Zdrada

Okładka książki Zdrada Marie Rutkoski
Okładka książki Zdrada
Marie Rutkoski Wydawnictwo: Feeria Young Cykl: Niezwyciężona (tom 2) fantasy, science fiction
Niezwyciężona (tom 2)
The Winner's Crime
Feeria Young
2016-03-17
2015-03-03
Joanna Wasilewska
Joanna Wasilewska powieść amerykańska miłość księżniczka

Nawet jeśli nie zapałałam namiętnością do tej serii, to uważam, że ma ona dosłownie wszystko co sprawia, że jest godna polecenia. Intrygujący bohaterowie, misternie usnuta fabuła, fascynujący klimat i bezpośredniość - to wszystko co może przyciągnąć. Z pewnością wezmę się za kolejny tom, który niestety nie jest (jeszcze) przetłumaczony. A szkoda

Mam dylemat, czy ta część podobała mi się bardziej od pierwszej, ale i tak muszę przyznać, że to jedna z najciekawszych serii jakie kiedykolwiek czytałam. Nigdy nie natknęłam się na nią, a w bibliotece znalazłam przypadkiem i jestem naprawdę pozytywnie zaskoczona.

W szczególności podoba mi się złożoność charakterów. Kestrel i Arin mają bardzo dobrze rozbudowane osobowości, nie są czarno-biali i zachowują się jak ludzie. Nie wiedzą, czy kierować się rozsądkiem czy sercem, popełniają błędy a potem próbują je naprawić. Ich myśli są tak dobrze napisane i wyjaśnione, że ani razu nie byłam skonsternowana ich zachowaniem.

Jak pierwszy tom mnie bardzo pozytywnie zaskoczył, to drugi mnie negatywnie rozczarował. Nie wiedzieć czemu nie umiałam się za niego zabrać, nawet nie wiem czemu, bo pierwszy mi się podobał. Już od początku akcja mnie nie wciągnęła i mi się dłużyła, jeśli w ogóle można powiedzieć, że tam była akcja, a pod koniec książki już wysiadały mi nerwy nad paradoksem całej sytuacji i mimo kilkunastu kartek do końca nie umiałam tego skończyć.

Wczoraj skończyłam drugi tom trylogii "Niezwyciężona". Jest tylko jedno "ale". Wydawnictwo @feeria_young nie wydało ostatniego tomu po polsku. To jest po prostu niewiarygodne. Pęka mi serce na myśl, że nie poznam dalszego losu mieszkańców Herranu oraz dwójki głównych bohaterów - Arina i Kestrel.

W pierwszym tomie Kestrel - córka generała Trajana, najbardziej poważanego generała w Cesarstwie Valorii, mieszkająca wraz z całą arystokracją na półwyspie Herrańskim pod jarzmem cesarstwa, w jednej impulsywnej chwili kupuje niewolnika. Dlaczego? Ona sama tego nie wie. Mimo namów ojca nie zamierza zaciągnąć się do wojska, chociaż jedyną alternatywą jest małżeństwo. Nie popiera niewolnictwa, a herrańczyk, którego kupiła nie wygląda na przydatnego. Brudny, pobity, nieposłuszny. A jednak coś Kestrel do niego przyciągnęło i od tej pory nic nie będzie już takie samo. Oboje wpadną w wir polityki i wojny. Pytanie tylko czy będą w niej pionkami czy rozgrywającymi?

Pod koniec pierwszego tomu następuje zwrot akcji i rolę się zamieniają. Arin - herrański niewolnik podczas nieobecności generała na półwyspie dokonuje przewrotu zdobywając władzę na valorianami. Teraz to Kestrel jest w niewoli i musi podsumować swoje uczynki, bo zapewne Arin odpłaci jej pięknym za nadobne. Tylko co jeśli oboje zmienili się tak bardzo, że Arin zrobi wszystko aby chronić Kestrel, a ona sprzeda siebie cesarzowi w zamian za pokój, o który tak walczył Arin?

Przez cały drugi tom bohaterowie będą mieć wątpliwości co do lojalności swoich przyjaciół. Przyjaźń będzie balansowała na cienkiej linie, gdy za każdym krokiem czeka zdrada. Figur na planszy jest wiele: Cesarz, książę Vereks, Kestrel, Arin, minister Tensen, księżniczka Risha, rozgoryczeni przyjaciele, przekupna służba i trzy pogrążone w wojnie krainy.

Naprawdę nie mogę przeżyć, że na polskim rynku nie ukazał się finał tej trylogii... Będę tęsknić za bohaterami i klimatem tych powieści.

W pierwszym tomie Kestrel - córka generała Trajana, najbardziej poważanego...

"Zdrada" to kontynuacja serii "Niezwyciężona", która utrzymuje dobry poziom części pierwszej. Autorka w dalszym ciągu wciąga nas w wir wydarzeń w intrygujacy sposób. Historia głównych bohaterów coraz bardziej się gmatwa i aż roi się od niespodziewanych zdarzeń.
Marie Rutkowski miała ciekawy pomysł na tę książka i nie zmarnowała go.
Polecam!

Marie Rutkowski miała ciekawy pomysł na tę książka i nie zmarnowała go.
Polecam!

