Fast text. Jak pisać krótkie teksty, które błyskawicznie przyciągną uwagę

Okładka książki Fast text. Jak pisać krótkie teksty, które błyskawicznie przyciągną uwagę Joanna Wrycza-Bekier
Joanna Wrycza-Bekier Wydawnictwo: Onepress poradniki
poradniki
Onepress
2016-02-01
2016-02-01
Social Media Public Relations Marketing

Książka uświadomiła mi wielkie bogactwo "narzędzi" językowych przy tworzeniu treści.
Do tego dała wskazówki jak je zastosować, popierając istniejącymi już przykładami.

Krotko i na temat, duzo wiedzy do zapamietania ale bede do niej wracac. Wiele porad wykorzystam.

Super praktyczna, mnóstwo ciekawych przykładów i wskazówek, idealna dla poczatkujących copywriterów

Chyba zostałam zaprogramowana na pisanie dłuższych treści. Taka rzecz się dzieje, gdy dotykam palcami klawiatury czy długopisu. Lubię się zagłębić, analizować, spojrzeć z różnych stron i ująć to słowami.

📝
Dlatego dla odmiany, sięgnęłam po #fasttext, aby poznać tajniki krótszego i bardziej zwięzłego pisania. I już samą książkę charakteryzuje taki styl. Z jednej strony to dobrze, bo odpowiednio do tematu. Z drugiej zaś, miałam odczucie, że czytam momentami słownik, aniżeli typowy poradnik. Ale rozumiem, że miał być konkret. I faktycznie był, z wieloma różnorodnymi wskazówkami.

📝
Znajdziemy przykłady z codzienności - fragmenty piosenek i książek, slogany reklamowe, ogłoszenia, notatki prasowe, które autorka modyfikuje tak, aby zyskały one w oczach odbiorcy. Przytacza zagadnienia językowe sprawiające, aby tekst był bardziej spójny lub przykuwający uwagę. Kładzie nacisk na upraszczanie języka i skracanie nadmiernie rozbudowanych treści. Wprowadza znajome terminy jak dodawanie metafor, dokonywanie personifikacji, czy treści odwołujących się do zmysłów. Ale pokazuje też czytelnikowi nowe obszary jak dynamiczne czasowniki, znaczenie litoty, siłę kontrastu czy istotę różnicowania tempa wypowiedzi.

📝
Czytanie tej pozycji przywołało we mnie nutkę nostalgii za ulubionymi lekcjami z języka polskiego. W zasadzie więc ta pozycja powinna mnie usatysfakcjonować, jednak zabrakło mi, paradoksalnie, nieco bardziej rozbudowanych wątków, które nie brzmiałyby tak hasłowo.

📝
Natomiast dla osób, które poszukują lektury na dwa razy ze streszczeniem różnych praktyk piśmienniczych, będzie w sam raz. A więc co kto lubi, czego potrzebuje i jakim czasem dysponuje.

📝

Rzeczowa, wieloaspektowa, wprowadzająca w zaczarowany świat pisania tekstów i odkrywająca jego tajniki. Przemawia do humanistów, gdyż napisana jest językiem obrazowym, nie matematyczno-marketingowym.

Good book, buy it! ;D

Good book, buy it! ;D

Wszystkie teksty tej autorki czytam z zaciekawieniem. Duża kultura słowa, przystępnie sprzedana wiedza, mnóstwo przykładów z rozmaitych obszarów życia od literatury pięknej, piosenki przez blogi po reklamę. Zdecydowanie warto.

Kilka rzeczy poprzedzających horyzont. Wiele też nieprzydatnych pod kątem pod jakim czytałem te książkę.

W połowie to kopia Magii Słów - bardzo szybko i skrótowo pisana. I tak jak Magię Słów uważam, za jedną z najlepszych książek w tym temacie, tak tą pozycją byłem rozczarowany.

