Na skalnym Podhalu
Mistrzowski, pisany gwarą zbiór ponad dwudziestu opowiadań (gawęd, podań), których akcja rozgrywa się na Podhalu i w Tatrach pod koniec XIX wieku. Ich bohaterami są górale – mieszkańcy podhalańskich wsi. Jak w każdej dobrej literaturze mamy tu takie odwieczne tematy jak miłość i nienawiść, dobro i zło, przyjaźń i zdradę, roztropność i głupotę, biedę i bogactwo, a także śmierć, boga i diabła. Nie zabrało w niej także elementów magicznych oraz solidnej porcji zmysłowości i seksu. Teksty te są nie tylko pasjonującą, przykuwającą uwagę lekturą ale także dostarczają wiedzę o tym jak wyglądało codzienne życie w tamtych trudnych i dość brutalnych czasach. Ważną rolę w tej prozie odgrywa też nieokiełznana, dzika przyroda, trudny górski teren i surowy klimat.
„Na skalnym Podhalu” legło u podstaw mitu Podhala i podhalańskich górali jako ludzi niepokornych i odważnych. Mitu mającego wiele wspólnego z prawdą – także w odniesieniu do współczesnych mieszkańców tych terenów. Przykładem tego może być bezprecedensowa akcja Góralskie Weto i jej inicjator, Sebastian Pitoń z Kościeliska – być może potomek Hilarego Pitonia z Kościelisk, który jest jednym z bohaterów opowiadania „Zbójecka chałupa”.
Kazimierz Przerwa-Tetmajer w młodości mieszkał w Ludźmierzu koło Nowego Targu. Odbył wtedy wiele górskich wędrówek po Tatrach, niektóre szczyty zdobywając jako pierwszy. Jego imieniem nazwano (już w 1902 roku) jedną z tatrzańskich przełęczy. Był więc osobą dobrze znającą tatrzańskie i podhalańskie realia. Możemy więc ufać wizji jaką przedstawił, choć zapewne, co oczywiste, została ona literacko przetworzona.
Spis treści
Tom 1
ZBÓJECKA CHAŁUPA
JAK JASIEK MOSIĘŻNY NIE MÓGŁ ZNALEŹĆ SZCZĘŚCIA
GAZDA HALNY
KRYSTKA
JAK WZIENI WOJTKA CHROŃCA
ŻELAZNE WROTA
JAK SIĘ MICHAŁ ŁOJAS POWIESIŁ
DZIKI JUHAS
JAK JASIEK Z USTUPU, HANUSIA OD KRÓLÓW I MARTA UHERCZYKÓWNA Z LIPTOWA ŚPIEWALI W JEDNO SŁONECZNE RANO KU SOBIE
FRANEK SELIGA I PAN BÓG
JAK SIĘ JÓZEK SMAŚ POJECHAŁ WYSŁUCHAĆ
OBJAŚNIENIA CZĘSTSZYCH WYRAZÓW
Tom 2
BARTKU GRONIKOWSKIM RAUBSZYCU
JAK UMARŁ JAKÓB ZYCH
ORLICE
SOBEK JAWORCARZ JAKI HONOR MIAŁ
WALKU SIETNIAKU
JAK DZIWNEGO JUHASA ZATAŃCOWAŁO
DOLINA PODHALA DAWNIEJ
JAK TAŃCZYŁY ŚMIERCI NA KULOWEJ DOLINIE
JAK ZROBIŁ SOBANEK Z PŁANIETNIKIEM
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Książka na półkach
- 282
- 158
- 95
- 8
- 7
- 5
- 3
- 3
- 3
- 3
Cytaty
On stoi, zobziérał mie, ocy miał wielgie, i obzywa się ku mnie, tak bez pół mowięcy, bez pół kieby śpiewał, tak: Ozgrzesys mie? Ozgrzesys mi...
RozwińS cłowieke by nié miało być nika źle, kieby umioł duha utrzimać. Jak cie duk odstompi, to juz nogorse. Jo se to nieroz przibacujem i tagek s...
Rozwiń
Opinie [11]
W ten weekend byłem na Podhalu i postanowiłem posłuchać Audiobooka, którego REWELACYJNIE czyta Marcin Nowakowski! Uważam że tę pozycję należy wysłuchać a nie przeczytać(na pewno będzie łatwiej ;) ze wglądu na góralską gwarę jaką te 50 nowel jest napisane. Świetny klimat tego klasyka, polecam zdecydowanie!
Pokaż mimo toOczy obróciłem w słup po przeczytaniu, że "drzewiej" książka ta była lekturą podstawówki. Nieludzkie traktowanie i dzieci i opowiadań.
więcejCzytało się miejscami ciężko, dobrze więc że zamieszczony był z tyłu słowniczek co bardziej egzotycznych wyrazów. Bardzo lubię kiedy autorzy stylizują swoje teksty. Nadaje to niepowtarzalnego klimatu, i jest świadectwem oddania i ciężkiej...
Wydaje mi się, że to raczej wyobrażenie autora niż tamtejsza rzeczywistość. Najbardziej podobało mi się Jakie jest serce matki - ktoś powie że poruszające, ktoś inny że ckliwe. To z diabłem zastępcą było śmieszne. Autor stwierdza, że w gwarze góralskiej są wyrazy perskie. Szkoda, że nie podaje przykładów.
Pokaż mimo toCzasy się zmieniają, ale ludźmi nadal rządzą te same, silne emocje: zazdrość, nienawiść, miłość i to pomimo wielkiej biedy i głodu. Czasem historie są zabawne, ale zazwyczaj kończą się bardzo smutno. Happy end zdarza się niezwykle rzadko, tak jak w prawdziwym życiu. Zbójnicy są honorowi, ale straszliwie okrutni. W dużej dawce opowiadania mogę wręcz przygnębiać, dlatego...
więcejznane nazwiska
Pokaż mimo toKlasyk obowiązkowy
Pokaż mimo toJest to klasyka młodopolska, więc ciężko ustosunkować się w ocenie. Moim zdaniem książka ta do najlepszych w tym gatunku nie należy, chociaż trzeba jej oddać niepowtarzalny klimat i parę naprawdę dobrych opowiadań z pięknym przesłaniem. Choć zdarzały się też momenty, że ciężko było przebrnąć przez niektóre historyjki.
Pokaż mimo toBiorąc do rąk książkę wiedziałam, że to będą miłe spędzone chwile i mnie zaskoczyła ogromnie.
Pokaż mimo toJest to zbiór opowiadań zebranych na Podhalu napisane góralską gwarą,przeczytałam je z przyjemnością bardzo ładnie opowiedziane.
Piękne, a zarazem znakomite opowiadania zaczytałam się w nich.
Przyjemna, mądra książka warto przeczytać polecam ciepło!!!!!
prv
Pokaż mimo toCelowo nie wystawiam gwiazdek, bo czy można obiektywnie ocenić klasykę? To trochę jak oceniać Potop Sienkiewicza czy Lalkę Prusa. Jednemu się podoba, innemu nie. Danie 2 gwiazdek bo kogoś zanudziło byłoby profanacją. Danie dziesięciu przesadą. Subiektywnie dałbym 6/10. Niektóre "kawałki" bardzo mnie bawiły i wzruszały, inne nudziły.
Pokaż mimo to