Maryna z Hrubego

Okładka książki Maryna z Hrubego Kazimierz Przerwa-Tetmajer
Okładka książki Maryna z Hrubego
Kazimierz Przerwa-Tetmajer Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Legendy Tatr (tom 1) literatura piękna
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Legendy Tatr (tom 1)
Tytuł oryginału:
Maryna z Hrubego
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1952-07-09
Data 1. wyd. pol.:
1952-07-09
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
Średnia ocen

4,0 4,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
261
261

Na półkach:

Słaba i dość nudnawa powieść osadzona w realiach XVII-wiecznej Rzeczypospolitej, a dokładniej Podhala. Nie bardzo zresztą wiadomo o czym jest ta powieść. Tetmajer zamiast osnuć swoje dzieło na kanwie największego chłopskiego buntu na ziemiach etnicznie polskich i jego przywódcy, tajemniczego Kostki-Napierskiego (na torturach miał się przyznać, że był synem Władysława IV Wazy - więcej na jego temat patrz: Kersten Adam, Na tropach Napierskiego, Warszawa 1970),ewentualnie wokół postaci fikcyjnej, tytułowej Maryny lub innej, wybrał dość dziwną drogę. Bohatera zastąpił bohaterem zbiorowym gdzie obok Napierskiego mamy i tytułową bohaterkę i magnata Sieniawskiego i różnych górali, a także przedstawicieli szlachty i sporadycznie innych warstw ówczesnego świata. Żadnemu z nich nie poświęcił zbyt dużo czasu, a tym samym uniemożliwił czytelnikowi identyfikację z którymś z nich i celami jakie sobie wyznaczyli. Sam opis buntu jest słaby i schematyczny i właściwie nie za bardzo wiadomo jak do niego doszło i czemu się nie udał. Także rzuca się w oczy podział książki na część fikcyjną, gdzie autor pisze co sam chce, oraz tą gdzie korzysta z ówczesnych źródeł by przedstawić przebieg buntu. Na minus należy również zaliczyć częste przeskakiwanie z tematu na temat.
Chyba jedyną wartością pracy są opisy pięknej przyrody polskich tatr, dialektu górali oraz ówczesnych obyczajów (dla czasów powstania dzieła nie dla XVII wieku, a i tu trzeba uważać bowiem nie ma pewności, że autora gdzieniegdzie nie poniosła fantazja) opisane na łamach powieści.
Podsumowując: słaba powieść którą się czyta bez zainteresowania i emocji, a skończywszy odkłada na półkę z dopiskiem odhaczone.

Słaba i dość nudnawa powieść osadzona w realiach XVII-wiecznej Rzeczypospolitej, a dokładniej Podhala. Nie bardzo zresztą wiadomo o czym jest ta powieść. Tetmajer zamiast osnuć swoje dzieło na kanwie największego chłopskiego buntu na ziemiach etnicznie polskich i jego przywódcy, tajemniczego Kostki-Napierskiego (na torturach miał się przyznać, że był synem Władysława IV...

więcej Pokaż mimo to

avatar
403
376

Na półkach:

Przeczytałem, na szczęście zapomniałem. I to by było na tyle.

Przeczytałem, na szczęście zapomniałem. I to by było na tyle.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    7
  • Chcę przeczytać
    6
  • Posiadam
    2
  • Góry
    1
  • Plany biblioteczne
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Im wyżej, tym lepiej: oscypki, parzenice i Witkacy
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Maryna z Hrubego


Podobne książki

Przeczytaj także