Ściana sekretów

Tłumaczenie: Łukasz Praski
Cykl: Zdążyć przed zmrokiem (tom 5)
Wydawnictwo: Albatros
The Secret Place
kryminał, psychologizm, nastolatek
Ag2S

W parku przy ekskluzywnej szkole dla dziewcząt na przedmieściach Dublina zostają odnalezione zwłoki szesnastoletniego Chrisa Charpera. Pomimo wielotygodniowego śledztwa, nie udaje się ustalić sprawcy zbrodni. Rok po tragicznej śmierci Chrisa na „ścianie tajemnic” – korkowej tablicy, na której dziewczęta ze szkoły Świętej Kildy anonimowo zwierzają się ze swych sekretów – pojawia się zdjęcie...

Rok po tragicznej śmierci Chrisa na „ścianie tajemnic” – korkowej tablicy, na której dziewczęta ze szkoły Świętej Kildy anonimowo zwierzają się ze swych sekretów – pojawia się zdjęcie chłopaka, opatrzone podpisem: „Wiem, kto go zabił”.

Sprawa zostaje ponownie otwarta. Trop wiedzie do najbliższych przyjaciółek Holly Mackey oraz grupy dziewcząt uwikłanych we wzajemne relacje i animozje. Która z uczennic skrywa mroczny sekret? A może działają w zmowie? Świat nastolatek okazuje się o wiele bardziej niebezpieczny i złowrogi, niż mogliby przypuszczać doświadczeni detektywi.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1651,36...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1651,36...»

monika_hs | 2019-10-14
Przeczytana: 01 czerwca 2018

To była pierwsza przeczytana przeze mnie książka Tany French, ale po przeczytaniu kolejnych - wiem, że - jak dotąd - najlepsza.
Największy atut książki: ta niesamowita atmosfera. Ciężko to określić, ale powiedziałabym, że czytelnik zanurza się w tajemniczej, mrocznej i jednocześnie kuszącej aurze. To uczucie niesamowitości towarzyszyło mi chyba najczęściej przy opisach nocnych wędrówek bohaterek - wszystko skąpane w świetle księżyca i do tego te obrazowe opisy przyrody nocą... Osobiście nie jestem fanką opisów przyrody - ale to nie są zwykłe opisy, to naprawdę trzeba przeczytać!
Najbardziej przeciętny wątek: podział na dziewczyny popularne i outsiderki. Nic odkrywczego, antagonizm tych grup bywał już wałkowany setki razy. Ale trzeba przyznać, że chociaż było to mało oryginalne, to autorka poradziła sobie z tym "odgrzewanym kotlecikiem" bardzo sprawnie - przedstawiona przez nią odsłona tego konfliktu niosła ze sobą interesujące następstwa.
Co mnie najbardziej irytowało:...

Świetna,rewelacyjna książka.
Opowiada o dziewczętach z internatu prowadzonym przez zakonnice.
Bardzo są pewne siebie i rozpuszczone dziewuchy.
Porusza bardzo za serce,bardzo mi się podobała książka.

Marcos | 2019-09-12
Przeczytana: 12 września 2019

Sama fabuła na poziomie kryminalnym nie jest wybitna, choć jest wystarczająco interesująca, by czytać dalej. Tana French jak mało kto potrafi jednak stworzyć przekonujące postaci i wciągające dialogi, które szczególnie w oryginale są specyficznie irlandzkie, co dodaje całości uroku.

Ervisha | 2019-09-12
Przeczytana: 12 września 2019

Dowiedziałam się, że książka to wielokrotnie nagradzany kryminał psychologiczny, którego akcja dzieje się w ekskluzywnej szkole dla dziewcząt na przedmieściach Dublina. Ciężko określić mi tę powieść inaczej niż "dziwna". Taka przeciągana, przekombinowana, przegadana... Nudna, banalna, usypiająca i męcząca. Nieciekawa a do tego ten wszechobecny chaos. Nie polecam.

Sylwia | 2019-08-21

Pochłonięta. Polubiłam panią detektyw i pewnie dlatego całą książka zrobiła na mnie wrażenie jednak po przeczytaniu opinii na temat luźnej kontynuacji (para detektywów którzy są głównymi bohaterami i prowadzi kolejne śledztwo) dodam niepochlebnych opinii, pozostane przy tej jednej książce. Chwilowo. Bo jeśli Coben i King poleca to czy może być nudno?

EWA2323 | 2019-03-02

Książka bardzo dziwna. Niby ciekawy pomysł na fabułę, ale książka jest za mocno przekombinowana a o dluzyznach nawet nie wspomnę. W sumie cieszę się, że dobrnelam w ogóle do końca.

Szyszka | 2018-10-05
Przeczytana: wrzesień 2018

Tana Frech jest autorką historii, która od samego początku niemal do ostatniej strony ciągle miesza ze są kilka wątków, co sprawia, że czytelnik co chwilę ma poczucie, że winna jest zupełnie inna osoba. I to jest duży plus.
Jest to historia o morderstwie młodego chłopaka, które zdarzyło się na terenie żeńskiej szkoły z internatem prowadzonej przez siostry zakonne. Już samo miejsce zdarzenia zdaje się mówić, że to jest niemożliwe, bo tu przecież są same dobre duszyczki, ale... Jak się okazuje, nawet w takim świętym miejscu może się znaleźć ktoś, komu z taką świętością nie po drodze. Ma swoje, dla których potrafi zrobić wiele.
Jest to historia przede wszystkim opowiadająca o nastolatkach i ich codziennych problemach, które dla dorosłych wydają się błahostką. Różne domy rodzinne, różne charaktery i pragnienia kontra przynależność do grupy i strach przed odrzuceniem.
Książka wciąga bez dwóch zdań. Pojedyncze słowa, gesty czy niekontrolowane ruchy mimiczne mogą zdradzić więcej, niż nam...

Dżasta | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Świetna książka, taka inna. Szybko i łatwo się czyta.

muhrik | 2018-05-23

Książka zdecydowanie za dluga. Jeden dzień rozciągnięty na ponad 600 stron. Ogólne wrażenie jest raczej dobre.

betsy | 2018-02-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 2017 rok

Magnetyzująca książka, pokazująca dobrze klaustrofobiczny nastrój zamkniętych szkół z internatem. Podoba mi się styl Tany French, można się wczuć w atmosferę. Nic nie jest u niej proste, czarno- białe, postaci są dobrze zarysowane. Ta książka podobała mi się najbardziej spośród wszystkich tej autorki, które dotąd czytałam.