Magia słów. Jak pisać teksty które porwą tłumy
Pisać każdy może… tylko jak?
Słowa towarzyszą nam od dzieciństwa. Nadajemy nazwy wszystkiemu, co nas otacza; opowiadamy o wszystkim, co dla nas ważne. Gdy korzystamy z wyszukiwarki internetowej, wpisujemy w jej okno pożądane frazy. I choćby nie wiadomo jak wyznawcy kultury obrazkowej zaklinali rzeczywistość, to słowa mają moc. Zmieniają świat, wpływają na czytelników i klientów.
Niezależnie od tego, czy tworzysz opowiadanie, bloga, tekst naukowy, e-mail marketingowy czy slogan reklamowy — jesteś pisarzem. Chcesz podzielić się z czytelnikiem swoimi przemyśleniami, rozbawić go lub wzruszyć. Chcesz, by czytelnik Cię zrozumiał, ale czy wiesz, jak do niego dotrzeć? Które słowa wybrać, a których się pozbyć? Marzysz o tym, by Twój tekst czytało się tak, jak ogląda się przygody Jamesa Bonda? Chciałbyś budować napięcie jak Agatha Christie?
Magiczną moc opowieści dostrzegają dziś nie tylko literaci i reżyserzy, lecz również twórcy tekstów reklamowych i internetowych, ponieważ storytelling buduje świadomość marki. Jeśli chcesz nauczyć się go stosować, trudno o lepszych mistrzów storytellingu niż wielcy pisarze. Możesz czerpać garściami z ich doświadczenia, pod warunkiem, że zamiast się zastanawiać: „Co autor miał na myśli?”, zapytasz: „Jak on to zrobił?”. Dzięki pisarskim technikom i stylistycznym sztuczkom, które poznasz w tej książce, Twój tekst zabłyśnie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
Joanna Wrycza-Bekier — jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, absolwentką filologii polskiej i filologii germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego, autorką książek: Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla Internetu (Onepress, 2010 i 2014),Kreatywna praca dyplomowa (Septem, 2011),Szkoła twórczego pisania (Editio, 2011) i Galaktyka języka Internetu (Novae Res, 2008),a także licznych artykułów naukowych poświęconych internetowemu słowu pisanemu.
Prowadzi dwa blogi: Poradnik pisania (http://poradnikpisania.pl) oraz Niemiecki w pracy (http://niemieckiwpracy.eu/blog).
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 1 036
- 644
- 223
- 88
- 22
- 15
- 14
- 13
- 13
- 11
OPINIE i DYSKUSJE
Autorka bardzo sprawnie przekazała zbiór praktycznych porad, dotyczących pisania.
Pozycja zdecydowanie warta, by się z nią zapoznać, ale czy obowiązkowa? To już indywidualna kwestia.
Starzy wyjadacze z pewnością już nie raz słyszeli o opisanych tu zasadach, niemniej książka wciąż może być przyjemną, uzupełniającą lekturą.
Autorka bardzo sprawnie przekazała zbiór praktycznych porad, dotyczących pisania.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPozycja zdecydowanie warta, by się z nią zapoznać, ale czy obowiązkowa? To już indywidualna kwestia.
Starzy wyjadacze z pewnością już nie raz słyszeli o opisanych tu zasadach, niemniej książka wciąż może być przyjemną, uzupełniającą lekturą.
Książka dobra, aczkolwiek wolałbym, żeby skupiła się na praktycznych tekstach. Mniej ludzi pisze książki, więcej ludzi pisze listy i przemówienia.
Książka dobra, aczkolwiek wolałbym, żeby skupiła się na praktycznych tekstach. Mniej ludzi pisze książki, więcej ludzi pisze listy i przemówienia.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toObowiązkowa lektura, dla każdego chcącego pisać.
Obowiązkowa lektura, dla każdego chcącego pisać.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toChciałabym dzisiaj polecić książkę wartą, moim zdaniem, przeczytania. Jak wielu z Was, w serwisie Lubimy Czytać, zamieszczam moje amatorskie recenzje przeczytanych książek. Zdaję sobie sprawę, że nie są one profesjonalnie napisane i wiele jest w nich niedoskonałości. Podobne przemyślenia o swoich recenzjach zapewne macie i Wy. Mimo to z radością, własnymi, prostymi słowami polecamy sobie literackie perełki. I to jest piękne! Ale skoro jest książka, która może podpowiedzieć, jak stworzyć tekst, który lepiej trafi do odbiorcy, to dlaczego z tego nie skorzystać?...
