The Secret Place

Cykl: Zdążyć przed zmrokiem (tom 5)
Wydawnictwo: Penguin Books
The Secret Place
angielski
LubimyCzytać

Detective Stephen Moran has been waiting for his chance to join Dublin’s Murder Squad when sixteen-year-old Holly Mackey arrives in his office with a photo of a popular boy whose body was found at a girls’ boarding school a year earlier. The photo had been posted at “The Secret Place,” the school’s anonymous gossip board, and the caption says “I KNOW WHO KILLED HIM.” Stephen joins with Detective Antoinette Conway to reopen the case—beneath the watchful eye of Holly’s father, fellow detective Frank Mackey. With the clues leading back to Holly’s close-knit group of friends, to their rival clique, and to the tangle of relationships that bound them all to the murdered boy, the private underworld of teenage girls turns out to be more mysterious and more dangerous than the detectives imagined.

źródło opisu: Penguin Books

źródło okładki: Penguin Books

Aneta Wiola | 2017-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2017

PRAWDA CIĘ WYZWOLI
Na terenie elitarnej szkoły dla rozpuszczonych smarkul dochodzi do zabójstwa. Zostaje zamordowany nastolatek, który uczęszczał do pobliskiej szkoły dla chłopców. Ofiara była lubiana, popularna, zaś brak jakiegokolwiek motywu i podejrzanych uniemożliwiają rozwiązanie zagadki. Po roku sprawa ponownie wraca, kiedy to "na ścianie sekretów" zostaje wywieszona wiadomość, która wywróci życie nie tylko zabójcy.

"Przebacz nam. Wypal to w nas, przywróć nam czystość. Spraw, żeby zniknął, spraw, żebyśmy znowu były takie same jak dawniej."

Muszę przyznać, że Tana French wyraźnie zrobiła postępy. Już nie tworzy zdań dłuższych od górskiego szlaku, już nie serwuje nam chamstwa czołowego bohatera, jako głównej pożywki. Niestety "Ściana sekretów" mnie nie zachwyciła. Owszem pomysł dobry, ale sprawca przewidywalny do bólu.

Wkurzały mnie te rozpuszczone, nadęte smarkule, które uważały się za inteligentne i cool pod każdym względem. W rzeczywistości odmóżdżone małe siusiumajtki,...

ivaa | 2016-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2016

Nie znajduję żadnych zarzutów wobec autorki i jej powieści. Klimatyczna historia przyjaźni czterech głównych bohaterek, rozgrywająca się na terenie szkoły i internatu prowadzonego przez zakonnice. Do tego znakomicie oddane napięcie panujące wśród dorastających, młodych ludzi. Już szukam następnej książki Tany French!

Arturion | 2016-11-19

Jeśli ktoś wymaga, by akcja pędziła na złamanie karku, to raczej nie zachwyci się tą powieścią. I tu muszę stwierdzić, że pomimo pewnej rozlewności w konstruowaniu fabuły, mamy do czynienia z bardzo wciągającą powieścią. Autorka dobrze włada zdaniem i potencjalne dłużyzny nie rażą, a nawet dają potrzebny czas na zastanowienie się. Tytuł stąd, iż na szkolnej tablicy ogłoszeń (zwanej "scianą sekretów" ktoś zostawia zdjęcie zabitego szesnastoletniego Chrisa Charpera z podpisem: "Wiem kto go zabił". Detektywi Stephen Moran i Antoinette Conway idąc tym tropem wchodzą w świat nastolatek, zresztą podzielonych na dwa zwalczające się obozy. Żeby złapać mordercę chcą odnaleźć tajemniczego świadka. Nastolatki nie wahają się na różne sposoby zwodzić prowadzących dochodzenie. W konsekwencji otrzymujemy też powieść o nastoletnich dziewczętach i relacjach między nimi.
Tu duża pochwała dla autorki za zróżnicowanie postaci i postaw. Pozwala to utrzymać ciekawość czytelnika do samego końca. Choć ja...

Sol | 2016-10-17

Pierwszy raz spotykam się z twórczością Tany French i przyznaję, że to spotkanie jest całkiem udane. Nie będę się zachwycała tak, jak Mastertonem, ale jest dobrze. Autorka zgrabnie buduje napięcie, co mnie osobiście bardzo się podoba. Chociaż czasami wydawało mi się, że fabuła staje się trochę rozlazła... Można by ubrać trochę z opisów, a dodać na przykład w dialogach. Dlaczego? Może dlatego, że czasem miałam wrażenie, iż czytam po kilka razy to samo. Pewnie temu, że autorka często nawiązywała do pewnych wydarzeń, o których nie mogę Wam wspomnieć, nie zdradzając interesujących szczegółów.

