ma.
Ale życie bywa tak przewrotne, że daje Jules drugą szansę - na pożegnanie, pogodzenie się z jego śmiercią i na... rozmowę. Bo los dał im właśnie to - połączenie telefoniczne.

Cała ta książka jest przepełniona bólem i rozpaczą. Jules nie umie pogodzić się ze śmiercią ukochanego, z którym była w związku przez ponad 3 lata. Nie pomaga jej też to, że wszyscy obwiniają ją o to, co się stało. Ale jest coś, co jej pomaga... Telefon do Sama, który okazuję się tak nierealny, a jednocześnie jest prawdziwy. Bo chłopak jakimś cudem odbiera.
Tylko czy to jest dla niej dobre?

Przyznam szczerze, że nie tego spodziewałam się po tej książce. Sięgając po nią, miałam inne oczekiwania - bo myślałam, że to będzie prawdziwy wyciskacz łez! Był smutek, tego nie mogę nie przyznać, ale zabrakło mi takiego zżycia się z bohaterami. Zabrakło mi żalu, który rozrywa serducho.

To nie była zła książka. Miała mnóstwo wzruszających chwil, górę pięknych wspomnieć. Ale zabrakło mi "tego czegoś".
Język sprawiał, że czytało się ją błyskawicznie. Nie było tam pogmatwania sytuacji czy ludzi.

Ale...

!!!SPOILER!!!

Zabrakło mi też jakiegoś realnego wyjaśnienia tych telefonów do Sama. No bo wiadomo, że nie jest możliwe rozmawianie ze zmarłym przez telefon. I jeszcze przyjęłabym takie rozwiązanie, gdyby tylko Jules z nim rozmawiała. Ale rozmawiał z nim też jego brat i przyjaciółka. To tylko fikcja literacka, wiadomo, ale to mi tutaj nie zagrało.

life.beauty.books

📚 "Z tej strony Sam" Dustin Thao