Magia słów. Jak pisać teksty które porwą tłumy

Wydawnictwo: Onepress
jak pisać, pisanie, słowa
poradniki
Adam

Pisać każdy może… tylko jak? Słowa towarzyszą nam od dzieciństwa. Nadajemy nazwy wszystkiemu, co nas otacza; opowiadamy o wszystkim, co dla nas ważne. Gdy korzystamy z wyszukiwarki internetowej, wpisujemy w jej okno pożądane frazy. I choćby nie wiadomo jak wyznawcy kultury obrazkowej zaklinali rzeczywistość, to słowa mają moc. Zmieniają świat, wpływają na czytelników i klientów. Niezależnie...

Pisać każdy może… tylko jak?

Niezależnie od tego, czy tworzysz opowiadanie, bloga, tekst naukowy, e-mail marketingowy czy slogan reklamowy — jesteś pisarzem. Chcesz podzielić się z czytelnikiem swoimi przemyśleniami, rozbawić go lub wzruszyć. Chcesz, by czytelnik Cię zrozumiał, ale czy wiesz, jak do niego dotrzeć? Które słowa wybrać, a których się pozbyć? Marzysz o tym, by Twój tekst czytało się tak, jak ogląda się przygody Jamesa Bonda? Chciałbyś budować napięcie jak Agatha Christie?

Magiczną moc opowieści dostrzegają dziś nie tylko literaci i reżyserzy, lecz również twórcy tekstów reklamowych i internetowych, ponieważ storytelling buduje świadomość marki. Jeśli chcesz nauczyć się go stosować, trudno o lepszych mistrzów storytellingu niż wielcy pisarze. Możesz czerpać garściami z ich doświadczenia, pod warunkiem, że zamiast się zastanawiać: „Co autor miał na myśli?”, zapytasz: „Jak on to zrobił?”. Dzięki pisarskim technikom i stylistycznym sztuczkom, które poznasz w tej książce, Twój tekst zabłyśnie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Joanna Wrycza-Bekier — jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, absolwentką filologii polskiej i filologii germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego, autorką książek: Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla Internetu (Onepress, 2010 i 2014), Kreatywna praca dyplomowa (Septem, 2011), Szkoła twórczego pisania (Editio, 2011) i Galaktyka języka Internetu (Novae Res, 2008), a także licznych artykułów naukowych poświęconych internetowemu słowu pisanemu.

Prowadzi dwa blogi: Poradnik pisania (http://poradnikpisania.pl) oraz Niemiecki w pracy (http://niemieckiwpracy.eu/blog).

źródło opisu: http://onepress.pl

źródło okładki: http://onepress.pl

Maciek | 2018-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2018

Gramatyka głupcze!

Dobry, solidny poradnik dla osób mających do czynienia ze słowem pisanym.

Bardzo nieufnie podchodzę do wszelkiego rodzaju poradników w stylu: jak być bogatym czy jak olśnić rozmówcę gładką gadką i tym podobnych. Ze wstydem muszę przyznać, że w pierwszej chwili, spoglądając na sam tytuł, a raczej podtytuł, spodziewałem się właśnie takiej szmiry.
Książka bardzo miło mnie zaskoczyła - wyłamuje się z nurtu poradników sprzedających banały jako prawdy objawione.
Dlaczego tak uważam? Już piszę:
- po pierwsze, autorka jest językoznawcą i filologiem, co znaczy, że zawodowo zajmuje się obcowaniem z literaturą, nie jest zatem jakimś „kołczem”, który nie za bardzo wie o czym mówi, za to mówi entuzjastycznie i z pewnością siebie. Nie. Dostajemy tu solidną porcję porad jak poprawić „swoje pisanie”, podanych w sposób prosty i klarowny, z mnóstwem przykładów (i anty-przykładów) – książka jest konkretna i precyzyjna jak suwmiarka;
- po drugie pozycja liczy sobie zaledwie...

kason83 | 2018-03-05
Przeczytana: 02 marca 2018

Podmiot, to król, a orzeczenie, to królowa zdania. Powinni kroczyć ramię w ramię na czele orszaku słów lub zamykać pochód, trzymając w napięciu wyczekującą ich gawiedź. Królowa/orzeczenie rządzi w zdaniu; króla/podmiotu można się przecież domyślać. Władczyni nie może być bierna i unikać wskazywania winnego („Ścięto ulubione drzewo księżniczki”), ani modalna w trybie przypuszczającym („Chciałabym abyście wezwali kata”). Zdradzi tym swoją niepewność i miękkość. By zdobyć posłuch i szacunek poddanych musi mówić zdecydowanie („Ogrodnik ściął ulubione drzewo księżniczki. Wezwijcie kata”). Jeśli staniesz się mistrzem ceremonii/pisarzem pamiętaj o królowej i zadbaj, by w orszaku nie ukryły się żadne słowa-śmieci: papugi, urzędasy, tasiemce, usypiacze, tchórze, zuchwalcy, zrzędy itp.. Ona tego nie zapomni, a ty przypłacisz to własną głową.