Lawendowa_salvatore_book@onet.pl

Lawendowa_salvatore_book@onet.pl

,,Zdrada'' to idealna kontynuacja pierwszego tomu. Wywołała lawinę emocji i refleksji. Zaczęłam się zastanawiać, dlaczego tak genialne książki, są tak mocno niedocenione. Wzbudziło to moją ogromną frustrację, choć sama do niedawna ich nie znałam (czego też nie potrafię pojąć). Ta część złamała mi serce i zastanawiam się jak mam żyć dalej, skoro trzeciego tomu u nas, w Polsce, nie będzie, a mój angielski jest na tak słabym poziomie, że raczej nie dam rady przeczytać trzeciego tomu w oryginalne, co się równa temu, że nie poznam zakończenia tych dwóch wspaniałych powieści. Odczuwam wielki żal i zawód, że nie dane mi będzie dodać tę serię do swoich ulubionych skoro brakuje wisienki na torcie (dlatego tej zabrałam jedną gwiazdkę). Osobiście polecam każdemu, ale ostrzegam, że możecie być w ogromnym szoku, jaka ta książka jest dobra.

Fragment tekstu pochodzi z mojego bloga, po ciąg dalszy zapraszam tutaj:

Nie jestem w stanie uwierzyć w to, jak bardzo ta książka igrała sobie z moimi emocjami, jak zabawiała się nimi, przez chwilę dając nadzieję, by zaraz bezlitośnie ją odebrać, niedługo później znów mamiąc mnie wizjami zbliżającego się szczęścia, a ja - głupia, nienauczona poprzednimi razami, za każdym razem dawałam się nabrać, próbując potem utrzymać w ryzach swoje popękane serce.
I mimo całego bólu, jaki sprawiła mi ta książka, uważam, że jest absolutnie cudowna. I piękna. I wspaniała. Fenomenalna. Oszałamiająca, lecz surowa. Nie jest to powieść z ogromem szczęśliwych zakończeń - każdy, choćby mały sukces zaraz jest szybko rozdeptywany, wciąż się coś dzieje, akcja trzyma w napięciu i ciągłym skupieniu, porywa, wręcz wciąga w historię do tego stopnia, że przeżywałam ją całą sobą - na swoją niekorzyść, bo w momencie skończenia czułam się cała popękana, nadłamana i walcząca o oddech z buzujących we mnie emocji.
Nie potrafię wybaczyć tego, co autorka ze mną robi. Naprawdę doceniam to, że jej książki są inne, nie opływają w hektolitry lejącego się szczęścia, miłości i błahych czułostek, mam świadomość, że jest to idealnie wyważone, choć bardzo ograniczone czytelnikowi, dawkowane niczym piekielnie uzależniający narkotyk (i tak też właśnie się czułam, jakbym była na głodzie, tęskna do scen między Kestrel a Arinem),a mimo to moja dusza romantyczki płakała i ubolewała za brakiem szczęścia tej dwójki.
Ta seria figuruje na szczycie listy moich ulubionych trylogii, jest wyjątkowa i porusza mnie jak mało które książki, bo niewiele, naprawdę niewiele, potrafi mnie doprowadzić do takiego stanu emocjonalnego, a to świadczy o naprawdę dobrze stworzonej powieści, której niczego nie brakuje, bo i bohaterowie - tak jak w poprzedniej części, pozostają wspaniali w swojej kreacji, w dalszym ciągu naturalni, żywi, przepełnieni emocjami, sprzecznościami i targającymi sumienie wyborami - i fabuła, wciągająca, pełna zagadek, intryg, stoją na najwyższym poziomie.
A to, że brakuje w mojej ocenie jednej gwiazdki, spowodowane jest tym okropnym zakończeniem (które było tym samym cholernie dobre),lecz pozostawiło mnie z milionem pytań, na których przez dłuższy czas nie dostanę odpowiedzi. Dlaczego? A dlatego, że na ten moment ostatni tom nie jest jeszcze wydany. I jak ja mam w tym wypadku żyć?

Świetna, zmusza do myślenia. Szkoda, że kończy się w takim momencie, a następna część nie jest przetłumaczona

✨"Czasem myślisz, że bardzo czegoś potrzebujesz, a tak naprawdę powinieneś pozwolić temu odejść." ~ "Zdrada" Marie Rutkoski✨
__________
"Zdrada" z pewnością jest o wiele lepsza od poprzedniego tomu, choć przyznam, że niekiedy moje serce płakało, gdy czytało niektóre rozdziały. Arin i Kestrel nadal krążą wokół kłamstw oraz walczą o lepszy los swoich ludzi. Sama zaś dziewczyna balansuje nad próbą ocalenia swojego kraju, a także ludzi Arina.
Intryga, którą dane jest nam poznać w tym tomie, naprawdę trzyma mocno w napięciu i wciąga. Same uczucia dwójki głównych bohaterów są odsunięte nieco na drugi plan, aby skupić się właśnie na intrydze, wojnie i szpiegostwie. Przyznam, że podobało mi się to i było to naprawdę ciekawe posunięcie ze strony autorki. Dzięki temu można było poznać innych bohaterów, a także lepiej zrozumieć otaczający ich świat 😊
Jednakże muszę wspomnieć o romansie i tu powiem, że moje serce płakało i nie jeden raz nazwałam Arina głupcem. Byłam na niego zła, ale umiem zrozumieć jego nastawienie do Kestrel i to co czuł. No a jeśli chodzi o samą dziewczynę, to kolejny raz przekonałam się, że jest moją ulubioną postacią. Chciałabym więcej takich bohaterek w młodzieżowych seriach, bo w końcu miałam do czynienia z kimś kto nie walczy tylko przy użyciu mięśni ❤
W ogólnym całokształcie uważa, że "Zdrada" jest naprawdę dobrą kontynuacją, która trzyma w napięciu. Bohaterowie są cudowni i naprawdę można ich pokochać, a także utożsamić się z nimi. Bardzo polecam tę serię, bo warta jest poznania i aż boli, że trzeci tom nie wyszedł w Polsce.

__________

• 2016