Magonia

Cykl: Magonia (tom 1)
Wydawnictwo: Galeria Książki
Magonia
Shouri

Aza Ray Boyle topi się w powietrzu. Od dzieciństwa cierpi na tajemniczą chorobę płuc, z którą ciężko jest oddychać, mówić – w ogóle żyć. Kiedy więc Aza zauważa statek na niebie, jej rodzina przypisuje to skutkom ubocznym zażywania leków. Aza jednak nie wierzy, by była to halucynacja. Słyszy ze statku głos wzywający ją po imieniu. Tylko jej przyjaciel, Jason, słucha. Jason, na którego zawsze...

Tylko jej przyjaciel, Jason, słucha. Jason, na którego zawsze może liczyć. Jason, do którego chyba czuje coś więcej niż przyjaźń. Ale zanim Aza ma okazję poważniej się nad tym zastanowić, dzieje się coś strasznego. Aza odchodzi z naszego świata, by znaleźć się w innym.

Magonia.

Ponad chmurami, w krainie statków handlowych, Aza nie jest już tą słabą, umierającą istotą, którą była wcześniej. W Magonii po raz pierwszy swobodnie oddycha. Co więcej, ma potężną moc – lecz gdy już zaczyna panować nad swoim życiem, odkrywa, że zbliża się wojna między Magonią a Ziemią. W jej rękach spoczywa los całej ludzkości – i chłopca, który ją kocha. Po której stronie opowie się Aza?

Debiutancka książka Marii Dahvany Headley to niezwykle inteligentna, wielowarstwowa opowieść fantasy, pełna symboli i alegorii. Niezwykła podróż staje się dla Azy impulsem do postawienia sobie pytań o rodzinę, miłość, siebie samą i o to, co oznacza odnalezienie tego wszystkiego.

źródło opisu: http://bookgeek.pl/2015/11/06/zapowiedz-magonia-maria-dahvana-headley/

źródło okładki: http://www.mariadahvanaheadley.com/#!novels/c22j5

Mam dość spory problem z tą książką. Od samego początku zauroczył mnie jej język, czytało się jak po maśle, a ja byłam w stu procentach zachwycona. Miałam wrażenie, że trafiłam na powieść inteligentną, z ciekawą bohaterką i czymś nieokreślonym, co przykuwa uwagę i nie pozwala się oderwać... I było tak właśnie miło i cudownie do momentu, gdy Aza przenosi się do zupełnie innego świata...

Niestety sam pomysł na kreację tego świata w ogóle mnie nie przekonał. Statki na niebie, ptakoludzie, sztormorekiny... Zupełnie nie trafiła do mnie ta wizja. Mimo że fantastyka rządzi się swoimi prawami, i światy, które stwarza, bywają naprawdę dziwaczne, to musi być coś, co nas przekona i zauroczy. Tutaj spotkał mnie zawód.

To jest dobra książka, wspaniale napisana, chwilami wzruszająca. Jednak dla mnie było tu zbyt dużo fantazji, część, w której Aza była tylko smiertelnie chorą, ale zwykłą dziewczyną w naszym zwykłym świecie, podobała mi się o wiele bardziej niż podniebne statki i Magończycy o...

Aleksandra | 2016-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2016

Recenzja znajduje się także na blogu zperspektywyczytelnika.blogspot.com

Wyobraź sobie, że cierpisz na ciężką chorobę. I to taką, której nikt oprócz ciebie nie ma. Lekarze nie wiedzą, co ci dolega, zatem i z leczeniem jest problem. Mówią, że to cud, że żyjesz, a jednocześnie nie dają zbyt wielu szans na wyleczenie. Takie jest właśnie życie Azy. I nagle wydaje jej się, że słyszy głosy. Nikt jej nie wierzy, z wyjątkiem jej przyjaciela. Lecz nawet nie zdążyli o tym porozmawiać, bo... Aza odchodzi.

Pani Headley wykreowala bardzo oryginalny świat. Właściwie to stworzyla nowy - jest mnóstwo nowych społeczności, coś na wzór obecnego często podziału klasowego, ale autorka przedstawia nam ich nieco inaczej. Są grupy ważniejsze i mniej ważne, są ci dobrzy i ci źli, chociaż... pozory czasem bywają mylące. Troszkę początkowo się w tym gubiłam, jest mnóstwo nowych nazw, ale pomysł naprawdę ciekawy.

Książka pisana jest w większości z perspektywy Azy, ale jest też kilka rozdziałów...

Blue-eyedPassionate | 2017-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2017

Potrzebowałam chwili, aby się otrząsnąć po "Magonii" Marii Dahvana Headley z pozytywnego zaskoczenia.

