Ślepiec z Sewilli

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Wydawnictwo: Pol-Nordica
The blind man of Seville
restaurator, morderstwo, śledztwo

Jest Semana Santa w Sewilli, Wielki Tydzień. Znaleziono słynnego restauratora, martwego, związanego i zakneblowanego, siedzącego przed telewizorem. Rany, jakie sam sobie zadał, świadczą o walce, którą stoczył, byle tylko nie patrzeć na obrazy, do których oglądania ktoś go zmusił. Na widok tej sceny zwykle spokojnego inspektora policji Javiera Falcona ogarnia niewyjaśniony lęk. Co mogło być aż tak straszne? Śledztwo badające burzliwe życie ofiary każe Falconowi jednocześnie cofnąć się we własną przeszłość, a przede wszystkim zagłębić w okrutnie szczere dzienniki własnego ojca, słynnego artysty. Bolesne odkrycia drażnią szwankującą pamięć Falcona, a kolejne zabójstwa prowadzą ku przerażającej prawdzie.

źródło opisu: Wydawnictwo Pol-Nordica, 2005

źródło okładki: wlasne

Meowth | 2015-12-27
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone

Jako kryminał i ogólnie literacka robota - bardzo dobry, ale jeśli nie lubicie przesady w mnożeniu okropieństw, potworności i zwyrodnień, darujcie sobie. Ja trochę żałuję, że czytałam.

wiejskifilozof | 2011-11-29

Dużo psychologii , ciekawych opisów miasta .Te pamiętniki były rewelacyjne .

lupus1981 | 2014-08-12
Na półkach: Przeczytane, Kryminał

Ciekawa zakręcona fabuła. Akcja rozgrywa się w Hiszpanii. Sam fakt, że książka toczy się w ciepłym południowym klimacie zasługuje już na plusa. Ostatnio zalała nas fala skandynawskich kryminałów ze śniegiem, mrokiem i depresją w tle. Jak widać autorowi udało się namalować tajemnicze morderstwa w słonecznej Sewilli. Fabuła jest bardzo wciągająca. Tłem poza egzotyką Hiszpanii jest półświatek artystów malarzy. Nie będę zdradzać szczegółów. Zachęcam do przeczytania i wyrażenia własnej opinii.

gav | 2012-08-10

Jedna z najlepszych książek, jakie czytałem! Czuje się lepkość.

Bardzo dużo psychologii, całość opiera się właściwie na tym, czuć każdy moment.

Marta | 2011-03-27
Przeczytana: 26 marca 2011

przeczytałam książkę do połowy i jakoś nie mam ochoty jej skończyć. Fakt - ma ciekawą fabułę i nadal nie wiem co oglądała ofiara morderstwa, ale sam język książĸi był dla mnie zbyt rozwlekły. Myślę, że autor za bardzo skupił się na problemach głównego bohatera - inspektora niż na samej akcji.

Grażyna | 2013-03-20

Nie często sięgam po kryminały, ale ten okazał się być całkiem przyjemny w lekturze.

keyser_soze | 2016-10-04

Nie daję gwiazdek, bo nie skończyłem czytać. Może nie miałem nastroju, a może za dużo hiszpańskojęzycznych wtrętów (miałem wrażenie, że autor na siłę wciska czytelnikowi hiszpańskie realia, aż do przesady). Sam się sobie dziwię, bo druga książka Wilsona, "Śmierć w Lizbonie", jest jednym z najlepszych kryminałów, jakie czytałem. Może wrócę do "Ślepca...", a może nie...

nellanna | 2010-05-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2008 rok

Świetny thriller, chociaż nieco psycholski. Po jej przeczytaniu nasuwa się wniosek, że życie bywa popaprane nie z naszej winy.

aba | 2012-04-23

Jeden z najlepszych kryminałów jakie czytałam.

Wiła | 2011-10-01