Hen. Na północy Norwegii

Okładka książki Hen. Na północy Norwegii
Ilona Wiśniewska Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2016-04-27
Data 1. wyd. pol.:
2016-04-27
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380492769
Tagi:
człowiek literatura faktu mentalność Norwegia obyczajowość przyroda reportaż tradycja wspomnienia życie codzienne
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 7 (55) / lipiec 2022 Wojciech Brzoska, Wojciech Engelking, Wioletta Grzegorzewska, Zuzanna Kowalczyk, Jakub Majmurek, Redakcja magazynu Pismo, Anna Sawińska, Karin Smirnoff, Michał Szczęch, Ilona Wiśniewska, Marta Zabłocka
Ocena 6,7
Pismo. Magazyn... Wojciech Brzoska, W...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1/20 / (wydanie specjalne) jesień 2020 Emma Becker, Nicholas Demes, Stanisław Grochowiak, Magdalena Heydel, Eliza Kącka, Joanna Karpowicz, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Barry Lopez, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Magdalena Nowicka-Franczak, Agata Okońska, Wojciech Orliński, Papusza, Barbara Sadurska, Rebecca Solnit, Edward Stachura, Ilona Wiśniewska, Marta Zabłocka
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Emma Becker, Nichol...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
1269 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1356
558

Na półkach:

Wszyscy mamy już dość zimy. Tej pluchy, deszczu wymieszanego ze śniegiem, błota na chodnikach. No i nieprzyjemnego chłodu, który zmusza nas do zakładania swetrów i puchowych kurtek, noszenia niewygodnych butów za kostki, czapek i szalików. A jednak są ludzie, których mróz kręci. Którzy żyją z nim za pan brat i nie znają letnich tropików. Ilona Wiśniewska pisała o nich w Białe, swoim reportażu z Spitsbergenu. W Hen. Na północy Norwegii pozwala nam poznać Finnmark.

Mnie Finnmark kojarzył się z masłem. Sam nie wiem, dlaczego. Okazuje się, że to kraina na samym „czubku” Skandynawii, otoczona lodowatym morzem i nękana przez zimne wiatry. Żyją tam wszechobecne renifery i jedynie garstka ludzi, głównie Saamów, którzy zdecydowali się związać z tym właśnie zakątkiem świata. Utrzymują się z rybołówstwa, czasem z turystyki, jednak często z najwyższym trudem wiążą koniec z końcem. Młodzi uciekają do Oslo. Coraz więcej domów stoi pustych.

Wiśniewska przygląda się oczywiście współczesnemu Finnmarkowi i paru niezwykłym osobom tu mieszkającym. Sięga jednak i w przeszłość. Opisuje czasy drugiej wojny światowej, która przetoczyła się przez okolicę. Przyszli Niemcy, potem wygonili ich Rosjanie, a wszystko przy akompaniamencie zrzucanych z samolotów bomb, wywózek oraz podkładanego ognia. Innym problemem był rząd, który przez długie lata walczył z Saamami, starał się ich znorwegizować, wykorzenić ich kulturę. Tradycyjny śpiew – tak zwany joik – przez długie lata istniał poza obiegiem. W radio czy telewizji był zakazany.

Autorka porusza więcej kwestii niż w Białe. Jakby patrzy szerzej i głębiej. Przygląda się chociażby niektórym wierzeniom, w tym zaklinaczom potrafiącym leczyć różne choroby, czy szerzącej się niegdyś idei pozbywania się dóbr materialnych. Obserwuje ludzi przy pracy, wsłuchuje się w ich wspomnienia, robi więcej zdjęć (kilkadziesiąt z nich pojawia się w książce). W efekcie Hen. Na północy Norwegii okazuje się godnym uwagi reportażem. Zwłaszcza dla tych, co się nie boją zimy.

Recenzja stąd:
https://zdalaodpolityki.pl/2019/02/11/hen-na-polnocy-norwegii/

Wszyscy mamy już dość zimy. Tej pluchy, deszczu wymieszanego ze śniegiem, błota na chodnikach. No i nieprzyjemnego chłodu, który zmusza nas do zakładania swetrów i puchowych kurtek, noszenia niewygodnych butów za kostki, czapek i szalików. A jednak są ludzie, których mróz kręci. Którzy żyją z nim za pan brat i nie znają letnich tropików. Ilona Wiśniewska pisała o nich w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 639
  • Chcę przeczytać
    1 582
  • Posiadam
    295
  • Reportaż
    59
  • Teraz czytam
    35
  • 2022
    32
  • 2023
    28
  • 2019
    26
  • 2018
    22
  • Ulubione
    19

Cytaty

Więcej
Ilona Wiśniewska Hen. Na północy Norwegii Zobacz więcej
Ilona Wiśniewska Hen. Na północy Norwegii Zobacz więcej
Ilona Wiśniewska Hen. Na północy Norwegii Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także