Muszę przyznać, że przeczytałam bardzo dużo fantastyki, ale po raz pierwszy spotkałam się tak inną fabułą niż zazwyczaj. Za to ogromny plus.

Ale od początku...
Główną bohaterką jest Aza Ray dziewczyna, która jest chora na nieznaną chorobę płuc, na którą nie ma lekarstwa i wszyscy czekają (niestety) na jej śmierć.
Przy niej znajduje się jej najlepszy przyjaciel Jason jedyna osoba, która ją rozumie i potrafi czytać między wierszami, gestami itd. Muszę przyznać, że potyczki na ciekawostki rozbawiały mnie na każdej stronie, a to się między nimi wzmacnia nadaje temu barwę.
Wtedy dzieje się to, na co wszyscy czekają ale nie są na to psychicznie gotowi. Aza Ray umiera i... Tutaj zaczyna się jazda...

W skrócie mamy podniebne statki, niewidzialne miasta w chmurach i uwaga!!... (wypisałam trochę naprawdę oryginalnych słów, które się tam przejawiają i nawiązują do tematu, przez co...

Estera | 2018-07-01
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 01 lipca 2018

Mówi się: nie oceniaj książki po okładce. Słyszałam też, aby nie oceniać książki po opisie. A ja dodałabym do tych powiedzeń jeszcze jedno, które sprawdza się do "Magonii" tak samo jak poprzednie, a brzmi ono: nie oceniaj książki po jej początku.

To było naprawdę dziwne. Początek tej książki to była żenada. Wkurzająca bohaterka, na dodatek na wszystko wkurzona. Inna od wszystkich i cierpiąca na wyjątkową chorobę, nazwaną jej imieniem. Zakochana w swoim przyjacielu, ale jeszcze o tym nie wie, tak jak nie wie, co robić, jak się zachować, powiedzieć czy nie... Wkurzyłam się. Spodziewałam się bowiem ckliwej historyjki o umieraniu w młodym wieku, lekko fantastyczną w opisach nieziemskiej krainy/raju/zaświatów (niepotrzebne skreślić). Na początku myślałam, że dostałam kiepski romans dla nastolatek. A później ruszyła z kopyta akcja, napędzana kolejnymi wybuchami i rozbłyskami.

W "Magonii" czytelnik odnajduje wszystko, co zawierają dobre powieści fantastyczne: nieźle skonstruowaną...

BagatElka | 2017-02-27
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 27 lutego 2017

Rekomendacja Gaimana na okładce powinna stanowić dla mnie ostrzeżenie. Jego książki to rodzaj fantazji,których nie lubię.
Zapatrzyłam się jednak na bajkową okładkę "Magonii",która przypomina sceny z arabskich baśni. Niestety tylko okładka urzeka - fabuła rozczarowuje.
Pomysł był dobry ale to co z nim zrobiła autorka to totalna porażka.
Powstała irytująca,mdła opowiastka,która sprawia wrażenie napisanej przez nastolatkę. I to nastolatkę o bujnej wyobraźni,która wszystkie pomysły chciała upchnąć w jednej,niezbyt obszernej książce.
Podobne odczucia miałam podczas czytania "Osobliwych i cudownych przypadków Avy Lavender" Leslye Walton.
Na pewno się sięgnę po kontynuację "Magonii".Tym razem nawet okładka mnie nie skusi.

PaniKa | 2016-05-09

Czy istnieje podniebny świat pełen tajemniczych i magicznych stworzeń? Świat latających statków? A może to co widzimy gdy patrzymy w niebo, w gruncie rzeczy jest czymś zupełnie innym? Może właśnie tam, ponad chmurami skrywa się fantazyjna kraina. Magonia.

Aza Ray od dzieciństwa cierpi na tajemniczą chorobę płuc, przez którą ciężko jej oddychać. Na domiar złego jest jedyną osobą na świecie która zmaga się z tym schorzeniem. Lekarze nie są w stanie jej pomóc, bo na jej przypadłość jeszcze nie wynaleziono lekarstwa. Dziewczyna zdaje sobie sprawę, że przyjdzie czas kiedy będzie musiała pożegnać się ze światem żywych. Pewnego dnia Aza zauważa na niebie statek wyłaniający się z chmur. Rodzina przypisuje to skutkom ubocznym zażywania leków. Dziewczyna wie, że to co widziała to nie były halucynacje. Słyszy głos wołający ją ze statku. I tylko jej przyjaciel Jason zdaje się jej wierzyć. Wtedy pierwszy raz słyszy słowo Magonia. Jednak zanim ma okazję poważniej się nad tym zastanowić, dzieje...