Nie mogę się zgodzić z rekomendacją Kinga. Mnie nie przeraziła ta książka. W zasadzie nie spodziewałam się tego po niej, dlatego nie czuję się oszukana. Niemniej nie wiem, co Stephen King "przerażającego, aż parzy" w niej znalazł. Zastanawiające. Zgadzam się natomiast z rekomendacją Flynn, która twierdzi, że Tana French jest doskonałą pisarką. Dlatego, że niewątpliwie książka French ma to coś,...

Zuela | 2017-03-14

Bogate ,ekskluzywne szkoły dal dziewcząt i chłopców,rywalizacja młodzieży między sobą,grupki,które się zwalczają i zamorodowany chłopak.Przyjaciółki,które dla jednej są gotowe poświęcić wszystko.Więc kłamia,kręcą,migają się od odpowiedzi.Świetna książka,trzymająca w napięci.Są wątki z książk,której nie mam i nie czytałam:BEZ ŚLADU

Magdalena | 2017-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2017

Akcja bardzo rozwlekła - na ponad 600 stronach autorka zmieściła tylko jeden dzień. Wszystko wolno się rozkręcało i ciężko mi było wczuć się w fabułę. Detektywi dość niemrawi. Książka jedynie niezła, nawet nie "dobra".

Szyszka | 2018-10-05
Przeczytana: wrzesień 2018

Tana Frech jest autorką historii, która od samego początku niemal do ostatniej strony ciągle miesza ze są kilka wątków, co sprawia, że czytelnik co chwilę ma poczucie, że winna jest zupełnie inna osoba. I to jest duży plus.
Jest to historia o morderstwie młodego chłopaka, które zdarzyło się na terenie żeńskiej szkoły z internatem prowadzonej przez siostry zakonne. Już samo miejsce zdarzenia zdaje się mówić, że to jest niemożliwe, bo tu przecież są same dobre duszyczki, ale... Jak się okazuje, nawet w takim świętym miejscu może się znaleźć ktoś, komu z taką świętością nie po drodze. Ma swoje, dla których potrafi zrobić wiele.
Jest to historia przede wszystkim opowiadająca o nastolatkach i ich codziennych problemach, które dla dorosłych wydają się błahostką. Różne domy rodzinne, różne charaktery i pragnienia kontra przynależność do grupy i strach przed odrzuceniem.
Książka wciąga bez dwóch zdań. Pojedyncze słowa, gesty czy niekontrolowane ruchy mimiczne mogą zdradzić więcej, niż nam...

joly_fh | 2016-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Autorka ma wyjątkową tendencję do rozwlekania treści swoich książek. Podobnie, jak w innych powieściach, i w "Ścianie sekretów" dominują opisy, psychologiczne analizy i retrospekcje. Akcja ciągnie się jak guma do żucia, pośród nieciekawych dylamatów nastolatek, typu: "ona powiedziała, że on powiedział, że ja powiedziałam, że on myślał...". Możnaby to zmieścić na 200 stronach, a autorka zrobiła z tego 600... Sama zagadka kryminalna jest mało ciekawa, a sprawcy można się łatwo domyślić. Do tego dylematy dwójki detektywów, aż nadto podobne do tego, co czytałam w "Zdążyć przed zmrokiem". Książka w ogóle mnie nie w wciągnęła.

sylwia | 2017-04-06

Dla mnie było to dość męczące doświadczenie. Nie za bardzo rozumiem tak pozytywne opinie.
Książka pełna sprzeczności. Akcja, z jednej strony toczy się dość chaotycznie, z drugiej zaś jest rozwleczona do granic możliwości. Z tego powodu mieszają się wątki. Bohaterowie niby różni, a jednak identyczni. Środowisko nastolatków dość schematycznie przedstawione, przez co nie ukazuje czytelnikowi mnogości charakterów bohaterów.
Ciężko przebrnąć przez przeszło 600 stron.

Beata | 2017-11-30
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 30 listopada 2017

Uff przeczytałam przemęczyłam.Nie porwała mnie.Opis książki wydawał się bardzo ciekawy.Ale zawiodłam się.