Śmierć w Lizbonie

Tłumaczenie: Małgorzata Fabianowska
Wydawnictwo: Pol-Nordica
A small death in Lisbon

Rok 1941, Portugalia pod faszystowskimi rządami Salazara. Klaus Felsen, niemiecki przedsiębiorca zwerbowany przez SS, przybywa do Lizbony. Niemcy, szykujący sie do inwazji na froncie wschodnim, rozpaczliwie potrzebują portugalskiego wolframu, używanego do utwardzania pancerzy czołgowych. Jednak Salazar oddał wydobycie rud pod kontrolę Anglików. Felsen przeprowadza więc karkołomną, tajną operację, przemycając ze Szwajcarii złoto, zabrane Żydom w obozach śmierci, i płacąc nim za nielegalne wydobycie oraz transport wolframu. Nie robi tego sam. Joaquim Abrantes jego portugalski wspólnik pchnie tę historię na jeszcze mroczniejsze tory.

allison | 2015-08-07
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Ciekawy, trzymający w napięciu kryminał, którego akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych - podczas drugiej wojny światowej i kilku kolejnych dekad oraz współcześnie.
Czytelnik od początku zastanawia się, co łączy odległe wydarzenia i niecierpliwie czeka na finał, który okazuje się zaskakujący (a w przypadku kryminału to, jak wiadomo, ogromna zaleta).

Interesująco pokazana została rzeczywistość wojenna w pozornie neutralnej Portugalii, w której i Niemcy, i alianci robią intratne interesy. Te wydarzenia kładą się cieniem na późniejszych czasach, jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość, by poznać szczegóły tych związków.
Niewątpliwą zaletą powieści jest wartka akcja, obfitująca w niespodziewane zwroty. Mamy tu i intrygę kryminalną, i zemstę po latach, i wątek miłosny, a całość tworzy wybuchową mieszankę.

oliwa | 2013-08-16

Ocena obniżona za rozczarowujące zakończenie. Autor przez całą książkę tańczy z nami tango, a na końcu okazuje się, że to jednak było pogo.

Arbuzowa | 2013-08-26
Przeczytana: sierpień 2013

Bardzo fajny pomysł z dwiema odrębnymi historiami, które na koniec łączą się w jedną, dość spójną całość. Całkiem zgrabnie napisana powieść. Mimo, że na początku trochę mi się dłużyła, od któregoś momentu wciągnęła tak, że nie mogłam się od niej oderwać. No i muszę przyznać, że zakończenie mnie nieco zaskoczyło - miałam kilka swoich przypuszczeń co do sprawcy i motywu zbrodni, ale tego zaprezentowanego w finale przez Wilsona jednak się nie spodziewałam :)

ogólnie polecam :)

rotten | 2011-04-02

Czytełem trzy kryminały (Czerwone gardło, W czas posuchy i ww. Śmierć w Lizbonie), w których rzeczywistość II wojny światowej przeplata się z teraźniejszością. Ten jest zdecydowanie najlepszy i pozostawia konkurencję bez szans. Bardzo, bardzo dobre.

andydufresne | 2014-05-12
Przeczytana: 10 maja 2014

Współczesny kryminał ciekawie połączony z historią z okresu II Wojny Światowej. Duża dbałość o szczegóły, zwłaszcza historyczne, a także tła społecznego Portugalii. Warte polecenia.

keyser_soze | 2015-10-10

Każdy ma ukochaną książkę, którą pamięta szmat czasu, do której wraca. Ta jest moja. Dałbym jej i trzydzieści gwiazdek.

Metyllo | 2011-06-04

Dobre czytadło,ale jednak czytadło.

aba | 2012-04-23

Znakomita.Godna polecenia.