Śmierć w Lizbonie

Pol-Nordica
2004-10-22
2004-10-22
Małgorzata Fabianowska

Bardzo dobry kryminał z historią w tle, no i akcja rozgrywa się w Lizbonie.
Akcja książki dzieje się w dwóch płaszczyznach czasowych, jedna rozgrywa się od 1941 roku i biegnie do wydarzeń, jakie miały miejsce w 199... (taka data pojawia się w książce).
Autor przedstawia nam walkę wywiadów na terenie neutralnej Portugalii, wyścig dostęp do złóż wolframu, który staje się powodem kolejnych wydarzeń, jak choćby przerzuty zbrodniarzy wojennych przez Watykan w ramach Akcji Ocalenie po II wojnie światowej. No i jak przystało na kryminał, mamy zabójstwo, które mam miejsce właśnie w 199...
Co łączy zamordowanie młodej dziewczyny w latach 90. ubiegłego wieku z wydarzeniami, jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej i tuż po niej? No to musi już doczytać czytelnik książki.
Dla mnie pozycja kompleksowa, niezła zagadka kryminalna, wartka akcja w każdej płaszczyźnie czasowej, Lizbona, romans, świetne dialogi wielowymiarowych postaci. Polecam

Bardzo dobry kryminał z historią w tle, no i akcja rozgrywa się w Lizbonie.

Dobra, ale chwilami nieco nudna, a na pewno za duzo seksu!
Lepiej przeczytac Lalka z Lizbony...

Dobra, ale chwilami nieco nudna, a na pewno za duzo seksu!
Lepiej przeczytac Lalka z Lizbony...

Pozycja nagrodzona (słusznie!!!) jako najlepsza powieść sensacyjno-kryminalna w 1999 roku. W powieści jest trudna historia wojennej Europy i powojennej Portugalii; jest zrabowane żydom złoto, mężczyźni traktujący bardzo przedmiotowo kobiety, fortuny budowane na przemycie, tajna policja Salazara i policjanci po przejściach, współczesne dziewczęta z potrzebami oraz wielka intryga. I jak w prawdziwym życiu bywa - galopująca akcja nie kończy się 100% happy endem. Akcja wiąże przeszłość i teraźniejszość, a w tle Lizbona i jej malownicze okolice - co stanowi dodatkowy smaczek dla tych, co byli, są, albo wybierają się do Portugalii. Niesamowicie wciągająca, bardzo dobra powieść.

Każdy ma ukochaną książkę, którą pamięta szmat czasu, do której wraca. Ta jest moja. Dałbym jej i trzydzieści gwiazdek.

Ciekawy, trzymający w napięciu kryminał, którego akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych - podczas drugiej wojny światowej i kilku kolejnych dekad oraz współcześnie.

Interesująco pokazana została rzeczywistość wojenna w pozornie neutralnej Portugalii, w której i Niemcy, i alianci robią intratne interesy. Te wydarzenia kładą się cieniem na późniejszych czasach, jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość, by poznać szczegóły tych związków.
Niewątpliwą zaletą powieści jest wartka akcja, obfitująca w niespodziewane zwroty. Mamy tu i intrygę kryminalną, i zemstę po latach, i wątek miłosny, a całość tworzy wybuchową mieszankę.

Czytelnik od początku zastanawia się, co łączy odległe wydarzenia i niecierpliwie czeka na finał, który okazuje się zaskakujący (a w przypadku kryminału to, jak wiadomo, ogromna zaleta)....

Współczesny kryminał ciekawie połączony z historią z okresu II Wojny Światowej. Duża dbałość o szczegóły, zwłaszcza historyczne, a także tła społecznego Portugalii. Warte polecenia.

Bardzo fajny pomysł z dwiema odrębnymi historiami, które na koniec łączą się w jedną, dość spójną całość. Całkiem zgrabnie napisana powieść. Mimo, że na początku trochę mi się dłużyła, od któregoś momentu wciągnęła tak, że nie mogłam się od niej oderwać. No i muszę przyznać, że zakończenie mnie nieco zaskoczyło - miałam kilka swoich przypuszczeń co do sprawcy i motywu zbrodni, ale tego zaprezentowanego w finale przez Wilsona jednak się nie spodziewałam :)

ogólnie polecam :)

2005

2005

Znakomita.Godna polecenia.

Znakomita.Godna polecenia.

Dobre czytadło,ale jednak czytadło.

Dobre czytadło,ale jednak czytadło.

• II wojna światowa
  • Literatura angielska