Joanna Wrycza-Bekier jest prawdziwą czarodziejką, wierzy w „Magię słowa” i zaraża nią innych. Zwraca uwagę swoich adeptów na dźwięki liter, od których...

Black_and_white | 2014-12-08
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 grudnia 2014

Rewelacyjna książka z której można nauczyć się jak pisać, jak budować napięcie, jakich słów unikać podczas pisania a także jak grać na emocjach czytelnika.Podobało mi się także to że w tej książce, że każdy rozdział był przeplatany lekcją jakiegoś sławnego pisarza np. braci Grimm o raz wielu innych pisarzy.Po przeczytaniu spisu treści rozdziału drugiego przestraszyłem się trochę, bo myślałem że będę musiał czytać jakiś nudny podręcznik z wieloma wykładami, ale nie dziwcie się mi bo moim oczom ukazały się następujące nazwy rozdziałów:
Jaki czasownik dynamiczny?
Wampir energetyczny nr 1: Nominalizacja
Wampir energetyczny nr 2: Strona bierna
Wampir energetyczny nr 3: Czasowniki modalne
Wampir energetyczny nr 4: Mieć i być
Lista dynamicznych czasowników

Po tych wszystkich czasownikach mina trochę mi zrzedła, ale po przeczytaniu tego rozdziału okazało się że nie taki straszny diabeł jak go malują.
Ogółem książka bardzo mi się podobała. Myślę też że pomogła mi jak pisać opinię...

adb | 2016-05-17
Przeczytana: 17 maja 2016

Książka o sztuce pisania napisana zgodnie z zasadami, które omawia, więc czyta się świetnie. Barwny język, klarowny wywód, świetne przykłady. Rewelacyjne są rozdziały, będące Lekcjami z... kolejnymi pisarzami. Lekcje przeprowadzone brawurowo na... materiale dowodowym najwyższego lotu.
Część zagadnień omówiłam już z moimi rozpasanymi w pisaniu młodymi polonistami. Efekty imponujące.
Świetna książka jako podręcznik/pomocnik dla nauczycieli pisania, być może także dla przyszłych literatów, ale to już nie mnie oceniać.

Happy Reader | 2017-06-09
Przeczytana: 05 czerwca 2017

Książka skierowana do wszystkich, którzy chcą pisać teksty, które porwą tłumy. To poradnik, który jest prawdziwą szkołą twórczego pisania. Joanna Wrycza- Bekier radzi jak pisać, by stworzyć ciekawy i niebanalny tekst, jak budować napięcie, grać na uczuciach, malować słowem i działać na wyobraźnię czytelnika. Autorka uczy na przykładach pochodzących z literatury i odsłania tajemnice warsztatów pisarskich Agathy Christie, Ernesta Hemingwaya, Iana Fleminga czy braci Grimm – dowiadujemy się jakie stosowali triki, by przyciągnąć uwagę czytelnika.
„ Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy” to książka przeznaczona dla tych, którzy zajmują się pisaniem i chcą udoskonalić swój warsztat pisarski. To doskonała szkoła panowania nad językiem i tworzenia tekstu taki sposób, aby przyciągnąć czytelników. Autorka pokazuje jak mądrze i sprawnie posługiwać się słowem i jak zabrać czytelnika w ten magiczny rejs, który nie od razu kończy się kropką...
Książkę czyta się świetnie, a wiedza w niej...

Kris_Gortz | 2017-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2017

Mam marzenia. W słusznym wieku już coraz mniej, gdyż zdaję sobie sprawę z realności tego świata, ale jeszcze jakieś okruchy pozostały. Największe łączy się z pasją czytania, ale dotyczy, jakby drugiej strony medalu. Chciałbym pisać.

I czasami sięgam po takie lektury, jak „Magia słów”, dzięki którym mam możliwość poszerzyć swoje wyobrażenie o tym skomplikowanym procesie tworzenia literatury. Trudno oceniać książkę, a właściwie poradnik, bo właściwie za co? Ile osób, tyle porad. Jednym przypadną do gustu, innym nie. Jednak spróbuję.

Osobiście uważam, że autorka przyczyniła się do odświeżenia moich wiadomości ze szkoły w zakresie stosowania naszego języka pisanego w celu oddawania własnych myśli. Wiele z tych spraw uważam za słuszne, z innymi mniej się zgadzam.

Uważam, że każdy ma swój styl i co prawda warsztat literacki można wyuczyć do perfekcji, ale bez przysłowiowej iskry bożej będzie się tylko poprawnym pisarzem.

Autorka pokazuje ciekawą analizę fragmentów opowieści znanych...