Książka ta jest doskonałą lekturą i ciekawym źródłem wiedzy dla wszystkich piszących osób. Niezależnie czy piszą notatki na wykładach, wypracowania, slogany reklamowe, artykuły prasowe, pisma służbowe, e-maile, prowadzą blogi czy pracują jako copywriterzy. Dużo miejsca autorka poświęciła również pisaniu tekstów długich, np. powieści. Poradnik Pani Joanny czyta się z ogromną przyjemnością, niemal jak powieść beletrystyczną. Całość kojarzyła mi się także z doskonale przeprowadzonym wykładem, pełnym ciekawych wskazówek, anegdot, praktycznych podpowiedzi. Bardzo podobało mi się omówienie fragmentów tekstów Iana Fleminga, Ernesta Hemingwaya, braci Grimm czy Agathy Christie pod kątem budowy zdań, zastosowanych środków literackich czy znaków interpunkcyjnych. Jak uczyć się, to od najlepszych :)
Poradnik szczerze polecam. Warto zapewne posiąść wiedzę o tym, jak podzielić się z czytelnikami swoimi wrażeniami, jak go zaintrygować, zainteresować lub wzbudzić jego emocje. Warto wiedzieć jak stworzyć wypowiedź przejrzystą, jak przyspieszyć akcję w tekście, jak zaskoczyć odbiorcę utworu. Przeczytajcie, warto przecież wiedzieć więcej! I pisać ciekawiej! :)
Joanna Wrycza–Bekier jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, absolwentką filologii polskiej i filologii germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego, autorką książek: Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla Internetu (Onepress, 2010 i 2014),Kreatywna praca dyplomowa (Septem, 2011),Szkoła twórczego pisania (Editio, 2011) i Galaktyka języka Internetu (Novae Res, 2008),a także licznych artykułów naukowych poświęconych internetowemu słowu pisanemu. Pani Joanna pisze, szkoli, inspiruje. Jej blog – Poradnik pisania (http://poradnikpisania.pl) ma kilka tysięcy czytelników, których łączy pasja czytania.
Chciałabym dzisiaj polecić książkę wartą, moim zdaniem, przeczytania. Jak wielu z Was, w serwisie Lubimy Czytać, zamieszczam moje amatorskie recenzje przeczytanych książek. Zdaję sobie sprawę, że nie są one profesjonalnie napisane i wiele jest w nich niedoskonałości. Podobne przemyślenia o swoich recenzjach zapewne macie i Wy. Mimo to z radością, własnymi, prostymi słowami...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toWartościowy poradnik pisarski.
Wartościowy poradnik pisarski.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toAbsolutnie fenomenalna. Wiedza o tekście i sile słowa w pigułce. Obowiązkowa pozycja dla każdego, kto chce pisać jakiekolwiek teksty - prozę, instagvrama, czy reklamowe.
Absolutnie fenomenalna. Wiedza o tekście i sile słowa w pigułce. Obowiązkowa pozycja dla każdego, kto chce pisać jakiekolwiek teksty - prozę, instagvrama, czy reklamowe.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka, zdecydowanie dla każdego, który zajmuje się pisaniem - od tekstów do gazet po całe powieści. Jako początkujący pisarz wiele się z niej nauczyłem. Pomogła mi usystematyzować i pogłębić wiedzę.
Magia słów” zawiera masę przykładów oraz analizy tekstów, co uważam za bardzo przydatne.
Jednak brakuje tutaj ćwiczeń, ale w moim wypadku nie było to problemem.
Książka, zdecydowanie dla każdego, który zajmuje się pisaniem - od tekstów do gazet po całe powieści. Jako początkujący pisarz wiele się z niej nauczyłem. Pomogła mi usystematyzować i pogłębić wiedzę.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMagia słów” zawiera masę przykładów oraz analizy tekstów, co uważam za bardzo przydatne.
Jednak brakuje tutaj ćwiczeń, ale w moim wypadku nie było to problemem.
