Na skalnym Podhalu

2020-01-16
1955-01-01
9788366719262
tatry podhale

W ten weekend byłem na Podhalu i postanowiłem posłuchać Audiobooka, którego REWELACYJNIE czyta Marcin Nowakowski! Uważam że tę pozycję należy wysłuchać a nie przeczytać(na pewno będzie łatwiej ;) ze wglądu na góralską gwarę jaką te 50 nowel jest napisane. Świetny klimat tego klasyka, polecam zdecydowanie!

Oczy obróciłem w słup po przeczytaniu, że "drzewiej" książka ta była lekturą podstawówki. Nieludzkie traktowanie i dzieci i opowiadań.

Czytało się miejscami ciężko, dobrze więc że zamieszczony był z tyłu słowniczek co bardziej egzotycznych wyrazów. Bardzo lubię kiedy autorzy stylizują swoje teksty. Nadaje to niepowtarzalnego klimatu, i jest świadectwem oddania i ciężkiej pracy. Po tym tomiku widać jak bardzo Tetmajer kochał góry i ich niegdysiejszą kulturę. Historie miejscami zabawne, gdzieniegdzie znowóż przygnębiające, ale wszędzie "autentyczne". Takich gór już nie ma. Dusza skłonna do zadumy się raduje przy lekturze :).

Wydaje mi się, że to raczej wyobrażenie autora niż tamtejsza rzeczywistość. Najbardziej podobało mi się Jakie jest serce matki - ktoś powie że poruszające, ktoś inny że ckliwe. To z diabłem zastępcą było śmieszne. Autor stwierdza, że w gwarze góralskiej są wyrazy perskie. Szkoda, że nie podaje przykładów.

Czasy się zmieniają, ale ludźmi nadal rządzą te same, silne emocje: zazdrość, nienawiść, miłość i to pomimo wielkiej biedy i głodu. Czasem historie są zabawne, ale zazwyczaj kończą się bardzo smutno. Happy end zdarza się niezwykle rzadko, tak jak w prawdziwym życiu. Zbójnicy są honorowi, ale straszliwie okrutni. W dużej dawce opowiadania mogę wręcz przygnębiać, dlatego proponuję dawkować.

Świetnie napisane a do tego przeczytane po mistrzowsku! Nie wiem czy tak faktycznie mówili górale, ale w wykonanie tego lektora wierzę!

[Audiobook, czyta Marcin Nowakowski]

znane nazwiska

znane nazwiska

Klasyk obowiązkowy

Klasyk obowiązkowy

Jest to klasyka młodopolska, więc ciężko ustosunkować się w ocenie. Moim zdaniem książka ta do najlepszych w tym gatunku nie należy, chociaż trzeba jej oddać niepowtarzalny klimat i parę naprawdę dobrych opowiadań z pięknym przesłaniem. Choć zdarzały się też momenty, że ciężko było przebrnąć przez niektóre historyjki.

Biorąc do rąk książkę wiedziałam, że to będą miłe spędzone chwile i mnie zaskoczyła ogromnie.
Jest to zbiór opowiadań zebranych na Podhalu napisane góralską gwarą,przeczytałam je z przyjemnością bardzo ładnie opowiedziane.
Piękne, a zarazem znakomite opowiadania zaczytałam się w nich.
Przyjemna, mądra książka warto przeczytać polecam ciepło!!!!!

Piękne, a zarazem znakomite opowiadania zaczytałam się w nich.
Przyjemna, mądra książka warto przeczytać polecam ciepło!!!!!

Celowo nie wystawiam gwiazdek, bo czy można obiektywnie ocenić klasykę? To trochę jak oceniać Potop Sienkiewicza czy Lalkę Prusa. Jednemu się podoba, innemu nie. Danie 2 gwiazdek bo kogoś zanudziło byłoby profanacją. Danie dziesięciu przesadą. Subiektywnie dałbym 6/10. Niektóre "kawałki" bardzo mnie bawiły i wzruszały, inne nudziły.

Kazimierz Przerwa-Tetmajer Na Skalnym Podhalu Zobacz więcej
Kazimierz Przerwa-Tetmajer Na Skalnym Podhalu Zobacz więcej