Czy aby na pewno stosując się do wszystkich zasad wymienionych w książce pani Bekier, moje teksty porwą tłumy? Prawda jest taka, że nie.
Książkę czytało mi się niesamowicie przyjemnie. Była okraszona mnóstwem przykładów, wyjaśnień, tekstów literackich, autorka napisała ją w sposób płynny, więc czytanie to istna przyjemność. Jednak w tym przypadku to wartość merytoryczna jest najważniejsza i problemy, które moim zdaniem niesie za sobą ta książka.
1) Nieskonkretyzowany odbiorca. Każda książka ma docelowego odbiorcę. Nawet jeśli książkę dla młodzieży przeczyta dorosły, to nie traci ona głównego odbiorcy, czyli młodzieży. Z kolei autorka postawiła na bardzo szeroki zakres odbiorcy. I w związku z tym niektóre fragmenty dotyczą bezpośrednio autorów książek, innych bloggerów, a jeszcze inne scenarzystów. Więc brak konkretu przy odbiorcy.
2) Autor, który pisze bestsellery, niekoniecznie musi się znać na pisaniu i stworzyć o tym poradnik. Tak samo jest ze "znawcami". Pani Bekier...

MoznaPrzeczytac | 2014-09-04
Przeczytana: 04 września 2014

Kiedy zobaczyłam książkę Magia słów…, od razu przeczytałam opis znajdujący się na obwolucie. Oprócz zapowiedzi treści, znajdowały się tam pytania:

„Czy chcesz podzielić się z czytelnikiem swoimi przemyśleniami, rozbawić go lub wzruszyć (no jasne że chcę – pomyślałam). Chcesz, by czytelnik Cię zrozumiał, ale czy wiesz jak do niego dotrzeć? (no nie wiem, czy wiem…) Marzysz o tym, by Twój tekst czytało się tak, jak ogląda się przygody Jamesa Bonda? (No jasne!) Chciałbyś budować napięcie jak Agatha Christie? (oczywiście!).

Z takim zapałem otworzyłam książkę i przewertowałam spis treści, wzdrygnęłam się lekko widząc napis „strona bierna” czy „czasowniki modalne”, zastanowiłam się gdy zobaczyłam „wampir energetyczny”. Po szybkim stwierdzeniu, że przecież ze spisu treści niczego się nie nauczę, zaczęłam czytać…
Autorką książki jest Joanna Wrycza-Bekier, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i absolwentka filologii pilskiej i germańskiej. Magia słów… to bynajmniej nie...

rude_recenzuje | 2016-06-24
Na półkach: Przeczytane, Recenzenckie, 2016

______________

Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy to bardzo krótka książka nafaszerowana mnóstwem praktycznych porad i trików dla osób piszących – czy to blogi, książki czy felietony. Z tej książki dowiemy się jak sprawić, aby nasze pisemne wypowiedzi były bardziej dynamiczne, co napisać, aby odbiorcy chętniej nas czytali czy w jaki sposób wyeliminować niepotrzebne zapychacze słowne z naszego tekstu. Znajdziemy tu również przykłady ćwiczeń, które pomogą nam w odnalezieniu i zrozumieniu naszego pisarskiego głosu.

Mogę śmiało przyznać, że w tym roku mam ogromne szczęście do dobrych książek, w tym też dobrych poradników. Pierwszy raz wpadłam na książkę Pani Joanny zupełnie przypadkowo. Zarówno sam tytuł, jak i krótki opis książki zwróciły moją uwagę – zresztą myślę, że wszyscy Internetowi twórcy zatrzymaliby się na chwilę nad tym tytułem.
Autorka ma idealne wyczucie do pisania poradników...

AnnaSikorska | 2015-03-17

O tajemnej wiedzy słów wiedzieli już nasi prehistoryczni przodkowie, dlatego używali słów z wielką ostrożnością, by nie wywołać tego, o czym mówili. W ten sposób powstawały słowa tabu. Wieki rozwoju intelektualnego przyczyniły się do licznych dyskusji, które zapoczątkowali starożytni: słowa są z natury czy powstały przez konwencję. Piękną dyskusję rozważającą ten problem jest w dialogu „Kratylos” Platona, gdzie Sokrates, Hermogenes i Kratylos rozprawiają o języku i jego sile tworzenia światów.
Minęło wiele wieków i wydawałoby się, że ten urok słów i uczucie potęgi zanikło. Tolkien we „Władcy Pierścieni” wraca do starożytnej tradycji, a za nim starają się to robić rzesze pisarzy tworzących światy, w których słowa mają wielką magiczną moc. Nawet „Harry Potter” Rowling jest przesiąknięty tym przekonaniem. Poznanie imienia bohatera może być całkowitym odkryciem jego i możliwością zawładnięcia.
Joanna Wrycza -Bekier przekonuje nas, że nie tylko takie dosłowne spojrzenie na moc słów jest...