Shouri | 2015-09-14
Na półkach: Przeczytane, Lista 2015
Przeczytana: 14 września 2015

Przeczytana w 2 dni - wciąga i naprawdę ciężko się zmusić, żeby ją odłożyć!!
Książka ma dużo oryginalnych pomysłów (świat w chmurach, ludzie-ptaki, śpiewana magia razem ze swoim ptasim partnerem) oprawionych w piękny język, który niesamowicie działa na wyobraźnię i emocje. Żeby zaś tego było mało, bohaterowie są sprytni, inteligentni, pozytywnie zakręceni oraz niezdrowo sarkastyczni przez co obserwowanie wydarzeń z ich perspektywy ("Magonia" pisana jest w dwóch przeplatających się narracjach pierwszoosobowych - Azy i Jasona), choćby nie wiem jak smutnych czy dramatycznych, staje się świetną rozrywką. Był głośny śmiech; były łzy - książka ta definitywnie klasyfikuje się do kategorii: "robi wrażenie". Dodatkowy plus - fantastyczne elementy są oparte na prawdziwych legendach/mitach/dawnych kronikach/etc.
Zdecydowanie czekam na kontynuację!

WielkiBuk | 2016-02-07
Przeczytana: luty 2016

„Magonia” to dziwna i absolutnie nietypowa powieść w pełnym tego słowa znaczeniu. Miałam nawet czasami takie wrażenie, że w niektórych miejscach Maria Dahvana Headley ciut przesadziła i poszła o krok za daleko z niektórymi pomysłami. Niemniej "Magonia" to przede wszystkim koncept - coś unikatowego w swoim gatunku, chociaż wiąże się to z otoczeniem, z kreacją świata, a nie z fabułą jako taką, bo ta niczym nie różni się od znanych historii literatury młodzieżowej.
Polecam starszym nastolatkom o bujnej wyobraźni i wszelkim miłośnikom... ptactwa.

isobel | 2016-05-04
Przeczytana: 04 maja 2016

"Ufaj sercu,
nawet gdy morza ogarnie płomień
( kieruj się miłością,
choćby gwiazdy ruszyły w przeciwną stronę)"*

Całe życie niespełna szesnastoletniej Azy Ray Boyle to szpitale. Od dzieciństwa cierpi na nieuleczalną, tajemniczą i rzadką chorobę płuc - tak rzadką, że nazwano ją od imienia dziewczyny: Azaray. W tej nieustannej wędrówce od jednego do drugiego szpitala (po tych wszystkich tomografach, rentgenach, USG i innych z których nic w sumie nie wynika); od wszystkich eksperymentalnych lekach, zbyt częstych utrat przytomności, ignorowania bólu i prób złapania jednego oddechu za drugim, prawdziwym ratunkiem dla nastolatki jest jej wybujała wyobraźnia, potężna dawka sarkazmu, a w szczególności Jason Kerwin: bratnia dusza i najbliższy przyjaciel Azy Ray.

Gdy pewnego dnia dziewczyna zauważa wysoko na niebie wspaniały statek, wszyscy - rodzina i lekarze - zgodnie stwierdzają, że to jedynie uboczny skutek zażywanych przez nią eksperymentalnych leków. I choć Aza Ray sama...

Serenity | 2016-09-24

Zapraszam do przeczytania całej recenzji na: http://seekerofthebooks.blogspot.com/

Aza Ray Boyle topi się w powietrzu.
Od dzieciństwa cierpi na tajemniczą chorobę płuc, z którą ciężko jest oddychać, mówić.
Gdyby ktoś powiedział, że Aza jest anatomicznie nieprzystosowana do życia na ziemi, trafiłby w dziesiątkę.
Bo Aza nie jest stąd.
Tak naprawdę jest z Magonii - świecie statków, który znajduje się ponad ziemią.
Tutaj królują ptaki.
Dziewczyna nie wie, co o tym myśleć. Jest rozdarta pomiędzy dwoma światami, a także osobami, ponieważ okazuje się, że jej prawdziwa rodzina jest z góry, a przecież na dole zostali ci, których wcześniej za nią uważała. I Jason, którego też prawdopodobnie kochała.

M a g o n i a ma wszystko: intrygujący (choć dziwny) tytuł, zachęcający opis, piękną okładkę, dziwne imię głównej bohaterki.
Już samo to roztaczało wokół książki aurę tajemniczości, gdy trzymałam ją w ręku w księgarni. I właśnie ta aura skłoniła mnie do kupienia jej.

Ma też równie dobrą...