rozwińzwiń

Reportaż
Czarne
2016-04-27
2016-04-27
człowiek literatura faktu mentalność Norwegia obyczajowość przyroda reportaż tradycja wspomnienia życie codzienne
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 7 (55) / lipiec 2022 Wojciech Brzoska, Wojciech Engelking, Wioletta Grzegorzewska, Zuzanna Kowalczyk, Jakub Majmurek, Redakcja magazynu Pismo, Anna Sawińska, Karin Smirnoff, Michał Szczęch, Ilona Wiśniewska, Marta Zabłocka
Ocena 6,8
Pismo. Magazyn... Wojciech Brzoska, W...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1/20 / (wydanie specjalne) jesień 2020 Emma Becker, Nicholas Demes, Stanisław Grochowiak, Magdalena Heydel, Eliza Kącka, Joanna Karpowicz, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Barry Lopez, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Magdalena Nowicka-Franczak, Agata Okońska, Wojciech Orliński, Papusza, Barbara Sadurska, Rebecca Solnit, Edward Stachura, Ilona Wiśniewska, Marta Zabłocka
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Emma Becker, Nichol...

Mogą Cię zainteresować

Na półkach: , , , ,

Reportaż opowiada o życiu na północy Norwegii. Potrafi przenieść w klimat najdalszych zakątków na północy, przedstawić tamtejsze problemy, klimat, ludzi.

Książkę oceniłabym jako dobrą, ponieważ mimo iż podobała mi się jej historia, to momentami mnie nudziła. Potrafi przenieść w tamtejszy klimat, ale mam wrażenie, że mało z niej wyciągnęłam jakiejkolwiek wiedzy, przez co ciężko mi ją polecić innym. Jest po prostu poprawna, brakowało mi w niej czegokolwiek "ekstra", co powodowałoby, że nie mogę się doczekać kontynuacji jej czytania lub zachęcam znajomych do przeczytania tej lektury.

Książka fajna. Momentami mnie nudziła. Niestety to wina lektorki audiobooka. Dla mnie głos nie do zniesienia. Taki przeźroczysty miękki nieinteresujący dziecinny głos. Od samego początku się wyłączałam. Czubówna by z tego zrobiła majstersztyk. Szkoda. Wielka szkoda! Może przez to treść wydawała się nudna.

Pomimo tego, że w historiach życia bohaterów Hen można się pogubić, to klimat książki przenosi nas całych do wietrznej północy. Reportaż podzielony na 3 części. W każdej dużo wspomnień poprzetykanych teraźniejszością. Jak zawsze bardzo polecam

w reportażu Ilony Wiśniewskiej da się poczuć klimat dalekiej północy, z jej zimnem, samotnością, ciemnością i przestrzenią, pięknie opisane

Opowieść reporterska o Finmarku, miejscu w Norwegii, w której nikt nie chce mieszkać, ale gdy już tam jest to nikt nie chce się stamtąd wynosić. Ludzie są bardziej przywiązani do ziemi niż gdziekolwiek indziej, mimo, że na panujące warunki to przywiązanie nie powinno być tak silne. Opowieść o miejscu, gdzie kończy się Europa i pozostaje skręcić w prawo albo w lewo.

Bardzo interesujący reportaż o najdalszej północy Norwegii. Okazuje się, że to wcale nie jest taki norweski raj. Surowa, piękna przyroda, ale życie ciężkie ponad miarę.
Nie wiedziałam o ogromnych podziałach, jakie istnieją między południem, a północą Norwegii. W metalności ludzi, w traktowaniu siebie wzajemnie.
No cóż...każdy kraj ma swoje "trupy w szafie".
Bardzo polecam tę książkę.

No cóż...każdy kraj ma swoje "trupy w szafie".
Bardzo polecam...

Autorka serwuje nam nieoczywisty kawałek Norwegii. Skupia uwagę na samej północy, jej wyjątkowości i narzucaniu „południowych”, europejskich wzorców i wierzeń. Dotychczas nie miałem pojęcia o takiej różnorodności rasowej/kulturowej Norwegii, ani o odciśniętym piętnie II Wojny Światowej i Wehrmachtu także tam, na dalekiej północy. Całość ciekawa acz raczej dla czytelników zainteresowanych tą częścią świata bądź mniejszościami narodowymi.

Bez oceny. Ledwo, z wielkim trudem przebrnęłam przez 1 cześć. Dla mnie okropnie napisana, nudna i ciągnąca się.

Z czym się kojarzy północna część Norwegii? Do głowy przychodzi mróz, noc polarna, może zorza. Renifera pewnie łatwiej spotkać niż człowieka. Ale nasza wiedza o odległym o setki kilometrów na północ Finnmark jest bardzo skąpa. Są jednak tacy, którzy znają tę krainę, bo tam mieszkają. Należy do nich Ilona Wiśniewska, która dzieli się z nami monochromatycznymi obrazami z tego zakątka świata i wspomnieniami ze spotkań z Saamami.
Ta książka to zbiór reportaży. Jak to reportaże mówią o tematach ciekawszych i mniej zajmujących. Możemy odkryć Mari Boine najsłynniejszą saamską wokalistkę, jej poglądy wyrażane w tekstach piosenek, a nawet poszukać ich w internecie i posłuchać.
Autorka pokazuje nam rybacką osadę Kjollefjord od czasów jej rybackiej świetności, aż po zupełne opuszczenie i wyludnienie. A po drodze krótka historia II wojny światowej, którą niby znamy, ale przecież nie z norweskiej strony.
Jakże bliskie nam, Polakom są losy ludzi pod obcym władaniem. Tam, na północy to nie germanizacja czy rusyfikacja, ale norwegizacji rdzennych koczowników tamtych ziem, Saamów.
I wszystko to w otoczeniu zimowych ciemności, wichru, śniegu, lodu, gdzie pustymi oknami przerażają wyludnione domy. Gdzie docenia się towarzystwo drugiej istoty ludzkiej. Nawet jak irytuje i drażni, można do niej otworzyć usta.
Szkoda tylko że reportaże są nierówne. Niektóre pasjonujące i wciągające, inne senne i smutne jak opuszczone norweskie wsie. Bo tam nic się nie dzieje.

Świętnie mi się ją słuchało, przybliża historię która jest trudna "surowa". Kolejny opis gdzie II wojna światowa odcisnęła swoje piętno.

1 533
    1 511