W świecie zdominowanym przez krótkie formy przekazu, jednozdaniowe treści, memy, hasła i obrazki, niezwykle trudno jest zyskać uwagę czytelnika, a jeszcze trudniej zdobyć jego zaangażowanie na przyszłość. Zmaga się z tym każdy kto codziennie zasiada przed klawiaturą i walczy z niemocą pisarską, nieraz godzinami ślęcząc nad pierwszym zdaniem, które ostatecznie i tak nigdy nie spełnia oczekiwań piszącego. Na tę twórczą dolegliwość cierpią wszyscy, dla których słowo pisane to chleb powszedni. Dziennikarze, marketingowcy, twórcy reklam, pisarze i blogerzy. Dzisiejszy świat mocno przyspieszył. W codziennym biegu ludzie szukają konkretów, skanują, śledzą, skupiają się na treści nie dłużej niż chwilę i przeważnie szybko zapominają. Chcąc trafić do odbiorców trzeba spróbować wejść w ich skórę, a potem nauczyć się pisać celnie, prosto i krótko, pamiętając przy tym, że dostajemy od czytelnika prezent w postaci jedynie 20 sekund. Tyle musi nam wystarczyć, by zaciekawić, zaangażować i zatrzymać odbiorcę na dłużej.

Doktor nauk humanistycznych i certyfikowany trener biznesu, Joanna Wrycza-Bekier, w jednej ze swoich książek odsłania przed nami tajniki pisania tekstów i podpowiada jak skutecznie zjednywać sobie ludzi mając za broń jedynie słowa. W swojej publikacji zebrała inspirujące, krótkie teksty dostępne w sieci, a potem przyjrzała im się z punktu widzenia specjalisty w zakresie webwritingu, czyli pisania do internetu. Dzieli się doświadczeniem i wiedzą zdobytą na długoletniej drodze zawodowej. Argumentuje, podpiera teorie mnóstwem ciekawych i co najważniejsze, czytelnych przykładów, a niekiedy bez wahania wskazuje nam palcem, na co zwracać uwagę.

Książka, którą autorka składa w nasze ręce z pewnością nie jest opasłym tomiszczem. Liczy zaledwie 190 stron, do tego napisanych prostym, zwięzłym i językiem zrozumiałym dla każdego (laika również). Podczas lektury odnosi się wrażenie, jakby autorka rozmawiałam bezpośrednio z nami, cierpliwie wyjaśnia i wszystko tłumaczy, robiąc to jednak w sposób sympatyczny i bez zbędnego wodolejstwa, dzięki czemu całość przyswaja się szybko i naprawdę przyjemnie. Joanna Wrycza-Bekier przedstawia 21 technik i kilka warsztatów wspomagających naukę pisania krótkich, ale treściwych tekstów, które błyskawicznie przykują uwagę. Promuje obrazowe rzeczowniki, dynamiczne czasowniki i inspirujące przymiotniki. Sprytnie wykorzystuje zasadę kontrastu, metaforę i personifikację. Pokazuje jak stosować w swoich tekstach luki poznawcze, w jakiś sposób otwierać pętlę, budować napięcie, a potem konstruować zakończenie w przytupem. W przejrzysty i klarowny sposób omawia techniki zakradania się w emocje czytelniczego targetu, budowania więzi z odbiorcami, wabienia, uwodzenia i zyskiwania zaufania. Poświęca też uwagę kilku bardziej skomplikowanym formom, stosowaniu symetrii w tekście, radzenia sobie ze zjawiskiem paraliżu pierwszej linijki, a także podpowiada jak świadomie zadawać pytania, by nie zamknąć sobie drogi do dalszej dyskusji, na czym polega złota zasada dzielenia na trzy i jakie znaczenie ma magiczna dwójka.

Myślę, że każdy piszący na co dzień znajdzie w poradniku cenne rady dla siebie. Możliwe, że nie wykorzysta wszystkich opisanych w książce i być może nie odkryje też niczego nowego, niemniej jednak „Fast text” to przydatny zbiór najważniejszych zasad i kilku sprawdzonych rad, okraszonych ciekawymi przykładami, które się sprawdzają. Bo tak naprawdę wystarczy tylko kilka słów.

M.
www.smooky.pl