Śmierć w Lizbonie

2004-10-22
2004-10-22
Małgorzata Fabianowska

więcej Więcej

Pozycja nagrodzona (słusznie!!!) jako najlepsza powieść sensacyjno-kryminalna w 1999 roku. W powieści jest trudna historia wojennej Europy i powojennej Portugalii; jest zrabowane żydom złoto, mężczyźni traktujący bardzo przedmiotowo kobiety, fortuny budowane na przemycie, tajna policja Salazara i policjanci po przejściach, współczesne dziewczęta z potrzebami oraz wielka...

Każdy ma ukochaną książkę, którą pamięta szmat czasu, do której wraca. Ta jest moja. Dałbym jej i trzydzieści gwiazdek.

Ciekawy, trzymający w napięciu kryminał, którego akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych - podczas drugiej wojny światowej i kilku kolejnych dekad oraz współcześnie.
Czytelnik od początku zastanawia się, co łączy odległe wydarzenia i niecierpliwie czeka na finał, który okazuje się zaskakujący (a w przypadku kryminału to, jak wiadomo, ogromna zaleta)....

Współczesny kryminał ciekawie połączony z historią z okresu II Wojny Światowej. Duża dbałość o szczegóły, zwłaszcza historyczne, a także tła społecznego Portugalii. Warte polecenia.

Bardzo fajny pomysł z dwiema odrębnymi historiami, które na koniec łączą się w jedną, dość spójną całość. Całkiem zgrabnie napisana powieść. Mimo, że na początku trochę mi się dłużyła, od któregoś momentu wciągnęła tak, że nie mogłam się od niej oderwać. No i muszę przyznać, że zakończenie mnie nieco zaskoczyło - miałam kilka swoich przypuszczeń co do sprawcy i motywu...

Znakomita.Godna polecenia.

Dobre czytadło,ale jednak czytadło.

Czytełem trzy kryminały (Czerwone gardło, W czas posuchy i ww. Śmierć w Lizbonie), w których rzeczywistość II wojny światowej przeplata się z teraźniejszością. Ten jest zdecydowanie najlepszy i pozostawia konkurencję bez szans. Bardzo, bardzo dobre.

• II wojna światowa
  • 2018