Raz na kilka lat, kiedy czuję że zdrewniałam, a muszę popracować nad scenariuszem, LARPem albo innym tekstem, sięgam na rozbudzenie po książkę z gatunku „poradników pisarskich”. Poprzednim razem była to książka Stephena Kinga, autora dziesiątek ultrapopularnych i ekranizowanych powieści, ale nie jest tajemnicą, że jego poradnik nie przypadł mi do gustu. Tym razem sięgnęłam po opracowanie nieznanej mi autorki zaledwie kilku książeczek dla dzieci, filologa i doktora nauk humanistycznych. W podejmowanym przez „Magię słów” zakresie, Stephen King może się schować.
To jest po prostu wspaniale napisana i pełna przekonujących przykładów opowieść o tym, jak używać języka nie tylko po to, żeby wydobyć z niego artyzm, ale też komunikować się tak jasno jak nigdy wcześniej. Kogoś, kto szuka kompleksowego opracowania o tym, jak budować szkielet dramatyczny opowieści, konstruować bohaterów, sceny czy suspens, książka z pewnością rozczaruje, ale jeśli w języku szukamy najlepszych i najbardziej efektownych środków wyrazu, nie znam lepszego poradnika.
Trzeba też uczciwie przyznać, że autorka korzysta nie tylko ze swoich własnych spostrzeżeń, lecz sięga po lekcje jakie w swojej literaturze serwują nam Ian Fleming, Ernest Hemingway, bracia Grimm czy Agatha Christie, w imię tego, że nie trzeba być poczytnym pisarzem, żeby napisać skuteczny poradnik pisarski. Wystarczy dogłębnie przeanalizować najlepsze przykłady i et voilà, mamy to!
Najwięcej nieznanych mi wcześniej porad i sugestii, znalazłam w rozdziałach poświęconych cliffhangerom, strzelbie Czechowa i plot-twistom, ale zagadnienia te są chyba jedynymi, dotyczącymi zagadnień konstrukcyjnych, jakie w „Magii słów” znajdziemy. Pozostałe rozdziały dotykają tematyki pierwszych zdań, słów-śmieci, tempa narracji, czy dialogów, czyli wszystkiego tego, co można ze szczegółami wynieść ze studiów językoznawczych, ale niekoniecznie nauczyć się gdziekolwiek indziej. I dlatego właśnie książka ta jest początkującym pisarzom zwyczajnie potrzebna.
Raz na kilka lat, kiedy czuję że zdrewniałam, a muszę popracować nad scenariuszem, LARPem albo innym tekstem, sięgam na rozbudzenie po książkę z gatunku „poradników pisarskich”. Poprzednim razem była to książka Stephena Kinga, autora dziesiątek ultrapopularnych i ekranizowanych powieści, ale nie jest tajemnicą, że jego poradnik nie przypadł mi do gustu. Tym razem sięgnęłam...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJedna z lepszych książek o pisaniu. Nie ma w niej nudy, a przykłady są bardzo ciekawe. Też mi się spodobało, czego mogę się nauczyć od wybitnych pisarzy. Zaskoczyła mnie lekcja Agathy Christie, dlatego że nie przepadam za kryminałami. Jednak przyznaję, że po podanym tutaj przykładzie, mam ochotę przeczytać tę książkę :D
Jak ktoś ma coś wspólnego z tekstem, to bardzo polecam ją przeczytać.
Jedna z lepszych książek o pisaniu. Nie ma w niej nudy, a przykłady są bardzo ciekawe. Też mi się spodobało, czego mogę się nauczyć od wybitnych pisarzy. Zaskoczyła mnie lekcja Agathy Christie, dlatego że nie przepadam za kryminałami. Jednak przyznaję, że po podanym tutaj przykładzie, mam ochotę przeczytać tę książkę :D
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJak ktoś ma coś wspólnego z tekstem, to bardzo polecam...
Aż kusi, by - bez złośliwości, a jedynie z czystej ciekawości - zapytać, dlaczego autorka, znająca wszystkie tajniki pisania książek, sama nie stała się autorką literackich bestsellerów. W "Magii słów" sporo użytecznych informacji, rad i wskazówek oraz tak ważnego wsparcia dla przyszłych autorów. Nie zaszkodzi przeczytać! :-)
Aż kusi, by - bez złośliwości, a jedynie z czystej ciekawości - zapytać, dlaczego autorka, znająca wszystkie tajniki pisania książek, sama nie stała się autorką literackich bestsellerów. W "Magii słów" sporo użytecznych informacji, rad i wskazówek oraz tak ważnego wsparcia dla przyszłych autorów. Nie zaszkodzi przeczytać! :-)
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to